Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Предавки, включване, превключване, междинна газ...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Предавки, включване, превключване, междинна газ...

    Не е от техникум, музей е.

    http://www.primeportal.net/trucks/je...dex.php?Page=1
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

    Коментар


    • От: Предавки, включване, превключване, междинна газ...

      Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
      Инжекция нещо не?
      Може и да е имАло някой експонат служещ за макет...ама вече не помня.
      Имаше малко в учебника по ДВГ, и ги споменахме телеграфно... инжекционите де...
      Иначе не помня да сме ги учили.

      Но, в интерес на истината, може да са ги оставили тия неща за друга специялност, имаше си баш нещо като електроника или електротехника в автомобилния транспорт.

      Между другото, Ескорта който бяха дали за кабинета на Форд, беше с 1,4 карбуратор май. Иначе беше чисто нов.
      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

      Коментар


      • От: Предавки, включване, превключване, междинна газ...

        Е, то инжекция си има чисто механични. При това работи много добре.
        Е, минуса е че трябва боя акъл за ремонт.
        Последно редактирано от turtey; 13-09-18, 18:47.
        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • От: Предавки, включване, превключване, междинна газ...

          Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
          Стоянчо, верно ли сте учили по тия неща от преди сто години
          ВЕрно. Всъщност, имахме право да използваме произволен учебник по устройство на автомобила, тъй като към онзи момент, май нямаше одобрен и адеквитски съвременен. Та, кой взел на баща си прокъсаният учебник от 1978 г., кой на чичА си от 1980, кой преснимАл-недопреснимАл... А и не забравяй, че от дете се интересувам от "ретро-", та за майтап в тези часове отварях една книжка от 30-те - с Дриновски правописъ, за ужас на учителките. Бибилиотеката си я пълня с такива заглавия още от 5-ти клас, някъде.

          А иначе - упражнявахме се за установяване на момента на запалване при електромеханична запалителна система върху.... ВАЗ 2107. Тоест, тази анахронична литература си беше съвсем разумно приложена! Учих 2005 - 2010 там, т.е. вече в третото хилядолетие - но това е нивото!

          Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
          А нищо, ама техниката се развива. Например хората от маса време синхронизират задната скорост, дето била предавка.
          Може да я наречеш всякак - сред беемвистите лансирах изразът "подавка", защото я включваш и "му подаваш"! А и както писах по-горе, можеш да я замениш с "таковата", например: "Абе, нещо втората такова не включва!?" или "мИни на втора такова бе, онзи!" Правилният термин е един и той е предавка.

          Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
          Мдааа .Чета текста още под първата картинка : "Феродото е изработено от азбест и месингови стружки ..."
          Интересно дали е писал и за клаксона ?! Хеле пък за делкото .

          ...та ктн-а ( той и ст.н.с.) - или и на него му е акъла колко на военен , или и той драска на жаргон за широката публика .
          Епа, нАпиши ти - нали си с връзки в ТУ, па и често 'одиш там? Даже ако се купува, нЕкой лев може да вземеш!

          Аз обаче подозирам, че ст.н.с.к.т.н. е бил прозорлив и преди 30 години е пророкувал липсата на ниво у обучаващите се тогава и по-нататъщното им развитие... Даже се чудя защо се е занимавал да пише толкова сложно? Да беше наблъскал на'сЕкъде схеми със стрелки (такова 1, такова 2, таковата 3), със съответните обяснения "има едно кръгло такова, дето е таковата с едно друго такова - кръгло, ама по-голЕмо.", па да стане СвЕт... А той - термини, ала-бала!

          Даже май точно ти определяше като "капути" сменяемите текстилни елементи във възд. филтър на УАЗ , та 'що ли ти се чудя... Ама айде, 'щото си готин и пускаш весели мнения, ще публикувам в твоя чест предната страница от тЪзи книга:
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20180913_00010_001.jpg
Прегледи:1
Размер:417.9 КБ
ID:5797936


          Сега остава някой да се размрънка, че не се казва "задвижващ диск", а "огледало".
          Иначе "делко" в книгата фигурира като "прекъсвач - токоразпределител".
          Последно редактирано от м20_маниак; 13-09-18, 19:01.
          С "Фармахим" - непобедим
          Дизел - само дънки!

          Коментар


          • От: Предавки, включване, превключване, междинна газ...

            На механичната К- Жетроник, имаше някъде нещо, ама никой нищо не е разяснявал.

            Добре че съм си любознателен, та си купувах и всякакви книги по тия въпроси. Щото това което преподаваха го бях чел доста по-рано и ми беше скучно.. Още тогава имах отделни книги за дизели, за карбуратори и за инжекциони, за актуалните тогава модели коли.

            ПП: Между другото, за центровката на 2107, спечелИх награда на един празник на специялността.
            Последно редактирано от cecoa1; 13-09-18, 20:04.
            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

            Коментар


            • От: Предавки, включване, превключване, междинна газ...

