Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отново разходка в България

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Отново разходка в България

    Както гласи традицията, тръгваме от автомивката на бат Ванко.
    Тук е един от центровете на мото активност в Бургас – правят ти кафенце, разискват се всякакви моторджийски теми, измиват ти мотора само за 2 лв., а и имаш достатъчно време и място да позатегнеш някой развит болт (е, на мен не ми се случва, ‘щото карам най-доброто, което е измислило мотоциклетостроенето, ама ония с тежките ендура ).



    Целта е отново кротичко и кратичко да наобиколим непосетените туристически обекти в района на Централна Стара планина и да се насладим на последните септемврийски, летни дни.

    Първата спирка е Калофер.
    Родното място на Ботев.
    Градчето се е смълчало, някакви кибици снимат мотора (хе, хе), а ние се наслаждаваме на панорамата от високо.
    Музея на Ботев – много интересно място. Успяваме да изчетем всичката информация, слагаме си печат към 100-те обекта, входа е само 2 лв.











    Карлово.
    Родната къща на Васил Левски.
    Е, възстановка, но все пак ...
    Намирам в нета страхотен блог, който описва най-добре чувствата ми, а и носи доста интересна и полезна информация: http://www.visit.bg/staedte/?kurid=94&story=57

    Сопот – само на няколко километра след Калофер в западна посока.
    Тук е музея на Иван Вазов.
    Отново печат и красиви гледки.







    Малко по-късно сме вече на Беклемето. Най-високото място на света . Духа вятър, студено е, но видимостта е отлична.
    Хапваме овче кисело мляко с боровинки, а съвсем случайно се срещам със стар приятел от мото средите.



    Нощувката сме я определили да бъде в с.Черни Осъм, малко след Троянския манастир.
    Намираме си квартира за 30 лв. двойната стая и веднага изхвърчаме на разходка в селото, а и да видим какво има по магазините. Храна, биричка, малко сладки, то и друго няма и съвсем лежерно се отнасяме ...







    Сутринта на следващия ден, рано – рано се отправяме към Ловеч. По пътя има задръстване – транспортират голяма машина, която е заела всичките платна. Това ни дава възможност да се поогледаме и да намерим в канавката блъсната забулена сова.
    В задръстването, пред нас е спрял автомобил превозващ затворник, който ни се кефи. Радваме му се и ние, ама по едно време се усещам, че може да ме гледа и с друг вид интерес, нали съм си хубав и решаваме да изчезваме.

    Ловеч. Тук сме вършали, ама останаха още неща за разглеждане. Навлизаме в парка над града и след малка разходка сме вече в зоологическата градина.
    За това място нямам коментар.
    Диви животни, вкарани в клетки, осъдени на доживотен затвор.
    Без право на помилване.
    Тъжно!!!











    Все пак, камилата като видя колко сме загрижени за психическото и състояние, се опита да ни наплюе, ръмжа, плези се и какво ли още не.



    Е, не съм се изкачил по тези стълби, но малко позьорство, никога не е излишно



    Крепостта над града.
    И тук не е останало много от укрепителното съоръжение, но сме си имали турско робство, а и повече къщи в основата и са построени с камък от нея ... добре, че са възстановките.
    Гледката от своя страна е много хубава – вижда се целия град.









    Хубав град, ще се върнем отново в него.



    Засилваме се към село Къкрина, в което се намира Къкринското ханче. Е, и то е възстановено през 30-те години на миналия век, но доста успешно и автентично. С доброволния труд на много българи. След приятната лекция и раздумка с уредничката, печатче за книжката, следво скок до Габрово.
    Музея на хумура и сатирата. Тук отделяме много време – над 3 часа.
    Никога не го бях посещавал, за разлика от Гери и се зачитаме по габровските начини за добро прекарване на времето
    Печат, няма начин без него, вход от 2 лв. и малко сувенири за спомен. Нали сме туристи.





    След задължителните снимки до едни стари пътешественици с добра кауза се мятаме до с.Боженци. По пътя ни „преследва” пич с ендуро, но няма да му се даваме я. Пред самото село спираме, ендуриста се оказва земляк – Жоро Брадата от Бургас и ни кани в къщата си да пренощуваме. Ние обаче имаме други планове и оставяме тази възможност за по-добри времена.





    Боженци е готино местенце, много хубави къщи, но и много бързо успяхме да го изръчкаме цялото, малко ни се стори.









    Печатче, че ако си нямаш в книжката, все едно не си посетил мястото и поемаме към Трявна. По пътя спираме до голям паметник. На това място са разстреляли няколко младежи преди 60-ина години – 3 момчета и 4 момичета. Ятаци на партизани. Правя аналогия с днешната младеж, ценностите и, че и готовността да направи нещо значимо, но бързо се отказвам. То, 72 % от младежите си мислели, че Левски е само футболен отбор, за какво говорим ...



