Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Малко на север

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Малко на север

    И така,тази година Бургаската група,мислим да прескочим до Нордкап,през Европата,а на връщане през Финландия,Санкт Петербург и Прибалтийските републики.Определили сме дата 21 юни за тръгване.
    Досега,не сме пътували толкова на север,и приемаме съвети,относно всичко
    Няколко неща не сме уточнили все още
    Дали времето е подходящо(според мен е точно)
    Дали със фери,илипо мостовете да стигнем до Скандинавия.
    Какво има в Швеция.
    Какво да не пропуснем в Норвегия
    Какво да очакваме във Финландия,освен финландки.
    Ако изникнат още загадки,своевременно,ще пиша.
    Димитър Анастасов
    d.anactacov@gmail.com

  • #2
    От: Малко на север

    Определената дата не 21 а 16 юни, но ти няма как да знаеш като се "криеш" из немско. А причината е че и това пътуване започваме с рок концерт в София Купили сме ти билет

    Коментар


    • #3
      От: Малко на север

      Ех, и аз съм го мислел това. Препоръчвам да се върнете (или отидете) през Мурманск - оттам има път, който отива към Норд Кап. Ще е по-разнообразно пътуването.
      LZ2NKM

      Коментар


      • #4
        От: Малко на север

        Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение
        Ех, и аз съм го мислел това. Препоръчвам да се върнете (или отидете) през Мурманск - оттам има път, който отива към Норд Кап. Ще е по-разнообразно пътуването.
        Ники,намерих го пътя,ама колко повече разнообразие.Освен евтин бензин,пиячка и рускини( не е никак малко).Току виж,ни хареса и се запилеем по руския север.Ще го обмислим.
        Нека и Явор го обмисли
        Димитър Анастасов
        d.anactacov@gmail.com

        Коментар


        • #5
          От: Малко на север

          Първоначално публикуван от Явор-Vromos.com Преглед на мнение
          Определената дата не 21 а 16 юни, но ти няма как да знаеш като се "криеш" из немско. А причината е че и това пътуване започваме с рок концерт в София Купили сме ти билет
          Ей намери място да ме информираш .
          Димитър Анастасов
          d.anactacov@gmail.com

          Коментар


          • #6
            От: Малко на север

            Стълбата на Tроловете е място, което не бих пропуснал, както и Лапландия на десетина километра от центъра на Рованиеми е селището на Дядо Коледа планината Корвантунтури
            Животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни!

            Коментар


            • #7
              От: Малко на север

              В това видео има много какво да видите като идеи. Мися, че и Копенхаген също е интересен град.

              http://www.youtube.com/watch?v=4d-JZm94f3E
              Последно редактирано от drago varvar; 17-03-14, 16:08.
              Животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни!

