Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

    3-ти ден. 27 юли. Гиресун - Трабзон - Хопа - Сарпи -Батуми - Кабулети. 420 км.

    Събрах багажерията и към 7,30 сутринта тръгнах пак към Гиресун. Хванах пак крайбрежната магистрала и към 13 часа вече бях в Трабзон.

    pic host
    Крайбрежната магистрала на Трабзон.

    host images
    Кръстовище до крайбрежната магистрала в Трабзон. На това кръгово в дясно има отбивка за църквата Света София.

    При предишните ми минавания през Трабзон само бях снимал отдалече църквата Света София. Сега реших да отделя малко време и да я разгледам по-подробно отблизо. Паркирах на една стръмна улица, взех фотоапарата и отидох до църквата. Пред входа на църквата има паркинг за автобуси. Бяха спрели няколко модерни автобуса и от тях слизаха от тези забулените, за да разгледат църквата. Виж ти... Стана ми много интересно и чак после схванах, каква е точно работата. Входа е безплатен. Църквата е много интересна и уникална. Строена е през 1238-1263 година от император Мануил I Велики Комнин, когато Трабзон е бил столица на империята му Трапезунд. Мозайките и стенописите, обаче отдавна са заличени, замазани и закрити. На кубето на църквата има полумесец, а по стените са закачени овални пана с цитати от корана. По фасадата обаче още личат издяланите в камъка императорски орли и символи. Екскурзоводът нещо обясняваше на турски на забулените. Сигурно им говореше за величието на Турция и исляма....
    host image
    Църквата Света София в Трабзон.

    gifs upload

    upload photo
    Централният вход с императорските символи по фасадата.

    post images
    Страничният вход. Ясно се вижда полумесецът отгоре на куполът на църквата.

    image share
    Кулата камбанария, в която също е имало стенописи. Сега са замазани и кулата се ползва за джамия.

    Потеглих нататък по пътя си. Към 14,30 минах Хопа и наближих границата.

    upload pictures
    Пред Хопа. Планините, които се виждат пред моторът ми в далечината вече са в Грузия.

    Границата беше на 19 км след Хопа. Още от тук, обаче започваше колоната от ТИР-ове, които чакаха за да преминат границата. Не мога да им схвана логиката на тези сандъци. Бързат, като откачени, колкото могат, за да увиснат на поредната граница и да чакат с дни там?!?!
    На турският граничен пункт беше абсолютна лудница и страшен калабалък. Имаше много коли, бусове и всякакви МПС-та. Бяха пристигнали няколко автобуса и пътуващите в тях се редяха с документите си на огромни опашки пред някакво гише. Аз се огледах. Спрях моторът най-отпред пред всички МПС-та. Извадих си документите и пак отидох най-отпред на опашката. Митничарят, който обработваше документите ме изгони с думите, че това гише било само за турски граждани. Аз съм гражданин на европейският съюз - му отговорих. Посочиха ми друго гише, на което нямаше никой. Тук за 5 минути след 2-3 процедури с документите и без никаква проверка на багажа ме пуснаха към Грузия. В интерес на истината, когато ми вкараха номера на мотора в един компютър и започнаха да проверяват нещо лекичко се притесних. Не за друго, а защото не си бях купувал HGS стикер, с който се заплащат изходите на магистралите и преминаването на моста през Босфора. Навсякъде минавах централно, лампите светеха, сирените виеха, а камерите ме снимаха, но отпред, а там аз номер нямах. Ама, като взеха да проверяват се притесних, че нещо може да се е променило... Но се оказах чист, като сълза по отношение на турската държава и минах без проблеми.
    В Грузия на Сарпи пак само на едно гише за 2 минути ми подпечатаха документите и готово. И така в 15 часа на третият ден от тръгването си вече бях в Грузия. Пратих веднага няколко СМС-а в България, за да се похваля, а после намерих чендж бюро и смених евро за лари. После потърсих бензиностанция, защото, какъвто съм си балкански хитрец още от преди Хопа карах на резерва и лампата ми светеше. Грузинският бензин струва, около 1,50 лева, а турският е към 2,60 лева за литър А 95 безоловен.
    От Сарпи тръгнах към Батуми, но нямах намерение да оставам там. Батуми наистина е много красив град, но движението из него е кошмарно, тапите и задръстванията са огромни, а и грузинските шофьори са едни от най-нахалните и лоши шофьори в света. Да те засекат, това изобщо не се брои за някакво нарушение, за нещо страшно, или опасно. Задължително всеки иска да те задмине, а натискането на газта до ламарината тук също е задължително и е едва ли не национален спорт. Освен това тука половината коли са с обратен, десен волан и това също създава неприятности, и напрежение. Всички живеят в някакво състезание от формула едно и всеки е по-велик от Шумахер без значение, каква тенекия кара. В Турция за 2000 км имах една ситуация. Тук в Батуми за по-малко от час ми спретнаха за бързо 3-4 много опасни ситуации, за да ми вдигнат адреналина и да изострят до крайност вниманието ми. И така беше по време на цялото ми пътуване из Грузия.
    Измъкнах се от Батуми и поех към Кабулети. Това е следващият крайбрежен грузински град, който е по-спокоен и по-малък от Батуми, но пък плажът му бях чел, че е дълъг няколко километра.

