Обява

Свий
Няма добавени обяви.

„Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател:?:

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

    Честно казано, отвратих се от гледката на уродливите кабели, при всички положения бих ги вкопал в стената или поне да са скрити зад тежки завеси, толкова и такава техническа по външност грозотия на въпросните кабели, не бях виждал досега
    Последно редактирано от Еделвайс; 22-10-16, 19:37. Причина: Пояснение

    Коментар


    • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

      Относно тестоеете на звука-преди доста години по някое дискавъри имаше някакво техническо предаване, техно джажди ли беше, абе нещо такова...
      Колко време преди-сравняваха цифров фотоапарат с лентов, и кой ще изкара по-добро качество, отпечатаха плакат на едната водеща(готина мацка) в размерите на стена, и сравняваха.
      Та за теста на звука-имаха някаква супер гъзарска уредба, не лампова, ама много висок клас, и поканиха някакъв експерт за теста.
      Ирландски народен певец(или шотландец) изпява някаква тяхна си песен, и веднъж я пускат на запис през уредбата, и веднъж той я пее на живо. В някаква стая с добра акустика беше.

      Емиии... Експерта не позна кога певеца пее на живо, и кога е на запис.
      Та още преди 10-15 години е имало супер техника, на полупроводникова основа, ама нали лампите са на мода...

      И наистина е мода-щом на всички такива усилватели слагат лампите отгоре... Да се вижда, че е лампов. А може просто да се пусне отопление на лампите, за да "светят", а отдолу да е някакъв по-добър полупроводников усилвател.
      И който дойде да слуша-ще цъка, и ще вика "Ееей, друго си е. Може да е старо, ама е качествено, глей какъв звук вади само"...
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

        „Отгоре" са защото греят. Могат да им се направят декоративни решетки, евентуално.
        Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
        „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
        LZ1EMS

        Коментар


        • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

          Док, на телевизорите и грамофоните като бяха вътре, да не би да не грееха?
          Чиста гъзария си е.

          Извинявай за откровението, ама така мисля, и нямам притеснения да го кажа. Дори когато трябва да го кажа на човек който имам за приятел.
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

            Там също доста грееха. Елементите около тях понасяха негативните ефекти. Идеята да са „затворени", например покрити с решетки е основно заради безопасността на потребителите.
            Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
            „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
            LZ1EMS

            Коментар


            • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
              Док, на телевизорите и грамофоните като бяха вътре, да не би да не грееха?
              Чиста гъзария си е.

              Извинявай за откровението, ама така мисля, и нямам притеснения да го кажа. Дори когато трябва да го кажа на човек който имам за приятел.
              Грееха и даже чат-пат се палеха. Особенно едни руски лампови телевизори!
              יעבור
              «И това ще мине»

              Коментар


              • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

                Ми аз не си спомням такива неща, а докато бях лапе все лампови неща бяха край мен.
                Ма не споря де, казвам каквото съм видял и чул.
                А лампата винаги ще си грее-това отопление е към 800 градуса. Макар и локално-не са малко градуси, та се стопля цялата лампа.
                Обаче лампата не е транзистор и от малко топлина само се чувства по-добре...

                Та това с охлаждане на лампите, та затова били отгоре го забравете.
                Чиста гъзария си е.
                Има ли желание-има и начин!

                Коментар


                • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

                  Док, компютърът е най-гадния изпълнител на музика. Търси други източници.
                  Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                  Коментар


                  • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

                    Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                    Та това с охлаждане на лампите, та затова били отгоре го забравете.
                    Чиста гъзария си е.
                    Ако прочетеш внимателно, ще разбереш кой точно отнася негативния ефект от загряването. Джокер - не са лампите.
                    Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                    „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                    LZ1EMS

                    Коментар


                    • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

                      Абе не искам да споря, все ме изкарват философ, и все много съм знаел...
                      Ама това с лампите отгоре е......
                      Знаете.
                      Показност.
                      Ако беше за охлаждане-вентилатори валяло. Та и безшумни.
                      А и течни охладители има, пак с вентилатор де, там пък е друга гъзария, ма върши някаква работа.