              Да, явно "великото" ни образование и в техниката е тащакус максимус.
              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

              Коментар


              • От: Предавки, включване, превключване, междинна газ...

                Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                Учебниците бе'а малко по-нови, ама от тия старите неща ги пипахме по учебна практика.
                Примерно по предмет "Измерване"...
                На нас ни преподаваше един много печен чичо с мустак, само дето измервахме колянов вал от ВАЗ 2101, както и такъв от БМВ. В неговия кабинет имаше ЗМЗ-53, с изведен през стената от 2-рия етаж ауспух, работещ. Само дето пък ние бяхме друга специалност, та не ни го запалиха

                Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                Предавателни и кормилни кутии, и диференциали, работехме основно соц. марки включително Булгаррено(8 и 10, даже май сервиза към техникума е бил нещо специализиран за тях).
                Имахме състезания по регулировка на зацепване на главното предаване на ВАЗ 2101... Стенд с 2 индикатора, интрументи и хронометър! Дадох най-добре време във випускът.

                На 3-тия етаж в учебната сграда имаше цял заден мост от КамАЗ, нарязан и боядисан на доста места - като макет. После го разкараха някъде.

                Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                Накрая вече Форд бяха станали основен спонсор, откриха чисто нови два луксозни кабинета за тяхната техника. Бяха дали един Форд Ескорт и един Транзит, чисто нови, само да си правим някакви измервания и опити с тях (радиус на завой, па радиус на колелото и подобни).
                Имаше и кабинет за електрониката в автомобила, но нещо го подминахме (че хем тамън го изкусуряваха, хем не беше баш моята специалност).
                Ние също го подминахме (учих 2005 - 2010 г)., явно още не го бяха доизкусурили, а бях Електрообзавеждане на транспортна техника. Предподаваха ни инж. Горбанова по теория, а инж. Божиков - практика, в лабораторният корпус. Имахме стенд за проверка на прекъсвач-токоразпределител, с монтиран такъв от... ГАЗ-51, но пък стробоскопът беше супер - изчисляваше ъгли на отвоерно/затворено положение на контаките (тук някои от темата биха казали: "чукчЕто" и "наковалнята")! Генераторите бяха от ГАЗ-53 и Волга, превключватели за пътепоказатели и стъклочистачки от Лада и т.н.

                Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                СтоЕнчо, трябва да е бил няколко години след мене по тия места, може да каже какво са учили съвременно...
                Аз завърших през 2010, интересно ти кой випуск си?

                Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                Един от любимите ми даскали беше по карбуратори - кабинета му пълен с разни карбуратори от соц-машини, той си казваше че тия неща са отживелица, и ни водеше в двора да настрои колата на някой уговорен клиент... Така видяхме последните достижения от карбураторната епоха. Много компетентен човек и неизчерпаем извор на знания...но само за който се интересува, насила не се мъчеше да преподава...
                Това е г-н Миленков. И на нас ни е преподавал, абсолютно по същият начин! 1:1! Обясняваше ни как работи K-Jetronic, примерно. Кои изводи от буксата на VW да окъсим, за да правим диагностика. Както и устройство на карбуратор, респективно - иконостат, икономайзер и т.н.


                Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                Да, явно "великото" ни образование и в техниката е тащакус максимус.
                Честно казано, Петьо - аз нямам оплаквания. Тези, които се интересувахме - се научихме. Поне 15-18 човека от 25 изобщо не знаеха къде се намират. Родителите им бяха чували/виждали, че това е престижно училище с "дисциплина", нещо като "казарма", та ги бяха наблъскали там, т.е. нищо нестандартно спрямо останалите по-читави гимназии. Огромна част бяха: гъзоръки; гъзоглави; незаинтересовани, демотивирани. Обучението вървеше трудно заради тях, особено - това по практика. Обикновено, когато съществуваше някакъв минимален риск за здравето на някой такъв, то просто не го допускаха го "горещата зона" (те не се и натискаха, де), за да не стане злополука. На мен никой никога не ми е отказал да ми помогне, обясни или покаже нещо, свързано с автомобилите. Даже набеденият за абсолютен "ужасник" и "гадняр", преподавател по учебна практика, всъщност ми разреши да ползвам този стенд за проверка на "делко", за да тествам въпросният възел за... Варшавата! Това учуди дори и учителите там!

                Никой няма да ти откаже съедействие, когато види, че имаш познанията, насоката и желанието. На мен ми се разминаваха доста лудории, фитнес-простоии и т.н. Е, донякъде и това, което стоеше залепено до завършването ми, пред дирекцията, имаше някакъв допълнителен ефект:
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20180913_00011_001.jpg
Прегледи:1
Размер:477.9 КБ
ID:5797942
                Последно редактирано от м20_маниак; 13-09-18, 20:39.
                С "Фармахим" - непобедим
                Дизел - само дънки!

