Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пътуване до Армения

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Пътуване до Армения

    Река Ефрат след яз. Ататюрк:


    Немерихме и начин за охлаждане:




    С водата от язовира има някаква зеленина:


    Китайската продукция се усъвършенства


    От планината Немрут:


    Сянката на вр. Немрут:




    Не можете да си представите до каква степен Loney Planet "задава" насоките на неорганизирания турист:




    Беше претъпкано с хора, трябва да се дойде сутрин рано:






    Чакаме ферибота:




    "Организацията" е невероятна. Късмет е да не те прегазят бусовете докато се товарят:






    Към Диарбекир - абсолютна пустош:


    Блокадата на пътя към Батман:


    Дори и децата в Диарбекир разпознават "баровеца"


    42 градуса на сянка. Единствената сянка наоколо:


    Силвия почевеня като Кола. В тая жега чай и вода, може и кола. А ако имаше Isostar, но няма...


    С Ариф (може и да бъкам името, имам го записано долу на мотора). Между друго тоя човек е в екипа правещ Mercedes AMG CLS, работи в AMG:


    Тая снимка ми е много скъпа, трябваше да спрем и от запържване, минахме на запичане:


    Със затворена каска се кара по-добре, не ти изпържва очите:


    Захладня по пътя към Татван:


    Почти в Татван:


    Татван:


    Мол! Градът прилича на черноморските турски градове:




    Татван и ез. Ван:


    Даже се движи и увеселително влакче.
    LZ2NKM

    Коментар


    • #32
      От: Пътуване до Армения

      Вчера се качихме на вулкана Немрут над Татван (също се казва Немрут):



      Това е кратера, снимката е на височина около 2500 м:


      Езерото Ван от пътя към Немрут. За съжаление снимаме в най-неподходящите часове и маранята е сериозна, а сега няма как да почиствам снимките:


      Езерото е доста голямо, изглежда си като море. Минахме по северния бряг, който уж бил по-красив...
      Село над Татван:


      Татван от високо:




      Ахлат:








      Супхан - втората по височина планина в Турция, по северния бряг на Ван:


      Оттук нататък доста често има такива постове по пътищата:


      Много е мръсно около езерото:


      От езерото към Догубязът се минава през много красив проход:


      Границата с Иран:


      Навсякъде наоколо е пълно с тези камъни, може би вулканични:


      Височината на прохода е почти 2600 м:


      Тук не се вижда, но това е първата ни гледка към Арарат. Наколо е пълно с високи планини, но когато видиш Арарат, който се извисява почти два пъти над останалите е направо спиращо дъха:


      Исак Паша Сарай над Догубязът:






      Догубаязът е в едно внушително поле - може би 30 на 30 км между Арарат и останалите планини:




      Кюрд:




      "Вива Кюрдистан":

      Тези хора, като разбраха, че не сме турци поне 20 пъти ни привестваха с "Уелком ту Кюрдистан". Не знам дали щяха да бъдат също толкова смели да го съобщят на момчетата с БТР-ите, които се разхождат наоколо...



      Арарат и аз:


      И отново Арарат, виждаше се добре. Карахме поне 40 минути около него. Не може да се предаде със снимка това, което се вижда. Огромната планина се извисява сякаш от полето наоколо:


      Днес карахме към древната арменска столица Ани:


      Ползвахме един пряк път, наистина спестихме доста, но пък се поопушихме:


      Вече пред стените на стария град ни посещат малки тъговци:




      Според турците Ани е важен път от пътя на коприната. Внимателно са избегнати всякакви думички свързани с Армения:


      Останките са внушителни. Градът е бил над 100000 човека и е съперничил на Константинопол по слава и влияние:


      Има няколко огромни арменски църкви:


      Колоните са огромни:


      Градът подобно на Търново е построен по границите на един каньон, като достъпът е само от едната страна. В момента реката разделя Армения и Турция, а арменците виждат старата си столица през границата. Тъжна история.











      Арменските военни:






      Как ли ще обяснят турските власти каква е тая писменост:






      Има и джамия:


      Мястото, както и всичко наоколо е впечатляващо:








      Асим:








      Тази вечер спряхме в Карс, 45 км от Ани. Много интересен град. Устойството му е направено в началото на века, когато Карс е бил в Руската империя. Няма нищо общо с типичен турски град - широки улици, големи тротоари, а в старата част за запазени много арменски и руски сгради. Градът е чист, очти няма жени със забрадки. Много различно.





