Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

    Първоначално публикуван от bogilloff Преглед на мнение
    Ееее, тука преекспонираш, впрочем всички го правим за да са по-убедителни тезите ни. Това за телефонните линии е просто невярно. Сигурно е било така през 50-те, ама през 70-те вече не беше така. Да не говрим за 80-те, когато всяка баба на село (намам прредвид родопите) си сложи телефон за да си чува внуците в града.
    На тема телефони, централи, подслушване .... мога да напиша много но не това е темата.
    Преекспонирано може да е, но единствено в частта за наследяването отпреди 9-ти, после наистина се наследяваха. Не знам със сигурност за Родопите, но в Копривщица монтираха АТЦ (автоматична централа) някъде началото на '80-те. Дотогава картинката беше точно тази с жаковете и телефонистката. Домашните телефони буквално се брояха на пръсти (партийния, кмета, Иван Врачев и още някой друг), да е имало 30-ина телефона по предприятията. Когато монтираха въпросното АТЦ - между другото, втора употреба рециклирано, докарано от някоя софийска централа, модел А-29 (29 е годината, в която Сименс са пуснали модела! - тук се произвеждаха в Самоков май, до самия край на социализма) - обявиха, че ако населението иска телефони, трябва само да се организира и да си изкопаем траншеите за полагане на кабелите. Много нужда от подканяне нямаше, ентусиазмът от идеята за телефони беше предостатъчен. Да ама се оказа, че единственият техник на щат в пощата, по никакъв начин не може да се справи с тези, появили се отведнъж километри трасе. Седя разкопано месеци до следващото лято, когато докараха бригада студенти от МЕИ-то (май). След това, наистина практически 100% от населението имаше домашни телефони (само които не искаха -имаше и такива - нямаха).
    Когато купих първото си жилище в София (1998г), телефонът все-още си беше точно толкова лукс и проблем (БТК не беше приватизирано). Предните собственици си взеха абоната и на мен ми костваше около 3 млн лв (3 000 марки) и търсене на връзки, за да си пусна телефон (вече, поне чакане с години не се налагаше). По-малко от 10-ина години след това, този телефон вече изобщо не ме интересуваше и го махнах...

    Първоначално публикуван от bogilloff Преглед на мнение
    Същия, ама аз като българче го знам малко по друг начин. Моя е по-елегантен. Не ми се пише целия виц, макар че той споловин дума описваше различните етапи по- добре от политиконжмията на социализма.
    След като при брежнев релсите свършили, вадили отзад, слагали отпред, още два три бързи етапа ..... При горби - опред пропаст. Нареждането на горби - всички партийни членове да слязат да откъснат по някое клонче и да почват да тичат покрай влака в редица. А всички членове на политбюро (туй животно какво е, да попитам по младите) да се съберат в първия вагон и да решаваме какво да правим .....
    С влака на демокрацията, набързо стигнахме до същото място. Сега ония ........ ( не искам да използвам " мръсни думи") в парламента тичат напред назад и размахват клончетата, а "политбюро" ускрено прехвърля пари и строи на брега на женевското езеро, на бахамите, флорида .... за да има къде да се подслони, когато влака на демокрацията падне в пропастта.
    Демокрацията в България, така и не е тръгнала, за да си разправяме тези вицове с влаковете. Не ми се впуска в подробност, въпреки че не би било съвсем изън темата, понеже също касае спомени, но с давност по-малко от 25 години.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
      Преекспонирано може да е, но единствено в частта за наследяването отпреди 9-ти, после наистина се наследяваха. Не знам със сигурност за Родопите, но в Копривщица монтираха АТЦ (автоматична централа) някъде началото на '80-те. Дотогава картинката беше точно тази с жаковете и телефонистката. Домашните телефони буквално се брояха на пръсти (партийния, кмета, Иван Врачев и още някой друг), да е имало 30-ина телефона по предприятията. Когато монтираха въпросното АТЦ - между другото, втора употреба рециклирано, докарано от някоя софийска централа, модел А-29 (29 е годината, в която Сименс са пуснали модела! - тук се произвеждаха в Самоков май, до самия край на социализма) - обявиха, че ако населението иска телефони, трябва само да се организира и да си изкопаем траншеите за полагане на кабелите. Много нужда от подканяне нямаше, ентусиазмът от идеята за телефони беше предостатъчен. Да ама се оказа, че единственият техник на щат в пощата, по никакъв начин не може да се справи с тези, появили се отведнъж километри трасе. Седя разкопано месеци до следващото лято, когато докараха бригада студенти от МЕИ-то (май). След това, наистина практически 100% от населението имаше домашни телефони (само които не искаха -имаше и такива - нямаха).
      Когато купих първото си жилище в София (1998г), телефонът все-още си беше точно толкова лукс и проблем (БТК не беше приватизирано). Предните собственици си взеха абоната и на мен ми костваше около 3 млн лв (3 000 марки) и търсене на връзки, за да си пусна телефон (вече, поне чакане с години не се налагаше). По-малко от 10-ина години след това, този телефон вече изобщо не ме интересуваше и го махнах...


