Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Професионална или наборна армия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • По няква израелска телевизия гледах документален филм за и със тоя Суворов. Човекът е откровенно келеме. Което обаче хич не пречи да се поучите от логиката му.
    Една бактерия оставена на спокойствие се превръща в колония от бактерии. За да покрие цялата планета с единичен слой бактерии и трябват около 36 часа. Това е пример за естествената неограничена експанзия на всеки организъм или групи от организми.
    Хубаво, ама в процеса на това покриване на всичката повърхност се появяват разни пречещи фактори. Някои от тях са други живи организми, които биха загинали от разрастването на нашата колония от бактерии. Ето така естествено и непринудено се стига до конфликт на интересите, който леко и непринудено прераства във война в момента, в който организмите развият специализирани системи за противодействие на другите организми. Оръжия значи, в някаква терминология. Свещенната вяра че човекът е някакво изключение от тоя механизъм е глупава. Не е. Въпреки всякакви кресливи клетви и белетристики които е измислил в редките моменти когато не воюва. Х хромозата осигурява дълголетието грубо казано, и средната продължителност на живота на жените е естествено по-голяма. А Y-а отговаря за хм, мачизма, и осигурява възможността за висока мощност с продължителни натоварвания. Дори с цената на програмирано по-кратък живот. Тази част от генетиката напоследък я разсекретиха и даже публикуваха в една много ценна книга. Биология за Х клас.
    Така и си върви работата - войната е много повече природно отколкото социално явление, с нея се занимават обикновенно самците, тези им занимания не противоречат на генетичното им устройство. С времето войната е станала относително сложна, но така или иначе тя винаги е била възможно най-сложният вид човешка дейност. Индивидуалната подготовка за нея може и да изисква ту малко повече, ту малко по-малко време, но никаква принципна разлика. Неведнъж вече се чуват клетви и за скорошната невъзможност на всякакви войни, за войни с копчета, бели ръкавици и всякакви други бабини деветини. И всеки път прогнозите се сгромолясват под бурния кикот на незасегнатите наблюдатели.
    Неподготвеното за война общество е обречено. Поговорки за това има на всички езици и те идват от всякакви времена. Унищожаването на защитните структури няма как да осигури просперитет - на незащитеното място веднага бърза да се намъкне някой чужд. Професионалната армия не може да защити никаква територия. Заради нищожната си численост и принципно неподходящата мотивация. За трети път пиша все това, очевидно никой не го чете. Приберете си частните примери и оценките за историята, те не отговарят на разисквания въпрос.

    Коментар


    • Ето, че пак заора за аргументация в разни дебри... Война между бактериите - как ли пък не. Това не е война, а борба за оцеляване - срещу стихиите, срещу ограничените ресурси, срещу конкурентните видове, срещу юнаците от по-горните етажи на хранителната верига и изобщо голям гърч. Ще произведе достатъчно количество, за да покрие планетата за Х часа таман друг път. Еле пък като я затворя в тенджера под налягане и я ръгна във фурната. Така че естествената експанзия е силно ограничена.

      Природните закони слабо важат за социални общества, които започват да овладяват разни неестествени източници на енергия. За каква война ми говориш, при условие, че последният от губещата страна ще дръпне шалтера на всичко, щото и без това е пътник, та белким завлече всички със себе си? Няма само той да се минава, я... Братята руснаци много са обичали като се омотат окончателно да викат "Огонь на меня!"... Пък ако въпросният огън не е от химическа реакция, ами от термоядрена - още по-добре. Таман ще види как изглеждат звездите отвътре.

      Неподготвеното за война общество било обречено... Колосално прозрение си наравил. Ми, то неподготвеното срещу сблъсъци с астероиди или комети, мощни протуберанси и изригвания, разни супернови наоколо и т.н. да не би да е гарантирано за вечни времена? Въпросът е нещата да са разумни и с мярка. Иначе дайте още отсега да се готвим за времето, когато слънцето ще стане червен гигант. Това е несериозно, но белким хиперболата покаже колко са пресилени и твоите съждения. Ние се готвихме за война, ама така се готвихме, че икономиките ни изпушиха, пардон купиха ни с Кока-Кола и хамбургери според теб.

