Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Радий по цифербалта, опасно ли е?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Радий по цифербалта, опасно ли е?

    Взех си един стар часовник и мисля да го нося. Прочетох крайни мнения из интернет. Някой казват, че на практика опасността е нулева, а други са на абсолютно противоположното мнение. Все пак опасно ли е? За сега се доверявам на първите, защото ми харесва часовника.
    И втори въпрос - цифрите и стрелките вече не светят, има ли начин да засветят отново или само пребоядисване помага в този случай?

  • #2
    От: Радий по цифербалта, опасно ли е?

    Аз не бих го носил. Въпрос на мислене. Заради една дрънкулка, колкото и красива да е тя, дори и на теория не бих си застрашавал здравето и живота.
    Александър

    Коментар


    • #3
      От: Радий по цифербалта, опасно ли е?

      Голям боклук, вехтория, вреден, опасен, смъртоносен!
      Като го заизхвърляш, обади се да го взема, за да не застрашаваме други хора - аз ще се жертвам.
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • #4
        От: Радий по цифербалта, опасно ли е?

        Щом вече не свети - значи не е радий, а тритий, той отслабва видимо, докато радият - не твърде. Полуразпадането на трития е примерно 12 години.

        Опасността (даже и като е бил нов) е по-скоро гранична и по-скоро свързана с възможността да го счупиш и частички да попаднат по тебе. Иначе, стъклото и металният корпус достатъчно те предпазват от "радиацията".

        Коментар


        • #5
          От: Радий по цифербалта, опасно ли е?

          Благодаря!

          Иначе часовника е от 50-те години 'Спортивньie' и цифричките са малки. Навсякъде пишат, че са ползвали боя в която имаше радий, цинк и други метали, та затова написах, че е радий.
          Шегувате се, ама знаете как е...искаш, искаш, па накрая си миеш ръцете на всяко докосване .

          Коментар


          • #6
            От: Радий по цифербалта, опасно ли е?

            А едно време, 20-те - 30-те, във фабриките, където са рисували на ръка деленията и стрелките за часовници и бордни уреди, в най-различни държави, масова практика било да близнат леко върха на четката, така че косъмчетата да се оформят добре и да се нанесе хубава линийка. Такава била технологията. Десетки близвания на ден, месец след месец... Работниците, основно жени, масово се оплаквали от проблеми със зъбите, а при по-тежките случаи загуба на зъбите, загниване на челюстните кости, тумори. Но тук говорим за месеци и години "ядене" на тази хубава боя, при това съвсем прясна!
            Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

            Коментар


            • #7
              От: Радий по цифербалта, опасно ли е?

              Аз не бих носил такова нещо. По-ша ме кефи някой дърт швейцарец без светещи цифрички.
              Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
              Само DIESEL !!!

              Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

              Коментар


              • #8
                От: Радий по цифербалта, опасно ли е?

                Първоначално публикуван от Теодор МБ Преглед на мнение
                А едно време, 20-те - 30-те, във фабриките, където са рисували на ръка деленията и стрелките за часовници и бордни уреди, в най-различни държави, масова практика било да близнат леко върха на четката, така че косъмчетата да се оформят добре и да се нанесе хубава линийка. Такава била технологията. Десетки близвания на ден, месец след месец... Работниците, основно жени, масово се оплаквали от проблеми със зъбите, а при по-тежките случаи загуба на зъбите, загниване на челюстните кости, тумори. Но тук говорим за месеци и години "ядене" на тази хубава боя, при това съвсем прясна!
                Ако ти кажа какви френски рекламни плакатчета имах едно време от 30те години на 20ти век...

                "Вода от извора Пръц - ЕСТЕСТВЕНО РАДИОАКТИВНА !!!", "Вода от извора Шмъц - взела в себе си радиоактивната сила на планината !!!" и ей такива подобни - да ти е кеф да ги гледаш... Толкова са разбирали...

                А за количествените натрупвания - малко като диацетила в пуканките за микровълнови печки. Тук някакъв човечец си докара задравословни проблеми и случаят се тиражираше яко при продавачите на страх, пък малко пропуснаха да пояснят че човекът праскал по минимум пет пакета на ден, без пропуск, в продължение на десет години, и най-любимият му момент бил при отваряне на горещия пакет вече пукнали пуканки да завре нос и да вдиша дълбоко аромата им, в момента на отварянето. Много обичал "това първото ароматно облаче дето излиза от пакета".
                Издъних се на Тюринг теста

                Коментар


                • #9
                  От: Радий по цифербалта, опасно ли е?

                  Първоначално публикуван от Теодор МБ Преглед на мнение
                  А едно време, 20-те - 30-те, във фабриките, където са рисували на ръка деленията и стрелките за часовници и бордни уреди, в най-различни държави, масова практика било да близнат леко върха на четката, така че косъмчетата да се оформят добре и да се нанесе хубава линийка. Такава била технологията. Десетки близвания на ден, месец след месец... Работниците, основно жени, масово се оплаквали от проблеми със зъбите, а при по-тежките случаи загуба на зъбите, загниване на челюстните кости, тумори. Но тук говорим за месеци и години "ядене" на тази хубава боя, при това съвсем прясна!
                  Уау, а аз се впрягам за 1 часовник .

                  Коментар


                  • #10
                    От: Радий по цифербалта, опасно ли е?

                    Първоначално публикуван от мишоци Преглед на мнение
                    Аз не бих носил такова нещо. По-ша ме кефи някой дърт швейцарец без светещи цифрички.
                    За тия пари за които взех руския, не мога да си намеря швейцарски които да му стъпи на пръста. Машината просто е много пипната, полирана от всякъде, ъглите заоблени, абе качествена работа, не е някой бачкаторски часовник, макар и на външен вид да не е нищо особено. Аз съм пристрастен .

                    Коментар


                    • #11
                      От: Радий по цифербалта, опасно ли е?

                      Два и половина месеца го ползвам. Не съм мутирал. Часовникът е страхотен, а и часовникаря на когото го занесох също си свърши работата перфектно! Ако не вървя часовникът избързва с 5 секунди на 24 часа, а с повечко вървене- цепи секундата!
                      Ако ви е отдаде възможност и ви харесва самият часовник, вземете си 'спортивньie'- евтини са, а машините са много пипнати! Не може да се сравни с друг руски часовник /поне от масовите/ като качество на изработка.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Радий по цифербалта, опасно ли е?

                        Първоначално публикуван от T-1000 Преглед на мнение
                        Ако не вървя часовникът избързва с 5 секунди на 24 часа, а с повечко вървене- цепи секундата!
                        Като се затичаш въртят ли се стрелките на обратно
                        О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Радий по цифербалта, опасно ли е?

                          Първоначално публикуван от droba Преглед на мнение
                          Като се затичаш въртят ли се стрелките на обратно
                          Според физиката, времето започва да тече по-бавно!
                          Иначе е съвсем нормално да изостава при повече клатене. Това е механичен часовник. Руската му душа казва: тик-так-тик-так...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Радий по цифербалта, опасно ли е?

                            При мен е обратно. Ако не го понося известно време започва да изостава.
                            О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Радий по цифербалта, опасно ли е?

                              Първоначално публикуван от droba Преглед на мнение
                              При мен е обратно. Ако не го понося известно време започва да изостава.
                              Да не би да е автоматичен?

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X