      От тази улица нагоре все едно си в старата част на европейски град:




      Тук турците отново впечатляват с интересни надписи по почти всички руски сгради. Явно някакъв балтийски архитект е планирал целия град в началото на века. След тия надписи се чудя дали да не посетим утре историческия музей на Карс, сигурно ще научим и други интересни неща:


      Азербайджанското консулство. Нахичеван - азърбайджанския ексклав, затворен между Армения, Турция и Иран е съвсем наблизо:


      Карс е много жив град, даже снимаха видеоклип:


      Паркирали сме се пред хотела:


      Утре продължаваме към Грузия и Армения... Между другото спрях да геотагвам снимките - много ми е бавен компютъра за това. Ще го правя после.
      LZ2NKM

      Коментар


      • #33
        От: Пътуване до Армения

        Страхотни сте ! Благодаря Ви!
        PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
        КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
        0899187766

        Коментар


        • #34
          От: Пътуване до Армения

          Само една дума ще кажа-ЕВАЛА!!!
          HONDA DOMINATOR 650
          ОРЕЛ ASTRA
          РСПБЗН-Приморско

          Коментар


          • #35
            От: Пътуване до Армения

            Пристигнахме в Армения. Вчера съвсем лесно влязохме на границата с Грузия при Вале и вече сме в Ереван. Ще останем тук около 3 дни и после продължаваме. Днес няма да караме, утре ще караме наблизо - към планината Арагатс. Нека да се върна малко назад, където прекъснах онзи ден.

            Все още в Карс, минахме да видим арменската църква, която сега е джамия.


            За съжаление сградата не е особено подържана и единственото по което се разбира че е джамия са високоговорителите.




            Трябва, обаче, да се отбележи, че информационната табела е относителна коректна този път:


            Карската крепост от двора на църквата:


            После тръгнахме на север по малко по-заобиколния път покрай езерото Чилдир. Оказа се истинска находка. Красиво, чисто, за разлика от Ван, и пътят по северния бряг минава непосредствено по езерото:




            Основната дейност в момента покрай езерото е събирането на сеното с ето такива машини:








            Оттам нататък пътят се качва на много висок проход и после слиза в Пософ и най-крайните части на Турция към Грузия. Доста недостъпен район заради високия проход и големите наклони:


            По този път вървят Ирански тирове. Много тирове. Не можах да разбера какво точно возят, но според мен гориво за Грузия. Заради големите наклони явно е доста опасно - имаше катастрофа с обърнат камион.


            Граниацата с Грузия се оказа малък кошмар заради блокиралите компютри на Турците. Отне ни около 3 часа с висене по опашки с нахални ирански тираджии, много опитни в пререждането.


            В Грузия влязохме почти по тъмно. Спряхме в първия голям град.


            Това е от вчера, по пътя към грузнската Кападокия - скалните манастири при Вардзия:

            В Гузия туризма върви добре. Има доста туристи.



            Ето ги и манастирите при Вардзия:








            Вече в Армения. Минаването беше съвсем бързо, след като имахме предварително извадени визи:


            В Грузия, докато все още бяхме около Кавказ беше зелено и с доста горички. Тук отново горите изчезват.


            Ето ни и в Ереван:


            Като общо впечателние засега мога да кажа за Армения, че прилича на Украйна в по-бедните и части. Стари и разбити пътища, стари коли, бензиностанциите са малки и с всякакви "помпи". Виждат се много изоставени индустриални постройки.

            В Ереван разбира се е друго, макар, че влязохме през едни квартали приличащи на Люлин. Центърът, обаче, е уникален и изглежда по-добре от София. Вчера беше пълно и с ирански туристи с коли и автобуси.

            Имат си музикални фонтани. Голямо шоу






            Сега ще търсим Радио Ереван...
            LZ2NKM

            Коментар


            • #36
              От: Пътуване до Армения

              Днес подобрихме предишния рекорд от Стелвио, като се качихме на 3183 мнв с моторите:


              Това е крайната точка на пътя към Арагатс - най-високия връх в Армения.