    photo hosting

    Спрях на автогарата на Кабулети. На много места имаше табели с надпис "Сдается квартира" и Сдается комната", но когато разбереха, че съм само за една нощ веднага ме отсвирваха. Всеки искаше да стоя там 10, или 15 дни?!?! Какво да правя там 10-15 дни? Накрая един грузинец, като разбра че имам и палатка ми каза да отида на карйбрежният парк. Там имало дървета и полянки с трева, и там да разпъна палатката си, за да преспя. Никой нямало да ме закача. Так и направих. Този крайбрежен парк е нещо като морската градина на Бургас, или Варна, но не чак толкова благоустроен и с не толкова строги забрани за МПС-та. Даже напротив. Свободно се допускат до парка. В същност този парк продължава с километри по брега даже и много извън Кабулети по посока на Поти, но става по диво и нецивилизовано. Но пак си има дървета, полянки и черни пътища за достъп до брега. Палатки има навсякъде и никой не ги закача, и гони. Разпънах и аз там под едни дървета още в чертите на града, но после разбрах че съм допуснал грешка. Наблизо имаше ресторанти и дискотеки, и думба-лумбата не ме остави да спя до 12 часа. Следващият път, когато пак спах в Кабулети разпънах извън града и по-далече от всякаква думба-лумба.

    free photo hosting
    Лагер 3 на брега на Черно море в Кабулети.

    upload pic
    Тук на Черно море могат да се видят залезите.

    upload image online
    Залез в Кабулети - Грузия.
    Последно редактирано от ВладиЧ; 12-08-16, 16:52.
    Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
    Златомир Попов - Forry

    Коментар


    • #17
      От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

      Супер! Прочетох на един дъх дотук написаното. Снимките са добри, с нетърпение очаквам частта за района на Ушба.

      Коментар


      • #18
        От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

        Ушба я снимах няколко пъти от различни места.
        Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
        Златомир Попов - Forry

        Коментар


        • #19
          От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

          Готино...
          Мечта...
          Всички очакваме продължението.
          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

          Коментар


          • #20
            Re: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

            Страхотно Влади. Чета с интерес.

            Коментар


            • #21
              От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

              +1 и от мен))). Като не пътешествам вече, поне мога да чета и мечтая)
              HONDA XL650

              Коментар


              • #22
                От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

                Поздрави, адаш!
                Много ти се кефя! (и правя планове в тази посока, които за мен в неопределеното бъдеще...)
                Снимките ти наистина са много добри - с ярки, живи цветове - до колкото знам не обработваш нищо допълнително, и апаратчето ти е от скоро - с какви настройки вадиш такива цветове?!?
                SUZUKI V-STROM 1000
                Jeep Cherokee 2.5CRD
                TOYOTA PREVIA 2.4 'youngtimer
                о889 525 о74 - Владо

