Обява

Свий
Няма добавени обяви.

АРБАЛЕТИ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: АРБАЛЕТИ

    Толкова е му домета на спортен арбалет.

    Коментар


    • До: АРБАЛЕТИ

      Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
      Толкова е му домета на спортен арбалет.
      Само, че на равната стрелба е около 30-тина метра границата. След това започва пад в траекторията. Стрелите са спортни от олекотените алуминиеви тръбички с перки и наконечник на резба.
      ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

      Коментар


      • До: АРБАЛЕТИ

        Georgio, ако е останал някой лък да се кандидатирам и аз???

        Коментар


        • До: АРБАЛЕТИ

          Първоначално публикуван от ПЛАМЕН ТЕНЕВ Преглед на мнение
          Упражнявам се от доста време в далекобойна точна стрелба с арбалет. Освен, че е скъпо трудно е да уцелвам нещо над 100м. Целя точно при равна стрелба.
          Има ли някаква идея?
          Радвам се,че има хора,които не само четат,но и практикуват.В момента,Пламене,ти разбираш на собствен гръб,че да си професионален воин през Средновековието,не е било проста работа.Аз също не го умея това,поне не на високо ниво,но едно мога да кажа - действа много разтоварващо/както и стрелбата с лък,разбира се/.Все пак-поздравления.Ако се упражняваш редовно,няма как да не станеш добър.
          Чисто практическите проблеми :още като бях в артилерията научих,че оръдията /не гаубиците !/ при равни други условия,са толкова по-добри,колкото по- дълъг е т.н. в артилерията "прав изстрел".По мое време най-доброто противотанково оръдие беше с калибър 100 мм и прав изстрел 1500 м.Лесно може да се конструира оръдие и с по-дълъг прав изстрел,но трябва да се направи компромис с калибъра,т.е. снарядът следва да бъде по-малък калибър.Което пък влошава пробивната му способност.
          Защо разказвам всичко това : защото при арбалета нещата стоят точно по същия начин.Целта е да се изпрати тежък боеприпас на оптимално разстояние /не площ като при лъка, а мишена, видима ясно с просто око/,без да се налагат корекции по вертикала !
          Бойната стрела е била дълга 35-38 см,с дървено тяло,обикновено с ковано острие тип "бодкин"/най-добро за пробиване на ризници,понякога и кираси/ и две или три стабилизиращи пера от пресована кожа.За съжаление,не мога да цитирам по памет теглото й,но е по-тежка от стрелата за лък.За да се увеличи максимално правият изстрел има само един начин.Сигурно вече се сещаш - като се увеличи мощността на оръжието,ако /само ако !/ е възможно без да се увеличава много теглото му.Ето как се появяват свръхмощните стоманени лъкове,натягащи се само с различните механизми.Това е рефлектирало върху основно две неща : усъвършенстване на производството и термообработката на пружиниращи/нарочно не казвам пружинни/ стомани и прецизиране на изработката на зъбни предавки,включително червячни.Но с две думи :арбалетчиците са стреляли почти винаги по възможност с "право мерене" /пак артилерийски термин/ или с относително малка корекция по вертикалата.
          Пак да повторя : арбалетът е ,ако мога така да го кажа,"изтребително" оръжие.В смисъл - не стреляте залпово по "червената стрела" /сигурно знаете какво е това,да не обяснявам/,а си избираш цел - ей оня рицар,с бялото перо - прицелваш се в него и стреляш.Оттам идва и "лошата" слава на арбалета,че едва ли не е оръжие на убийци,а не на "джентълмени".Като че ли останалите на бойното поле са там,за да си правят реверанси,а не да убиват.
          Тъй че от спортното оръжие не очаквай възможностите на бойното.Да спомена,че в Англия има някаква фирма,която прави точни реплики на боен арбалет - с неговите възможности и от същите материали.Ама струвал къде 5-6000 паунда - кво му плащаш ?
          Затова истинският ценител първо си купува арбалет от магазина,става добър стрелец - и... си прави следващото оръжие сам.

          Много се отнесох,извинявайте за което.Но това ми е любимото оръжие.
          Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
          имат право да гласуват на избори.

          Коментар


          • До: АРБАЛЕТИ

            Благодаря,
            явно си прав. Това което ме подтиква да търся точност при парабола е, че със слабото ми барнетче, когато успеч да улуча от около 60-70м мишената за лък, стрелата се е забила около 15 см. Чудното бе че от 30-тина метра се забива съвсем малко повече. Случи се и при случайна "парабола" от над 120м стрелата се бе хакнала в едно дърво към 2см и неможах да я извадя без да я изкъртя. За какво ли иде реч при ония 300-а метровите пробивачи на рицарски доспехи...
            ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

            Коментар


            • До: АРБАЛЕТИ

              Първоначално публикуван от ПЛАМЕН ТЕНЕВ Преглед на мнение
              ... За какво ли иде реч при ония 300-а метровите пробивачи на рицарски доспехи...
              Донякъде и легенда. Предполагам, че тези "триста метра" са от късите, т.е. разстоянието е преувеличено, а освен това прословутите "рицарски брони" са се изработвали от нисковъглеродна стомана. При процеса на изковаване, се е търсела минимална дебелина, която на места е достигала вероятно до 0.5 мм. При разстояние над 30 метра, вече имаме параболична траектория, което според балистиката, не намалява много силата на удара.
              Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
              Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

              Коментар


              • До: АРБАЛЕТИ

                А какво ви е мнението за пистолетните арбалети? Предвид, че нямат приклад дали може да се даде някакъв точен изстрел или са само за детска игра? Конкретно за този питам Арбалет Тайван 80 LB алуминиево тяло
                Не е много скъп, може човек да се пробва за да усети какво е, но все пак ...

