Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

    13-ти ден. 6-ти август. Кобулети - Хопа - Артвин - Ерзурум. 354 км

    Тази нощ пак не можа да се спи нормално. Този път не от дискотеки и ресторанти, а от самите грузинци. Непрекъснато идваха разни коли наоколо, стояха известно време, а после си отиваха. В началото помислих, че са полски ебачи, но после забелязах, че по колите имаше големи агитки от 3-4-5 човека. Стояха, пушеха, правеха мохабет и после си отиваха. Не се къпеха в морето, не палеха огън, не бивакуваха... Още предишния път, когато пак спах на палатка в Кобулети ми беше направило впечатление това нощно движение с колите, но тогава си мислех, че са таксита, или участници във веселбата по дискотеките...
    По едно време малко се поуспокои работата и заспах. Събудих се от бученето на двигател точно до палатката ми и от фарове, които светеха право в мен. Показах се от палатката и видях муцуната на някакъв микробус буквално на по-малко от два метра от палатката ми. Ядосах се и му извиках на български:
    - Кво бе? Ще ме мачкаш ли? Какво?... Оня ме изгледа все едно съм му изял компота. От вътре някаква жена се обаждаше, като черна станция и даваше някакви указания на цървула. Тоя се помота малко после се качи на микробуса и се омете. Беше 3,30 през нощта. Не можах да им разбера схемата на всичките тези. Не ги свърта на едно място ли, или не могат да се разделят с безценните си тенекии, даже и през нощта?!?! На сутринта станах рано и видях, че някакъв от нощните карачи не е преценил в тъмното, къде точно да спре. Беше минал 15-20 метра по-напред от твърдото и беше заседнал в пясъка. Колата беше легнала на пясъка, а предните и гуми бяха потънали. Дойде някакъв спасителен екип с един пикап Тойота Хайлукс, на който пишеше полиция 112, развиха въже от някаква скрита по колата лебедка и бързо го изтеглиха от пясъка. Беше вече към 7 часа. Явно повече нямаше да се спи. Изкъпах се в морето, поплувах малко и после започнах за пореден път да си събирам багажа. Днес щях да напусна Грузия.
    Когато след близо час потеглях на плажа започваха вече да идват почиващи там с хавлиите, с чадърите и с надувните поясчета. Аз на такива места, море и плаж не мога да почивам. Само нервите ми се опъват от тълпите и от калабалъка, а да лежа, и да се печа... Аз да не съм месо за барбекю!?!?
    Бяха ми останали 30 лари. Добре бях изчислил парите. За 10 лари, закусих и си купих банани, нектарини, бутилка фанта и минерална вода, и 20 лари ми останаха, за да дозаредя резервоара, когато напускам Грузия с по-евтин бензин.
    Тръгнах пак към Батуми. Трафикът вече беше станал сериозен. Започнали бяха и тапите. Батуми е много красив град, но движението из него е ужасно. Сетих се, че вече за трети път минавам през този град, а нямам нито една снимка от него.

    image hosting free no registration
    Пейзаж от Батуми.

    upload picture
    Това мисля е централната автогара на Батуми.

    Имаше още много интересни и красиви сгради, но вече бях в трафика и задръстванията, и не съм спирал, за да снимам. Минах през Батуми и продължих към Сарпи. Това е граничният пункт с Турция.

    image ru
    Плажа на Сарпи. Странната сграда в ляво е митницата на граничният пункт. Зад плажа в далечината се вижда и джамията на турският граничен пункт.

    Долях си резервоара, както бях предвидил и за по-малко от 5 минути минах през гишето, удариха ми печат, и напуснах Грузия. Довиждане Грузия! Надявам се някога да се видим отново. Имаше още много, какво да се види и научи за тази страна, но за сега толкова. Такива ми бяха възможностите този път.
    На турският граничен пункт ме мотаха близо час. Аз пак се наредих най-отпред, но нещо компютрите им не работеха и се наложи да чакам. Жегата вече беше станала сериозна. Между другото още, до като минавах през Батуми към 9,30 сутринта там електронните термометри вече показваха 33 градуса. Сега вече беше към 12 часа и тези градуси бяха повече. Тръгнаха им компютрите и опашката тръгна. На едно гише ми подпечатаха паспорта, на друго гише ме провериха дали ми е подпечатан. На трето гише ми искаха талона на мотора, а на четвърто ми провериха зелената карта на застраховката. Накрая остана последното гише преди бариерата. Там провериха всичко. Талона, паспорта, даже дойде някакъв с автомат, за да ми проверява багажа. Отворих куфарите. Провери съдържанието на единия страничен, увери се, че не съм терорист и най-накрая ми вдигнаха бариерата, за да вляза в Турция. Потеглих към Хопа по широките, като магистрали турски пътища...
    Този път бях решил покрай морето да не карам и от Хопа свих към Артвин. Бях решил, че ще карам през централна Турция и няма да се качвам на магистрали. В началото пътят беше проход в планина и жегата не ме тормозеше чак толкова. Освен това гледките бяха много интересни и красиви.