      Та, като си подхванал микробиологията, обърни внимание, че има цял раздел от автоимунни заболявания, т.е. много хубаво, не е на хубаво.

      Никой не ти говори за незащитено място и не ни набутвай такива екстремални позиции. Обаче за теб защитено, явно значи сноп щикове. Дори и така да е - къде е границата? Срещу какво ще се защитаваш? Срещу Гърция, Турция, САЩ или целия свят? Ми, ти си готов за севернокорейски стратег. Или ако не е срещу целия свят, то къде е нормата и кой я определя? Ми, ако се окаже, че най-голямата заплаха за нас е Русия, тогава кво?

      Та, професионална армия, подкрепена от оръжия за масово поразяване е къде по-добре от професионална армия, подкрепена от наборна, т.е. опълчение или само от наборна.

      А, войните с копчета отдавна вече са факт, ама ти явно още живееш с дебелите книги. Даже до нас неотдавна се водеше една такава и на няколко пъти съм се будил от далечния тътен на поредната Томахавка. А кажи ми как се защитиха сърбите? Ядоха големия пердах и сега тези дето ги напукаха са им първи приятели и им помагат да се възстановят и и м говорят менторски. Толкова абсурдно, че направо истинско. А, да - хората си имат наборна армия колкото си щеш... Обаче тя е срещу такива като нас, а ние изобщо не сме се засили да ги нападаме. Ама на практика срещу онези геймъри с пултовете и с лостовете май хич не вирее.

      Частните примери ти си ги прибери. Те нищо не значат и никакви поуки не носят, просто живеем в света, който е пряко следствие от тях. Обаче в дебелите книги явно пише друго.

      Пък ако искаш - слагай масата и ще си говорим за искуствения интелект, кибернетиката и какъв цирк можем да си спретнем с машините, както сме я подкарали. Тук ще е прекалено.

      И за пореден път ти препоръчвам да зарежеш тая работа с мотивацията на наборната армия - видяхме кво направиха наборните армии на Полша, Франция, Белгия, Дания, Холандия и който още се сетиш на запад от съветската граница. Даже и югославската, ако щеш... Пък за китайската кво да говорим... Пък за Червената армия - мъка-а-а... Ами арабелите срещу евреите таман два пъти?

      Като искаш пример за наборни армии срещу шепа професионалисти - ми, ей ти ги инки, ацтеки (наборни, та дрънкат) и прочее идолопоклонници срещу шепа закоравяли платени колячи на Кортес и Писаро. И ква стана тя? 500 срещу 1 млн. и бой по манерките... А, иначе техниката не дава почти никакво преимущество, важна е мотивацията. Лесно ви е да спорите с такива абстрактни понятия - мотивация, дълг, чест и прочее инстременти от политкомисарския наръчник.

