Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пътят до коприната през Иран

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Пътят до коприната през Иран

    Димо, някой от DRAGOMAN те е изпреварил

    Животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни!

    Коментар


    • #47
      От: Пътят до коприната през Иран

      Хостела не беше препълнен. Гостите му бяха трима младежи и един холандец. Двамата от истанбулски университет, пътуваха с обществен транспорт към Индия, а третият - също от Турция беше студент по история в университета на Адана.
      -Ооо Адана? Знам го аз това място. Мой приятел преди седмица търсеше акумулатор в този град на път за Кейп Таун
      И се почна една приказка...
      Момчето се казваше "Горд" не можах да открия името му по речниците сега, но прекрасно си спомням, че името му на турски значело "Proud". Много свестен младеж. Правеше си проучване свързано с историята на Турция.
      "А така викам. Знаеш ли, че аз нищо не знам за турската история? Кога е започнало всичко? От къде сте дошли?. Обиколил съм повече места в Турция от средностатистически турчин, но не познавам историята ви.
      Нещо повече, много ми се иска да се запозная с вашия прочит на балканската история..."
      Винаги съм знаел, че историците са онази част от обществото, която има тежката функция да възпитава родолюбие и патриотични качества у гражданите на своята държава, изтъквайки моментите с които нацията трябва да се гордее и услужливо премълчавайки онези, които са срамни. В този смисъл ми е прелюбопитно да прочета гръцки, румънски, македонски, турски и сръбски учебник по история да речем за 10ти клас, но за съжаление мога да направя това само с един - с македонския
      И като се почна ...
      Горд, много се зарадва на моя интерес и разпалено заобяснява ...
      -Така е, прав си Знаеш ли какво пише в нашите учебници? Когато османците дошли на балканите настъпил мир и благоденствие за населението...Но за съжаление западноевропейските сили не желаели това да продължи и ги спрели, оставяйки другото население да тъне в мрак и неравноправие...
      Да, аз знам, че това са глупости. Знам, че вие не сте имали никакви прави, църквите ви са били под земята, знам за убийствата и пролятата кръв... но това пише. Представяш ли си.
      А иначе всичко е почнало със селчукските турци, някъде в днешен Туркменистан. После на юг към Иран,, после към днешните територии (чертае карта на празен лист).
      Аз:
      -Коя година е това?
      - ами 700 и ..
      - А ти знаеш ли, че ние вече сме имали държава на Балканите?
      -Знам разбира се... Вашият Хан Аспарух. Но това въобще не първата ви държава ...Вие сте имали и преди това. Чакай да ти разправям после ...

      Така премина целия следобед в изключително интересен разговор с този млад турски историк...Вечерта отново излязох из нощния Есфахан замислен от следобедния разговор.





















      ______2
      Е = MZ

      Коментар


      • #48
        От: Пътят до коприната през Иран

        Първоначално публикуван от ili4 Преглед на мнение
        Димо, невероятно е!
        Благодаря ти и браво!

        Защо триеш EXIF инфото? Много ми се искаше да разгледам тая информация от нощните снимки на пазара от последния ти пост... светкавица няма, но се чудех за ISO, бленди и скорости... монопод?
        Ili4, не го трия... то се затрива след обработката. Ето го:






        Първоначално публикуван от drago varvar Преглед на мнение
        Димо, някой от DRAGOMAN те е изпреварил
        Oooo Драго, ако знаеш за последните 3000 г. колко други са ме изпреварили.
        Ако са само тези от Драгоман, да ида да ги черпя
        ______2
        Е = MZ

        Коментар


        • #49
          От: Пътят до коприната през Иран

          Страхотна тема, ще я следя с нетърпение! Всяка снимка и разказ ме карат да тръгна!

          Един въпрос граничещ с глупостта: можеше ли това пътешествие да стане без мотор, с джип например?

          Всичко добро и пишете!!!

          Т.
          Good guys drive Land Rovers!

          Коментар


          • #50
            От: Пътят до коприната през Иран

            Прекрасни, страхотни снимки!

            Личи си, че си снимал с качествена техника. Аз моите снимки ги обработвам с Adobe Photoshop Lightroom 3.3 и не ми затрива exif data (просто , като информация)

            Коментар


            • #51
              От: Пътят до коприната през Иран

              Ей, супер е. Много яки снимки. Вече едвам трайвам да отида лично да се убедя колко е хубаво в Иран. Давай още.

