Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
    бре, че уиндсърфовете официално не са предназначени за возене, а само за един "карач", щото сигурно и за тях тапия и регистрация ще искат.
    Хахаха... Много си в заблуда
    Ако щеш вярвай някъде 87г гранична полиция ( с онези торпедни катери) продупчиха сърф на Арапя с канджа заради това, че е излязла извън залива за да я качат на борда....
    Ние ходихме до Мичурин след като видим, че катерите са минали, ама колежката не и дойде на ума да се прибере в залива да не я хване катера
    Нищо не се е променило
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

    Коментар


    • #47
      От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

      По темата - от миналата 2017 година и мен живо започна да ме вълнува въпроса с "капитанското" и регистрацията на лодка. За да е пуснеш в морето относно регистрацията на плавателния съд:
      1. Задължително се регистрират всички плавателни съдове с двигатели над 20 к.с. (15 kW) независимо от тяхната дължина. Задължително се регистрират и лодки над 4,57 м (15 фута) независимо от мощността на двигателя.
      Вижте Наредба № 1 от 10 януари 2003 Г. за вписване в регистъра на корабите

      2. За регистриране на плавателния съд същия трябва да отговаря ма редица условия и да е оборудван в зависимост от района на плаване. Вижте разпореждане 68 от 27.06.2011 г.


      Относно капитанското така и не разбрах кога точно се иска и за какви съдове, но за в морето май е задължително за всичко, което е с мотор, независимо дали лодката е регистрирана или не. Намерих школа, която води теоретичните курсове в Пловдив на цена около 600 лева + 1 или 2 дни практика на Панчарево в зависимост от времето. После изпит и евентуално кетап.

      За язовирите над Пазарджик - Батак и Беглика, където основно мисля, че ще има време да се возим никой нищо не търсел и нямало кой да проверява нито за регистрация на лодката, нито за капитанско.


      Коментар


      • #48
        От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

        Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
        Караната от мен "мичуринка" беше стандартно 4,40 метра, пък ми искаха сандъче с пясък. А онзи младеж, за който писах по-горе, отвят със сглобяем "катамаран" от Влас към Емине, изобщо не е имал двигател, само ветрило. Но си го съдѝха, че бил неправоспособен и застрашил живота на двете си "пътнички". Добре, че уиндсърфовете официално не са предназначени за возене, а само за един "карач", щото сигурно и за тях тапия и регистрация ще искат.
        Гагич този твои познат (младежа) преди да беше извел мацките, да беше се поинтересувал за времето преди да излезе в морето. Деня в който се обърна на Емине имаще такава голяма вълна, че 3 танкера бяха застанали на завет малко преди това под балкана. Спасяваха го двама мои приатели от морската спасителна служба (доброволска) Месемврия. Не само трябваше да го съдят ами и един бои да му дръпнат, да се научи кога се влиза в морето и какво трябва да се знае за безопасността в морето. Без капитанско в морето НЕ, както без книжка с кола на пътя НЕ, защото застрашаваш живота на околните. Лично съм виждал как човек с голяма яхта мина през рибарска лотка пред мен поради неправоспособност, но това е друга история.

        Коментар


        • #49
          От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

          Първоначално публикуван от FABARM Преглед на мнение
          Без капитанско в морето НЕ, както без книжка с кола на пътя НЕ, защото застрашаваш живота на околните. Лично съм виждал как човек с голяма яхта мина през рибарска лотка пред мен поради неправоспособност, но това е друга история.
          Пак опираме до крилатата мисЛа книжката ли кара колата / лодката или човекът?
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • #50
            От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

            Колеги ако мислите да влизате в морето е добре да имате някаква елементарна подготовка.Това капитанско право дава някакъв абсолютен минимум от знания и е много далеч от истинско капитанско за голям кораб,за което се изисква висше,доста курсове и години плавателен стаж.Забелязал съм,че доста от по-малките плавателни съдове не знаят как да се държат в морето като включвам тук и множеството ветроходни яхти,които правят преходи навътре в морето.Белята лесно става от на вид елементарно и просто нещо като да влезеш за риба на 1-2 мили. Това е моят съвет ако мислите,да влизате в морето с лодки,а за язовир там не виждам смисъл да се кара нещо. П.П Работя по корабите Пом.Капитан съм на 42 000 тонен кораб та това е моят съвет Иначе с това капитанско право си капитан колкото някой,който лети с делтапланер е пилот
            Последно редактирано от sabatton; 23-02-18, 12:47.

            Коментар


            • #51
              От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

              И бре капитане........те сега нали им искат капитанско,що им се моташ,те са с право на път?
              TOYOTA SEQUOIA ‘11
              W140 S420 '99

              Коментар


              • #52
                От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

                Това към кого е насочено и какво искаш да кажеш?