    capture screen
    Стената на водохранилището на река Чорух Нехри. Зад стената е град Борчка.

    imag
    Водохранилището при Борчка. Все още всичко е зелено наоколо.

    Постепенно зеленината изчезна и наоколо останаха само едни огромни скали, и зелената вода под тях. Всичко около Артвин е така. За да прекарат тези широки шосета турците са направили огромно строителство. Навсякъде из тези каменни грамади са прокопани и прокарани шосета, и надупчени тунели. В едната посока едно шосе с тунели, мостове и виадукти, а в другата посока друго шосе, пак с тунели мостове и виадукти. Караш, сечеш планината и виждаш по отсрещните скали как вървят ТИР-ове в обратна посока. Невероятно строителство са направили тука турците.

    picture upload sites
    Някъде, около Артвин.

    upload a picture
    Пейзаж.

    free photo hosting
    Пейзаж.

    Тук обаче изникна неочакван проблем. Температурата, която без друго си беше висока през този ден, тук при тези напечени огромни скали се вдигна още и стана направо, като в пещ. Сигурно мина 40 градуса. Ужасно. Започна да ми се спи зверски. Тази нощ не се бях наспал добре и сега при тази ужасна жега ме изби на сън. Ама направо очите ми се затваряха, както карах. Нямаше нито дърво, нито храстче, нито сянка където да спра, за да дремна. Единствената сянка и малко по хладно беше в тунелите. Сериозно се замислих дали да не спра в някой тунел и да дремна малко. Но някой сигурно щеше да се обади за помощ, като види, че лежа там, а освен това ТИР-овете преминаваха през тунелите със страшен грохот... Карах бавно и много внимателно, за да не заспя да се хвърля в пропастта, като едвам си държах очите отворени в страшната жега. Такова чудо за първи път ми се случваше, но то и за първи път попадах на толкова напечено място... Горният слои на тази вода сигурно беше горещ. След близо час мъки започна да се появява зеленина и сянка, но то и на мен вече ми премина, и не ми се спеше чак толкова. Навлязох в някакво ждрело преди Узундере.

    click image upload
    Все още има скали, но вече се появи и сянка.

    free image hosting
    Вече, около реката има и зелено.

    how do i print screen
    Старият път в каньонът на Артвин.

    jpg images
    От тук започва, (или завършва) каньонът на Артвин на река Чорух Нехри.

    Продължих нататък към Ерзурум. Пътят беше хубав и широк, освен това беше нещо, като проход в планина та жегата спря да ме мъчи и се събудих окончателно. Надвечер наближих Ерзурум. Градът е доста голям, близо половин милион жители и се намира в голяма равнина, но на близо 1800 м нмв. Около него имаше много ливади, повечето от тях вече окосени, така че имаше място за палатка. Аз обаче се чувствах грогясъл от тези жеги днес и реших да намеря евтин хотел, да се изкъпя, и наспя като хората, за да събера сили за следващите дни, в които задължително щях да съм на палатка. Влизах в града по една широка магистрала с 4 платна плюс аварийни. Някъде преди центъра, а навигаторът ме водеше в центъра, на едно кръгово видях надпис Хотел и веднага спрях. Хотелът не изглеждаше скъп и луксозен. Цената, която ми предложиха беше 60 лири (35 лв) за стая. Тъкмо си отварях устата, за да се попазаря малко и администраторът се поправи на 50 лири за единична стая. Това са 29 лева. Съгласих се без пазарлъци. Това е съвсем нормална цена за единична стая в хотел в Турция и даже е ниска. Моторът качих на тротоара пред входа на хотела. Измъчи ги транскрипцията на името ми в паспорта.
    - Каква е тази транскрипция? Попитаха.
    - Ами мисля, че е от френски. Казах.
    - Дай транскрипция на английски.
    - Съжалявам. Това е транскрипцията. Препишете я от паспорта точно... Платих веднага, защото смятах рано сутринта да тръгвам.

    image uploader
    Моторът ми пред хотела в Ерзурум.

