Обява

Свий
Няма добавени обяви.

„Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател:?:

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

    Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
    Предлагам да свикаме „комисия", способна да обективизира даденото субективно възприятие.

    Заседанието ще се проведе на по бира.
    И аз бих дошъл, ама къде има подходяши условия?

    Коментар


    • #77
      От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

      Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
      Горе пуснах линк към преведена статия от производител на лампови. На оригиналния линк има и картинки, ако не се виждат тия от форума.
      Споменатото демпфане... Транзисторният усилвател действа като генератор на напрежение, съотв. спирачка на засилената подвижна част на високоговорителя. При лампата това го няма...
      Дискусията се измества в безсмислен вкусов споров. Като и да е...

      По техническата част. Според теб какъв е търсеният ефект - това което възпроизвежда говорителя да е максимално близко до подаденият му сигнал или да си се разхожда накъдето му е удобно и да се прави на музикален инструмент? Казано иначе, да генерира звук който не съществува в оригинала?
      А за статиите... Е нали това е целта - да звучат достоверно, възхвалявайки технологията което се рекламира, изтъквайки предимствата и, и премълчавайки нейните недостатъците.
      Не чета коментари и не отговарям на такива.

      И коментаторите...

      Коментар


      • #78
        От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

        Говорителят си има някакви инертности, еластичности, триене и куп резонанси. Не случайно производителите му рисуват АЧХ. При това - снета при определени условия. Ако не те мързи можеш да му снемеш и импедансно-честотна характеристика, ама аз да намекна че активната му съставка е в пъти по-голяма от реактивната в целия работен обхват. И да, можеш да посрещнеш импедансните му чудесии с нещо в импеданса на изхода на усилвателя. В рамките на половин-един дБ.

        Колкото до съгласуването - де ги ламповите стъпала без изходящ трансформатор, та да кажеш че нещо с нещо се съгласувало?

        Трансформаторът е трън в носа на всичката лампова идилия - изкривявания от хистерезис, изкривявания от насищане в НЧ, изкривявания от вихрови токове във ВЧ, шумове от премагнитване и какво ли не още.

        Коментар


        • #79
          От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

          Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
          По техническата част. Според теб какъв е търсеният ефект - това което възпроизвежда говорителя да е максимално близко до подаденият му сигнал или да си се разхожда накъдето му е удобно и да се прави на музикален инструмент? Казано иначе, да генерира звук който не съществува в оригинала?
          А за статиите... Е нали това е целта - да звучат достоверно, възхвалявайки технологията което се рекламира, изтъквайки предимствата и, и премълчавайки нейните недостатъците.
          Да звучи добре и да звучи достоверно са различни неща. Аз предпочитам да звучи добре.
          Освен това по-високите изкривявания може да означават по-достоверно звучене.
          Нелинейните изкривявания стават по спектрален начин. Аудио техниката не е само спектър.
          Тепърва почва да се обръща внимание на фазовите изкривявания, и изравняването им е цяла наука. Липсата на ОООВ също толкова упорито отказвате да я възприемете.

          Коментар


          • #80
            От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

            Хайманите, това с басите и високите и лампова мощност, приравнена с транзисторна е ни повече ни по-малко от... глупости. АЧХ и мощност са величини, подлежащи на пряко измерване, и ако там беше заровено кучето, отдавна да са му намерили колая. Не е като да е нямало опити, и продължава да има.

            Според мен кучето е заровено в системата усилвател-озвучително тяло, а именно как си взеимодейства усилвателя с говорителя и как говорителя с колоната. Говорителя е неудобен индуктивен, нелинеен, и несъвършен товар, и си остава такъв и за говорители струващи 4-цифрени суми в зелено, независимо в какво са монтирани. Физиката си е все тая. Ухото пък е още по-несъвършен микрофон, а и мозъка постоянно му бъзика еквилайзера и волумето. И става манжда с праз, в крайна сметка. Ако имаше универсална рецепта, до сега да са я открили.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #81
              От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

              Така, бих искал да чуя на живо изпълнение на китара, а след това същото на запис, у дома.

              При еднакви озвучителни тела, кой усилвател ще звучи максимално близко до оригинала - стандартен лампов или такъв интегрален
              Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
              „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
              LZ1EMS

              Коментар


              • #82
                От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

                Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                ...Липсата на ОООВ също толкова упорито отказвате да я възприемете.
                Не отказваме. Тя е валиден аргумент. Особено за дълбоките ООВ през няколко стъпала които правят фазите във ВЧ на салата, а преходните процеси - на фойерверк в осцилоскопа.