                Коментар


                • #53
                  От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

                  Първоначално публикуван от sabatton Преглед на мнение
                  .... е много далеч от истинско капитанско за голям кораб,за което се изисква висше,доста курсове и години плавателен стаж...
                  Не че нещо, ама доколкото си спомням висшето за КДП на доста места не го искат до доста голям тонаж... Друг е въпросът как е у нас -
                  Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                  Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                  Коментар


                  • #54
                    От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

                    Първоначално публикуван от sabatton Преглед на мнение
                    Това към кого е насочено и какво искаш да кажеш?
                    Кьм тебе - нали и сега имат по капитанско тия с лодките пък пак не знаят как да се държат навътре в морето,там пък те са с предимство пред теб с многото стаж и голямото капитанско право за което нам си какво се искало и което в сравнение със 100 тона капитанско е като как беше - делтапланер.

                    Та как да се държи някой с ветроходна навътре в морето ми кажи,той е с право на път пред тебе с многото тонове?
                    TOYOTA SEQUOIA ‘11
                    W140 S420 '99

                    Коментар


                    • #55
                      От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

                      Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                      Не че нещо, ама доколкото си спомням висшето за КДП на доста места не го искат до доста голям тонаж... Друг е въпросът как е у нас -

                      Има ли смисъл да задълбаваме?Темата е "Капитанско" за лодка. Иначе дефинирай доста места и голям тонаж понеже изискването за сертифициране на морските лица са на база конвенции приети от всички морски страни по света,а да не говорим,че кораби под български флаг почти няма и сигурно 95% от моряците плават под чуждт флаг,за което се иска издаване на съответния ендорсмънт от администранцията на флага,че ти признават сертификата за правоспособност. А това за курсове и капитанско на голям кораб всеки,който е бил по корабите знае за какво става въпрос - как се започва,как се вдига степен и тн. доста по-сложно е от изкарването на 1,2 или 5 курса. Иначе общо взето цялото сертифициране се базира на конвенцията STCW,която е ратифицирана от всички морски страни по света.Иначе на теория можеш и без висше да стигнеш до някъде,но реално почти няма фирми,които да качват офицери без образование,а само със стаж и курсове, никой няма да ти повери кораб за 30-40 милиона със стока за 5-10 милиона понеже си изкарал 1-2-3-5 курса и си мислиш,че си капитан понеже караш някоя лодка или пладноходка. В конвенцията ясно е Записано - Капитан над 3000gt, Капитан от 500 до 3000gt , Капитан на кораб под 500 gt,а тия наще капитански за кораби 20 бруто регистър тона и тем подобни въобще ги няма в конвенцията и са изискване само на нашата морска администранция за плаване с лодки,яхти и други подобни,но реално почти никъде не ги изискват и са на абсолютно любителско ниво много,много далечно от професионалното корабоплаване.То това дори си мисля е един вид трик да дадват "капитанско" право с един курс....просто са сложили друмата капитанско за да привлича хората и толкова. Самата конвенция я има на сайта на морска администрация на Български език : http://marad.bg/page.php?category=22 Самите изисквания са доста обширни какви точни функции,курсове,стажове и т.н се изисква няма смисъл да се пише в темата,където се пише за риболов с малка лодка и подобни. Моят съвет беше просто преди да се отиде в морето човек да има елементарна подготовка най-малкото как да потърси помощ ако нещо се случи.


                      До Колегата BENZBOSS не се засягай.И аз съм се занимавал любителски с ветроходство и знам за какво става въпрос по ветроходните яхти. Да общото между пладноходка и кораб е колкото има общо между делтапланер и бойнг. Това кой, на кого отстъпва път няма нищо общо,а и не навсякъде пладноходките са с предимство,особенно,когато има фарватери,схеми за разделно движение и подобни в правилата ясно е записано,че не трябва да пречат на движението на големите кораби. И все пак и това не е по темата на колегите ако си се засегнал - извинявай, имам приятели ветроходци и те се засягат като я повдигнем тая тема,но аз съм видял и двете и съм си направил изводите- едното е просто на любителско ниво и толкова и няма нищо общо с професионалното корабоплаване.Аз имам завършена магистратура,морска специалност имам 1 година на море само като стажант,изкарани около 10тина курса + постоянни тестове и проверки на знанията от компанията преди всеки рейс, иска много,много чете и непрекъснато осъвършенстване понеже материята е сложна и нещата са много комплексни, дори капитани с доста рейсове не спират да четат и да си повишават знанията и това няма как да има нещо общо с изкараване на един курс и опъване на платна пиейки мента на 12 метрова пладноходка.
                      Последно редактирано от sabatton; 23-02-18, 17:11.