    Взех си зарядните за телефона и за фотоапарата, че от спането в Тбилиси не ги бях зареждал. Взех си и несесера. Всичкият друг багаж оставих на мотора. После си прибрах паспорта от рецепцията, за да не го забравя там, качих в стаята и се изкъпах. Включих зарядните. Пописах малко информация в тетрадката за този пътепис. Нещо даже не ми се ядеше, толкова изморен се чувствах. Отказах се от вечерята и още по светло се опънах в леглото. Събудих се, чак другият ден, към 6 часа сутринта.
    Последно редактирано от ВладиЧ; 21-08-16, 11:34.
    Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
    Златомир Попов - Forry

    Коментар


    • #62
      От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

      14-ти ден. 7-ми август. Ерзурум - Ерзинчан - Сивас - Кавак. 541 км

      Станах рано. Събрах багажа. Преди да тръгна проверих маслото. Беше спаднало, най-вероятно от офроуда ми през Малък Кавказ и Кхуло преди два дни, пък и от жегите, около Артвин. Долях 250 грама и потеглих. По едни широки магистрали напуснах Ерзурум право на запад към Ерзинчан. Около Ерзинчан също има високи планини, а градът е в поле, но с голяма надморска височина.

      forum image hosting
      Планински вериги преди Ерзинчан.

      image upload no size limit
      Планини близо до Ерзинчан.

      Разстоянието между Ерзурум и Ерзиначан е 193 км. Старият път беше само с две платна, но сега е направен нов, като магистрала с четири платна и аварийни. Освен това движението не беше много интензивно. Имаше ТИР-ове разбира се, но доста нарядко, може би на 5-6 минути по един, и изобщо не можеха да те забавят, или да създадат проблеми. Поздравих се за решението си да карам от тук, а не по край морето по най-краткият път. Опитът вече ме беше научил, че най-краткият път на картата не винаги се оказва най-бързият. Стигнах Ерзинчан и отбих в града. Минавал съм от тук навремето, и даже съм спал тук на хотел. Градът се беше променил. Беше станал по-модерен и по-забързан. Аз влезнах в града, за да търся магазин и да купя крушка за фара ми, защото къса светлина нямах. Обиколих цялата главна и от двете страни, която беше пълна с магазини, но магазин за резервни части на коли нямаше никъде. Реших че на някоя бензиностанция ще намеря и купя крушка, и така, и така бях в града спрях да хапна един дюнер. За 7 лири (4 лв) се уредих с разкошен дюнер и кофичка с айран. После пак хванах главният път на запад и продължих към Сивас. До там имах още 250 км. Преди това обаче трябваше да мина проходите, около Рефание.

      free image host
      Баирите започват да стават все по голи, а пътят започва да се изкачва по тях.

      how to print screen on pc
      Започнаха проходите, около Рефание.

      Пътят тук се катери и спуска по тези баири, които са доста огромни. Направо, като цели планини са, но са голи без растителност. Преди Рефание най-високият превал е 2160 м нмв, а след Рефание има още по-висок 2190 м нмв. Пътят е широк, като магистрала, завоите са плавни, а наклоните съвсем поносими, така че си караш със 100-110 км/час и се кефиш.

      upload image online free
      На върха на най-високият превал там.

      След превалите пътят все още върви доста на високо, така, че жегата не ме тормозеше. Имаше и много красиви гледки.

      photo sharing
      Това бяха някакви малки розови цветчета и всичко беше обсипано с тях.

      image hosting no register
      Красота...

      Подминах Сивас, град с около 300 000 жители и продължих на запад към Йозкат. Вече беше късен следобед. На около 50-60 км след Сивас имаше места с някакви ливади край пътя, които бяха скоро окосени и всичко миришеше на сено. Имаше и някаква малка рекичка, на около 200 м от пътя с пояс от дървета край нея. Красиво място. Видях черен път да отбива от главният нататък и свих с мотора. Беше някъде към 18 часа. Имах поне още два часа светло време и малко беше рано да спирам за лагер, но мястото много ми хареса. Беше точно, като приготвено за къмпинг, с окосената ливада, рекичката и дърветата над нея. Реших че тук ще спя тази нощ.

      free photo upload
      Лагерът край Кавак.