              Арагатс:




              Манастира Гехард, съвсем близо до Ереван:






              А в Ереван е хубаво, много хубаво. За това ще пиша по-подробно по-нататък. Градът в определени части е впечатляващ.

              Музея на геноцида:


              Операта:


              Оттук се вижда Арарат:


              Газова инфраструктура:


              Известния Каскад:

              За съжаление два дена градът и около него е с много лоша видимост - от влага или запрашаване, не съм сигурен, и Арарат не се вижда. Вчера се виждаше съвсем леко, но днес - не.



              Арменско меню, най-много водки. Имало и водка "Путинка":


              Днес взехме и едни лепенки, които за малко да ги залепят на паспортите:


              Утре продължаваме на юг - да видим Арарат и от другата страна - според арменците било много по-красиво. Всички снимки може да се видят тук: https://picasaweb.google.com/1097777...0/ArmeniaLive#
              LZ2NKM

              Коментар


              • #37
                От: Пътуване до Армения

                Невероятно!! Имам чувстото като че ли чета митологията от тази част на света!!

                Коментар


                • #38
                  От: Пътуване до Армения

                  Нагорно-карабахския сувенир е много готин
                  Не беше писал, че ще влизате там. Успех и чакам с нетърпение "Арарат от другата страна".
                  Снимките ти са страхотни.
                  Стискам палци. Дано всичко мине нормално.
                  ______2
                  Е = MZ

                  Коментар


                  • #39
                    От: Пътуване до Армения

                    "Имало и водка "Путинка""
                    Хаха, аз вчера я видях дори в един Лидл в Испания. Много се смях.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Пътуване до Армения

                      Димо, аз не бях писал, но на картинката в началото се вижда. В плановете си е, само дето няма да стане точно както съм рисувал. Моята идея беше да влезем през Горис и после да се върнем в Армения през Зодския перевал. Там, обаче, има проблеми. Дори и местните в Горис не ме съветват да ходим, а да не говорим, че 70-80 км няма асфалт и прохода е над 2700 м, пък и ще вали. За капак на всичко днес ми се скъса едната пружина отзад и сега съм я закрепил някак си, но извън асфалтовите приключения май ще трябва да приключат за да можем да се приберем.

                      Ето и днешните "приключения"...

                      Манастира Кхор Вирап. Зад него се виждат и двата върха на Арарат, но сега нищо не се вижда. От вчера около Ереван са паднали някакви ниски облаци и видимоста е ужасна. За съжаление нямахме късмет да видим Арарат от арменска страна. Всъщност виждаше се малко, но доста трябва да си поиграя с фотошопа за да го изкарам мъничко:


                      Серьожа е писал тук 1953 г








                      След като излязохме от ереванската равнина навлязохме в планините. Лош път и Камази - или миришат на феродо ако се спускат, или бълват пушек ако се изкачват:




                      От сутринта нещо ми чукаше отзад в задната част на мотора и по неравните пътища се усещаше странно твърд, при положение, че преди два дена отпуснах пружините и компресията и стана прилично мек. Реших да видя има ли проблем и се нетъкнах на това:

                      Скъсана лява пружина - около 7-8 см в по-разредените витки (пружините са прогресивни). Много лошо. Чудих се известно време какво да правим. В Ереван пружина нямаше да намерим - просто там няма мотори. От кола нямаше да стане. Малко телефонни консултации и реших, че ще махна счупеното парче и ще го заменя с втулка. По тоя начин пружината ще върши някаква работа. Първоначално мислех да се връщаме в Ереван, но това беше проста работа за стругар и дори някаква тръба трябваше да свърши работа. Разбрах къде е местния стругар, намерихме го след известно обикаляне, но попаднахме на отвратително отношение. Въобще не искаха да се занимават да извъртят една втулка... Продължихме до следващия голям град. Там в един сервиз ми срязаха парче тръба с подходящ диаметър и загладихме малко ръба на скъсаната пружина.

