Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Предавки, включване, превключване, междинна газ...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Стари автомобили на служба

    Междинна газ, или двойно амбрииране - ами то е едно и също - за тия, дето знаят какво е скоростна кутия, и какво прави.
    Уеднаквяване на периферни скорости, това е целта на тия "еквилибристики", за съответното зацепване на зъбни колела, които по принцип се въртят с различни периферна скорост.
    Не е сложно, иска малко опит, и необходимосттта да се ползва.
    С натоварен Пасат трябваше да прекося цяла София, с изтървала долна помпа на съединителя, и да стигна до Филибето.

    Е, стигнах, без да убия кутията, щото знам как!

    Коментар


    • #47
      От: Стари автомобили на служба

      Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
      Междинна газ, или двойно амбрииране - ами то е едно и също - за тия, дето знаят какво е скоростна кутия, и какво прави.
      Уеднаквяване на периферни скорости, това е целта на тия "еквилибристики", за съответното зацепване на зъбни колела, които по принцип се въртят с различни периферна скорост.
      Не е сложно, иска малко опит, и необходимосттта да се ползва.
      С натоварен Пасат трябваше да прекося цяла София, с изтървала долна помпа на съединителя, и да стигна до Филибето.

      Е, стигнах, без да убия кутията, щото знам как!
      Вени, с цялото ми уважение към теб, грешиш.Двойното абреиране няма нищо общо с междинната газ .Двойно абреиране-Натискаш съединителя,изключваш от скорост,натискаш пак съединителя,включваш на скорост. Междинна газ-даваш газ на неутрална, слушаш мотора и в подходящия момент включваш на скорост.Със или без съединител.Слушайте Цецо ! Старото си Дискавъри карах два месеца, като ползвах съединител само докато потегля.При понижаване ползвах точно междинна газ.
      Виден столичен ихтиолог

      Коментар


      • #48
        От: Стари автомобили на служба

        Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
        ПС. Цецо , мани ги компютрите , там е друга бира .
        Ок, оставям ги тях, друго нещо интересно се сетих за американските камиони.
        Освен, че карат без съединител, имат едно положение на съединителя, което му казват "clutch brake". Това е, като натиснеш докрай съединителя, се задейства спирачка на първичния вал на скоростите - ползва се при тръгване от място, като се включва предавка, щото нямат синхронизатори(иначе трябва да я изчакаш повечко за да не "хърка").
        Във връзка с тази особеност, дори и да ги караш със съединител (с двойно амбрииране), не трябва да се натиска съединителят до край(нещо, заради което у нас много от инструкторите правеха забележка, че е важно да се прави).
        Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

        Коментар


        • #49
          От: Стари автомобили на служба

          Е, и какво правиш с тия неща? Не уеднаквяваш ли периферни скорости, не елиминираш ли работата на синхронизатори - ако има такива?

          Помисли как работи една скоростна кутия - елементарна скоростна кутия.

          От едната страна на кутията е двигателя - чиито обороти можеш да контролираш.
          От другата страна на кутията е диференциала - чиито обороти си контролирал, докато можеш.

          Е как да уеднаквиш оборотите на кардана с оборотите на съответната предавка в скоростната кутия? С контрол на оборотите на кардана, или с оборотите на входящия вал в СК?
          Отговора е един, естествено.

          То е една толкова проста кинематична схема, че няма смисъл да се обяснява по-подробно.

          Коментар


          • #50
            От: Стари автомобили на служба

            Бре, колко хубаво тръгна темата... Да се види, кой е по-по-най! Пък ние тука с глупости ще се занимаваме-стари автомобили на служба и други простотии. Ми тъй, де!
            Това с нужното уважение към всички колеги!

            Коментар


            • #51
              От: Стари автомобили на служба

              Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
              Е, и какво правиш с тия неща? Не уеднаквяваш ли периферни скорости, не елиминираш ли работата на синхронизатори - ако има такива?
              Това правиш с тия неща, но спорът беше, че не са едно и също или пък неразривно свързани като понятия.
              Междинна газ вероятно си подавал и при превключване без съединител, на цитирания Пасат.

              Другия аспект на спора беше, дали пак можем да го наречем "междинна газ", ако го правим при превключване с еднократно натискане на съединителя (по време на натискането), за ускоряване поне на двигателя, до нужните обороти за новопревключената по-ниска предавка. Ясно, че при този случай не се помага за самото включване в кутията, но пак има определена полза при зацепването на съединителя.
              Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

              Коментар


              • #52
                От: Стари автомобили на служба

                Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                Чудно ми е обаче от какъв зор ше превключваш без съединител при наличие на изправен такъв ?!
                И аз се питам същото.
                Всеки трети е шести

                Коментар


                • #53
                  От: Стари автомобили на служба

                  Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение

                  Другия аспект на спора беше, дали пак можем да го наречем "междинна газ", ако го правим при превключване с еднократно натискане на съединителя (по време на натискането), за ускоряване поне на двигателя, до нужните обороти за новопревключената по-ниска предавка. Ясно, че при този случай не се помага за самото включване в кутията, но пак има определена полза при зацепването на съединителя.
                  Някои от новите спортни автомобили подават сами междинна газ при слизане на по-ниска предавка, това за механичните кутии с ръчно управление (другите няма да ги разглеждаме). Сещам се за нисан 370з и за корвет.
                  Всеки трети е шести

                  Коментар


                  • #54
                    От: Стари автомобили на служба

                    Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                    Междинна газ, или двойно амбрииране - ами то е едно и също - за тия, дето знаят какво е скоростна кутия, и какво прави.
                    Уеднаквяване на периферни скорости, това е целта на тия "еквилибристики", за съответното зацепване на зъбни колела, които по принцип се въртят с различни периферна скорост.
                    Не е сложно, иска малко опит, и необходимосттта да се ползва.
                    С натоварен Пасат трябваше да прекося цяла София, с изтървала долна помпа на съединителя, и да стигна до Филибето.

