Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Предавки, включване, превключване, междинна газ...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Стари автомобили на служба

    Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
    Абе доста път са извървели докато измислят синхронизатора .
    Очевидно е по изгодно да платиш на инженер отколко да насмогнеш на инструктори на задкормилни устройства.Тва кат оня лаф - "@би,учи-@би,учи-та ни на@бано,ни научено"

    Коментар


    • #62
      От: Стари автомобили на служба

      Не е добре да се кара без съедините,но е хубаво човек и да го знае.
      Понякога се налага!
      Пресен пример от преди седмица.Професионален шофьор,без съединител на леката си кола
      карал 30км. на втора./на тази успял да запали/Имаше въпроси...
      Друга скорост не искала да влиза,беше отговора.
      .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
      Киа спортаж2000тди 98г
      Ауди А3 1.9ТДИ
      Каравана Аdria 390Q

      Коментар


      • #63
        От: Стари автомобили на служба

        Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение

        Хайде да обясня и по-подробно.

        Като тръгне автомобила, при ускоряването му има еднопосочно натоварване на зъбната двойка. В тоя момент не може да се изключи от скорост, заради горното натоварване.

        Когато върнеш газта - има един момент, в който натоварване в зъбната двойка няма. После натоварването отново започва да го има, но в обратна посока.

        Е, като можеш да усетиш тоя момент, можеш да изключиш от скорост с малко пръстче.

        И след като си усетил тоя момент, не е трудно да усетиш и другия момент, в който може да включиш друга предавка - просто с уеднаквяване отново на оборотите - на тия от входящия вал, и на тия от изходящия ( на съответната предавка).

        Какво неясно има, какво има за обясняване повече?

        Това мога да ти го покажа, ако не си го разбрал, наживо, във всеки удобен за мен момент, на мой автомобил, на равно, по надолнище, по нагорнище, при слънце, дъжд, мъгла, и дори през високосна година.

        Все по един начин става.
        И става!!! - елементарна механика е.
        Много, много ти благодаря! Просто още един смислен отговор на въпроса защо по дяволите да се кара без съединител, щом го има. Аз не карам така де, но понякога съм го правил и ми се получава, а пък не ми се е налагало още да карам кола със счупен съединител. Също както и натоварена Газка из Витиня.

        ivonta, да не сме учили при един инструктор!? Опсс, видях откъде си...

        Коментар


        • #64
          От: Стари автомобили на служба

          Първоначално публикуван от kosta-s Преглед на мнение
          Брат,не споделям оптимизма ти...Ако беше елементарна немаше да се напинят инженерите да мислят синхронизатори на место задкормилното устройство
          Участниците в този форум могат да карат без съединител, някои сигурно и без лоста на скоростите, но за фрау Зинге от Дюселдорф си трябва съединител /педала най-вляво/
          Аз също за проба съм редил скоростите на младини нагоре и надолу без съединител, но предпочитам да си ползвам амбриЯжа. Двойно амбриране с междинна газ или без - с леко натискане на спирачката ползвам понякога в зависимост от условията от 3-та на 2 - ра, когато карам Митсубишито. Японците са се изложили и на последната генерация на Митсубиши Галант синхронизатора на втора скорост сигурно е от говнолин, и във форума на Митсубиши са чести оплакванията. Мойте скорости все още са наред ма "страх лозе пази". Не ми се разправя на стари години да правя скорости и то на предноприводен автомобил.
          сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
          dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

          Коментар


          • #65
            От: Стари автомобили на служба

            Едно лекинко доуточнение за смяната на предавки без долен ляв пИдал.Вени е обяснил принципа,но става въпрос само за синхронизирани ск.Във възходящ ред със отнемане на газта се изключва в подходящ момент(почти веднага) и се включва следващата възходяща.Във низходящ ред се изключва,подава се междинна газ и в подходящият момент(малко се изчаква) се включва една предавка надолу,елементарно е.
            При несинхронизираните ск обаче нещата въобще не са толкова прости,колегите са обяснили защо и как се ползва двойно амбриране и междинна газ.
            Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

            Коментар


            • #66
              От: Стари автомобили на служба

              Карал съм без съединител разни МПС, главно когато се е налагало, а някои просто съм пробвал доколко са подходящи за такова каране, ако се наложи.
              Най-запомнящи се - Ситроен BX 19RD, на баща ми... много трудно се целеха скорости на тази кола без съединител(иначе със, бяха много леки за работа).
              Карал съм и доста КамАЗ самосвал, с неработещ съединител - там интересното беше, че имаше доста голям луфт в диференциалите, та дори не се налагаше да го гасиш за да включиш първа или задна(с прави зъби и двете предавки). Просто малко по-рязко се включваше, и внимаваш с газта да не изгасне. Два-три пъти съм изкарвал по половин ден така, за довършване на обекти/изкопи.
              Скоростна кутия съм счупил една, и то въпреки ползването на съединител - на личното ми Ауди B4. При превключване от втора на трета, раздавах доста газ(над 4000об/мин за дизел), и понатиснах лоста доста по-силно, при възможно най-бързо превключване... скъса синхронизатора на трета скорост.
              Несинхронизирана кутия, съм карал най-много на УАЗ. Макар по принцип тя да има синхронизатори поне на някои предавки, на конкретния екземпляр отдавна вече не работеха.
              Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

              Коментар


              • #67
                От: Стари автомобили на служба

                Май целия спор произлезе от това...
                Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                До колкото си спомням газ 53 няма синхронизатори а зил 130 имаше от 3 или 4 нагоре...аз и до ден днешен карам с междинна газ,само двойното амбриране не ползвам...газка не съм бил карал....Аз съм увреден от нея...