                      Добре, че амортисьора на XJR-а се сваля за 5 мин:


                      Накрая от арменския тунинг се получи това:


                      Понеже втулката стана малко къса трябваше да натегна леко пружината отгоре, удължих малко амортисьора отдолу от регулировката, което сега се сещам, че е пълна грешка - по тоя начин намалих хода на аморсьора и утре сутринта ще го върна обратно. Просто в бързането мислех, че е правилно, понеже увеличава натягането на пружината, но пък намалявам хода, което с тоя друсащ път също не е добре... Както и да е. Разтоварихме малко моя мотор и прехвърлихме багаж на Фейзъра. Сега е "харашо" - поне на усет нещата са добре. Дано да не се счупи пружината в скъсаната част където е най-натоварена. Изглежда ще търсим най-мазния асфалт оттук нататък. Лошото е че поне в Армения такъв няма много...

                      После продължихме към Горис:


                      Началото на прохода Воротан, единствения и най-важен път към Горис:




                      15 градуса и вятър на около 2400 м. Времето стана кофти, а така го дават следващите дни. Лошото е че тук всичко е над 1600 м и студа и дъжда не са приятни:


                      Стана още по-студено, мъгливо и се стъмни. Тая пружина много ни забави, а трябваше да стигнем до Горис:


                      Горис се оказа много хубав град. Сгушен в нещо като дупка само на 1600 мнв, а околните върхове са над 3000. Градът си е известна туристическа дестинация сред арменците заради манастира Татев и е пълно с къщи за гости и хотели. Много е хубаво след такова тежко каране 70 км - бавно, тъмно и студено, да стигнеш до някакъв гостоприемен град. Намерихме много евтино и добро място за спане...

                      Вижте осветените скали. Горис е известен с тези скали. Те са от едната част на града. Естествено имат си класическа арменска църква от предполагам поне няколко стотин години:
                      LZ2NKM

                      Коментар


                      • #41
                        От: Пътуване до Армения

                        Невероятен маршрут и смелост...Браво на екипа и благодаря за пътеписа!

                        Коментар


                        • #42
                          От: Пътуване до Армения

                          Карабах, Нагорни Карабах. Местните му викат Арцах, арменците - Карабах, руснаците Нагорный Карабах, а официално са се кръстили Нагорно Карабахска Република. Ние може да му казваме Надолно-Нагорни Карабах. Караш нагоре-надолу и така много километри.

                          Пътят към Карабах:


                          Карахме по шосето от Горис към Карабах - изненадващо добър път, около 90 км само завои. Единствения голям път, който свързва НКР с цивилизацията.

                          Първото нещо, което видяхме е удивителна природна красота. Високи и ниски планини, хълмове, речни долини. Голи върхове и върхове покрити с храсти и дървета, зеленина.


                          За пръв път на граница ме наричат Dear friend:


                          А границата е съвсем лесна - записват те в една тетрадка и това е. Не знам дали без визи щяха да ни пуснат. С арменска кола съм почти сигурен, че няма да има проблеми.

                          Първото село в Карабах, вече се виждат изоставените азерски къщи:








                          Пътят първо слиза от 1800 на 800м, после се качва отново до почти 2000, и накрая слиза в Степанакерт.

                          Като гледах тези знаци по пътя се чудех защо пък армените не съберат пари и за другите си пътища...

                          В Степанакерт - столицата, те посреща танк. Някакъв паметник в чест на войната с Азърбайджан, странно защо обърнал дуло към Армения. Нямаше слънце, та може и да бъркам, ще проверя по-късно. Може пък да мята снаряди и по Турция...


                          Степанакерт се намира в ниското след като се мине планината, разбира се заобиколен от други планини. Просто мястото е удобно за град:


                          А в Степанакерт нещо особено. изглежда като обикновен провинциален Арменски град. Само дето си има народно събрание:


                          Президентски дворец:

                          ... и правителство, но тая сграда не снимах. По пътя наобратно срещнахме я премиера, я президента с кордон от 15 коли. Явно са се учили в Москва.

                          Изглежда доста пари са наляли и се наливат в града - асфалтират здраво и на места е направен съвсем прилично.


                          Музея на падналия воин или нещо такова. Не работеше:


                          В Степанакерт, обаче, няма нищо кой знае колко интересно за гледане. Освен да си говориш с хората. Лошото е че в тоя край ни гледат като извънземни и комуникацията никак не върви... Местните основно ни подсвиркват от колите, снимат с фотоапарати, и в зяпането си докато карат едва не ни блъскат. Мислех си аз да обикаляме с арменска кола, щеше да е по-добре...