                      Коментар


                      • #56
                        От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

                        Не са 20 ми 40 и нямат никакъв смисъл тия капитански.Едното е любителска тапия някаква,другото е профи лиценз,ти кажи обаче в морето кое им е неадекватното на малките,че ти докато го видиш и трябва да го бягаш,че е с право на пьт
                        TOYOTA SEQUOIA ‘11
                        W140 S420 '99

                        Коментар


                        • #57
                          От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

                          Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                          Не са 20 ми 40 и нямат никакъв смисъл тия капитански.Едното е любителска тапия някаква,другото е профи лиценз,ти кажи обаче в морето кое им е неадекватното на малките,че ти докато го видиш и трябва да го бягаш,че е с право на пьт
                          Неадекватно е,че докато някой келеш си пие бирата на някоя платноходка пресичайки някой фарватер или сепарация без да му дреме,че пречи на 200 метров кораб тежащ 50 000 тона,който ако излезе от нея може да заседне,да разлее 900 тона гориво, да повреди и загуби товар и кораб за милиони долари шарейки си на ляво на дясно,а ти се чудиш как да маневрираш,че да не го нацепиш него,някой буй,останалите кораби или да заседнеш което във всеки от случайте едно,че те оставя без работа понеже никой няма да те наеме на работа ако направиш нещо такова и второ,че могат да те вкарат в затвора и целия ти труд да стигнеш до там може да отиде на вятъра ей така за нищо. Имал съм случай заради плежър крафт 3 кораба да правим опасни маневри понеже келеша даже не знае,че за да ти отстъпят път не трябва да променяш курса и скоростта си.... най-малкото ако очакваш голям кораб да те пази не си променяй посоката на движение за да може човека правилно да си разчете маневрата как да се размине безопасно с теб.Аз повечето яхти,които съм виждал ходят постоянно наляво,надясно и менят курс и скорост. Рибарите и те са подобни,но тях поне ги разбирам понеже си пазят мрежите и си вадят хляба - това е ок,но тия с пладноходки дето са излезли в морето за кеф.....
                          Последно редактирано от sabatton; 23-02-18, 18:05.

                          Коментар


                          • #58
                            От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

                            Лавират си

                            Мислех,че за отктито море си говорим,не за трафик зоната / правят преходи навътре в морето са твои думи /.

                            Аз много четене нямам,не ми трябва да знам за товароносимост или относ при маневра,имам около 150 000 мили с делтаплана обаче та кой за какво е учил или му се учи.Не се знае и дали е за кеф или не,утре тръгвам за Хавай,тотална дистанция около 2600 мили с ......12 метра или 41 фута,вятър 30 възла,вълна около 4-5-6 метра,имам право на път пред кой да е вън колко и да им е криво / барджи по тая дестинация няма /.

                            Любителски не им трябва нищо според мен,и с капитанско и без все тая,сандьче с пясък пък съвсем.
                            Последно редактирано от BENZBOSS; 23-02-18, 18:18.
                            TOYOTA SEQUOIA ‘11
                            W140 S420 '99

                            Коментар


                            • #59
                              От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

                              Първоначално публикуван от sabatton Преглед на мнение
                              Има ли смисъл да задълбаваме?Темата е "Капитанско" за лодка. Иначе дефинирай доста места и голям тонаж понеже изискването за сертифициране на морските лица са на база конвенции приети от всички морски страни по света,а да не говорим,че кораби под български флаг почти няма и сигурно 95% от моряците плават под чуждт флаг,за което се иска издаване на съответния ендорсмънт от администранцията на флага,че ти признават сертификата за правоспособност. ....
                              Честно казано съм забравил вече какъв бе капитана и флага. Предполагам е бил от някой, неподписал конвенцията.. Корабът бе около 3х.т.... Средно специално училище - поне аз бях изненадан поради факта, защото тук винаги капитаните са били от ВНВМУ... И тогава го питах - обясни ми, че до еди-колко си тона не било нужно висше образование... Между другото допреди няколко години тук и за помощниците пак се изискваше висше образование, но нещата май се промениха
                              За лавината от сертификации последните години - за това си много прав...
                              И съм убеден, че част от тези сертификации са само за изкарване и въртене на едни пари.... Също както монополното издаване на справочници/ежегодници..
                              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                              Коментар


                              • #60
                                От: "капитанско право" ДА или НЕ?Ако ДА! -за какво?Ако Не-също за какво!!!

                                “Колегата” капитан да се замисли за кого важи стандарта STCW. И за какво на любители с малко корито им е професионален лиценз...
                                България е една от малкото страни в, които се изисква “капитанско” право. Я Венци да ви каже какво е RYA и с какво се кара лодка из Европа. За останалата част на света даже и дума няма да отварям.
                                И това, че навалицата не знае елементарни неща е точно по тая причина- гоним капитански лицензи и сандъчета с пясък. А не знаем не.ата, които наистина ни трябва да знаем.
                                Успех другари капитани!
                                https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X