                Коментар


                • #68
                  От: Стари автомобили на служба

                  И темата се оплеска....
                  Дали не е добре някой разбран модератор да вземе да ги отцепи тия неща в друга тема, а пък старите автомобили на служба да си служат тук?

                  Коментар


                  • #69
                    От: Стари автомобили на служба

                    Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                    ....Много, много ти благодаря! Просто още един смислен отговор на въпроса защо по дяволите да се кара без съединител, щом го има. ...
                    Цъ ! "Смисленият отговор" всъщност е обяснение на "номера" как се превключват скорости без съединител . Или по-скоро : защо е възможно това . Ма ние това много добре го знаеме
                    Ама така и не разбрах защо по дяволите требе "да се кара без съединител" при наличието на изправен такъв .

                    Между другото , пълната ГАЗ-ка по стръмен баир я дадох като пример за това , че "момента за уцелване на скоростите" без съединител е в много тесен времеви интервал - я има секунда , я не . Хеле пък като става въпрос за първа и втора скорост ... та е въпрос на късмет да превключиш ( ако изобщо стане "номера" ) без хъркане в такъв момент . ... а като изхърка няколко пъти ... Божа работа ...може да се наложи и да претоварваш на друг камион.
                    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                    Коментар


                    • #70
                      От: Стари автомобили на служба

                      Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                      .

                      Между другото , пълната ГАЗ-ка по стръмен баир я дадох като пример за това , че "момента за уцелване на скоростите" без съединител е в много тесен времеви интервал - я има секунда , я не . Хеле пък като става въпрос за първа и втора скорост ... та е въпрос на късмет да превключиш ( ако изобщо стане "номера" ) без хъркане в такъв момент . ... а като изхърка няколко пъти ... Божа работа ...може да се наложи и да претоварваш на друг камион.
                      Е това също много добре го знаеме и примери могат да се дадат хиляди. Ей го и с Пасат имаше пример, и с Ауди и т.н. Кат не може, не може, никой не се е родил научен, нал тъй, па и затова човек цял живот се учи и накрая баш да научи нещо ново.
                      Всъщност разговора и темата си вървят мноого много добре. Даже и с тия тънки емоции дето вкарват някои колеги направо сме си като английски затворен клуб за джентълмени.

                      Коментар


                      • #71
                        От: Стари автомобили на служба

                        Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                        ...Е това също много добре го знаеме и примери могат да се дадат хиляди. Ей го и с Пасат имаше пример, и с Ауди и т.н. ...
                        Така е , то даже и с Москвич може . Пробвано ! А пък вчера във връзка с темата си поръчках на воля с Мерцедеса Обаче със синхронизирани скорости е лесно
                        Но конкретно диспутът тръгна от ГАЗ-ката , та затова и лично аз ( като дърт газка-джия ) изобщо се включих .

                        Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                        ...Всъщност разговора и темата си вървят мноого много добре. Даже и с тия тънки емоции дето вкарват някои колеги направо сме си като английски затворен клуб за джентълмени....
                        В това няма лошо . Внася се колорит в темата
                        Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                        Коментар


                        • #72
                          От: Стари автомобили на служба

                          Защо трябва без съединител?! Ами никой не казва, че "трябва", а че "може".
                          Първоначално имаме несинхронизирани кутии, ползваме двойно амбрииране и евентуално междинна газ(когато трябва). За улеснение, се появяват синхронизираните кутии, при които ползваме еднократно натискане на съединителя. Нищо не пречи, и синхронизираните кутии да се карат с двойно амбрииране, като несинхронизираните, с цел да не се износват синхронизаторите. Обаче рядко се прави, щото се обезсмисля предимството от наличието на синхронизатори.
                          От друга страна, при достатъчно опит и усет, самият шофьор придобива предимството, да може да включва без съединител, без значение дали синхронизирани или не кутии. Т.е. той може да си спести дори еднократното натискане на съединителя, без това да вреди на техниката или на конфорта и сигурността на движение. Дори напротив, намалява се амортизацията на привода за управление на съединителя. Така, от гледна точка на човек с такива умения, карането дори с еднократно натискане на съединителя, е излишно затруднение, съвсем аналогично на случая да се кара с двойно амбрииране синхронизирана кутия.
                          Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                          Коментар


                          • #73
                            От: Стари автомобили на служба

                            Цецо, с цялото ми уважение към теб, но има ръчни кутии, на които предавките са с фиксатори срещу самоволно изключване, и при тях не е добре да се мести лоста без натиснат съединител.Не веднъж съм виждал водачи да си държат с ръка лоста за скорости, защото иначе изскача на неутрална.
                            За останалото съм съгласен с теб.Само ти се чудя на търпението да обясняваш...
                            Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
                            0887/осемпет 66 4осем

                            Коментар


                            • #74
                              От: Стари автомобили на служба

                              То фиксатори имат болшинството кутии(да не кажа всичките).
                              Не виждам какво общо имат фиксаторите със съединителя?
                              Има, макар и рядко, кутии при които превключването на скоростите се блокира механично ако не е натиснат съединителя. Там вече няма как. Има и обратното, при някои мотоциклети, натискането на лоста за смяна на предавките, отделя и съединителя.

                              Специално изключването на скорости по кутиите, обикновенно е свързано по-често с осово изместване на валовете(над нормите), в резултат на нарушено осово осигуряване.
                              Разбира се, има го и от износване на включващите вилки, както и заради фиксатори, но е сравнително по-рядко.
                              Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                              Коментар


                              • #75
                                От: Стари автомобили на служба

                                Абе спор няма, всичко е ясно. Всичко може. Извода е - само автоматик!
                                Всеки трети е шести

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X