      На другият ден се оказа, че селото след 2-3 км от моят лагер се казва Кавак. Те турците не блестят с особена оригиналност, когато си кръщават населените места. Минавал съм най-малко през 10 населени места с името Кавак, или Узундере, или не знам, какво си тепе и други. Както и да е. Мястото на този лагер беше много хубаво.
      Последно редактирано от ВладиЧ; 21-08-16, 18:02.
      Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
      Златомир Попов - Forry

      Коментар


      • #63
        От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

        15-ти ден. 8-ми август Кавак - Йозгат - Анкара - Ескишехир - Инегьол. 721 км

        Наспах се добре тази нощ. После събрах всичко и потеглих. Минах няма и 50 километра и взех, че пристигнах...

        screen capture software
        Що ми трябваше да правя лагер, като съм толкова близо до дома?

        От тук съм минавал и по-рано и пред тази табела имам снимки с Хондата Африка, с която тогава обикалях. Продължих нататък. Реших, че днес ще намеря крушка за фара, за да я сменя. Трябваше да мина по край Анкара, а там имаше повече полиция от нормално. Трябваше да съм изряден, за да не се заядат. Проверих по една две бензиностанции за крушка, но се оказа, че тук по бензиностанцийте не продават такива неща. По малките градчета и селата не можех да намеря магазини за авточасти. Къде да търся крушка за фара в тази Турция? Разбрах, че на турски е "лампа". Съставих едно изречение на турски. Соча фара на мотора и питам: " Лампа халоген хаш беш?" Йок. Беше обикновено отговорът. Чак после разбрах, че съм объркал числото. Беш на турски е 5. На мен ми трябваше халоген Н4, или трябваше да питам за "хаш дюрт" на турски. Както и да е лампи по бензиностанцийте не се продаваха. На поредната бензиностанция в някакво малко градче пак попитах за лампа. Момчето, което ми сипваше бензинът за моя изненада, кимна утвърдително и махна с ръка някъде от другата страна на улицата. Пак попитах. Лампа? Пак утвърдително кимване и пак махна с ръка нататък. Обнадежден запалих мотора, намерих място, където да завъртя обратно и се върнах от другата страна на шосето срещу бензиностанцията. Там имаше малък сервиз с две клетки за коли. Попитах.
        - Лампа халоген хаш беш? Майсторът ме изгледа учудено.
        - Хаш беш?
        - Хаш, беш, хаш беш. Бях категоричен аз. Такъв халоген Н5 в същност не съществува. Има Н4.
        - Майсторът мина на английски. Халоген хаш фор?
        - Йес, хаш фор. Превключих на английски и аз.
        Майсторът и момчето, калфата дойдоха, и започнаха да оглеждат мотора. Надничаха зад арматурното ми табло и търсеха задният край на фара. Аз преминах на чист български и взех да обяснявам.
        - Виж сега. От тук отзад няма да стане работата със смяната... Ти само ми намери лампата, аз сам ще оправя всичко...
        Майсторът се засмя. Май схвана, какво му говоря на български и ме поведе в задната част на сервиза. Там в едно малко складче извади една картонена кутия, отвори я и вътре имаше няколко опаковки с халогени. Извади една Н4.
        - Има лампа... Извиках радостно на български. Майсторът пак се засмя.
        - Хау мач? Колко струва?
        - Туенти лира. 20 лири (към 12 лева).
        Бръкнах в джоба си. Имах една банкнота от 50 лири и една от 10 лири. Пак преминах на български.
        - Нямам 20 лири. Получаваш тази. И му подадох банкнотата от 50 лири. Майсторът пак се разсмя и взе парите. Абе този човек май разбираше български... Върнаха ми рестото и аз пак подхванах на чист български, като се обърнах към майстора на сервиза.
        - Ела сега да ти покажа как става работата със смяната на лампата във фара на този мотор... Извадих инструментите. В същност трябваха ми само един шестограм и една голяма отверка. Демонтирах предпазната решетка пред фара, а после свалих гривната и извадих рефлектора. Монтирах новата лампа. Пробвах я. Работеше без грешка. На тази крушка, която свалих от фара ясно се виждаше, че жичката за късите беше прекъсната. Сега бях с нова крушка. Монтирах всичко обратно по мотора. Благодарих на майстора и на калфата, и доволен хванах отново пътя.
        Подминах град Йозгат и започнах да следя табелите за Къръккале. Това беше следващия град, през който трябваше да премина преди Анкара. Тук някъде, около пътя се появиха някакви невероятни червени хълмове.