                Коментар


                • От: Предавки, включване, превключване, междинна газ...

                  Електричарите и железарите уили по книги от 30-40те могат да ги ползват и днес без проблев, нищо, че даскалите са им били белогвардейци, чешки и тук там немски възпитаници. След обяд по практика пък са си били живи българи, завършили лани. За другото не знам, знам че в началото на ю90те нямяше много много кой да пипне тъп сеат,инжегцион. Центроввки и карбуратори Милчо, скорости и диф при състезателите и тнтн.
                  Мисълта ми е и за основни разлики в руските с останалите скорости. Тия скорости се учат във всеки вуз на някякъв етап за нещо курсова задача.
                  А тези простотии се правят от името на всички ни.
                  Даника
                  Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                  Коментар


                  • От: Предавки, включване, превключване, междинна газ...

                    Да бе, който е научил нещо е било въпреки, а не заради системата.
                    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                    Коментар


                    • От: Предавки, включване, превключване, междинна газ...

                      Да де.
                      А тези простотии се правят от името на всички ни.
                      Даника
                      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                      Коментар


                      • От: Предавки, включване, превключване, междинна газ...

                        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                        Да бе, който е научил нещо е било въпреки, а не заради системата.
                        Никой не може да те накара да научиш нещо зорлем...
                        Може би освен ПАвлов, Макаренко и пр Обаче съм съгласен, че нещата могат да се подобрят с много... Особено в университетите, дето всъщност е по-зле.
                        С "Фармахим" - непобедим
                        Дизел - само дънки!

                        Коментар


                        • От: Предавки, включване, превключване, междинна газ...

                          Аз съм завършил 2004г. Доколкото успях сега да го пресметна де... Даже тогава съм завършИл 13-ти клас, тогава баш го бяха измислили за първи път.
                          Де факто, помня началото на ретро-клуба с Карло, помня че бяха намерили един Фолксваген костенурка... То беше нещо като избираем предмет, другата опция беше картинг при Стефан Николов (тоя с брадата и Трабанта, голям образ). Преместих се от единия в другия предмет, ама все в който бях, нещо не вървяха много нещата, та не успяха да ми станат тръпка.

                          Да, не научих всичко от техникума, но пък видях това-онова... И учих при някои много добри преподаватели, макар и да бяха само малка част от всичките.

                          И съотношението при учениците, които искаха да знаят, спрямо останалите си беше същото - на пръстите на едната ръка се брояха от близо 30 човека клас. В момента повечето от тези хора плюс още няколко от останалите, работят в тази област (не като шофьори де, аз съм изключение, щото и не завършИх висшО).
                          Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                          Коментар


                          • От: Предавки, включване, превключване, междинна газ...

                            Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                            Владо, ти кой освен мен знаеш с клаксон от Klaxon
                            Признамвам си - никой .
                            За сметка на това всеки хафтомомОбил си има клаксон . А бендзиновите - и Делко си имат Да не говорим че и "полуоски" и дори "полувалове" .

                            Иначе за техниката си прав . В смисъл че в последните години отиде много напред .

                            Ей ти пример : преди 30 години , както публикува колегата ст.н.с. к.т.н инж. Попов (и е прав за което , за времето си ) "Феродото е изработено от азбест и месингови стружки" .
                            .. а в днешни дни : скромния инж. бате ти Владо от цяло десетилетие ,наред с другото , изработва "накладки за спирачки" (казано на достъпен жаргон) , в които нема ни азбест , ни месингови стружки !
                            ..при това въпросните накладки са специално предназначени за 160-тонни самосвали .
                            Т`ва последното - за да не остане некой с впечатление , че сцепление без азбест е ташак работа ...
                            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                            Коментар


                            • От: Предавки, включване, превключване, междинна газ...

                              Стига си надувал клаксона!
                              Феродо правиш, феродо.

                              И си копираш нещата на ксерокса, знам те аз..

                              Наздраве!

                              Коментар


                              • От: Предавки, включване, превключване, междинна газ...

                                Първоначално публикуван от м20_маниак Преглед на мнение
                                А иначе - упражнявахме се за установяване на момента на запалване при електромеханична запалителна система върху.... ВАЗ 2107. Тоест, тази анахронична литература си беше съвсем разумно приложена! Учих 2005 - 2010 там, т.е. вече в третото хилядолетие - но това е нивото!
                                То принципа на работа е същия само че контактния прекъсвач е заменен с някаква разновидност на магнитен датчик който може да е в корпуса на прекъсвач - разпределителя или някъде по корпуса на маховика . Даже руснаците зарязаха контактната схема към края на миналия век Стояне тия дни видя какъв хОй е зацепването към двигателя на хидро динамичната предавка на български мотокар
                                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X