      Коментар


      • Добре бе пич. Верно ще ме накараш да ти набутам частни, и значи възможно най-тъпи примери.
        Съкровището е скрито в блок на пет етажа с три входа. Е те такъв обект се отбранява от стрелкови батальон, не по-малко. По-малко не могат да го удържат и срещу взвод. Къде да турим шепата мегапрофи та да го опазят? На покрива на ЦУМ? Те по кого да стрелят по-напред? От къде? Как да дотичат тука па после там? Кви копчета, кви пет лева? Що не разкажеш за копчетата на затъналата в Ирак армия? Ще те накараш да търсиш копчето из всички хареми на Багдад до уволнението.
        О, не! Хората са измислили комиксите и дъвката, и за тях биологическите закони вече не важат, да? Ми на ти два кинта, постой за мишена. Когато войниците спрат да прегръщат замръзналите камъни като уплашено бебе майка си и станат срещу чуждите изстрели и щикове, те не го правят за измислените заплати. За толкова никой не става. Единственото заради което успяваш да тръгнеш е промития ти мозък, да? набитото в генетиката ти че защитаваш своите. И всичко друго са смехотворни глупости. И за мене, и за всички които са били наоколо когато съм бил там. Другите само се насират. Ако не са полудели преди това. Това на което казваш професионалисти са просто шайки убийци, и резултатите им са такива. Връхлетят някого някъде, изпотрошат квото успеят, набутат шамари в някоя детска градина, а като дойдат големите - пищят и бягат. Или си стоят декоративно по казармите в държавите с по-смислени правителства и изпълняват официално заявените представителни функции.
        И стига вече с тия щикове. Ръкопашния бой е един от видовете завършваща фаза на атаката. Толкова. Ролята и начините на използване на пехотата обаче са значително по-широки. Уверявам те че съм чувал и за друго освен за позиционната война.

        Коментар


        • Ми, в Ирак и двете войни си бяха с копчета и джойстици,пък ти бълвай квато пропаганда си искаш. В момента в Ирак няма война, защото каквато редовна армия има, тя е на страната на американците, правителството е проамериканско и изобщо - идилия. Това, което стана след като влязоха там е все едно, че световният шампион по бокс е попаднал насред кръчмарски бой със столове, бутилки, ритане и хапане, а ти искаш някой да отброява нокдауни...

          Това за съкровището и блока не го разбрах и ще съм ти благодарен ако се постараеш да си формулираш тезите малко по-разбираемо.

          Кви биологически закони, ква генетика, ква мотивация?! десетки векове хоратасе бият, за да грабят. Или ще кажеш, че армиите на агресорите, които са се хвърляли срещу тоягите, брадвите,мечовете и прочее сечивана противника са били движни от извисен подбуди, а не за двата лева. Тук нещо бъркаш изоснови. В генетиката ти било набите, че защитаваш своите?! Че нерядко противникът е по-достоен от този до теб. И виж тъпите американци как са си преодоляли генетичните заложби като по една време започват масово да си frag-ват тъпите офицери във Виетнам, та чак се стига дотам, че онези наистина започват да се съобразяват. Или колко руснаци, украинци и прочее са се били редом с немците? Или колко италийци са се били редом с испанците и финикийците на Ханибал срещу братовчедите си римляни? Нерде генетика, нерде идеология?

          Кво пък имаш против ръкопашния бой? Нали принципите били все едакви и копчетата били глупости? Щото досега 95% от всички войни са се водили преобладаващо ръкопашно, като помисля повъпроса...

          Коментар


          • Първоначално публикуван от Стефан
            Що не разкажеш за копчетата на затъналата в Ирак армия?
            Искаш ли да си харесаш една теза и да се придържаш към нея. Щото, ако не ме лъже вече паметта, няколко етажа по-горе баш ти разправяше как не трябвало да се мешат функциите на армията и жандармерията.
            Е, в Ирак армията (по-точно ВС) си свършиха работата за норматив, като професионалистите попиляха наборниците с промитите мозъци.
            Т.е. професионалната армия спечели войната. Друг е въпросът че тя, или по-скоро политическото й ръководство не бяха готови за мира.

            А другото хич няма д аго коментирам, щото вече ми става безумно смешно да гледам напъни на стратег по пантофи да се представя за врял и кипял воин ...
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • Срещу ТОЛКОВА глупост аз съм безпомощен.
              Други мисли имаш ли?
              Момче, а да си мериш приказките, а?

              Коментар


              • Първоначално публикуван от Стефан
                Момче, а да си мериш приказките, а?
                Стефане, аз точно това правя в тази тема досега. Дори си изтрих един отговор, защото реших, че не си струва да ти ходя по акъла и да ти отговарям подобаващо.
                Само че тук (и не само в тази тема) точно ти системно демонстрираш
                арогантно пренебрежение към хора, които имат мнение различно от твоето. И си позволяваш квалификации от позицията на истина от последна инстанция, която ти самовлюбено си запазил за себе си на единствено основание - твоите митични дебели книги.