      Демокрацията в България, така и не е тръгнала, за да си разправяме тези вицове с влаковете. Не ми се впуска в подробност, въпреки че не би било съвсем изън темата, понеже също касае спомени, но с давност по-малко от 25 години.
      Искаш да кажеш, че влака на демокрацията още не е тръгнал .... . значи тоя влак спря преди да е тръгнал .... Може, и така го възприемам.
      Много сте ми интересни пещерните антикомунисти (нямам предвид тебе, уважавам твоята интелигентност и точна мисъл тук отдавна, иначе въобще нямаше дапиша), туй нашто не било демокрация... ами какво е .... загатвате за някаква "теоретична" демокрация, която още не е е дошла. Ами и при соца имаше теоретичен комунизъм някъде из светлото бъдеще, който не се състоя.
      Сега какво, да чакаме теоретичната демокрация от демократичното бъдеще ли . преди септември щеше да бъде май, сега да чакаме 10- ноември да стане 4- ти юли ли.
      Демокрацията е точно това, което виждаме. Ама била изкривена, изродена ... Това са подробности на личното възприятие и национални осбенности.
      Един кратък виц от зората на българската димокрация - трима цигани крадат кокошки посреднощ (в едно разградско село). Кокошките се разкудудякали, стопанина излязал - коой там.
      Шшшшшт, прибирай се обратно вътре и тихо, ние сме от ликвидационния съвет.
      Прибрал се човека, какво да прави. Между другото не е виц ама се разпространи като такъв.
      Въпрос с понижена трудност - какво беше туй ликвидационен съвет.
      Пп. Между другото знаеш ли колко е днес рекета да ти пусне ток енергото (ида ти открие партида) на незастроен парцел, че да ти издадат строително разрешително за фирми тука. Не можеш да се сетиш.
      Последно редактирано от bogilloff; 07-08-16, 12:17.
      ОФБ ДБ X22SE
      Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

      Коментар


      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

        И искам, и казах: Няма гориво... няма резервоар за гориво ... ... ...и отдавна вече никой не знае как се прави това.
        България е единствената бивша "соц" (айде, измежду влезлите в ЕС, 'щот то и Сърбия - например - формално беше соц), в която не се приложи лустрация по никакъв начин. България е единствената бивша соц, в която бившата комунистическа партия продължи да управлява, изобщо да участва в политическия живот и да е фактор, и до днес. България е единствената бивша соц, в която реституцията и приватизацията придобиха някакви значещи измерения, едва 10-ина години след '89-та. България е единствената бивша соц, в която няма нито един осъден, или по друг начин поел някаква отговорност за осъществяването на социализма. България е единствената бивша соц, в която обявяването на социализма и комунизма за престъпни, беше незначителна формалност (и пак с безнадеждно закъснение, което фактически го обезсмисли). България е единствената бивша соц, в която всички символи на руските окупация, доминация и контрол (единствен фактор за съществуване изобщо на социализъм) - са непокътнати. България е единствената бивша соц, в която има (хем се възстанови такъв, махнат отпреди '89-та) паметник на руската марионетка, управлявал в нейно име и провеждал тук политиката и.
        България е единствената бивша соц освен Румъния, която влезе в ЕС и НАТО, единствено като жест от тяхна страна, а в НАТО фактически е член единствено символично.
        И още, и още...
        И това не е защото някой нещо отвън (поне не в по-голяма степен от където и да е другаде), това е защото - както не знам за кой път ще го напиша - тук, за тези 45 години, не просто беше унищожено наличното, а беше унищожена и всяка възможност за регенерация.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
          Когато купих първото си жилище в София (1998г), телефонът все-още си беше точно толкова лукс и проблем (БТК не беше приватизирано). Предните собственици си взеха абоната и на мен ми костваше около 3 млн лв (3 000 марки) и търсене на връзки, за да си пусна телефон (вече, поне чакане с години не се налагаше).
          През 1996 г. срещу 1000 долара ми закриха уличния монетен телефон долу пред входа и ми дадоха линията. Като ми казаха да побързам, щото имало и други мераклиЙ. Те в квартала вече бяха изчезнали уличните телефони (явно по същата схема), само на нашия блок беше останал.
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

