Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Каране на мотор до 125куб.см с категория "B"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Каране на мотор до 125куб.см с категория "B"

    Здравейте!До мен достигнаха слухове,че в България може да се кара мотор до 125куб. с книжка за категория "B",както е в някой европейски държави.
    С определен стаж и години по категория "B".Моля, ако някой има коректно инфо,да го сподели.

  • #2
    От: Каране на мотор до 125куб.см с категория "B"

    Първоначално публикуван от krastan Преглед на мнение
    Здравейте!До мен достигнаха слухове,че в България може да се кара мотор до 125куб. с книжка за категория "B"
    Слуховете са силно преувеличени.

    Какво с коя книжка може да се кара пише в закона и никъде другаде.

    Коментар


    • #3
      От: Каране на мотор до 125куб.см с категория "B"

      Емигрантски глупости, аз вече на много малко неща се учудвам от тях ...

      Мотор в България НЕ МОЖЕ да се кара с нищо друго, освен с А категория. Всичко под 50 кубика и под 50км макс скорост се води Мотопед, кара се с категория М която технически е различно от В категория. Повече в Закона за движение по пътищата ...

      Коментар


      • #4
        От: Каране на мотор до 125куб.см с категория "B"

        Първоначално публикуван от Ilia801 Преглед на мнение
        Емигрантски глупости, аз вече на много малко неща се учудвам от тях ...

        Мотор в България НЕ МОЖЕ да се кара с нищо друго, освен с А категория. Всичко под 50 кубика и под 50км макс скорост се води Мотопед, кара се с категория М която технически е различно от В категория. Повече в Закона за движение по пътищата ...
        Колега, ако имаш книжка с "В" категория, автоматично ти е добавена и "М"- за мотопед! Никой не те пита, дали можеш да караш велосипед преди това. Просто си идва с "В"-то...

        Коментар


        • #5
          От: Каране на мотор до 125куб.см с категория "B"

          Първоначално публикуван от komisar Преглед на мнение
          Колега, ако имаш книжка с "В" категория, автоматично ти е добавена и "М"- за мотопед! Никой не те пита, дали можеш да караш велосипед преди това. Просто си идва с "В"-то...
          Да де, но си е отделна категория. И реално с мотопед ще ти искат категория М, която можеш да изкараш дори и да не си полагал изпит за кат.В...
          Така, че колегата е съвсем прав.
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • #6
            От: Каране на мотор до 125куб.см с категория "B"

            Само да уточниме. Мотопед е техника, до 50 куб.см. и се движи с до 45 км/ч. Демек "педалетка".
            Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

            тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

            Коментар


            • #7
              От: Каране на мотор до 125куб.см с категория "B"

              Синът кара 125 кубика от 16 годишен. С изкарана категория А1. С В не става.

              Коментар


              • #8
                От: Каране на мотор до 125куб.см с категория "B"

                От бая време ме няма в нашенско ,но до преди 10на години когато се интересувах -ако имаш Б се явяваш на изпит за управление на мотора и ако го минеш даваха А категория- не беше нужно да се ходи ан изпит по теория и т.н .
                Доколкото си спомням времто което това нещо отнемаше ми беше казано че ще са 3-4 дена макс и някава сума която не поня .
                В момента не е ли така?

                Коментар


                • #9
                  От: Каране на мотор до 125куб.см с категория "B"

                  125 кубика не можеш да караш с тази категория. В регистрацията трябва да пише до 50сс и до 45 км/ч или да пише до 50сс и да няма данни за максимална скорост.
                  Това като документи в БГ. Нататък...колко кубика е реално и колко вдига, само ти си знаеш. Освен това М категория няма. Има АМ, взима се на 16 години самостоятелно или със следвщата по-голяма. Не е задължително Б, може и с А, с С....