                Коментар


                • #23
                  От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

                  Апарата с който снимам е Олимпус E PL 1. Снимам на автоматика, но на програма от самият апарат за подсилени цветове, защото и аз обичам шареното. Когато харесам някое място за снимка правя 2-3-4 кадъра с различно варио, а после чистя и оставам само една снимка. Когато се прибрах и свалих снимките бяха 330 броя. После пак чистих. Сега са 260, но тук в пътеписа не качвам всичките. Предпочитам малко снимки но качествени, отколкото камара некачествени. Освен това не се курдисвам пред всяка забележителност да се снимам, пак, за да не развалям снимките... Щом съм снимал, ясно е, че съм бил там. Не е необходимо на всяка снимка да ме има и мен, освен това на много снимки го има моторът ми, а той е по-красив от мен...
                  Последно редактирано от ВладиЧ; 13-08-16, 08:26.
                  Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                  Златомир Попов - Forry

                  Коментар


                  • #24
                    От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

                    Супер - ще следим с интерес!
                    (Ако си на път - има ли начин някой да го отразява на карта в Гуглето Мапс примерно - маршрута..?)
                    Желая приятно и безаварийно пътуване!
                    Последно редактирано от ivied; 13-08-16, 11:01.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

                      Браво Владич!!!И аз имам мераци за врътка около Черно Море, ама кой знае кога ще стане.

                      P.S. Думба-лумбата...

                      Коментар


                      • #26
                        От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

                        Само да допълня предишната глава. След като разпънах палатката и направих онези снимки със залезите отидох в един ресторант наблизо. Поръчах си свински шашлик, салата, хляб и бира, за да разпусна малко. Със шашлика успях да изпия три бири и от бирата ли, от шашлика ли, от Грузия ли, така някак си душата ми се отпусна и ми стана едно ведро, спокойно и хубаво.
                        Разбрах, че докато съм прекосявал Турция ми е било нервно и напрегнато, въпреки, че никой не ме е закачал и притеснявал. Минах разбира се през много полицейски проверки и засади на трафик полицията, освен това при подходите към по-големите градове и населени места турците са монтирали камери над пътя обикновено на ограничения от 50 км/час, които определено не винаги спазвах. Даже ясно видях как проблесна някакъв сензор под една от камерите насочена към мен, когато минах от там със 80 км/час... Но както вече казах никой не ме е спирал проверявал и притеснявал. И въпреки това явно ми е било нервно и неспокойно в Турция. Но вече бях в Грузия и нещата бяха други.

                        4-ти ден. 28 юли. Кобулети - Местия. 255 км

                        Станах рано на изгрев слънце, но разбира се изгрев над морето тука не видях. Изкъпах се в Черно море на плажа на Кобулети. Плажовете тук са с чакъл, а не с пясък. Пясък има, но е преди чакълът на плажа и самият пясък е черен, така че народът разпъва на чакъла. Морето е топло и чисто. Вълни почти няма. После събрах багажа и потеглих към Местия. Бяха изскочили едни облаци над Кобулети, а в посоката към Местия беше още по-зле, но се успокоявах с факта, че има още доста километри до там. Когато стигнем ще видим. Пътят, въпреки, че се водеше главен си беше най-обикновен двулентов път, и даже не беше особено широк. В България такъв път щеше да се води даже второкласен. Асфалта не беше особено добър. На места имаше дупки и кръпки. Трафикът също беше слаб, но появеше ли се някакво МПС зад мен, то задължително ме гонеше да ме надмине без значение аз с каква скорост се движех. Вече ви писах за тази особеност на грузинските шофьори. Абсолютно, задължително трябваше да ме задмине, без значение от завоите, знаците, населените места и изобщо от обстановката по пътя. Освен това пътят минаваше през много села и всичката им стока беше по пътя. Кокошки, патици, крави, прасета и др. Кравите в Грузия са навсякъде и обикновено са по пътя. Те са по-дребни от нашите крави, не знам каква порода са, но са задължително по пътищата. Просто нямаше как да минеш някой километър из Грузия и по пътя да няма крави. Даже и на магистралата се срещаха, като тя и самата магистрала не беше баш, като нашите магистрали. Когато стигнем до нея ще я опиша. Тук сега карах по главен път към Поти. Всичко беше свежо и зелено, а не сухо и изгоряло, както в Турция. Просто от момента, в който преминах границата въпреки жегата, а в Грузия в ниското беше същата жега, както в Турция, обстановката коренно се промени и всичко стана зелено и свежо. От двете страни край пътя бяха посадени някакви иглолистни дървета и пътя беше в сянка, като тунел. На места имаше и палми край тия пътища. Тук там течеха напоителни канали, понякога успоредно на пътя зад пояса от дървета. Готино! Така беше и България едно време, а после изсякоха на места тези дървета поради безопасността на движението, а в повече от половината от напоителните канали вече няма вода. Но това е друга тема. Сега сме в Грузия.

