Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Зад полярният кръг, „Белият ад“ или до Нокиан и обратно…

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Зад полярният кръг, „Белият ад“ или до Нокиан и обратно…

    Една моя статия в OFFNews.bg

    Зад полярният кръг, „Белият ад“ или до Нокиан и обратно…
    VPetrov.photography

  • #2
    От: Зад полярният кръг, „Белият ад“ или до Нокиан и обратно…

    Открих ги Нокианите преди няколко години и за зимата за мен това са едни от най добрите гуми.А статията 6+

    Коментар


    • #3
      От: Зад полярният кръг, „Белият ад“ или до Нокиан и обратно…

      Ако бяхте питали, щях да разкажа. Историята има и лятна страна. И шумна страна. И страна на съсипана боя от хвърчащи шипове. И аквапланинг от коловози образубвани от шипове. И "черен" лед. И много други "и".
      Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

      Коментар


      • #4
        От: Зад полярният кръг, „Белият ад“ или до Нокиан и обратно…

        Прочетох още вчера статията с огромно удоволствие и завиждам, наистина завиждам за преживяването.
        Само си мисля ако аз посетя полярния кръг, но като нямам гуми с шипове как ще се движа по тези завои със 100 км/ч?
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар


        • #5
          От: Зад полярният кръг, „Белият ад“ или до Нокиан и обратно…

          Венци - голямо Благодаря за разходката в Лапландия!
          Снимките и разказа (написан увлекателно) ме хвърлиха в една приказка,каквато не съм и сънувал.
          Ето това е силата на нашия форум - да споделяме преживяното и да си помагаме в планирането,
          така че всички да "обиколиме" нашата прекрасна планета.
          Още веднъж Благодаря!
          Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

          Коментар


          • #6
            От: Зад полярният кръг, „Белият ад“ или до Нокиан и обратно…

            Страхотнооо!!!
            Благодаря за споделеното!
            Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
            0887/осемпет 66 4осем

            Коментар


            • #7
              От: Зад полярният кръг, „Белият ад“ или до Нокиан и обратно…

              Благодаря за споделеното! Статията е един път!

              Коментар


              • #8
                От: Зад полярният кръг, „Белият ад“ или до Нокиан и обратно…

                Страхотно написано.
                I get High by going Down

                Коментар


                • #9
                  От: Зад полярният кръг, „Белият ад“ или до Нокиан и обратно…

                  Благодаря, за миг се пренесох там

                  Коментар


                  • #10
                    От: Зад полярният кръг, „Белият ад“ или до Нокиан и обратно…

                    Добър PR.
                    "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                    Коментар


                    • #11
                      От: Зад полярният кръг, „Белият ад“ или до Нокиан и обратно…

                      Зимните гуми са разделени на "европейски" и истински още от някъде 2000 година. Имаше гудиър ултрагрип, ако не греша, тогава, първо поколение и бяха добри на сняг.
                      Сравнението на летни, зимни за източна Европа и гуми с шипове отстъпва като съдържание на едно друго - зимни истински (без шипове), зимни европейски и зимни за задния дво... за източна европа, искам да кажа.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Зад полярният кръг, „Белият ад“ или до Нокиан и обратно…

                        Аз карам Гуудиър Ултрагрип без шипове и не съм имал проблеми вече 3 зими, с изключение на един-единствен случай, при който на споменатия по-горе "черен" лед имах проблем да спра толкова бързо, колкото колата пред мен, която беше с шипове на гумите. Все пак спрях без проблем, но беше притеснително за момент. За сметка на това нямам усещането, че карам сред рояк пчели и след 3 часа каране не ме боли главата. Карал съм коли с шипове и си е неприятно. Шиповете имат оправдание само там, където населениeто е малко, и поддържането на пътищата в чисто състояние е неизгодно, а разрушаването на пътищата от шиповете е ограничено от макия трафик. В Естония коловозите, образувани от шиповете, се режат и преасфалтират на всеки 3-5 години. В сериозен дъжд дълбочината на водата в коловозите може да стигне 2-3 см. и усещането, че ти олеква волана е много гадно. За това се кара извън коловозите, а и там асфалта е по-гладък и е по-безшумен.
                        Последно редактирано от NovemberCharlie; 14-05-19, 15:30.
                        Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Зад полярният кръг, „Белият ад“ или до Нокиан и обратно…