                Коментар


                • До: АРБАЛЕТИ

                  И аз се запалих не отдавна и преди време опитах да направя арбалет,оказа се че не конструкциата и механизма на истрелване са проблема(поне на мен)а материала за лъка.В моя случай ползвах 50см. дълга и 14мм. дебела пръчка фибро стъкло,доста еластична на огъване,но след повечко презареждане почна да се люспи по малко което неминуемо щеше да доведе до счупване в рацете ми.Пробвах онзи ден с ресор от трабант испилен до нужната форма,но това нещо няма зареждане освен това се искриви и няма сила да стреля на далече(за сметка на отката който щеше да ми избие зъбите).Дали ще е по добре да разделя лъка на две отделни части и да сложа полиспас,или има и по добро решение с често срещани материали?

                  Коментар


                  • До: АРБАЛЕТИ

                    Имам точно такъв,само че му махнах лостовата система за зареждане,че ми пречеше.Никаква играчка не е и най-тъпата идея е да го дадеш в ръцете на дете.Защото от 7-8 метра проби алуминиева пластинка 1,2 мм все едно е хартия - вярно, че стрелата се счупи.И то със спортен накрайник беше.Това ако е срещу човек ще го нарани много лошо.

                    Всички пистолетни арбалети имат един и същи проблем.Тъй като масата му,съпоставена със мощността на лъкчето е много малка,откатът /има го при всички арбалети/ се усеща много силно и обикновено стрелата отива над целта - докато му свикнеш.И при големите го има,но там общата маса на ложата "гаси" донякъде отката.
                    Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                    имат право да гласуват на избори.

                    Коментар


                    • До: АРБАЛЕТИ

                      Първоначално публикуван от Hala Преглед на мнение
                      Имам точно такъв,само че му махнах лостовата система за зареждане,че ми пречеше.....
                      Би ли дал малко инфо за тази система. Бързо ли се зарежда с този лост? По-лесно ли е? Долу-горе на какво разстояние мята стрелата. Благодаря!

                      Коментар


                      • До: АРБАЛЕТИ

                        Здравейте на всички. Виждам че има доста любители на това прекрасно оръжие - арбалета.
                        Ето и мойто скромно творение:
                        http://egzitos2.snimka.bg/hobby/arbalet.488218.18088934
                        Понеже слабост са ми средновековните арбалети та го издокарах на визия почти като такъв
                        Ложата е от акация, а лъка от ресор на москвич. Тетивата е от коноп, армиран с капрон.

                        Коментар


                        • До: АРБАЛЕТИ

                          Невероятно изпълнение !
                          Поздравления за майсторлъка.А на вид е точно като средновековен.Пробва ли да му вържеш силомер да видиш колко килограма му е опъна ?
                          Но като го гледам не е по-малко от 130-150 кг.Много е близо до истинското бойно оръжие.При това не си се подлъгал да му правиш приклад като на пушка и откатът ще е право назад,както и следва да бъде,за да не подскача нагоре при изстрел.Т.е. и от инженерна гледна точка е изпълнен както трябва.
                          Още веднъж - поздравления !
                          Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                          имат право да гласуват на избори.

                          Коментар


                          • До: АРБАЛЕТИ

                            Здравей.
                            Благодаря, радвам се че ти харесва
                            Не съм мерил силата на опън, нямам силомер! Но със сигурност е по-малка от 100 кг! Все пак го зареждам изцяло с мускулна сила (стъпвам в стремето и с две ръце обтягам тетивата). Изтъних ресора повечко при пиленето! Колкото до отката, наистина леко се усеща и не отскача на горе.
                            Скоро мисля да направя по-мощен арбалет, ще използвам за лък ресор от камион А, до година ако всичко върви добре и успея да събера необходимите сведения и материяли мисля да направя и един образец със сложносъставен лък.
                            Последно редактирано от Ауле; 27-04-10, 21:05.

                            Коментар


                            • До: АРБАЛЕТИ

                              Нещо май позамря темата! Жалко, тъкмо мислях че намерих "сродни души" по оръжие, да обменяме опит и т.н.
                              Ето няколко клипчета на един майстор, тук използва лист от ресор на ВАГОН за лъка на арбалета!
                              http://www.youtube.com/watch?v=WgKcbHOgHvw
                              http://www.youtube.com/watch?v=aLTwmOrJTzA
                              http://www.youtube.com/watch?v=qveW5SQtias
                              Има и други, но на мен тези най-ми харесват.
                              Последно редактирано от Ауле; 01-05-10, 11:08.

                              Коментар


                              • До: АРБАЛЕТИ

                                Идеята да ползваш дибел за стрелата е много добра!Все съм се чудил за достатъчно здрав и евтин материал,за да може да се направят добър брой стрели за тренировка.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X