                Впрочем транзисторни схеми с ООВ колкото на ламповите, има. Борбата не е от вчера. Също има и специално калибрирани линейни полеви транзистори и други подобни благини, намислени с цел да се намали нуждата от ООВ. Все съм се чудил няма ли методи за линеаризиране на лампите - нещо там решетки с променлива стъпка и подобни, ама не съм виждал. Не значи че няма.

                Коментар


                • #83
                  От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

                  Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
                  Така, бих искал да чуя на живо изпълнение на китара, а след това същото на запис, у дома.

                  При еднакви озвучителни тела, кой усилвател ще звучи максимално близко до оригинала - стандартен лампов или такъв интегрален
                  Зависи кои характеристики на звука цениш повече. Ламповият ще изкриви едни неща, транзисторният - други. А тия с големите интегрални схеми са съвсем трета категория.

                  Коментар


                  • #84
                    От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

                    Като за начало няма как да ги чуеш еднакво. И съвсем не е сигурно че максимално близкото до оригинала (ако приемем че записа е съвършен) ще ти хареса повече на колоните вкъщи, които ако не са еднолентови също правят добра салата. Какво ще излезе от колоните и какво ще влезе в ушите ти не зависи само и единствено от усилвателя. Зависи включително от това колко си изморен, в какво настроение и т.н.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #85
                      От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

                      Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
                      Така, бих искал да чуя на живо изпълнение на китара, а след това същото на запис, у дома.

                      При еднакви озвучителни тела, кой усилвател ще звучи максимално близко до оригинала - стандартен лампов или такъв интегрален
                      Докторе, Тука се намесват и доста други фактори....
                      Едно е зала България, друго в зала 1 на НДК, трето е в мазето на Сантана. Чеътвърто и пето е къде ще го възпроизвеждаш.
                      В твоя случай усилвателя ти е последната грижа,

                      Коментар


                      • #86
                        От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

                        Ламповия усилвател, хорните и т.н. са само за ценители и хора с определени слухови предпочитания, аз лично например имам грамофон и много повече ми харесва звученето от плочите, например на Елвис Пресли хитовете, отколкото ако ги пусна на оригинален двд диск, не че звука е по-лош, а просто звука от плочата сякаш дава живот и има свое специфично и уникално звучене, ако не го усещаш значи не си за грамофон, лампов усилвател и т.н., като в този случай според мен, всякакви технически дискуции са просто излишни...

                        Коментар


                        • #87
                          От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          Трансформаторът е трън в носа на всичката лампова идилия - изкривявания от хистерезис, изкривявания от насищане в НЧ, изкривявания от вихрови токове във ВЧ, шумове от премагнитване и какво ли не още.


                          Това може да е верно, ама при неправилно проектиран, неправилно подбран и калпав траф.
                          УАЗ 452Д,ML270CDI,Ford Transit, DAIHATSU Terios, Волга 2410 GSM 0898677185

                          Коментар


                          • #88
                            От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

                            Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
                            Ламповия усилвател, хорните и т.н. са само за ценители и хора с определени слухови предпочитания, аз лично например имам грамофон и много повече ми харесва звученето от плочите, например на Елвис Пресли хитовете, отколкото ако ги пусна на оригинален двд диск, не че звука е по-лош, а просто звука от плочата сякаш дава живот и има свое специфично и уникално звучене, ако не го усещаш значи не си за грамофон, лампов усилвател и т.н., като в този случай според мен, всякакви технически дискуции са просто излишни...
                            Радиото на дядо звучеше добре, вкл. за обикновен човек.
                            Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                            „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                            LZ1EMS

                            Коментар


                            • #89
                              От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

                              Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
                              Радиото на дядо звучеше добре, вкл. за обикновен човек.
                              Едно време баща ми имаше магнетофон Юпитер, имаше ролки с песните на Бони М и други, и звученето им беше именно такова, много мек бас, топли гласове и кадифено високи тонове, баща ми имаше приятел в телевизията БНТ навремето та от там имаше качествени записи, та тонколоните на магнетофона ги слагахме максимално далеч от магнетофона че самия той доста си беше шумен от ел моторчето и механизмите, та разбирам за какво звучене става въпрос докторе

                              Коментар


                              • #90
                                От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

                                Максимално близко до оригинала, ще звучи активен студиен монитор, вярно на много съответна цена. И понеже няма такава опция във въпроса - залагам на интегрален полупроводников усилвател с много хубави боксове... Ама кои са боксовете? И се почва..))). А Юпитера беше транзисторен. Колко меко да е звучал.. А и наистина механичните шумове доминираха.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X