              Коментар


              • #8
                От: Малко на север

                В Швеция можете да влезете от няколко места
                1 през Полша от Swinoujscie - от там не съм пътувал - не знам как е.
                2 през Германия от Travemunde - до Trelleborg или Malmo
                3 През Германия от Puttgarden -Дания но там имате две ферита - едно на влизане в Дания и едно от Дания до Швеция...скъпи са!Има вариант да минете и през моста от Копенхаген до Малмьо.Въпрос на сметки и пари е.Зависи и ако вземете фери от Травемунде дали ще имате кабина - пътят е 9 часа.Има възможност да минете тънко ако вземете дневен ферибот - за нощния задължително се плаща и кабина.Пътят Травемунде - Малмьо е 11 часа цената за бус форд транзит е 86Е Цената на храната на ферито е 8Е обяд или вечеря и 4Е закуска и може да се заплати на кораба.Заслужава си!
                Алкохол в Швеция над 3.5% НЯМА ! На Любек - Германия 25км преди Травемунде по магистрала А1 на 23 изход в дясно има Лидл и други хранителни магазини - пазарувайте от там - храната е значително по-евтина от Швеция а и от България.
                На Травемунде има безмитен магазин и каквото искате да си купите за пътуванета за пиене - от там че по евтин алкохол няма да намерите в Скандинавия а и всъшност алкохол няма да намерите изобщо :>
                Това е и моят предпочитан маршрут а и това ви препоръчвам - вход към Швеция през Травемунде.
                Пари - малко евро в брой и пари в картата.Не плащайте с евро в Швеция - ще ревете а и не е сигурно даи ще намерите къде да ги приемат.Приемат се в някои по големи магазини и бензиностанции но курса е кофти за вас така че в швеция плащайте с карта или теглете пари от банкомат.
                Интернет - горещо ви препоръчвам да си вземете флашка с интернет за 1 месец на ето тези красавци https://www.tre.se/ - флашката е 100 крони а ваучъра е 300 крони за 100 гигабайта интернет за 30 дни това са 400 крони или 86лв.По евтино няма да намерите а на Теленор вече се заплаща на трафик и няма полза.
                Курсът на шведската крона е около 9 крони за евро или 22-23 стотинки за крона.Хлябът е 20-40 крони!Ако се храните по киоск ще ви струва един нормален обяд около и над 100 крони.Киоск не е ресторант!В Rasta или Sybilla или Maxx може и 200крони да не ви стигнат и това все още не е ресторант а заведения за бързо хранене.Сьомга готова около килограм и нещо от магазин може да се намери за около 80-100крони.Месото е около 80 крони за килограм.Във всяка бензиностанция има хотдог на цена около 15-30 крони за брой.След 2 си гладен все още Кафето струва около 15 до 30 крони за чаша.
                Заслужава си да се разгледа Ландскрона и островът срещу града.Jonkoping също е хубав град а и в околностите на езерото Vattern определено има какво да се види.
                Гьотеборг е невероятно красив град!Старата част поне мен ме заплени.Има и увеселителен парк доста голям но в момента май не работи.Това е един от градовете който наистина трябва да посети човек в живота си.На 20 км северно от Гьотеборг се намира замъкът Kungalv - препоръчвам с 2 ръце.
                Изобщо в южната част на мен не ми харесва особено - малко са нещата които ме привличат а и е доста населено.За мен интересното е свързано с природата и е на север.
                В Стокхолм ...ех там може да загубите и месец и пак ще ви е малко.Това за мен е най-красивият град на света - безапелационно!
                Трафик - шведите са много много добри шофьори.Трафикът е ...трафик няма.Изключение прави раьонът около Малмьо и Хелсингборг както и Стокхолм.Голяма част от трафика е товарни камиони от най-големите - 25 метра 60 тона - по дълги са от нашите "тирове"!Пазете се от диви животни ообено по на север.НЕ ДРАЗНЕТЕ ЛОСОВЕТЕ !!!Лосът е агресивно добиче с височина до към 240-280см и тегло около 800 до тон мъжкият.Ако видите лос на пътя - спрете и загасете моторите.Не форсирайте и не бибипкайте по никакъв начин - това ще доведе до атака.Лосът убива хора и в леки коли - просто се качва върху тях и мачка!Изчакайте по надалеч и тихо и без да дразните и святкате със светкавици.Спазвайте ограниченията - при ограничение 80 засечка с 84 води до глоба в размер на 3500 крони или 400Е.Има много цивилна полиция с необозначени автомобили - не знаете кой сте изпреварили или кой кара зад вас.Пътищата поне според мен са по добри от тези в Холандия което автоматично им дава първо място в Европа.Това обаче не им пречи да са тесни особено по на север.Изобщо минете ли Сундсвал на север пътят е доста различен от представата ни за магистрала Пред всяка камера без изключение има знак а в повечето случаи и ограничението.Внимавайте все пак.На отбивките обозначени с борче има тоалетни които са съвсем прилични.Може да се окъпете само на някои по-големи бензиностанции по двете им магистрали.Другото е хотел или в езерото Цената на мотел е около 30 до 50Е Добър хотел е над 100Е...За момента не се сещам нищо но ако имате въпроси - телефонът ми е в подписа.Аз към средата на април се прибирам за месец и може да се видим и лично а после пак съм тук.
                BMW X6

                Коментар


                • #9
                  От: Малко на север

                  Вещер много благодаря за изчерпателния отговор съдържащ толкова важна за нас информация!!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Малко на север

                    За нищо От близо 2 години бръмча из цяла Швеция и ако се сетите нещо по специфично което да ви интересува а аз не съм се сетил - чувствайте се свободни да попитате.Утре ще ви пусна и актуални цени на бензините че по принцип карам само дизел и от горивата друго не ме е интересувало но са около 13 до 15 крони за литър според бензиностанцията.
                    BMW X6

                    Коментар


                    • #11
                      От: Малко на север

                      Минах покрай 2 бензиностанции - Preem и Q8 бензинът 95 беше 14.03 и 14.06 крони за литър съответно.Предлага се и бензин А85 на цена от 9.33 крони но вероятно машините ви не го понасят.Разтършувах се и за интернета.Положението е такова: с Теленор бихте имали покритие в Дания Швеция и Норвегия - за Финландия не съм сигурен.Плаща се на трафик и цената е 268 крони за 10 гигабайта.С Тре цената е 300 крони за 30 дни за 100 гигабайта но имате само в Швеция и вероятно ще ви отчита през роуминг в другите страни ако успеете да се вържете изобщо.Аз лично ползвам Тре понеже карам само в Швеция.Имам и флашка за Теленор и ако се спрете на този вариант - ваша е.
                      Сега като се заговорихме се вдигам по вашият път и ще съм в района на Umea и Haparanda в следващите няколко дни
                      http://www.smhi.se/en/Weather това е сайта на шведската метео служба - умни хора сте - ще ви е от огромна полза.
                      За езикът не сме говорили - в цяла скандинавия английският е като втори роден - няма да имате никакви грижи предполагам.
                      BMW X6

                      Коментар


                      • #12
                        От: Малко на север

                        Момчета, желая ви успех!
                        Според вас, какъв е бюджета на такова пътуване, в какви рамки +/- смятате че можете да се вместите?
                        Подпитвам отдалеко, понеже си мечтая и аз за онзи край...
                        Публикувайте отговор