                      Но друго си е да се виждат лампите отгоре а
                      А и със синята подсветка става мммм....
                      Има ли желание-има и начин!

                      Коментар


                      • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

                        Не знаем, обаче сега разбираме.
                        Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                        „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                        LZ1EMS

                        Коментар


                        • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

                          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                          А и със синята подсветка става мммм....
                          Да, усилвателят е уникален! Много добра визия и, надявам се, свирня. Само дето се разочаровах, щото Док го стяга да си усилва компютъра.
                          Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                          Коментар


                          • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

                            За качествата на усилвателя нямам ни най-малка представа.
                            Аз слушах "ХХ век" и "Може би" на Акорд 104, и не ми правеха голямо впечатление.
                            Чак отпосле ух, че на "Вятърът" на Сигнал имало едни много високи тонове, които се чуваха само на акорда, а на касетата изобщо ги нямаше.

                            Обаче сега като си надуя Enter sandman на колоните в маверика-изобщо не искам да чуя за акорда.
                            То вярно-акорда си е долна класа, ама нямам спомен да ме е вълнувал звук, като бях през тези години. А в края на 80-те бях се повманиачил по звук, под влияние на съученици-гъзари. Тогава тъкмо излязоха "Финезия" и всички се прехласвахме по тях.
                            Ламповите усилватели бяха старомодни, само читалищата имаха някакви сандъци които си тежаха, та имаха и дръжки отстрани...

                            Ма този пост е за "спомени"... може да го местите.
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

                              Има няколко тънки момента, които в зависимост от зависи, могат да доведат до разочарование.

                              - ОТ с ниска чувствителност. Естествено, съчетано с предполагаемата малка изходна мощност коментирания усилвател.
                              - на какъв звук е свикнал кандидата за лампов ъпгрейд... Ако е свикнал на по-понапудрен звук, с лауднес, позавъртени врътки за ниски и високи, това което би чул от класически не особено мощен ламбен усилвач, може да му се стори доста "плоско". Особено при ниски нива.
                              Не чета коментари и не отговарям на такива.

                              И коментаторите...

                              Коментар


                              • От: „Старите" лампи, или защо да (не) си вземаме такъв усилвател

                                Кольо, с лампите отгоре работата не е еднозначна. При крайните стъпала на аудио-усилвателите и ламповите радиопредаватели основното греене изобщо не е от отоплението на катодите. И не е малко. КПД им е нещо от порядъка на 7% за максималните режими и близко до нула ако свирят тихичко. Абе направо казано усилвател в клас А харчи постоянно количество ток независимо дали има сигнал или не. Примерно 100 вата за максимална изходна мощност от порядъка на 5-15 вата. Отоплението отделно (да речем още 10-20 вата за всички ламби в схемата).
                                При радиото, особено ако е телеграф КПД е малко повече ама не е рядкост да видиш зачервен анод или кипнала вода или масло в охлаждането на анода.

                                В телевизора има само една подобна лампа която донякъде се доближава до този режим и това е хоризонталната развивка, тя и по съвместителство инвертор за захранване на анода на кинескопа. Тя си заемаше достойно високо място над всичко останало в електронното шаси на телевизора. Хитрото на телевизора е че е голям празен сандък и тя може да е скрита вътре. А на мощните аудио и радио крайни стъпала яките лампи ВИНАГИ са стърчали отгоре. Там си им е мястото.

                                И ако на радиопредавателя можеш да пускаш вентилатори докато предава (и да ги спираш докато слушаш) то при домашното аудио вентилаторът няма никакво място, бил той и безшумен (по мерките на вентилаторите). Отделно че прави и електрически шум с който отделно трябва да се бориш. Големите лампови усилватели (за зали, концерти и тн) си имат вентилатори, там просто шумът играе по-малка роля, а и често е в отделно помещение.
                                Последно редактирано от Ясен; 22-10-16, 22:41.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X