        image url upload
        Пейзажи от пътя преди Анкара.

        image hosting 5mb

        upload gif

        image hosting
        И аз съм тука... Да не си помисли някой, че съм ги свалял от нета тези пейзажи...

        image free hosting

        Тези червени хълмове бяха в продължение на 10-15 км, около пътя. На всеки 200-300 м по този път имаше огромни сергии с грънци от червените хълмове. След Къръккале включих навигатора и му зададох следваща дестинация Полати. Това беше град, през който трябваше да мина след Анкара. Целта ми беше навигаторът да ме прекара точно по околовръстната магистрала на Анкара, а не да ме вкара в центъра на този 5 милионен град. Проследих внимателно няколко пъти, от къде прекара маршрута навигатора, за да няма после, опа, какво стана... Някъде в ранният след обяд видях първите квартали на Анкара.

        photo uploader
        Квартал на Анкара зад езеро.

        Тук някъде стъпих на околовръстното шосе на Анкара. Това в същност е магистрала с четири платна за движение в една посока плюс аварийно, или общо шосе с 10 платна. Движението е натоварено, но на толкова широка магистрала това изобщо не се усеща. Има предостатъчно ленти за изпреварване. Тази снимка на квартала с езерото е някакво изключение. Повечето квартали на Анкара и изобщо целият пейзаж, около столицата на Турция е от едни плавни ниски баири повечето с ниви с жито по тях. Из тези баири са разположени крайните квартали на града. Много на широко е разпрострян този град. Сега и жегата тук беше доста сериозна. Мястото тук е такова. Баири и жега.

        image url upload
        Някъде по околовръстното на Анкара.

        capture screen
        Квартали на Анкара.

        windows 7 print screen
        Друг квартал.

        upload gif from url
        Части от Анкара.

        image hosting 20mb
        Части от Анкара.

        Трябваше ми над час и половина време, за да заобиколя Анкара и да хвана към Полати. От там се спуснах малко надолу на югозапад към Сиврихисар, от където вече започнах да се качвам нагоре на северозапад към Ескишехир и Бурса. Ескишехир е доста голям град. Почти половин милион жители. Преминах го някъде към 18,30 часа и поех към Бурса. До там имах още към 150 км. Разбрах, че ще пристигна в Бурса на смрачаване, или по тъмно. Аз в същност нямах никакво намерение да влизам в двумилионна Бурса. Така, че някъде малко преди Инегьол, и на около 80-90 км от Бурса започнах да търся място за спане. Хълмовете и жегата, около Анкара бяха останали зад гърбът ми. Тук се движех в проход през някакви ниски планини. Видях отбивка с черен път надясно към някаква кариера и отбих натам. Имаше будка за пазач, но нямаше никой. Явно кариерата беше изоставена. След 500 метра се качих по едни черни пътища с мотора в най-високата част на кариерата точно до началото на гората и си избрах място за спане.

        img upload
        Слънцето вече залязва над последният ми лагер в Турция. Кариерата е зад мен. Утре може би по това време щях вече да съм в България.
        Последно редактирано от ВладиЧ; 22-08-16, 10:25.
        Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
        Златомир Попов - Forry

        Коментар


        • #64
          От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

          След зелената Грузия, Турция изглежда като пещ за печене на мотористи
          ----------------------
          /Апропо, защо темата е в раздел "Азия", може би трябва да се премести, че така ако нямаш абонамент трудно се открива?/

          Коментар


          • #65
            От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

            Първоначално публикуван от rumbata Преглед на мнение
            След зелената Грузия, Турция изглежда като пещ за печене на мотористи
            ----------------------
            /Апропо, защо темата е в раздел "Азия", може би трябва да се премести, че така ако нямаш абонамент трудно се открива?/
            Абсолютно точно за жегата! А за раздела... Не знам.
            Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
            Златомир Попов - Forry

            Коментар


            • #66
              От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

              Учудвам се че не си си метнал в багажа една крушка "хаш фоур" за резерв.
              Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

              Коментар


              • #67
                От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

                По-рано, когато обикалях с Африката носех разни крушки със себе си. Сега вече не нося. Все ще се купи от някъде.
                Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                Златомир Попов - Forry

                Коментар


                • #68
                  От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

                  16-ти ден. 9-ти август. Инегьол - Бурса - Чардак - Гелиболу - Одрин - Капитан Андреево - Пазарджик - Величково. 800 км.