              Коментар


              • #52
                От: Пътят до коприната през Иран

                Ето това синьо чаках ! Има ли си име, това най-светло синьото по джамиите? Действа ми като мехлем.
                Много, много Благодаря за прекрасните снимки и текст. Все ми е неудобно да пиша по чужди теми, но този път не се стърпях.
                И на мен "забележителностите" ми действат особено. Отивам в района и ми стига да ги гледам отдалече, на кестерме. Надали са много туристите застанали пред Ел Джем и вместо да влезнат и да цъкат с език, да седнат на мегдана и да се правят, че харесват местното тунизийско кафе. А пред Дидима навремето облегнах велосипеда на оградата, разпънах катуна и си сварих кафе, вярно е че беше нес, ама аз да не съм наркоманин някакъв - за атмосфера. Това е моя начин да вкуся Историята. Като се замислиш кое не е история, дори мислите ни за бъдещето още недоизлезли са вече в миналото. Другото са нули зад арабски числа, нашият напън да се опитаме да си повярваме че разбираме нещата.
                И на всичкото отгоре има някакъв! резон в това, което учат турците в тяхната история. Преди години имах идея за проект - кръгла маса, да се напише "учебник", в който историческият поток обединява паралелно възгледите на академичните кръгове на всяка една от прилежащите ни държави, с приложение и препратки към най-важните извори за Балканската история. Много бих се забавлявал, патриотизмът си е патриотизъм, а фактите факти. Аз лично не съм патриот, едно слънце ни грее всичките.А ако е за територията където съм се родил, то кой не обича майка си? Но да не измествам темата.
                Имам един въпрос - коя е най-добрата конфигурация като екипировка за теб, ако се налага да пътуваш в жеги? Дали с ризница ще е по-добре или човек би се обезводнил повече? Ако можеш да даваш и датите в началото на поста, това би било полезно за човек, който ще пътува из тези земи -да знае кога какъв мор го чака . Има ли нещо от екипировката, което .ти беше излишно или пък ти липсваше?
                Още веднъж да благодаря!

                Коментар


                • #53
                  От: Пътят до коприната през Иран

                  Невероятно красиво! Благодаря за снимката с ексифа .. за мен бе много интересно да го видя! Димо, а нощните снимки с трипод, монопод или от ръка ги правиш?
                  Георги Танев (0+)
                  Land Rover Discovery 1 300 TDi
                  Land Rover Club Bulgaria
                  0887 930 238, 0878 797 768

                  Коментар


                  • #54
                    От: Пътят до коприната през Иран

                    Невероятна страна, невероятни снимки! Чакам с нетърпение следващата част от пътеписа.
                    BMW F800GS

                    Коментар


                    • #55
                      От: Пътят до коприната през Иран

                      Димо,не знам как да изразя възхищението си .....
                      може би както казва един мангал ,,Бате , ти си звън земен''... Поклон!
                      ПП.ако знаеш колко въпроси имам по темата...
                      PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
                      КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
                      0899187766

                      Коментар


                      • #56
                        От: Пътят до коприната през Иран

                        Първоначално публикуван от milentv Преглед на мнение
                        Ето това синьо чаках ! Има ли си име, това най-светло синьото по джамиите? Действа ми като мехлем.
                        Има си име - лазур. И изразява копнежа на иранската душа по необятността на небето...
                        А това за Дидима има ли го някъде в пътепис? Много ми се иска да видя как си възприел храма на Аполон с велосипед и скоростта на камила.
                        А защо замени колелото с мотор?!?