                  В момента за А категория не знам как точно се взима, защото нещо са ги понатиснали с контрола. Ако имаш Б, не се държи теоретичната част. Понеже често минавам покрай полигона, където тренират за А категория, чистосърдечно си признавам, че на това нещо аз ще се пребия като куче моментално. Самият полигон е много сложен-с много и сложни елементи. Това ако го вземеш без да паднеш, според мен само от там ще си научил вече достатъчно, за да караш мотор в град като София. След това карат и някакво градско, ама то ще е като разходка в парка в сравнение с полигона, независимо къде те пуснат да караш.
                  Последно редактирано от santaclash; 11-10-18, 23:13.
                  Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Каране на мотор до 125куб.см с категория "B"

                    Изпитът за А категория е доста усложнен вече. Единственото предимство е, че не държиш теоретичен изпит ако имаш В.

                    В YouTube има няколко видеа по темата, няма да ги пускам за да не се счете за реклама, но дават яснота как изглежда полигона. Общата курса се минава за около 3 седмици - по информация от началото на лятото.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Каране на мотор до 125куб.см с категория "B"

                      Преди година карах курса, преди половин взех изпита. Мотор бях виждал само на ваденки от дъвки преди курса. Създавате силно преувеличени слухове за това колко е сложен изпита и какъв факир си тръгваш след курса. Отнесох много викане по време на курса, но това което усетих е, че с голям (демек 650сс за А, не за А1 или А2) мотор в пълна изправност изпита се взима почти сам. Със 125 кубика обаче (с каквото се тренираше от начало) елементите за скорост стават абсурдно сложни за човек 100 кила - мотора трудно тръгва, трудно развива скорост и трудно спира. Ако си на 1/2 от тея кила (кой е 100кг на 16-18?), може и положението да е друго.

                      Факт, трябват часове упражнения/тренировки, но не трябва много повече от това - хващаш му цаката и толкова. Дали година по-късно ще вземеш изпита от раз - бих казал в никакъв случай. Ако се поупражняваш някакви часове и така или иначе си си свикнал на машината - със сигурност.

                      А по темата: Б категорията с нищо не ми помогна, освен че не попълвах листовки. Задължителните часове с инструктор са си същите за човек с Б и човек без книжка. Също и самия изпит, минус листовките.
                      Последно редактирано от AimeR; 12-10-18, 00:24.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Каране на мотор до 125куб.см с категория "B"

                        Изпита за А категория е доста сложен.Със стоков 600 куб.мотор е почти невъзможно да го вземеш.

                        Курса трае около 2 месеца.Има си доста кормуване.Полигона е доста сложен.Включва доста упражнения.
                        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                        Анатолий Пейчинов o8875о9815
                        https://dvrbg.com/

                        Коментар


                        • #13
                          От: Каране на мотор до 125куб.см с категория "B"

                          Ей голяма мъка го изкарахте тоя изпит за А категория. Тук Караш 5 пъти(2 или 3 градско) и си на изпит. В момента даже няма някои трудни елементи, които имаше при мен преди 17 години...мале, колко съм одъртял.
                          Ford Maverick II 2.3 XLT
                          Ford Mondeo MK5

                          Коментар


                          • #14
                            От: Каране на мотор до 125куб.см с категория "B"

                            Хихи, като вземах А категория бяха счупени чоповете на кормилото, защото иначе моторетката не можеше да завива толкова остро и не можеше да следва 'охлювът' и 'осморката' - толкова малки бяха фигурите
                            И се чудехме дали ни готвят за циркови артисти или за моторджии
                            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Каране на мотор до 125куб.см с категория "B"

                              Първоначално публикуван от Asen Kushlev Преглед на мнение
                              Ей голяма мъка го изкарахте тоя изпит за А категория. Тук Караш 5 пъти(2 или 3 градско) и си на изпит. В момента даже няма някои трудни елементи, които имаше при мен преди 17 години...мале, колко съм одъртял.
                              Аз съм карал по старата система, а синът ми по новата. По новата е не само по-трудно (има и градско, а преди само полигон имаше), а предвид скоростните елементи е направо опасно. С 5 часа кормуване си заникъде. Директно ще се претрепеш на 4-то или 5-то упражнение. Нормативно имаш да караш 24 часа...
                              ПС Даже и след курса си на практика самоубиец. Синът беше изпратен и на Калифорния Супербайк в Калояново и на курс по сигурно шофиране за да не съм убеден на 100% че ще даде фира до година-две...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X