                  Рано сутринта събрах за последен път и подредих багажа, изскочих на пътя и потеглих на северозапад към Бурса. Около Бурса имаше доста сериозни планини. В същност градът е в подножието и в ниската част на склоновете им. По едни околовръстни магистрали заобиколих Бурса и се насочих към град Бандърма на Мраморно море. От там вече карах по табелите за Чанаккале. В същност нямах намерение да ходя чак до Чанаккале. Проливите започваха още поне 50-60 км преди това.

                  upload a gif
                  Започва проливът между Мраморно и Средиземно море.

                  images hosting
                  Пролив Дарданели.

                  Стигнах Чардак и веднага свих към пристанището за фериботи. Имаше опашка от коли и камиони, но нахален, както винаги, когато съм с мотора на такива места, аз се наредих най-отпред. Някакъв мой приятел мото пътешественик ми разправяше, че имало някаква европейска наредба за мотоциклетите специално за преминаването на граници и митници, че те били с предимство пред колите и другите МПС-та, и не трябвало да се редят с тях на опашки. Не знаех дали това е вярно, аз такава наредба не съм виждал, но ми хареса и я прилагах, когато ме устройваше... Още се изпразваше пристигналият преди малко ферибот. Паркирах и отидох на касата, за да си взема билет. За 10 лири (5,80) ми дадоха билет, и когато се изпразни ферибота, и започна да се пълни отново стюардите ме повикаха първи да се кача. Ферито се напълни бързо и тръгнахме. Когато се отлепвахме от пирса от страни застана другият ферибот, който идваше от Гелиболу и се нареди, за да заеме място, където бяхме ние.

                  screen grab
                  Ферибот, същият, като нашият.

                  post image online
                  Ферибот и кораб се разминават в Дарданелите.

                  upload a picture
                  Два товарни кораба ще се разминат. На заден план град Гелиболу.

                  image upload no compression
                  Разминаха се двата кораба. А ние хванахме курс право към Гелиболу.