                        Коментар


                        • #57
                          От: Пътят до коприната през Иран

                          Първоначално публикуван от viki terzieva Преглед на мнение
                          Има си име - лазур. И изразява копнежа на иранската душа по необятността на небето...
                          А това за Дидима има ли го някъде в пътепис? Много ми се иска да видя как си възприел храма на Аполон с велосипед и скоростта на камила.
                          А защо замени колелото с мотор?!?
                          Отзад напред. По-бърз съм от камила . С колело е прекрасно да се пътува, но е голям лукс.Трябва да си много, много богат. Проблемът не е само в парите. Един грък бил казал навремето, че най-голямото богатство в живота на човека е свободното време. Ако минавам средно по 100 километра на ден, с двайсет-трийсет кила багаж, за да стигна до границата с Иран..., към това да добавим и няколко почивни дни. Вярно пари за бензин не даваш, но ...бензина минава през теб , трябват ти мнооого калории. Сега опитвам междинен вариант, не мотор а моторче - малко, смешно и дръгливо, но върви. И с възрастта и все по-притъпените възприятия, защото колкото и да се опитваме да сме будни лека полека заспиваме, май ще мина на голям мотор.Все по-трескаво съзнание, скучно ти е и имаш нужда от по-големи дразнители, които да те радват. Пак да кажа, че говоря за себе си.
                          Няма го на пътепис, беше преди дестина години. Няма и много снимки - нямах пари за повече от една лента (общо 200 лева цялото пътуване) тогава снимките бяха ценност,чакаш пред фотото да видиш какво е излезнало и се кръстиш, после задължително трябва да се видиш с този, на когото ги показваш и 30-те снимки бяха по-голяма радост от двете хиляди, с които се връщам сега, голяма драма .
                          Храма на Аполон...ще те разочаровам, като купчина камъни. Големи камъни. Аз съм археолог по образование, но не ставам за тази работа. По ми е интересно това, което стои зад камъка, но то е много неуловимо и трудно за изследване. И по някакъв си мой начин пропивам от атмосферата, знайки че моите проекции са илюзия. Трудно е да си учен и да виждаш красотата. За себе си оставих красотата, просто не мога да обхвана и двете. Но това е индивидуален недостатък. За мен картината от Дидима е прекрасното слънце отразено върху огромните нападали барабани, чаша кафе под смокинова сянка и бялата прах от каменоделските работилнички отсреща. И някакво смътно съжаление, че няма и няма как да разбера какво е било тогава, но не като сухи, академични факти, а като дух. Камо ли да си говоря с Аполон. За последното ми е най-кофти.
                          Изтрийте го модераторите после тоя отговор да не късаме нервите на хората, че пак ще ми наскачат, че съм във форум за мотористи . Но като отговарям отговарям, мога да съм лаконичен, но ние не се познаваме,за да си подаваме пасове.

                          Коментар


                          • #58
                            От: Пътят до коприната през Иран

                            Първоначално публикуван от ianakiev Преглед на мнение
                            Димо, покрай тия твои пътеписи , приятелката ми ти е станала голяма фенка .
                            Ще се ревнуваме, да знаеш.
                            Усещам как в тая тема се заражда следващата групичка за Иран.
                            Първоначално публикуван от Layer Преглед на мнение
                            Моята пък иска да ме изоставя заради седенето ми пред компа.
                            Постоянното четене на пътеписи и разглеждането на снимки.
                            Хората инвестирали в отношения, градили връзки, а ти, 2-3 приказки, някоя друга снимка, и ... всичко в коша !

                            Ше дойдеш неква сладкодумна ябълка на раздора

                            Айде, пускай още !
                            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                            Коментар


                            • #59
                              От: Пътят до коприната през Иран

                              Първоначално публикуван от Turbozmej Преглед на мнение
                              Един въпрос граничещ с глупостта: можеше ли това пътешествие да стане без мотор, с джип например?Т.
                              Ами да. Защо не? Всичко е възможно Просто щеше да е по-скъпо и трудно за организиране.

                              Първоначално публикуван от К.Наков Преглед на мнение
                              Аз моите снимки ги обработвам с Adobe Photoshop Lightroom 3.3 и не ми затрива exif data (просто , като информация)
                              Не познавам Лайтрум-а. Вероятно и в шоп-а може, но не знма как ...

                              Първоначално публикуван от boiko73 Преглед на мнение
                              Вече едвам трайвам да отида лично да се убедя колко е хубаво в Иран. Давай още.
                              Доколкото знам, няма да ти се размине

                              Първоначално публикуван от Жоро Танев Преглед на мнение
                              Димо, а нощните снимки с трипод, монопод или от ръка ги правиш?
                              От ръка при хората, мостовете и други от статив.

