Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Особености при карането на автоматик

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Особености при карането на автоматик

    Първоначално публикуван от sonda Преглед на мнение
    Е как стигна до заключение, че ги приравнявам?? Написал си абсолютно същото, което съм писал и аз...!
    тъй де, тъй - подвел съм се по първото ти изречение............. ясно е, че ако не се сменя навреме, после е късно за нормалната манипулация, който всеки може да извърши............... почти всеки де, при мен един "майстор" не успя да вкара колкото масло трябваше в реното / AD4 кутия/ и то скоропостижно отиде за скрап
    ________________________________________________
    Subaru OUTBACK 2,5
    Hyundai TUCSON 2.0

    Коментар


    • От: Особености при карането на автоматик

      Здравейте, нов съм форума. Чета го от години, но досега не съм писал тук.
      Когато преди 4 години купих първия си автомобил с автоматична скоростна кутия, точно тук потърсих (и намерих) информация за някои особености при шофиране с автомат. Сега ще си позволя и аз да споделя наученото от документацията на автомобилите и от собствен опит, па макар и не-толкова дълъг спрямо опита които имат някои участници във форума.

      Едната ми кола е дизел със 6 степенна автоматична кутия 150 к.с., другата е бензин 140 к.с. със CVT (Quashqai 4x4).

      6 степенната има бутон "Спорт". Това което прави този бутон е да поддържа по ниска предавка (или по-високи обороти). Използването му е почти равносилно на вкарване на кутията в ръчен режим на смяна на скоростите.

      И при автомата и при CVT-то използвам ръчен режим на превключване на скоростите :
      * при движение по хлъзгав път (най-вече зимата). Предпочитания вариант за намаляване на скороста е чрез понижаване на предавките (също като при ръчните кутии) и използване спирачната сила на двигателя и съвсем леко помагане със спирачките. След многократни тестове, по мое мнение така спирачния път е по-къс в сравнение с каране на автоматичен режим и натискане на спирачката.
      * при тръгване на хлъзгав път (зимата) Кашка-я няма особени проблеми, но дизеловия автомобил, който няма 4х4 често успява да прибуксува (и да потегли в грешна посока) макар че си има всички системи за безопасност. За да се избегне това , по препоръка на производителя, тръгването се осъществява на 2-ра или 3-та предавка. Автомата позволява от място при натисната спирачка да се превключват ръчно скоростите чрез побутване на лостчето напред - назад (когато е в ръчен режим).
      * при движение по стръмен път с много завои - предпочитам ръчния режим с подходящо подбрана предавка - ускорява бързо след завоя и намалява бързо след отнемане на газта преди завой.
      * при спускане по стръмен път, ръчно подбрана по-ниска предавка пази спирачките за тогава когато са наистина необходими
      * при изпреварване, предварително подбиране на подходяща предавка и вкарване в обороти (за дизела 2000, за бензина 3500 ) спестяват забавянето което се получава при "кик даун".

      Отделно от това, понеже беше повдигнат въпроса с движение на неутрална скорост - не знам дали е проблем за автомата, но определено е проблем за безопасноста на движението защото: (1) в зависимост от конструкцията на автомобила, спирачките и системите за безопасност може би няма да работят/реагират така като са проектирани (2) каква е гаранцията че при екстремна ситуация, ще успеете да включите на скорост на време за да отреагирате адекватно ???

      Наскоро имах следния случай, който окончателно ме убеди че избора ми да преминем от ръчка към автомат е бил правилен, независимо от по-високия разход.
      Сутрин, някъде в интервала 8:30-9:30 когато движението във Варна е доста натоварено и нервно, жена ми ме кара на работа с Кашкая. Чакаме на светофар за да направим ляв завой. Свети зелено и чакаме автомобилите движещи се срещу нас да се изтеглят. В един момент жена ми тръгва и изведнъж спира в кръстовището, в лентата на насрещно идващите и започва да се чуди на един голям микробус
      " ... тоя защо дава десен мигач че ще завива а пропусна ръкава и кара напред ...???"
      В това време микробуса ни приближава с добра скорост и изобщо няма намерение да намали. Сеща се само да ни освирка (съвсем заслужено), но чак пък да не намали грам ??? В същото време жената не реагира??? Аз единсвено успях да и изкрещя някоко пъти "ГАЗ ГАз ГАЗ". Това я изведе от състоянието в което беше изпаднала и успяхме да се изтеглим от кръстовището точно навреме, преди микробуса да връхлети на мястото където бяхме се запрели.
      След време, 1-2 дни, когато случката ми отлежа в главата осъзнах, че всъчност ако бяхме с обикновена ръчна скоростна кутия, едва ли бихме могли да се изтеглим. Паниката, щеше да изгаси двигателя и ... не ми се мисли.

      Поздрави,
      Милко

      Коментар


      • От: Особености при карането на автоматик

        Добре де...,(говоря за Санта Фе 1),има ли опция да не се отваря пробката на кутията...(така и не намерих инфо има ли филтър тази кутия ..няма ли?),ами с онези машини за дърпане на маслото с маркуче и после наливане пак през отвора на щеката.Това правилно ли е и дали по този начин ще се изтегли повече количество старо масло?На зор съм как да процедирам....предложения?Иначе маслото е малко тъмно , без проблеми за сега,но искам да действам навреме .