            То тогава доларът беше около двете марки (и нагоре), та горе-долу за същата сума става въпрос. А може и твоите връзки да са били по-дебели, а аз съответно съм компенсирал с пари.
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

              Кви са тия глупости бре... още през 93-94та в Младост 3 имахе домашен телефон, при това "прав" при това без подкупи...

              Коментар


              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                Първоначално публикуван от DaGa Преглед на мнение
                Кви са тия глупости бре... още през 93-94та в Младост 3 имахе домашен телефон, при това "прав" при това без подкупи...
                Ми то революцията беше едно пет години преди тва
                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                Коментар


                • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                  Да де, ама някои хора пишат за рушвети давани 96та и 98ма...та затва се обадих

                  Коментар


                  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                    Първоначално публикуван от DaGa Преглед на мнение
                    Да де, ама някои хора пишат за рушвети давани 96та и 98ма...та затва се обадих
                    Щото това беше наследството на Таааато (поклон-блъс-глава-в-плочника) - дето построЙл три БългариЙ, а ние не можем да ги боядисаме, нали?
                    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                    Коментар


                    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                      Първоначално публикуван от ЕМО Преглед на мнение
                      Не следиш внимателно Форумът.

                      ПП.Много ме развеселяват хората на които им се яде сирене от мляко и салам от месо а мрънкат , че вече ги няма!Ами яжте,кой ви спира?Има си стандарт"Стара планина".Даже преди около половин година имаше "внезапна проверка".Оказа се , че 95% от продуктите(които носят знака) в търговската мрежа наистина отговарят на стандарта. Е! Цената е двойна , но си ги има.Да не говорим , че "био" продукти(както е модерно да се казва....да ти еб@ и названието) могат да се намерят по много канали.Включително и в София...
                      Без даследя форумът.
                      Това не е вярно. Два пъти по скъпите млечни продукти са същите, като другите с цени за наивници.
                      Стандарта стара планина е поредната парлама. Проверките по него също.
                      Имам поглед върху доста мандри. Плодуктите от мляко с едни големи камиони ускорено дават газ през най близката граница.
                      ОФБ ДБ X22SE
                      Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                      Коментар