                Мене ако питаш, времето на енциклопедистите е минало преди някой и друг век. И в наше време, когато някой претендира, че разбира от всичко, то твърде често той не е истински добър в нито една област.

                П.П. А като се обръщаш към някого с "момче", не е зле първо да се огледаш. Щото може това да е някой дето не си му нито на службата, нито на ...
                Ние не сме неутрални!

                Коментар


                • С тая тема за наборната армия се разконспирира бая индоктринация, особено в някои хора.

                  А, я ми обяснете за какво изобщо ни е наборна армия? За да ни цеди и без това измисления бюджет? Да губи времето на лапетата и на нищо да не ги научават, с изключение евентуално на строителни и транспортни войски, където обаче работят ангария? Или, за да ни създава лъжовно чувство за сигурност срещу марсианска така? А, не - не е затова. Трябва да имаме армия защото така пише в дебелите книги и защото това са природни законии и най-вече защото "така".

                  Обаче ако малко се напънем да мислим, колкото и да го мразим, какво ще се окаже? Че сме победени и заробени икономически, политически и социално и то не от единствен завоевател, а от цяла тумба. Който се занимава с бизнес, нека се замисли каква част от икономиката ни е обсебена от руснаци, евреи, гърци и турци (не задължително в този порядък). А кой от политическата ни класа не е чужд агент и работи за интереса ни? Забелязали ли сте, че систематично се мачка българския едър капитал? Това, че е в ръцете на ченгета, борчета и сервитьори и, че парите им са мръсни не е важното. Важното е, че все пак са българи, а тези, дето ги отстрелват първо самите не са "света вода ненапита" и второ са чужденци. Когото не отстрелят, го разкарват с други по-фини методи. Няма да се впускаме в конкретика и имена, щото картинката е ясна и без тях. За социалната обстановка и че всякакви измислени малцинства се опитват да ни се катерят по главата също е ясно и няма нищо общо с изборния период сега.

                  Та, я ми обяснете чии интереси ще защитава въпросната желязна наборна армия? Моите ли? Или на икономическите и политическите ни велможи? Ама за кво да мислим по-глобално, като е къде по-лесно да се самоограничим на ниво плътност на огъня на мотострелковата дивизия и да не се терзаем с истинските проблеми и причини за тях... Типично по кашишки - "Слушам и изпълнявам!" А, че вместо да слушам е по-добре да обърна танка срещу този, дето дава заповедите е не метеж, ами направо ерес.

                  Така че за успокоение на тези, които се стряскат насън, че нямаме армия - никой няма да ни напада, защото отдавна сме победени и завладяни. Единственият начин да се борим срещу това е с икономически средства и с акъл, а не с бойни викове. А пътят към трайното ни поражение е ясен - да си стоим тъпи и неадекватни, или поне заблудени.

                  Щях да кажа, че живеем в нова реалност и старите доктрини са отживелица, а новите опасности са силно завоалирани, ама който го е разбрал, го знае и без мен, а който не го е разбрал, ако ще да си го татуира, пак няма да го проумее.

                  Коментар


                  • Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer
                    Природните закони слабо важат за социални общества, които започват да овладяват разни неестествени източници на енергия.
                    Съвършено вярно. Разумът отдалечава от природата във всякакъв аспект, от поведение, та чак до еволюция в инстинския й смисъл, ако щете. И тоя необратим процес е започнал още в мига, в който човекът е стиснал някой по-остър камък, за да го използва вместо ноктите и зъбите си. Ние сме вече като извънземни за тая планета и обяснението на всичко човешко само с гени и заложености е твърде неправилно. По тая логика, ако сега някой вземе та клонира Хитлер, би трябвало да има пак ВСВ. Едва ли...
                    Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

