Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

    Еми, другариЙ, соц-носталгията се заплаща като всяка друга мания, напр. страстта към офф-роуда.
    Който иска "мОсквич" с педали за унучето, за да расне то със здрав дух (и здрави крака от въртене на педалите) - вади 500 лв. и е той!
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

      Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
      Тези правят още по хубави

      https://www.baghera.fr/

      Триколката е класика. И аз съм карал, и децата ми караха такава, и поне още половин дузина хлапетии израснаха с гърбушката на моите, даже още е здрава в някой познат. Колите с педали, па и конкретни марки и модели, си е чиста проба залитане на родителите им. Което обяснява и цената.

      Коментар


      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:38085220_10216603363101528_1846405366808576000_n.jpg
Прегледи:1
Размер:438.2 КБ
ID:5798160Залитнал дядка,търси волан за колата на внучката си.И е вярно,че дъртите се кефят повече от малките.
        Последно редактирано от misho_66; 18-09-18, 19:21. Причина: текст

        Коментар


        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

          Нека споделя с вас нещо и от моето минало. Когато бях малък, ми се мяркаше пред очите тази "линия". Ползвах я предимно за игра. Днес я намерих из шкафовете в нас и реших да направя няколко снимки и да ги кача тук. До ден днешен нямам представа какво й е предназначението и как се ползва.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1.jpg
Прегледи:1
Размер:383.8 КБ
ID:5799605 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2.jpg
Прегледи:1
Размер:331.8 КБ
ID:5799606 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3.jpg
Прегледи:1
Размер:351.3 КБ
ID:5799607 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:4.jpg
Прегледи:1
Размер:413.2 КБ
ID:5799608 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:5.jpg
Прегледи:1
Размер:373.8 КБ
ID:5799609

          Коментар


          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

            Дедото на калкулатора.
            Логаритмична линия и е името.

            Коментар


            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

              Ееех, едно време в техникума се учехме да смятаме с такива линийки. Имаше ги в различни размери. Ма това преди 1978г.

              Коментар


              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                Само трябва да има един прозрачен плъзгач, с тънка, вертикална чертичка. Една от моите имаше и още две, по- къси и тънки, огледално разположени. Просто, тройно правило се смяташе по- лесно с тях.
                Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                Коментар


                • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                  Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                  Логаритмична линия и е името.
                  Ох на батко! Ква мъка беше с туй чудо!
                  יעבור
                  «И това ще мине»

                  Коментар


                  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                    Относително лесно се работи с логаритмичната линия. Особено с такава, показана от снимките.

                    А онова другото, е мащабна линия - и с нея се работи приятно.

                    Навремето, в техникума, макар и след появата на ЕлКа, преподавателя ни по математика ни извади душата, докато се научим да работим с логаритмичната линия.
                    Баща ми ползваше подобна на тази от снимките, и добре, че беше той, да ме научи да я използвам. На мен ми беше дал една мъничка, дето си беше зорно да се ползва.

                    Ама имах и едно Casio Scientefic Calculator FX не помня какво, та неудобствата при работа с линийката се компенсираха..
                    С газоразрядна индикация беше, и струваше един камион пари...

                    От на тате инструментите беше, де.
                    Лека му пръст.

                    Коментар


                    • Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                      Дедото на калкулатора.
                      Логаритмична линия и е името.
                      Мамката им на компютри и калкулатори С този инструмент трябва да знаеш да мислиш.
                      И ни най-малко се бъзикам!

                      Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                      Само трябва да има един прозрачен плъзгач, с тънка, вертикална чертичка. Една от моите имаше и още две, по- къси и тънки, огледално разположени. Просто, тройно правило се смяташе по- лесно с тях.
                      Изпаднал е в движение.Мнението ми от предния пост ..
                      Нарочно не постван в едно.
                      Последно редактирано от Чавдар (V93); 30-09-18, 07:56.
                      Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                      Коментар


                      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                        Работата с логаритмична линийка трябва да се върне в учебната програма. Това е като развитие на сметалото с топчетата. Помня, че след като схванах идеята смятах много бързо. Наистина учи да мислиш.

                        Коментар


                        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                          На времето я учихме в час... Има много варианти с различни наименования в зависимост от това какви са скалите и какви изчисления може да прави...
                          Например 'навигационна линия', flight computer и т.н...
                          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                          Коментар


                          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                            Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
                            Работата с логаритмична линийка трябва да се върне в учебната програма. Това е като развитие на сметалото с топчетата. Помня, че след като схванах идеята смятах много бързо. Наистина учи да мислиш.
                            Мда, да върнем и латинския, и писането с калем върху плоча...
                            На таблетите дето вече струват колкото чифт обувки от естествена кожа - анатема, от тях се затъпява! Мъкнем по 10 кила учебници и тетрадки, и мечтаем за логаритмична линия.
                            Последно редактирано от Ivan Terziev; 01-10-18, 11:46.

                            Коментар


                            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                              Всички културни хора знаем малко или много латински. Е, някои си мислят че Цезар на латински пак се чете с ц
                              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                              Коментар


                              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                                Бе то лошо няма, ма годината има 365 дни, със всичките си празници, почивни дни и ваканции - кога ще се учат сумата по-належащи неща.
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X