                  След 10-15 минути бяхме на пирса в Гелиболу. Аз слязох един от първите. Калабалъкът беше сериозен. Включих навигаторът, за да ме изведе от лудницата. Бая ме въртя из разни тесни улици, но накрая се измъкнахме. Хванах курс почти право на север към Кешан. После минах Узункопрю и на Хавса свих пак на северозапад към Одрин. Някъде към 16,30 бях пред Одрин. Навигаторът ме водеше. бях му задал крайна точка Капъ Куле. Светна ми лапата за резервата, но бях решил, че ще зареждам в България с по-евтин бензин. Така бях изчислил нещата. Вече навлизах в Одрин. По едно време се разсеях само за няколко секунди, и когато пак погледнах навигатора стрелката за завой надясно и розовата линия за маршрута вече изчезваха в долният десен ъгъл на екрана. А аз карах направо. Мааамка му. Пропуснах завоя. Нямаше как веднага да обърна обратно, защото шосето беше, като магистрала с тревна площ по средата. От там нататък се започна едно въртене, едно преизчисляване не ти е работа... Замотах се през разни квартали на града. По едно време навигаторът хвана посока и ме поведе извън Одрин. Разгеле. Оправи се. Рекох си. Даже видях как се появи на екрана розовата линия с магистралата, която водеше към границата. Аз карах в момента по някакъв тесен път и щях да пресека тази линия. И наистина след малко я пресякох, но през един умрял подлез без никакви детелини и без никаква възможност да се кача на магистралата от там... След един километър беше депото за боклукът на Одрин. Направо откачих. Такива благословии хвърлих, че се чуваше сигурно на 100 метра от мен как псувам. Бях на 20 километра от границата и от България, а се въртях като гламав вече час из Одрин, и даже посетих депото за боклука му... Върнах се пак в града. Изключих навигатора. Обикалях пак из крайните квартали, като гледах да се движа успоредно на река Марица с идеята, че в един момент ще пресека шосе, което да ме изведе. Так и стана. На едно кръстовище видях табела надясно за Капъ Куле и захапах като питбул посоката. Минах през Марица. След няколко километра този път ме изведе на магистралата към границата и след още 20 минути вече бях там. През турците този път минах сравнително бързо. Имаше само 5 - 6 коли пред мен и така беше направен подхода, че не можех да ги изпреваря. Но цялата работа вървеше много бързо и след по-малко от 10 минути бях на българската граница. Тук ме замотаха повече. Даже минах през някакъв гьол и едни пръскачки се включиха, та ме опръскаха целият с някакъв препарат. Гадост! Нямаше как да заобиколя проклетият гьол. Друг път съм го заобикалял този гьол, но сега бяха сменили подхода натам. Както и да е. Нали вече бях в България. В същност още не бях. Направихме малко мохабет с граничарите и тръгнах нататък. Сега пък митничарите ме спряха. Щели да ме проверяват дали не нося нещо забранено от Грузия?!?! Какво забранено да нося от Грузия? Пуснаха ме, вдигнаха бариерата и тъкмо тръгвах, някакъв се развика, че не ми бил проверил печата и паспорта. Имам си печат всичко е точно, отговорих му и дадох газ. Отивам си у дома, какво ме занимаваш с още глупости.... Трябваше да намеря бензиностанция, че вече повече от два часа карах на резерва и усещах, че съм към края на горивото си. По-рано беше бъкано с бензиностанции на тази граница, а сега нямаше нито една. Странна работа. Чак след 18 км има бензиностанция ми каза един, когато попитах. Май ще вися със шише край пътя и ще махам на колите... Помислих си, карайки нататък. Стигнах, обаче без проблеми до бензиностанцията, която се оказа, че е турска. Добре, че цените не им бяха турски. А 95 струваше 2 лева литъра. Напълних до горе резервоара и пак платих с дебитната карта, че имах в наличност у мен само 10 лева. Беше малко след 18 часа. После си включих телефона и се обадих на жена ми, че вече съм в България и всичко е о'кей. Към 20,30 часа по светло спрях пред гаража в къщи. Това беше.
                  За 16 дни, от които карах през 15 от тях минах 6735 км. Счупих рамката, която носи десният страничен куфар и я заварих още там в Ахмета. Изгаснаха ми китйските допълнителни фарчета и ми изгоря късата светлина на халогена на фара, която смених в Турция. Китайските фарчета още не съм ги погледнал. И накрая, долях малко над 500 грама масло за тези километри в двигателя, което той изгори по време на това пътуване. Аз си носех един литър за доливане. Това са ми били проблемите с моторът по време на пътуването.
                  Пътешествието беше невероятно, но и изтощително. Грузия също се оказа невероятна. Може би ще я посетим отново.
                  Пожелавам на всички да не чакат, а да пътуват и да следват мечтите си! А вариантите и начинът на пътуването всеки избира според предпочитанията си. Аз избрах този начин. С мотоциклет.
                  Последно редактирано от ВладиЧ; 22-08-16, 15:10.
                  Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                  Златомир Попов - Forry

                  Коментар


                  • #69
                    От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

                    Страхотно приключение!

                    Коментар


                    • #70
                      От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

                      Пожелавам на всички да не чакат,
                      а да пътуват и да следват мечтите си!


                      Поклон за о
                      съществената мечта и благодаря за невероятният фоторазказ!
                      Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

                      Коментар


                      • #71
                        От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

                        Браво, ВладиЧ
                        ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                        Коментар


                        • #72
                          От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

                          Благодаря за споделеното. Възхищавам се на ентусиазма с който пътуваш и описваш преживяното, въпреки възраста ти \ Дедо Владо\. За BMWто, какво да гововрим - то е ясно

                          Коментар


                          • #73
                            От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

                            Благодаря за споделеното

                            Коментар


                            • #74
                              От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

                              хм...?!? след прочитане внимателно на пътеписа май ще слизам от чопъра и пак ще търся "кон" ама по-голям. за такива местенца си трябва висока машина. Владич! благодаря за споделеното,снимките са чудесни /даже и селфитата/, но най ми хареса лекият тон на написаното. сякаш не си имал кой знае какво тежко пътуване, пък и двете изпускания на машината някак се смушиха между другото...красота си видял и преживял. нека има още такива! ако не мога и аз да участвам, поне мога да чета и съпреживявам.

                              Коментар


                              • #75
                                От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

                                Благодаря!

                                Пореден уникален пътепис.
                                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X