                    Коментар


                    • Каква армия според вас е нужна на България като минимум? Политическото решение е ясно-преминава се към професионална армия.
                      Какво е положението в момента?
                      Израелците не ремонтираха руските хеликоптери Ми-17 и Ми-24,доставчиците на новите джипове МБ G клас и хеликоптери отказват да изпълняват офсет програмите, но ние ще си плащаме масрафа по договора. Имаме един кораб патрулиращ около бреговете на Ливан,една подводница. За изтребителната авиация изобщо е тъжно да се говори, но ще купуваме F-16 block A ?!.
                      Имаме около 100000 т стари боеприпаси,които подлежат на унищожаване=пари,ракети 0, танкове,друга транспортна и бронетехника?
                      Най-боеспособното ни подразделение май е походната баня в Афганистан
                      There is no dark side of the moon really. As a matter of fact it's all dark.
                      No wahalla.

                      Коментар


                      • Точно това, което си написал и което е реалната обстановка ни трябва. Каквато държавата, такава и армията.

                        Първо трябва да си оправим държавицата и всеки да даде макар и малкия си принос да стъжним задачата на истинските ни врагове, които стоят по министрества, парламенти и ако щеш холдинги. Това да не се тълкува като призиви за анархия. Институциите нямат вина, ами тези, които са ги узурпирали.

                        Не живеем в средновековието, че всеки момент някой да се гласи да ни нападне отвън. Обаче е къде по-лесно да си "борим" с външен враг, а не да видим кой е истинският и какви ги дипли в момента тук.

                        Ама то хората са си го написали как се овладява една държава - отвътре. Даже има и един трактат по темата от Оруел - постоянна "война" между Океания и Евразия или Истазия и купонът си тече. Как най-лесно ще пропуснеш всичко, което става в къщата ти ли? Като си оправил бдителен взор навън към "душманите".

                        В момента тук камък да хвърлиш, продажник ще удариш. Докато не се оправим на родна почва, армията е за парлама. Пък и кой ли ще й се върже... Дотук видяхме какво стана с измислените държави като СССР и нас, въпреки или барабар с армиите ни на галактическо ниво. Някой ще каже, че сами сме си виновни, защото са ни купили за шепа дъвки с картинки, но това си е негово мнение. Моето мнение е, че бяхме слаби и неадекватни. И закостенели колкото си щем.

                        И понеже тук ми се пенявите за някви наборни армии, я ми кажете каква е японската армия. Професионална - нищо и половина. 150 000 паплач, от които повечето офицерски състав. Това на колко милиона население? Боеготовност? Могат да се комплектоват и да се съберат, когато вече няма да има нужда от тях. А кога могат да спрат? Едни двама и други трима, максимум. Има ли смисъл да говорим същевременно каква глобална и колосална икономическа сила е Япония? Пазарната й капитализация е половината от тази на ЕС. Това е истинска държава с истинска водеща роля в съвременния свят. Ама Стефан ще каже, че няма такава държава, еле пък с измислената си армия, пазарните капитализации са борсови глупости и изобщо да ходят да се гръмнат. Нека го каже на американците, които се стряскат насън от япондурите.

                        Ама кво се занимавам и аз с тези смотани японци, а не погледна континенталните им братовчеди от Северна Корея - държава, та дрънка. Армия, колкото и каквато щеш. Че и ядрена бомба си гръмнаха скоро, за да плашат американците. А пък те как се се уплашили... Като че ли не им виждаме и тяхните игри... От цялата тая ситуация никой не печели повече от американците. Само трябва да почакат (активно) да се сгромоляса режимът там, който и без това не е ясно какъв е точно, заради непроницаемата за средния европеец информационна завеса. И кво ще стане? Протежето им - Южна Корея ще анексира едно море от работна сила, свикнала да блъска къртовски за едното вкиснато зеле, барабар с с територията и ядрената им програма. "Ама, моля ви се, ама кака така... Ние не искаме да станем следващия световен икономически колос, че и ядрена сила. Просто така се случи, егати..." Ще подпишем, всички измислени договори за неразпространение на ядреното оръжие и ще гледаме успоредно с японците да направим капитализация за останалата половина от тази на ЕС.

