Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ардуино и как всичко е възможно.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Ардуино и как всичко е възможно.

    Благодаря

    Коментар


    • #62
      Днес бях в един завод ,да реша два проблема от производството.Имаме фазочестотен регулатор управлява трифазен мотор.Мотора през редуктор върти половин тон бъркалки и разни хранителни продукти мляко ,сирене и т.н

      Проблема е че от нула до 1000 оборота ,мотора ги стига за 4-5 секунди и чупи механиката .

      Намерил съм параметрите на фчр ,корегирал съм ги и сега при пуск,не е нужно оператор да развърта контролера на ръка,а става автоматично и прецизно,линейно и т.н Мотора се развърта плавно за 40-50 секунди и пази механиката

      Имам и друг въпрос,след спиране на тока,и идване,фчр трябва да тръгне сам и да продължи производството.Пък той не тръгвв,ме че не съм измислил и това но....

      Аз съм решил всички въпроси,но ако вариант да вкарам някакъв прост контролер от типа ардуино ,няма да е зле.Има ли периферия,към тея контролери,която да симулира тример(потенциометър) идеята е да мога да заменя механичен със управление от такъв контролер, съответно управление през нет и т.н
      Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
      Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
      Анатолий Пейчинов o8875о9815
      https://dvrbg.com/

      Коментар


      • sparkybg
        sparkybg коментира
        Редактиране на коментар
        Пак, до сега не съм попадал на инвертор, дето да не може да се управлява С НАПРЕЖЕНИЕ. Някои може и с ток. И двете са тривиални неща и се реализират с DAC, изолиран или не, в зависимост от случая.

      • brum
        brum коментира
        Редактиране на коментар
        Кое е по-евтино и по-просто - изолиран DAC или цифров потенциометър? Резултата е същият накрая - конвертираш цифров сигнал в напрежение.

      • sparkybg
        sparkybg коментира
        Редактиране на коментар
        Практически едно и също е, само дето dac-ът често си има вграден усилвател на изхода. Цифровия потенциометър също трябва да е изолиран и да се захранва от самия инвертор. Разликата в цената е единици левчета. В случая трябва spi, че лесно се изолира.

        Аз го виждам като нещо ардуинско с мрежа, което през оптрон праща към DAC, захранен от самия инвертор. С малинка ще е малко като трепане на мравки с РПГ. Ако ще се вижда и отвън, някакъе портал/страница към вътрешната им мрежа, правен/а на нормално PC със всичките салтанати, настройки и защити.

        Личното ми мнение е че света не трябва да вижда нищо, управляващо машини, постоянно, а само в извънредни случаи и за малко. И трябват максимален брой нива на защита + задължително VPN и минимален брой хора, дето имат достъп до него.
        Последно редактирано от sparkybg; 30-07-21, 11:11.

    • #63
      Много от инверторите на тръгват при подаване на захранване и активен сигнал "старт". Нещо като осигуровка - да не е забравена пашината в това състояние, да тръгне и да претрепе някого.
      В настройките трябва да има параметър който позволява това. Въпреки това, аз бих помислил дали да я активирам. По-безопасно е да се изисква действие от оператор, който да погледне преди това дали в съда с бъркалките не е полегнял някой почерпил се и преуморен заплес.
      Не чета коментари и не отговарям на такива.

      И коментаторите...

      Коментар


      • #64
        Според мен, трябва да прескочпиш Ардуиното и да се ориентираш към ESP8266.
        Има няколко фреймуърка, които биха свършили работа, дори и повече от предвиденото.

        Ако напрежението през потенциометъра не минава 5.5 волта, може да се пробва с такава платка PCA9685
        Tasmota, ESPEasy или ESPHome решават въпроса с комуникацията с ЦАП-а, както и с показване на данните.

        Аз ползвам ESPEasy от няколко години, за да си гледам налягането в соларния панел.
        От уеб страницата на устройството мога да видя моментна стойност, но съм нагласил да праща всеки няколко минути до отдалечен сървър, за да се вижда история.
        https://thingspeak.com/channels/797436
        Когато го правих, така и не успях да пратя повече от 1 тип данни навън, но в крайна сметка, останалото също го гледам оМлайн, но през друга,гъвкава, но за нещастие затворена екосистема.
        http://ilog2.com/live/wzitag/
        Ако се хвана по-сериозно, сигурно ще успея, но това ще стане, като почна да мигрирам управлението на всички бойлери към Open Source ...

        С това имаш много ШИМа под ръка.
        https://www.letscontrolit.com/wiki/index.php/PCA9685

        Друг е въпроса дали хората от завода ще се навият.
        Спомням си какво гледах в една научна лаборатория, дето бъркаха кравешки "продукти" и произвеждаха метан... Началника предпочиташе да разчита на ръчното отчитане на лаборантката, която бе печално известна че работи през пръсти, отколкото на автоматизирана техника.
        Воден от вероюто че ако не можее ръка да пипне, то поне око трябваше да види, инсталираха PTZ камера, с която да приближава до екрана на компа и да гледа нивото на поплавъка на залепената ролетка отстрани.
        И всичко се записваше в тетрадка по график

        Коментар


        • #65
          Инверторите имат входове 0 -10V, 4 - 20mA, или някой комуникационен бъс през който могат да бъдат управлявани. Тоест, не е необходимо нещо което да е или да емулира потенциометър.
          А в индустриално приложение не бих използвал хоби техника като ардуино и друго "уйно".
          Не чета коментари и не отговарям на такива.

          И коментаторите...

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X