                    Е, стигнах, без да убия кутията, щото знам как!
                    Вени, тъй като никой тук не се съмнява в твоите познания и опит - би ли разказал как прекоси цяла София и стигна до Пловдив без да убиеш кутията? За мен лично, освен интересно ще бъде и полезно, а сигурен съм, че и за Колегията. Благодаря!

                    Коментар


                    • #55
                      От: Стари автомобили на служба

                      Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                      Вени, тъй като никой тук не се съмнява в твоите познания и опит - би ли разказал как прекоси цяла София и стигна до Пловдив без да убиеш кутията? За мен лично, освен интересно ще бъде и полезно, а сигурен съм, че и за Колегията. Благодаря!
                      Стига де, не е чак толкова страшно. Преди години ми се скъса жилото на съединителя на Рено 19. Бях на другия край на Пловдив. Отидох в съседния до вкъщи сервиз. Качихме се в колата на собственика и отидохме при моята. После той се качи в 19-ката, запали на първа скорост, колата прехълца, той веднага подаде газ и потегли. Аз се качих в неговата кола и не можах да го настигна, въпреки че минахме през целия град. После ми обясни как превключва с изравняване на оборотите. След ремонта пробвах и аз - никаква драма не е. Пробвал съм го и на всички автомобили, които съм имал. На всички става. При някои прехърква леко, при други - не. А по магистралата е лесно, защото почти не сменяш скорости - включваш на 5-та или 6-та и си в Пловдив. В града е по-кофти, защото може да се наложи да спреш и после пак да палиш на скорост.
                      Nissan Terrano 2,7 TDI

                      Коментар


                      • #56
                        От: Стари автомобили на служба

                        Хм, не съм бил само аз, значи..

                        jordanov, много по-вероятно беше да убия стартера, заради паленето на 1-ва при всяко спиране.
                        Не го убих.

                        Интересно, след като виждам толкова разбирачи и толкова верна теория, изписана по-нагоре, как няма разбиране, че два вала, на които има фиксирани зъбни колела, и въртящи се срещуположно, при еднакви ъглови скорости з.к. могат да бъдат зацепени абсолютно безпроблемно.

                        Хайде да обясня и по-подробно.

                        Като тръгне автомобила, при ускоряването му има еднопосочно натоварване на зъбната двойка. В тоя момент не може да се изключи от скорост, заради горното натоварване.

                        Когато върнеш газта - има един момент, в който натоварване в зъбната двойка няма. После натоварването отново започва да го има, но в обратна посока.

                        Е, като можеш да усетиш тоя момент, можеш да изключиш от скорост с малко пръстче.

                        И след като си усетил тоя момент, не е трудно да усетиш и другия момент, в който може да включиш друга предавка - просто с уеднаквяване отново на оборотите - на тия от входящия вал, и на тия от изходящия ( на съответната предавка).

                        Какво неясно има, какво има за обясняване повече?

                        Това мога да ти го покажа, ако не си го разбрал, наживо, във всеки удобен за мен момент, на мой автомобил, на равно, по надолнище, по нагорнище, при слънце, дъжд, мъгла, и дори през високосна година.

                        Все по един начин става.
                        И става!!! - елементарна механика е.

                        Коментар


                        • #57
                          От: Стари автомобили на служба

                          Когато карах шофьорския курс на Зил-130, инструктора ни караше да ползваме двойно амбриране при възходящо превключване ,и съответно двойно амбриране с междинна газ при низходящо .Както ни обясняваше тогава ,зила може да се кара и по нормалния начин,но ни подготвял за срещи с Газ-ки ...
                          По-късно в казармата му бях благодарен че ме свикна на този стил, ама не ме беше подготвил къде да търся скоростния лост на Виетнамка-та, докато свикна беше мъка, а после....после летеше !

                          Коментар


                          • #58
                            От: Стари автомобили на служба

                            Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                            ... елементарна механика е.
                            Брат,не споделям оптимизма ти...Ако беше елементарна немаше да се напинят инженерите да мислят синхронизатори на место задкормилното устройство

                            Коментар


                            • #59
                              От: Стари автомобили на служба

                              Първоначално публикуван от kosta-s Преглед на мнение
                              Брат,не споделям оптимизма ти...Ако беше елементарна немаше да се напинят инженерите да мислят синхронизатори на место задкормилното устройство
                              Абе доста път са извървели докато измислят синхронизатора .
                              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                              Коментар


                              • #60
                                От: Стари автомобили на служба

                                Първоначално публикуван от ivonta Преглед на мнение
                                ... скоростния лост на Виетнамка-та,...
                                Споко,на малкия чавдар е още по назад

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X