                        Ама къде по-лесно е да си говорим глупости, отколкото да помислим малко. Китай толкова време не нападна Тайван, въпреки, че постоянно се заканва, пък и да ги питаш за кво им е притрябвал толкова. И кво стана? Колкото и да е прегрята китайската икономика, няма да се учудя, ако по някое време тайванците излязат с инициатива да си оправят отношенията и да си се обединавят, вместо да се циганят повече.

                        Коментар


                        • Сякаш не ни остава нищо друго освен да се готвим за незабавно преминаване към партизанска война в случай на конфликт Някак не вярвам, че чл. 4 от устава на НАТО ще се задейства точно за нас.
                          Сигурно знаете за подводните камъни при закупуването на "нова" техника за модернизация на ВС. Например купихме "нова" фрегата (на 30 год.! проект от 1971год.) от Белгия, но нямаме лиценз за исползване на въоръжението То и без това производителите от 2007г. няма да осигуряват подръжката на торпедата и ПКР (3бр. EXOCET), a през 2008г. изтича ресурса и на ПВО ракетите и ПЛ бомбите. Ресурса на кораба изтича 2008г и модернизацията ще струва 75 мил. евро и ще отнеме 36 месеца. След още 6г. кораба е за скраб. Това само за илюстрация на тази "добра сделка". С други думи-купихме 30год. старо корито за 25 мил. евро и чакаме още едно (по договор) за същата сума!
                          Наборна или професионална армия? За мен отговора е- партизански отряди
                          There is no dark side of the moon really. As a matter of fact it's all dark.
                          No wahalla.

                          Коментар


                          • А вие хубаво си спорите но да сте забелязали нещо че от 01.01.2007 сме вече членки на една общост която всъщност се явява нова държава? И която постепенно ще изземе всички функции които има държавата ни като такава, макар че и в сегашната ни констутуция е записано че всички правни норми по които България е страна се ползват с предимство пред нашето законодателство ако му противоречат. Скоро ще се приеме и нова евроконституция и т.н. и нашия министър председател ще е всъщност с кметски правомощия... Така че уважаеми приятели държавата България остана в историята и недейте въобще спори за нейната армия и респективно функцията и. Къде как и срещу кого се решава в столицата Брюксел...

                            VPetrov.photography

                            Коментар


                            • Не сме забравили този факт. Ние си говорим за периода след закриване на ЕС, но от приличие не сме го споменали изрично
                              В Брюксел да прочетат за съдбата на бившите ни съюзници, за да няма после "не чух...не видях...ама ние мислехме..."
                              There is no dark side of the moon really. As a matter of fact it's all dark.
                              No wahalla.

                              Коментар


                              • Първоначално публикуван от bocman
                                Добър вариант за комплектоването на армията ни беше "смесения" принцип според мен. Някакво процентно съотношение между наборни и професионални военнослужещи можеше да се приеме. Такова бе и предложението на военните, но в края на краищата бе взето политическо решение по въпроса.
                                Ясно е, че този вариант има доста плюсове, след като страни като Франция, Германия, Испания, Дания, Португалия, Швеция, Италия, Австрия ...използват именно този принцип за окомплектоване на войската си. Процентите на наборните при тях се движи от 15-30 %.
                                Забравих да спомена и нашите южни съседи! Турция и Гърция.
                                Ето какво пише за тях днес в пресата -
                                "Продължителността на задължителната военна служба в Гърция няма да се намалява. В интервю за вестник “Етнос” министърът на отбраната Евангелос Меймаракис заявява, че настоящите условия не го позволяват. По думите му не може да има ново намаление на военната служба"

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X