                          Иначе Нагорни Карабах, според мен е много интересен и ако се продължи на север с минаване през Зодския проход ще е още по-интересно. На север има и два горлеми манастира - Дадиванк и Гандзасар, които са популярни. Но както писах - отпаднахме от този маршрут вчера и трябваше да се върнем към Армения.

                          Ето така е по прохода в Карабах - цели 90 км. Но ако продължиш към Ереван са още над 100 км завои, или пък към Мегри и границата с Иран - още 160 км завои. Тук всичко е планини.




                          Пълно е с подобни монументи с герои от войната с азерите:


                          Църкви, разбира се, има навсякъде:


                          На тези камъни май им се вика хачкар (или качкар):




                          Отново изоствани къщи, точно на "границата" с Армения:


                          Завои, завои:


                          Планини:


                          Отдавна не бяхме тръквали гумите по ръбовете:






                          За децата сме огромна атракция, но само се радват и гледат. Някои даже знаят думички на руски. Спомням си Югоизточна Турция - направо пипаха мотора и се опитваха да хвърлят разни неща. Добре, че Дъг ме беше предупредил за това им поведение.


                          Между другото днес беше първи учебен ден и имаше много деца - нагласени и с книгите под ръка. Беше идеално за снимане, но нещо не ми се получават тези снимки. Трудно ми е, чувствам се наистина като паднал от небето тук, а когато снимам хора искам да имам контакт с тях. Струва ми се че хората, ако не стреснати, то поне са твърде дистанцирани от нас. Макар, че това е двупосочно - трябва да поработя върху вродената си стеснителност, ако искам да снимам хора.

                          Хазяйката ни прави чай за настинка на Силвия. Извади от някъде една торба с арменски билки и набързо забърка някакъв коктейл, обяснявайки кое за какво е.


                          По-рано през деня бяхме тръгнали към известния манастир Татев. Това е Горис отвисоко:


                          Село:


                          Към манастира са построили грандиозен лифт, който се води най-незнам какво си в Света. Изобщо Арменците много обичат да имат разни "най" неща. Вчера на Кхор Вирап ми обясняваха, че Арарат бил най-високия връх в Света ако се мери от нивото на равнината. Наскоро били намерили и най-старата кожена обувка в Света в Армения.



                          Оказа се че провзването с този лифт е доста бавно и се отказахме да чакаме, за да не губим от времето си за Карабах. Евентуално ще минем утре. Пътят към манастира е доста труден и само частично асфалтиран, лифта е единствения вариант. Пък и тоя манастир е по-интересен от отсрещния хълм, където се стига само пеша след доста ходене...



                          Има поне още десетина снимки в галерията, които не съм слагал тук, на който му е интересно да погледне: https://picasaweb.google.com/1097777...0/ArmeniaLive#
                          LZ2NKM

                          Коментар


                          • #43
                            От: Пътуване до Армения

                            Направо ме накара да забравя че съм в България!!!
                            HONDA DOMINATOR 650
                            ОРЕЛ ASTRA
                            РСПБЗН-Приморско

                            Коментар


                            • #44
                              От: Пътуване до Армения

                              В Нагорний карабах,през Горис ,минах на връщане от Иран.Нищо не са ми искали,само ми провериха документите и записаха номера на мотора.Но е хубаво да имаш виза ,за сувенир все пак.
                              Дано,не сте пропуснали Татев,много мистериозно място,а и пътя е чисто нов(юни),незнам,откаде имате инфо за черен път.
                              Сега виждам,че сте на Арменското море(езеро Севан),надявам се да ви хареса,аз бях очарован.
                              Жалко,че не се е виждал Арарат,от Ереван.Когато бях там,беше много ясно и се виждаше от почти цяла северна Армения.


                              Последно редактирано от МИТЬО(питона); 02-09-12, 17:12.
                              Димитър Анастасов
                              d.anactacov@gmail.com

                              Коментар


                              • #45
                                От: Пътуване до Армения

                                Май е време да си тръгвате от там ...

                                OFFNews - Армения: Готови сме за война с Азербайджан
                                ______2
                                Е = MZ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X