                        images hosting
                        В едно село снимах тази стара воденица, която се оказа напълно работеща. До като се мотаех там дойде един, извади два чувала с царевица и отвори, за да ги смели между воденичните камъни.

                        image hosting no sign up
                        А това се оказа паметник на загиналите местни през Втората световна война.

                        Стигнах Поти, който се оказа грозен и прашен индустриален град и след кратко объркване хванах пътя за Зугдиди. Грузинците слагат много малко указателни табели и то на странни места. Освен това на тези табели с едни малки стрелкички указваха посоката. Цялата тази работа много често ме объркваше, навигаторът също често се объркваше, та се налагаше и аз често да питам за посоката разни хора. Но общо взето се придвижвахме горе долу по предварителният план.
                        Зугдиди беше приятен малък град почти до границата с Абхазия.

                        post image online
                        Ето една снимка от центърът на Зугдиди. Както виждате времето е леко "къдраво", а аз отивах към планините.

                        В центърът на Зугдиди спрях, изядох един сладолед в жегата и си купих газирана минерална вода Боржоми. Почти същата, както нашата Михалковска вода е. После продължих пътя си към Джвари.

                        free image host
                        Джвари е малко село, но от него започва планината Кавказ. Както виждате на заден план на тази снимка планината ме посрещна със сериозни облаци и евентуално дъжд...
                        Напълних до горе резервоарът на мотора, като мислех, че в Местия няма да има бензиностанция, или то, ако има, цената на горивото ще е по-висока. Тези мои разсъждения се оказаха погрешни. Имаше бензиностанции в Местия и цената на горивото си беше същата, както в ниското. От Джвари до Местия беше 125 км. Започнах да изкачвам планината.

                        upload img
                        Започва се.

                        upload foto
                        Кавказ.

                        image hosting 30 mb

                        Леко пръскаше дъжд, но не спрях да обличам екипа за дъжда. Карах сравнително бавно и се кефех на планината. После дъждът спря и само пътя остана мокър. Продължавах да се изкачвам.

                        image upload
                        Стигнах до водохранилището на река Ингури.

                        picture uploader

                        Времето май започна лекичко да се оправя, факт който много ме зарадва. Продължавах нагоре.

                        free photo hosting
                        Водопад край пътя.

                        Започна да просветва слънце. Ставаше все по-красиво. Това беше Сванетия.

                        free upload
                        Кавказ.

                        adult image
                        И аз съм тука!

                        Асфалтовият път стана тесен път с бетонни плочи дебели поне 20 см. Въпреки това планината на места ги беше намачкала, натрошила и разместила та трябваше да се внимава в карането. Освен това, разбира се присъстваха и неизменните крави по пътя. Започнах да навлизам в красива долина.

                        image hosting
                        Някъде от тук започват долините на Сванетия.

                        windows 7 screen shot
                        Поглед назад към пътя по който идвах.

                        imgupload
                        Части от Сванетия.

