Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Непреходност

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Непреходност

    Пак сме в гаража на Кирето - аз, Пешо, Гошо и Бухала, пак пием мастика с мезе тиквени семки и пак разсъждаваме. Този път разсъждаваме трябва ли да махнат "Бай Ганьо" от учебниците или не трябва да го махат. Щото такова решение имало.
    - Според мен трябва да се махне! - казва Пешо. - Много ни излага тая книга пред Европа! А нали сме в Европейския съюз вече! Какво ще си кажат европейците като я прочетат?!
    - Ми те европейците да не би да ни четат учебниците, бе? - опонира му Бухала. - Те на нас ни четат само нотации и конски евангелия. Но техни, не наши!
    - И според мен трябва да се махне! - намесва се Гошо. - Наистина е излагаща книга! Тоя Алеко с какъв акъл я е писал - не знам! Ми то направо срам да те хване, че си българин, като я четеш!
    - Трябва да я изучават децата! - настоява на своето Бухала. - Много възпитателна книга!
    - Е кое й е възпитателното? - пита Гошо. - Отишъл във Виенската опера, съблякъл си сетрето и взел да се пощи!…
    - Точно това е възпитателното! - назидателно вдига пръст Бухала. - Помните ли нас какво ни учеха навремето - не правете като тях, да не станете за смях!
    - Да, ама и друго ни учеха! - възразява Пешо. - Учеха ни, че бай Ганьо не е национален, а социален образ!
    - Бе много си е национален той! - държи на своето Бухала. - От него аз по-национален не познавам!
    - Продължавам да твърдя - продължава да твърди Пешо, - че тази книга ни излага и пред Европа, и пред света! И трябва не само да се извади от учебниците, ами и да не се преиздава повече. Представяте ли си да я прочете някой англичанин? Те каквито са възпитани… Ще я прочете англичанинът и ще си каже - леле, тия българи какви са невъзпитани! Ей, това ще си каже!
    - И французин ако я прочете, и той ще си каже същото! - подкрепя го Гошо. - Те и французите са много възпитани. И те не се пощят в операта. И не се бият в гърдите - "франсе, франсе!" - като влязат в банята. Трябва да се махне тая книга от учебните програми и туйто!
    - Не трябва! - озъбва се Бухала.
    - Трябва!
    - Не трябва!
    - Трябва!
    Спорът, иначе интелектуален, започва да се изражда. Замирисва на скандал. Даже на бой замирисва.
    За да успокоя атмосферата, аз се обръщам към Кирето:
    - Кажи, бе Кире! Според тебе трябва ли да се махне "Бай Ганьо" от учебниците или не трябва?
    Кирето излезе иззад бара, прибра празните чаши, смени пепелника и рече:
    - Чудя ви се,момчета, на акъла! За какво спорите? И да го махнат от учебниците "Бай Ганьо", и да не го махнат - много важно! По-важното е, че цялата ни държава е байганьовска отгоре до долу! Непреходна ни е на нас байганьовщината…
    Каза го човекът кратко и ясно!

    Димитър Бежански
    Lancia Delta HF Integrale Evolucione

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X