                      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                        Първоначално публикуван от bogilloff Преглед на мнение
                        ...туй нашто не било демокрация... ами какво е .... загатвате за някаква "теоретична" демокрация, която още не е е дошла. Ами и при соца имаше теоретичен комунизъм някъде из светлото бъдеще, който не се състоя.
                        Сега какво, да чакаме теоретичната демокрация от демократичното бъдеще ли . преди септември щеше да бъде май, сега да чакаме 10- ноември да стане 4- ти юли ли.
                        Демокрацията е точно това, което виждаме. Ама била изкривена, изродена ... Това са подробности на личното възприятие и национални осбенности.
                        Един кратък виц от зората на българската димокрация - трима цигани крадат кокошки посреднощ (в едно разградско село). Кокошките се разкудудякали, стопанина излязал - коой там.
                        Шшшшшт, прибирай се обратно вътре и тихо, ние сме от ликвидационния съвет.
                        Прибрал се човека, какво да прави. Между другото не е виц ама се разпространи като такъв.
                        Въпрос с понижена трудност - какво беше туй ликвидационен съвет.
                        Пп. Между другото знаеш ли колко е днес рекета да ти пусне ток енергото (ида ти открие партида) на незастроен парцел, че да ти издадат строително разрешително за фирми тука. Не можеш да се сетиш.
                        Понеже си си преработил мнението почти час след като съм отговорил, та направо в ново мнение:
                        "Туй нашто" е демокрация в зачатие, много бавно и мъчително (няма да повтарям пак защо). Да това е демокрацията - равни шансове, при работещи институции (най-общо). Ма соц-манталитета на готованците възприема "равни шансове", като равни резултати и разпределяне на калпак - по равно, пък институциите фактически саботират процеса. Убу ма казана е празен. Да дереджето е основано на конкретните местни особености, точно това - та и с упоменаване на някои от тях - съм казал. Ще продължа списъка с моментите, по които се явяваме уникални (като така ще ти отговоря и на въпроса за ликвидационния съвет). България е единствената бивша соц, в която 100% селското стопанство беше одържавено. България е единствената бивша соц освен Русия, в която тотално - 100% средствата за производство бяха одържавени.
                        Не знам на какво казваш рекет. В случая с телефона, сумата има два елемента - официална такса (в размер на 50 марки да кажем) и рушвет, в размер на останалото до 3 хиляди. Това дето му казваш рекет - под коя рубрика е? Впрочем (явно се налага да продължим изреждането) - България е една от последните страни в Европа изобщо (като нищо, отново е единствена, но в момента не съм абсолютно сигурен), в която реална либерализация на доставките на ел. енергия, така и не е реализирана.
                        Последно редактирано от davc; 07-08-16, 14:51.
                        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                        Коментар


                        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                          Ама съвсем я оспамихте тази тема...!
                          Скоро не бях влизал, но изчетох целия брътвеж с надеждата някой да се е объркал да пусне интересен спомен или случка - не би! Политиканстване, тупане в гърдите, "какви сме демократи", тато, бати... Сто процента ще ревне някой, че "като не ти харесва не чети", ама на мен ми харесваше преди да се започне политиканстването и плюването, с което група хора подмениха идеята на темата.

                          П.п. Ако някой иска да ме репликира, дупликира, освирква и т.н. и държи на всяка цена да разбера за което да ми пише на лични, 'щото тук вече няма да го прочета...
                          Grand Cherokee WJ '99 V8 4.7 Limited

                          Коментар


                          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                            Първоначално публикуван от DaGa Преглед на мнение
                            Кви са тия глупости бре... още през 93-94та в Младост 3 имахе домашен телефон, при това "прав" при това без подкупи...
                            Възможно е. В панелните образувания около София, положението беше малко по-различно, защото там трасета и инсталации се изграждаха едновременно със строителството на комплексите. Сградите предвидени за помещения на АТЦ-тата стояха празни с години (и десетилетия), преди да се оборудват, но 93-94та, все пак е едно двайсетина години след появата на въпросната Младост, та видно вече са били и сколасали.
                            А като как вашият е бил "прав" - ти ще ни споделиш (ако искаш)...

                            ПП
                            Първоначално публикуван от AAF Преглед на мнение
                            Ама съвсем я оспамихте тази тема...!
                            Скоро не бях влизал, но изчетох целия брътвеж с надеждата някой да се е объркал да пусне интересен спомен или случка - не би! Политиканстване, тупане в гърдите, "какви сме демократи", тато, бати... Сто процента ще ревне някой, че "като не ти харесва не чети", ама на мен ми харесваше преди да се започне политиканстването и плюването, с което група хора подмениха идеята на темата.

                            П.п. Ако някой иска да ме репликира, дупликира, освирква и т.н. и държи на всяка цена да разбера за което да ми пише на лични, 'щото тук вече няма да го прочета...
                            Темата, си тече плътно по темата! - Спомени от миналото. И е пълна със спомени и случки (кому са интересни и кому не - е личен въпрос). Това, че все по-малко представлява редене на носталгични дитирамби във възхвала на "светлото минало", хич не противоречи на това обстоятелство.
                            Последно редактирано от davc; 07-08-16, 13:30.
                            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                            Коментар


                            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                              "Прав" се казваше на телефон който не е дуплекс

                              Коментар


                              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                                Знам бе, много добре знам, ма не току така и съвсем не на всеки - се даваше.
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X