Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Смяна на масло и семеринги в предницата

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Смяна на масло и семеринги в предницата

    Сглобен, сгънат докрай с извадена пружина преден амортисьор какво значи?! Това означава да не е монтирана пружината вътре, да не е завито капачето с резбата което е отгоре на горната тръба и амортисьора да го натиснеш да се сгъне докрай и понеже няма пружина си остава така. Амортисьора се държи прав и маслото се налива отгоре, като от време на време се раздвижва тънкото стъбло на демпфера което е в средата за да не остава въздух от доло. Внимава се иглата в стъблото на демпфера да не излезе и да не се опръскате с масло от отвора в който е иглата.
    Следващия път като сменям масло на предница ще напрявя снимки на точно тези подробности, че обясненията май не вършат работа.
    2010 CRF 250 R

    Коментар


    • До: Смяна на масло и семеринги в предницата

      Благодаря Димитър.. Днес направих процедурата и ще кача малко снимки. Та коловете са от Honda CR125R 92г., но аз накрая използвах мануала за 98г., тъй като ги сравнявах по картинките, а и по каталожните номера имаха много общо.
      Това са в разглобен вид


      Това трябва да е положението при което се налива маслото, т.е. сгънат амортисьор с ивадена пружина.


      Ето го и маслото. Смесвах го 1 към 1 за да получа 7,5W. По мануал му дават стандартно ниво 585см2 максимум 611 минимум 566. ААз избрах да направя ниво от 590 т.е. малко над стандарта.


      Наливам с мерителна чашка от прах за пране


      Правя няколко движения надолу нагоре за да влеза масло навсякъде. И както Димитър пише да внимаваме, че може да се опръскаме с масло, ама то първия път ако не се опръскаш все едно нищо не си правил.


      Накрая измерваме нивото, т.е. в този сгънат вид пуснах линийка докато допре маслото. Би трябвало да съм уцелил нивото, щото колкото масло съм налял трябваше да бъде около 110мм. Всъщност май при всички модели нивото е между 90 до към 140-150мм., и това е също начин ако не знаем колко масло да налеем. Поне според мене.


      После почваме по обратния ред да сглабям










      Тук използвах един болт с гайката от задното окачване, който имаше същата ситна резба, за да сглобя пружината.






      И последно завиване.


      Вече готови. Остава само като се сложат да се настроят.


      И накрая ей това нещо дето е вътре в амортисьора и по каталог му викат"дъмпер" го поразглобих единия щото усетих, че прави по малко съпротивление като го движа. Мислех, че вътре има някакви опръстенчета, че да си намеря и да ги сменя, но се оказа че е някакво буталце(в средата), котео отстрани е от някакъв странен материал. И като видях, че в каталога се продава целият дъмпер и цената е над 200$ набързо го сглобих и си казах, че така ще върви за сега. Но не усетих после този амортисьор са работи по различно.


      Това е от мен. Дано да съм направил всичко както трябва.
      [IMG]http://media.snimka.bg/8339/022934139-big.jpg?r=0[/IMG] Kакто искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях! (Библията)

      Коментар


      • До: Смяна на масло и семеринги в предницата

        Здраввейте, искам да попитам по какво се познава най - добре, дали втулките на предницата са за смяна? Има ли допустима хлабина и каква е тя? Защото преди година един майстор ми сменя масло и семер., че беше протекла, и след ремонта пак течеше. Та сега ще си ги сменя аз, но искам да знам за смяна ли са втулките.
        Последно редактирано от viki terzieva; 08-03-10, 14:35.

        Коментар


        • До: Смяна на масло и семеринги в предницата

          Първоначално публикуван от DJIGATA86 Преглед на мнение
          Здраввейте, искам да попитам по какво се познава най - добре, дали втулките на предницата са за смяна? Има ли допустима хлабина и каква е тя? Защото преди година еин майстор ми сменя мало и семер., че беше протекла, и след ремонта пак течеше. Та сега ще си ги сменя аз, но искам да знам за смяна ли са втулките.
          Щом след като сложиш нови семеринги продължава да тече масло през тях значи водещите втулки - бушинги са за смяна.
          2010 CRF 250 R

          Коментар


          • До: Смяна на масло и семеринги в предницата

            Благодаря за бързия отговор Все пак, ако някой знае по какво се познават, като се разглоби, да каже. Защото не ми се сменя масло и семер., а то да потече пак, и после пак разглобяване. Ще кажете "като тече след смяна на семеринги, значи са за смяна", ама от къде да съм сигурен че не ме е излъгал "майстора", че ги е сменил, а всъщност да натегнал само пружинките или и това да не е направил
            Последно редактирано от viki terzieva; 08-03-10, 14:34.