                          Много добре написано, и грам не ме бъркат гумите а се радвам на разказа за преживяното. Да се докоснеш до друга култура е безценно.
                          Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                          Ford Fiesta 1.4 Tdci

                          Коментар


                          • #14
                            От: Зад полярният кръг, „Белият ад“ или до Нокиан и обратно…

                            Чуден пътепис!
                            Само не разбрах какво да правим през времето когато не сме на полюса, а в тропиците. А то май е 90% от годината.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Зад полярният кръг, „Белият ад“ или до Нокиан и обратно…

                              Благодаря на всички!

                              Твърдя каквото знам със сигурност, затова как е там през лятото да кажа направо, нямам идея. Не ми направи впечатление по пътищата да има коловози, но това е крайният Север на Финландия и трафика не е нещо особено, така че нямам идея как е на по-натоварени места. За шумене при каране на шиповите гуми не знам какво да напиша. Със сигурност трябва да шумят повече, но имайки предвид автомобилите, които карах в интерес на истината се чуваше яко двигателя. На автомобил с по нормален двигател със сигурност ще се чуват други работи.

                              Колкото до разликата шипове и без шипове... много е осезаема! Хубавите зимни гуми без шипове са много голяма екстра, незаменими са, но е нужно да се карат с внимание и въобще с всички навици за зимно кормуване. С шиповите гуми карането зимата е почти като с летни лятото... Особено се чуства разликата на мощен автомобил и най-вече по завоите... Тя тази дискусия е малко безсмислена по нашите ширини, така или иначе шипови гуми няма тук така, че все тая... Но усещането е незабравимо... ;-)

                              По другият въпрос, за това че има разлика между гумите за Западна Европа и за Източна Европа:

                              За други производители не знам и ме мога да коментирам. За Нокиан се подписвам лично с двете ръце, че такова нещо няма в никакъв аспект. Не само защото надълго и нашироко се разговорих с директора по производството. А защото всичко, което той ми каза се покрива на 100% с моите лични наблюдения от преди да имам каквито и да са контакти с Нокиан. В момента най-голямата им фабрика се намира в Русия, сега строят по-голяма в САЩ но още не е работеща доколкото знам. Преди година моите гуми, пристигнаха от Кьолн и бяха made in Russia.

                              Всъщност в къщи отдавна сме купували и ползвали Нокиан гуми но не съм обръщал чак такова внимание. Преди година обаче стана време да се сменят на Тойотата (80-ката) гумите и започнах да се оглеждам за нещо различно. Не че не съм доволен от предишните, но основното което винаги ми е било проблем с 80-ката е срязването на "бузите" от остри камъняци. Аз отдавна съм се отказал от големи грайфери, файда никаква, ако е толкова тежък офроуда, си слагам вериги, вършат работа много по-добре от всеки грайфер, на кал включително. А на пътя си трябва нормален протектор иначе не мога да си докарам машината до в къщи през зимата.

                              Та на въпроса, преди година почнах да търся алтернатива и това съвпадна с появата новите Нокиан Rotiva AT. Водят се официално като летни гуми, но са си истински АТ. Имат си и снежинката и тогава направо си ги купих.
                              Питах го аз главният конструктор защо така, той ми обясни че според тях не отговаряли на техните стандарти на 100% зимни гуми. Казах му да си ревизират стандартите, то универсална AT гума джипова, която да е равна на чисто зимна нормална гума още не съм виждал. Аз обаче ги карам вече една зима и спряма предишните са по-добре на лед и сняг. Много съм доволен но когато ги избирах причината беше друга. А именно новата технология на Нокиан за усилване на борда на гумата с арамидни влакна. Досега проблеми никакви, надявам се така да продължи.

                              А за Финландия надявам се да имам възможност да видя как е през лятото но още от сега се опитвам да организирам едно сериозно пътуване през средата на януари в най-северните части. Като имам идея този път да е дълго + видео и много снимки... А и да посетя няколко известни финландски ножари, а ако успея и няколко сериозни рок банди...
                              VPetrov.photography

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X