        Коментар


        • От: Особености при карането на автоматик

          Здравейте,имам проблем с един автоматик на мерцедес GLK 250 CDI.Сутрин като запаля колата и включа на D или R и джипа гасне,все едно нещо и взема силата.и това го прави само сутрин когато не е загряла и от месец./долу горе откакто стана по студено/.колата е на 120 хил км като е сменено маслото на автоматика на 50 хил и 100 хил.И нормално ли е да прритва дори и да е загряла?Благодаря ви предварително!

          Коментар


          • От: Особености при карането на автоматик

            Не е нормално да "прритва"както казваш,единствено ако изцедиш здраво газта може да се усетят тласъци,но не и удари.Това че ти гасне очевидно говори за проблем,ако напишеш от къде си гарантирам че ще получиш насока към майстор.

            Коментар


            • От: Особености при карането на автоматик

              Колеги,да поискам и аз съвет.
              Може ли автоматична кутия четири скорости от витара 97г. 1,6 моно
              да се качи на витара 90г. 1,6 моно,която е с 3 скорости,автомат

              Коментар


              • От: Особености при карането на автоматик

                Здравейте колеги,
                някой сблъсквал ли се е с проблема при палена на автоматик с забравено положение на лоста на директна ?
                По конкретно ме интересува до какви последствия евентуално може да доведе това ?
                Става въпрос за единичен случай.

                Коментар


                • От: Особености при карането на автоматик

                  Как го постигаш това? Карал съм стотици различни коли автоматик /взимаме под наем постоянно/, ни една не пали ако не е на положение паркинг.
                  https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                  Коментар


                  • От: Особености при карането на автоматик

                    Повечето палят и на N (неутрална)

                    Коментар


                    • От: Особености при карането на автоматик

                      Първоначално публикуван от chap0 Преглед на мнение
                      Здравейте колеги,
                      някой сблъсквал ли се е с проблема при палена на автоматик с забравено положение на лоста на директна ?
                      По конкретно ме интересува до какви последствия евентуално може да доведе това ?
                      Става въпрос за единичен случай.
                      Никакви, защото няма да запали.
                      יעבור
                      «И това ще мине»

                      Коментар


                      • От: Особености при карането на автоматик

                        Първоначално публикуван от raico Преглед на мнение
                        Повечето палят и на N (неутрална)
                        Нямам спомени да съм палил така, ама може и да може.
                        И дикато сме на тема палене, американски сглобки коли, с ръчни скорости, не завъртат стартера, ако не е натиснат съединителя. Това независимо дали и на коя скорост ти е лоста.
                        https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                        Коментар


                        • От: Особености при карането на автоматик

                          Спокойно , Нико , те и европейските вече не стартират без натиснат съединител , или спирачка.Даже ръчките.Има логика , от гледна точка безопасност (която в нашия форум можем да изкоментираме и за невярна ).Автоматиците не гаснат освен на П...Ма нема луд да излезе от колата си при работещ мотор , с ключа в джоба.
                          Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                          Коментар


                          • От: Особености при карането на автоматик

                            Първоначално публикуван от jeko47 Преглед на мнение
                            Спокойно , Нико , те и европейските вече не стартират без натиснат съединител , или спирачка.Даже ръчките.Има логика , от гледна точка безопасност (която в нашия форум можем да изкоментираме и за невярна ).Автоматиците не гаснат освен на П...Ма нема луд да излезе от колата си при работещ мотор , с ключа в джоба.
                            Аз съм против тоя инджипляктор на съединителя ми, ама понеже си е с тъпо жило, винаги мога да го изфинтирам, ако се прецака. Иначе до сега да съм го изскубнал 100 пъти.

                            А за излизането от колата с работещ мотор, явно не си ходил в пустинята с деца. Не я гася, само я заключвам с резервния ключ. Тоя климатик на мене ми трябва да работи.
                            https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                            Коментар


                            • От: Особености при карането на автоматик

                              Първоначално публикуван от jeko47 Преглед на мнение
                              ....Ма нема луд да излезе от колата си при работещ мотор , с ключа в джоба.
                              Забравяш защо направиха по спешност ъпдейт на кутията на Джипа за принудителното преминаване към Паркинг ако шофьора реши да слиза от колата при работещ двигател...
                              Заради онзи 'руско-американец' дето направил точно това - излязъл от колата при работещ мотор и кутията не в режим Паркинг... И колата го премаза... Естествен подбор бих казал ....
                              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                              Коментар


                              • От: Особености при карането на автоматик

                                Бе , те вече нещат да палнат , ако нема дупе на седалката.
                                Аз одеве се ухилих , че всичко можеме да изправиме ( и изкривиме ).
                                Май ще бъде , както дойде , или се намерило.
                                Нико , дистанционно палене в пустинята и в мразилника си го има като опция.
                                Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X