    Трявна.
    Разхождаме се в осветения, стар град.
    Сядаме на малка бирария до старата часовникова кула, един от символите на града.
    Палят ни свещ, биричка, хапка ... хармония.
    В 22.00 ч. от часовника се разнася песен. Стара градска песен, която звучи 4-5 минути.
    Момче стои до кулата и пее заедно със записа ...
    Красиво е.
    Не момчето, а момента ...

    Спим високо над Трявна, в къщички за гости.
    Рано сутринта, до нашата къщичка, катеричка изнася представление за уменията си за скачане по дърветата. Добра е, няма спор.





    Ние пийваме по кафенце и бързо слизаме до града, за да разгледаме музея на резбарското изкуство. Естествено, взимаме си и печат ...













    Музей на африканското изкуство. Това беше следващата изненада. Добре подреден, с интересна експозиция.



    Трявна е много красив град, определено ще се върнем отново в него.



    И тук има рокери.



    Мятаме се на магарето и поемаме към Елена. По пътя Балкана ни разкрива красиви гледки.



    Елена – спокойствие, красиви къщи, хубави хора .... По препоръка на приятели, веднага се набутваме в най-вървежната механа за да пробваме домашно приготвената, бисквитена торта. Хубава си беше, няма спор.



    Въпреки, че вече сме били тук, правим един тегел по уличките, малко снимки и нови впечатления да съберем.









    Отново красоти по пътя, как да се приберем в големия град ...





    През Котел отскачаме до Ичера, където оставаме през нощта.
    За нея ще отделя повече време, в друга тема.



    И така, кратко, кратко, ама при липса на възможност за дълги пътувания на този етап, всеки изминат километър те зарежда с енергия и ти дава от оня, по-особения блясък в очите, който те кара да се чувстваш жив ...
    Последно редактирано от бат Димо; 05-10-10, 15:35.

  • #2
    От: Отново разходка в България

    За пореден път... Страхотно

    Коментар


    • #3
      От: Отново разходка в България

      Хубав маршрут, красота по снимките! Браво!
      edoors.bg- Джаджи за врати и врати

      Коментар


      • #4
        От: Отново разходка в България

        Много красиво и увлекателно. Благодаря!
        Женя Вълчанова 0888272565

        Коментар


        • #5
          От: Отново разходка в България

          Боже, колко е красива България...
          Only after the last tree has been cut down,
          Only after the last river has been poisoned,
          Only after the last fish has been caught,
          Only then will you find that money cannot be eaten.

          Коментар


          • #6
            От: Отново разходка в България

            Прекрасно и...кротка завист!

            Коментар


            • #7
              От: Отново разходка в България

              България е страхотна страна.
              Толкова много разнообразие и красоти са събрани в нея, че и имаме всичкото време на света за да я опознаваме.
              Как да не си завидим

              Коментар


              • #8
                От: Отново разходка в България

                Бат Димо,

                Така както си си хубав(цитирам те...да не си помислиш нещо) и така "кротичко и кратичко" щеше да дойдеш до Идилево,да ни разкажеш за тез "кратките"....как да разберем,че си си хубав(цитирам те ...човече),а ти какво ?...пак си се "изгубил" из България....

                Много красиво представено......отново!!!
                Благодаря!

                Поздрави,
                търся си подписа....

                Коментар


                • #9
                  От: Отново разходка в България

                  За това не споря (за хубавото, наистина си е хубав мотора ми, че и аз покрай него ), но за Идилево ми е голямата болка, че бях се подготвил, напълнил резервоара, изтупал праха от палатката и се наложи да остана в Бургас поради внезапно изникнала работа.
                  Гледах репортажа на Ник, снимките на всички и още ме е яд, но нали ще се направи нова сбирка там, света не се е свършил.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Отново разходка в България

                    Ти , Димо даваш ли си сметка , как хубавия ти мотор ощетява , теб, Гери и нас твоите читатели и верни фенове . Заради хубавия ти мотор
                    половината от красотите на нашата мила татковина, ще останат забулени в тайна .Заради хубавия ти мотор, никога няма да прочетем за
                    пътя между Ягодинската пещера и Триград , никога няма да се насладим на красиви снимки от Русалииския проход, никога няма да разберем
                    че само в източна България има над сто скални манастира и църкви. Ти си млад още , но ще разбереш - че ключът към новите хоризонти и
                    тайните непокътнати кътчета на родината се нарича "ендуро" тежко,леко все тая.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Отново разходка в България

                      Нека да има мат'риал и за вас, бря!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Отново разходка в България

                        Пак хиляди благодарности и едно "мерси", Димо !!!

                        И аз като Жорката си помислих, че е някак си странно такъв родо- и природолюбител да бъде ограничаван до асфалтовия аспект на любовта си

                        Коментар


                        • #13
                          От: Отново разходка в България

                          Не го корете, Бат Димо е вече в правия път...
                          Оня ден ми звъни по телефона да ме пита разни неща около GPS-ите и ми обеснява, че този, който държи в ръце, бил същият, който слагали на истинските мотори, такива като на Димо, Бойко и Мони...
                          Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                          Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X