                        upload gif
                        На заден план в средата на снимката започва Местия.
                        Пристигнах в Местия към 18 часа. До като се огледам в центъра на градчето, причерня и загърмя. Успях да мушна мотора в един безистен точно преди да започне да вали проливен дъжд. Скрих се и аз под едни тераси. Първото нещо което си помислих беше - Край. Пропадна ходенето до Ушгули. След такъв силен дъжд да карам по черно 30-40 километра не беше опция, нито добра идея. Валя, около половин час. По паважът и по асфалтът потекоха мътни реки от вода. После дъждът спря и аз тръгнах да търся място за спане. Хората се бяха изпокрили след дъжда и нямаше кой да питам. Видях на стотина метра табелата на някакъв хотел. Видя ми се прекалено луксозен, но все пак влязох да питам за стаи. Имали но струвало 155 лари, към 120 лева.... Вери експенсив. Много скъпо! Гивми дискаунт.. Няма остъпка. Отказах се. Между другото в Кобулети ме бяха предупредили, че в Местия е по-скъпо, но не предполагах, че е чак толкова скъпо. Тъкмо излизах на улицата и някакви жени на руски ме попитаха, какво търся.
                        - Ами търся къде да спя, но в този хотел е много скъпо - казах им и аз на руски.
                        - Да. Този хотел е много скъп. Аз имам приятелка с гест хаус (къща за гости) каза другата. Ще взема да и се обадя. Звънна по телефона и каза че приятелката и имала стая за 40 лари (32 лева).
                        - Това ме устройва идеално. Благодарих им, а те ми посочиха въпросният гест хаус, който се оказа, че е на няма и 200 метра от скъпият хотел.
                        -Стаята е само за една нощ. Предупреди ме хазяйката.
                        -Точно за една нощ ми трябва. Отговорих аз. Мотора вкарах в двора на гест хаусът. Метнах един горещ душ и бях готов за нови подвизи през следващият ден.
                        Последно редактирано от ВладиЧ; 13-08-16, 11:07.
                        Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                        Златомир Попов - Forry

                        Коментар


                        • #27
                          От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

                          5-ти ден. 29 юли. Местия. Изминати, около 25 км.

                          Този ден беше много интересен за мен. Стягах си багажа без да бързам. Вече бях решил, че до Ушгули няма да ходя след вчерашните дъждове. Напук на моите мрачни мисли и прогнози днес времето беше кристално чисто, ясно и хубаво. Взеха фотоапарата и тръгнах да се поразходя из Местия. Трябваше да снимам прословутите им кули.
                          image hosting
                          Първата кула, която снимах. В това хотелче спах. Прозорецът на стаята ми гледаше точно в кулата от другата страна.

                          photo upload
                          Древна защитна кула в Местия.

                          screen capture tool
                          Пейзаж от Местия.

                          picture sharing
                          Кулите бяха навсякъде. Тези кули са някъде от 13-14 век. През проходите в планината тогава са преминавали, чеченци, дегестанци, и други разбойници и грабители, който грабели и убивали местните. Тогва те построили тези кули за отбрана на семействата си.

                          image upload no limit
                          Местия рано сутринта.

                          how to print screen on pc
                          Още един пейзаж от Местия.

                          screen shot windows
                          Склуптура на царица Тамара. Един от великите водачи на Грузия. Нейното царуване се смята за Златен век за Грузия.

                          how to take a screen shot
                          Царица Тамара в центъра на Местия.

                          Близо до центъра беше импровизираната автогара на Местия. Видях бусове, които тръгваха за Тбилиси, за Батуми и за други места. Попитах има ли бус за Ушгули? Показаха ми един Мерцедес Спринтер. Шофьорът му каза, че за 30 лари (23 лева) ще ме откара и върне от Ушгули. Поколебах се. Беше 7 часа. Човекът каза, че тръгва в 8. Имах време за мислене. Помотах се още малко из Местия и реших че няма да ходя в Ушгули, а ще тръгвам за Тбилиси. Не знам, защо така реших. Може би, защото има твърдо златно правило в летенето, което гласи. - Колебаеш ли се? Отговора е, не! Това беше правило от летенето и едва ли беше приложимо точно в този случай, но такива правила, и действия са ми станали втора природа, и не се замислям особено, когато ги прилагам. Та стегнах си аз багажът и към 8,30 потеглих да напусна Местия. Стигнах в края на градчето и видях табела с надпис Ушгули и посока наляво. Натам водеше тесен асфалтов път. Времето беше разкошно, слънчево без нито едно облаче. Абе чакай да се пробвам аз тука. Рекох си. Ще карам по този път да видим, до къде ще стигна, пък, ако стане много зле, и опасна работата ще се върна обратно. И свих с мотора към Ушгули... Започнах да се изкачвам по един склон срещу Местия.
                          photo sharing sites
                          Трихилядници, около Местия.