                        Коментар


                        • #13
                          От: Малко на север

                          Първоначално публикуван от Вещер Преглед на мнение
                          Минах покрай 2 бензиностанции - Preem и Q8 бензинът 95 беше 14.03 и 14.06 крони за литър съответно.Предлага се и бензин А85 на цена от 9.33 крони но вероятно машините ви не го понасят.Разтършувах се и за интернета.Положението е такова: с Теленор бихте имали покритие в Дания Швеция и Норвегия - за Финландия не съм сигурен.Плаща се на трафик и цената е 268 крони за 10 гигабайта.С Тре цената е 300 крони за 30 дни за 100 гигабайта но имате само в Швеция и вероятно ще ви отчита през роуминг в другите страни ако успеете да се вържете изобщо.Аз лично ползвам Тре понеже карам само в Швеция.Имам и флашка за Теленор и ако се спрете на този вариант - ваша е.
                          Сега като се заговорихме се вдигам по вашият път и ще съм в района на Umea и Haparanda в следващите няколко дни
                          http://www.smhi.se/en/Weather това е сайта на шведската метео служба - умни хора сте - ще ви е от огромна полза.
                          За езикът не сме говорили - в цяла скандинавия английският е като втори роден - няма да имате никакви грижи предполагам.

                          И аз,благодаря ,страхотна помощ.
                          А знаеш ли ,колко струва моста от Копенхаген до Малмьо.Гледам една фериботна връзка от Рощок до Гедсер,хем да разгледаме Копенхаген,все пак сме тръгнали да караме.
                          Когато бяхме в Египет,поради липса на друг бензин,известни периоди карахме със 82,не усетих някаква особенна разлика.После и в Иран,бе същото.Докато не се пробва,нищо не се знае.
                          Последно редактирано от МИТЬО(питона); 18-03-14, 22:00.
                          Димитър Анастасов
                          d.anactacov@gmail.com

                          Коментар


                          • #14
                            От: Малко на север

                            Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
                            Момчета, желая ви успех!
                            Според вас, какъв е бюджета на такова пътуване, в какви рамки +/- смятате че можете да се вместите?
                            Подпитвам отдалеко, понеже си мечтая и аз за онзи край...
                            И мен живо ме интересува.Трябва да питаш ,някой който е ходил по тия места.Според мен м/у 4К-5К евро(надявам се да са по малко),но както се знае,Кефът цена няма...
                            Димитър Анастасов
                            d.anactacov@gmail.com

                            Коментар


                            • #15
                              От: Малко на север

                              Да има фери и от Рощок но на него не съм се качвал.Това че съм пропуснал някои връзки не означава че ги няма.Тук в този район фериботният транспорт е много развит и има кораби от къде ли не за къде ли не.Мостът не знам колко струва.С камион е около 100Е ...с бус ...по едно време шоферчето като се прибирахме направи сметка и каза че било по добре да хванем фери от трелеборг до травемунде...Мостът обаче не е проблем - имате фери Хелсингор - Хелсингборг на всеки 30 мин но е скъпичко - вероятно ще ви отидат 20-30 евро за машина а е само да прешляпате 2-3 километра.Феритата от Травемунде забравих да ви кажа са в 4,10,16,22 часа.Там може да избирате от няколко фирми.Колкото до бензина имам основателни съмнения че тукашният 85 е по добър от нашият 91.Достатъчно е да кажем че дизелът при -30 -35 по целзиий си стои бистър и течен като при плюс 20 градуса.Разликата между шведските и немските горива е горе долу като между немските и българските.Тук камион закъсал за замръзнала нафта съм виждал само от колегите които идват от Европа и пълнят в Германия че по евтино.Колега заредил дизел тук никога не съм виждал да е имал проблем с гориво зимата.
                              Бюджетът - ех бюджетът
                              Ще дам пример със себе си като правя уговорката че аз тук съм дошъл да работя и да изкарам някое левро и по заведения не ходя а кафе си правя сам,пия безалкохолни от магазина и си готвя и т.н.Не се ограничавам но и не се изхвърлям - 4000 крони на месец с цигарите.Това включва 300 крони интернет и 1500 крони цигари.Квартира не плащам но ако някой се интересува - от 3к до 5к на месец.
                              Марлборото е 55крони уинстъна е 43крони.Другото е пари за гориво - около 15 000км от България до Нордкап и обратно.Пътни такси и пари за джобни.
                              Обръщам ви внимание че за около 5000 крони на седмица може да си наемете ловна къща за 6-8 човека с барбекю на брега на езеро при това в активният сезон!
                              Това е един идеален начин да съчетаете пътуването с уникална почивка и риболов.Ако сте 6 човека ще ви излезе по 100 евро на човек.В интернет има достатъчно обяви по въпроса.

                              ПП От този сайт по горе може да следите времето в цяла европа - просто цъкнете на съответната страна.
                              Последно редактирано от Вещер; 18-03-14, 22:41.
                              BMW X6

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X