            Коментар


            • До: Смяна на масло и семеринги в предницата

              Като се разглоби и се вижда ясно има ли тефлон по втулките или не. Това е черно на бяло.
              Husqvarna WR125 94-->Honda CR125 97-->Yamaha YZ125 04-->KTM 200EXC 07-->KTM 250EXC 06-->KTM 250EXC 09

              Коментар


              • До: Смяна на масло и семеринги в предницата

                Първоначално публикуван от Краси Преглед на мнение
                Като се разглоби и се вижда ясно има ли тефлон по втулките или не. Това е черно на бяло.
                Тефлона по втулките е тънък черен слой Ако някъде е изтрит и се вижда метала на втулката значи положението е много зле. На едната втулка която стои неподвижно към външната тръба слоя е на вътрешната повърхност, а на другата втулка която е в края на лъскавата вътрешна тръба слоя е на външната й страна, т.е. там където има триене.
                Когато втулките са здрави сглобката е стегната и се усеща леко съпротивление когато се сгъва и разгъва "кола" без да е сложена пружината. На повечето мотори никой не си е правил труда да им сменя втулките и особено на по-старите кросови всички са за смяна.
                2010 CRF 250 R

                Коментар


                • До: Смяна на масло и семеринги в предницата

                  Изпреварил си с отговора на въпроса ми, Димитър Тъкмо преглеждах втулките, тефлон имаха само на работната повърхност и нямаше износване (проголване) никъде по тях. Имат леко износване само от вътрешните стени, където нямат покритие, но и от там указва влияние за луфта
                  Като сглобя коловете с втулките, при сгънато положение(когато двете втулки са една до друга), тогава има доста луфт, но е нормално защото лежат на малка работна площ. Когато ги разгъна до средно положение луфта става минимален, но все пак го има. А при крайно разтегнато почти неможе да се долови. Семерингите са меки и ако предположим, че майстора преди наистина ги е сменил и пак тече работата е ясна Според мен наистина е важно да дискутираме въпроса с втулките, защото както казваш малко хора им обръщат внимание при смяна на семер. и маслото
                  Ето и снимки на втулките, на тях си личи тефлона....:
                  Прикачени файлове
                  Последно редактирано от DJIGATA86; 08-03-10, 22:26.

                  Коментар


                  • До: Смяна на масло и семеринги в предницата

                    "Като сглобя коловете с втулките, при сгънато положение(когато двете втулки са една до друга)"
                    Извинете имах предвид при разгънато положение

                    Коментар


                    • До: Смяна на масло и семеринги в предницата

                      Вече смених маслото и семерингите, със старите си втулки. Сега всичко е ок. Явно майстора преди наистина дори не ги е отварял Сега търся "чорапи - маншони", ако някой има нека пише, че по магазините в пловдив никъде няма в наличност

                      Коментар


                      • До: Смяна на масло и семеринги в предницата

                        Ако сложа малко по-гъсто масло в предницата ще стане ли тя по твърда? И какво масло да сложа за да стане така?

                        Коментар


                        • До: Смяна на масло и семеринги в предницата

                          По принцип по-гъстото масло ще я накара да се сгъва по-бавно, и ако това може да се нарече втвърдяване прави го. Иначе за да я втвърдиш както трябва, си иска нови пружини.
                          Husqvarna WR125 94-->Honda CR125 97-->Yamaha YZ125 04-->KTM 200EXC 07-->KTM 250EXC 06-->KTM 250EXC 09

                          Коментар


                          • До: Смяна на масло и семеринги в предницата

                            Първоначално публикуван от PERITOL Преглед на мнение
                            Ако сложа малко по-гъсто масло в предницата ще стане ли тя по твърда? И какво масло да сложа за да стане така?
                            Не се занимавай с глупости слагай 5В масло. Достатъчно е за априлията ти като твърдост. Аз вчера си смених семерингите и сложих 5в на репсол масло. При теста поведението на предницата беше коренно различно и отделно нямах и болки в предмишниците.
                            Бях почнал да правя снимки ама като си изцапах ръцете и останах в началото
                            Чуквам първа, чуквам втора, а на трета палиме мотора: http://bit.ly/1Y4WCAk

                            Коментар


                            • До: Смяна на масло и семеринги в предницата

                              На АприлиЯта може да и е достатъчно ама на мен не ми е.
                              Та каква гъстота да сложа, 10W дали ще промени нещо?
                              Последно редактирано от Жоро Донечки; 23-03-10, 09:59. Причина: Я

                              Коментар


                              • До: Смяна на масло и семеринги в предницата

                                Първоначално публикуван от PERITOL Преглед на мнение
                                На Априлиата може да и е достатъчно ама на мен не ми е.
                                Та каква гъстота да сложа, 10W дали ще промени нещо?
                                Ами зависи каква гъстота ти дават по мануала. Ако ти дават например 5W-7.5W, сложи по- гъстото. Аз така направих и има значителна промяна, разбира се и като се реголира самата настройка на предницата. А ако търсиш още по- голям ефект, както са писали по- горе трябват др. пружини.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X