                          След 2-3 километра стигнах едно У-образно кръстовище. Пред него имаше табела и едното от имената беше Ушгули. Свих по десният път, който се изкачваше нагоре в планината. Ушгули беше нагоре в планината, освен това си спомних от пътеписа на Фори, че той на такова кръстовище хванал десният път и това била правилнта посока за Ушгули. Катерех се весело по планината. Пътят беше тесен, но асфалтов с много серпантини и завои.
                          free image host
                          Нагоре по пътя към Ушгули.

                          След 10-12 км изведнъж пътят свърши до един паркинг на една поляна, от която тръгваше четириседалков лифт нагоре в планината. Хъммм, това хич не ми прилича на Ушгули.. Паркирах и отидох да видя, какво става. Имаше 20-30 туристи, които се размотаваха наоколо. Лифта не работеше. Оказа се, че съм объркал пътя. Долният път на У-образното кръстовище бил за Ушгули... Мааамка му... Не било писано да стигна до това Ушгули. След малко пуснаха лифта и туристите се наредиха, за да се качат на планината. Колко струва качването? Попитах. Качването и слизането общо струват 5 лари ( 3,80 лева). Отговориха ми. Ами аз съм дошъл тук за планината, а не специално за Ушгули. Взех си едно шише с вода, фотоапарата и слънчевите очила, и аз се наредих на опашката за качване нагоре.
                          Към 11,30 вече бяхме на около 2400 м нмв. Минахме и над няколко ски писти. Явно този четириседалков лифт е построен за тях, а сега през лятото се ползваше от туристите. Кавказ се отвори пред погледите ни с цялото си величие и красота.
                          uploadimage
                          Местия от горна станция на лифта. Бялата хоризонтална черта е пистата на летището на Местия. В дъното зад градчето в облаците е Ушба.

                          photo uploader
                          Върхът на Ушба 4700 м нмв се показва над облаците.

                          upload pic
                          През това село се минава на път за Ушгули. Върхът, който се вижда на тази снимка е Текнулди 4858 м нмв, а в ляво зад него е Тиктбенген 4617 м нмв. Връх Шхара 5068 е малко в дясно и по-назад от тези върхове и не се вижда от тука. Ушгули е някъде в тези дерета и с добър бинокъл, или с мощно варио може да се види от тука.

                          Позяпах малко. Направих някоя снимка и се огледах из близката околност. Въждах пътечка, която водеше до едно близко връхче, след това имаше ръб, после друго връхче, после някаква премка с полянки, а нагоре се издигаше още едно по-високо връхче с едни антени на него. Не беше близо, но не беше и кой знае колко далече. Някъде час път. Така го прецених. Народът се изтягаше по полянките и вадеше телефоните за селфитата, а аз вече се ослушвах коя пътека да хвана, и преценявах време, и разстояние. Пусто око алпинистко и сърце туристическо не трае. Проблема беше, че хората бяха с къси панталони, сандали и по тениски, а аз бях със моторджийското яке и панталоните с протекторите, а на краката с ендуро ботушите. Ама пък, колко да е голям този проблем? Все ще издрапаме нагоре. И хванах пътечката към връхчетата, ръбовете и премката...Бях решил да стигна до върха с антените и да погледна от там. Якето си носех в ръцете, разбира се, а не на гърбът, защото слънцето здраво напичаше. Ама, за какво го взех и аз това яке, да ме питаш? Пак заради правилото, че в планината без горна дреха не трябва да се ходи. Тези правила понякога ми разгонват фамилията, но както вече писах бяха ми станали втора природа.
                          Та тръгна аз по пътеката нагоре. Няколко туристи тръгнаха и те след мен, но скоро нещо изостанаха. Аз с бавна, но постоянна хималайска крачка започнах да катеря връхчета и ръбове. На едни полянки с цветя направих няколко снимки, даже успях да се снимам със самоснимачката.
                          screenshot on pc
                          Кавказ.

                          image host
                          Дедо Влади се разхожда из Кавказ.

                          image hosting site no sign up
                          Кавказ.

                          След 40-50 минути се озовах в подножието на последният връх този с антените. Той беше най-високият от всички, които преминах до сега. Поколебах се малко, но не е в навиците ми да се отказвам от изкачване точно под върха. Бях се поуморил и жегата ме скапваше, а с тези панталони, и ботуши, потта се лееше от мен, като от ведро. Повече, обаче се притеснявах, че не обърнах никакво внимание на работното време на лифта, та да не остана в планината, след като спрат лифта. За 35-40 минути го качих и тоя връх, и пътеката свърши. От другата страна вече бяха само пропасти. Тази пътека, в същност черен стръмен тесен път беше единственият достъп до този връх. Определено доста се изморих. Позяпах малко. Снимките вече ги бях направил. Починах си десетина минути. Беше към 13,30 часа и тъкмо реших вече да слизам на върха изпълзя първият англичанин. На стотина метра по-надолу идваха двама поляци, а после и други агитки. Разбира се всички бяха с къси панталони, с маратонки, тениски, шапки, раници, а някои и с щеки. А аз бях с моторджийската екипировка... Успокоих се за работното време на лифта и ми стана много кеф, че пръв се качих на този връх... Абе дедо Влади още не е за изхвърляне... На слизане повечето туристи ме гледаха, като извънземен, но това само засилваше кефът, който изпитвах. Слязох до лифта. Той работеше и бълваше туристи от долу от долината. Разбира се повечето от тях нямаха никакво намерение да се отдалечават по-далече от 100-200 метра от горна станция на лифта. Най-смешни, обаче бяха едни, които бяха екипирани с пълна туристическа екипировка, направо като за Хималаите със щеки, туристически, обувки, глетчерни очила, къси панталони, ленти, шапки и т.н. с малки ранички на гръб. Та тези велики туристи бяха наели гид да ги води и две магарета, на които бяха натоварили по-големите раници, и багаж. Всичко това за някакво изкачване на час и половина от горна станция на лифта?!?! Направо умрях от смях, като ги видях.... Ами така е... Едни си наемат магарета и водач за малък преход, а други се катерят с моторджийска екипировка... Свят голям, идиоти всякакви...
                          Качих се на лифта и слязох долу. Беше вече някъде към 16 часа. Запалих мотора и след половин час отново бях в Местия. Отидох пак в същият гест хаус, в който бях спал предишната нощ и ги помолих за помощ. Те много се изненадаха, че още съм в Местия, след като сутринта тръгнах за Тбилиси. Обясних им как съдбата ме накара да участвам във филма “Отново пак в Местия“... Намериха ми друг хостел и друга стая за спане пак за 40 лари. На другият ден определено тръгвах за Тбилиси.
                          Последно редактирано от ВладиЧ; 14-08-16, 12:35.
                          Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                          Златомир Попов - Forry

                          Коментар


                          • #28
                            От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

                            Владич!!! Догодина ще се прибирам в България с мотора... Ще ме накараш да мина през Грузия май. Недей така, смили се над бедната ми душа жадуваща приключения...
                            Обаче сам да пътувам на такива места ме е малко страх. Сигурно годините и опита много помагат )
                            HONDA XL650

                            Коментар


                            • #29
                              От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

                              Пътувал съм, с какви ли не агитки, и съм влизал, в какви ли не схеми... За мен пътуването с мотоциклет сам, е най-добрият вариант за пътуване с мотоциклет. Тогава се чувствам наистина свободен и всичко тогава зависи единствено, и само от мен.
                              Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                              Златомир Попов - Forry

                              Коментар


                              • #30
                                От: Грузия 2016 год. Един човек, един мотоциклет...

                                Ееее-х, Сакартвело....как ми се ходи...
                                Владич, благодаря за хубавите снимки и пътеписа.
                                Аудиторията обаче крещи "Още, още..още!!!" Не се стискай.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X