                              Първоначално публикуван от churov Преглед на мнение
                              ..ако знаеш колко въпроси имам по темата...
                              Стреляй с въпросите Янко, не ме жали


                              Първоначално публикуван от milentv Преглед на мнение
                              Ето това синьо чаках ! Има ли си име, това най-светло синьото по джамиите? Действа ми като мехлем.
                              Този цвят е известен като тюркоаз. Обаче не това е важното...Аз си мислех, че ще срещна това синьо чак в Самарканд (Узбекистан) ... заради популярните снимки от там. А се оказа, че то започна веднага след Турция и продължи през всичките станове за да приключи в Русия. Или храмовете на територията на Туркестан. Чували ли сте за тази "Държава"? Това понятие обединява мечтата на всички мюсюлмани от централно азиатския регион за обща държава (без Иран). Старата столица на Казахстан носи това име - Туркестан. Това е и древната обединителна идея на туркмени, узбеки, казаци, таджики, киргизи и уйгури. Последните попаднали по "случайност" в днешен Китай и както там се шегуват - "Им не повезло..." т.е. - не им провървяло, щото наистина нямат какъвто и да е контакт с останалите.
                              Но да се върна на синьото. То наистина е впечатляващо...Чудех се откъде са го взели, как пък никой друг не го е видял освен тях и т.н. Вече си имам версия
                              Видели са го в Памир и Тян Шан. Това е точния цвят на езерата. Невероятно е. Когато за първи път видях малкото Сасик Кул и после Кара Кул, Исик Кул и т.н., разбрах откъде е сньото ... Руснаците са правели изследвания за технологията и състава на керамиката и използваните пигменти, защото тези джамии и до днес не са променили цвета си, което е една друга голяма тема ...

                              А пред Дидима навремето облегнах велосипеда на оградата, разпънах катуна и си сварих кафе...
                              Виж сега, напълно те разбирам, но твоя случай е друг все пак Ти прекрасно знаеш какво има в Дидим. Кога е правен храма на Аполон, от кой и защо ...
                              Можеш спокойно да си пиеш кафето отпред и нямаш непосредствена нужда да пипнеш колоните. Освен това, те са толкова грамадни, че отдалеч се виждат по-добре

                              Преди години имах идея за проект - кръгла маса, да се напише "учебник", в който историческият поток обединява паралелно възгледите на академичните кръгове на всяка една от прилежащите ни държави
                              Шегаджия Това е напълно невъзможно. "Обединени историци" може да кандидатства за най-кратък виц

                              Имам един въпрос - коя е най-добрата конфигурация като екипировка за теб, ако се налага да пътуваш в жеги? Дали с ризница ще е по-добре или човек би се обезводнил повече? Ако можеш да даваш и датите в началото на поста, това би било полезно за човек, който ще пътува из тези земи -да знае кога какъв мор го чака . Има ли нещо от екипировката, което .ти беше излишно или пък ти липсваше?
                              Не съм пътувал само по ризница и не знам. Вятърът е толкова горещ, че ще се обезводниш бързо...Има си принцип- Гледай как са облечени местните! Е, няма араби/перси/египтяни по къс ръкав и къси панталони ... (тези в градовете не ги броим). Моето яке беше лятно - големи участъци от него са мрежа, но има и подплата-мрежа. Панталона е лятният вариант на IXS- Сахара -мрежа от вътрешна страна на бедрата, вентилационни отвори над коленете и отзад. В якето имах "Camel Bag". След покупката на замразена минерална вода изчаквах 20тина минути, и когато буцата лед се поразтопи я пъхах в торбата на гърба си. Така имах за пиене студена вода още около час, пък и хлад по гърба
                              Подробно за излишните работи ще пиша накрая, а какво носех съм описал тук: Централна Азия - 2010

                              А летният панталон се стопи по сгъвките, които се опираха в мотора
                              Тази температура я измерих на сянка и не беше най-високата по маршрута...

                              ______2
                              Е = MZ

                              Коментар


                              • #60
                                От: Пътят до коприната през Иран

                                Есфахан (продължавам да го наричам с "Е", щото не чух иранците да му викат Исфахан...) както знаете е много, много стар град. Столица на Персия и се намира в географския център на Иран. Аз ще се огранича само с тези няколко думи, доколкото в този град човек може да остане месец и да не му стигне да обиколи всичко, което има за гледане ... Само малко пояснения, нощните снимки са от Площада на имамите, а моста е "Алах-Верди Хан" на река Zayandeh, строен 1602г. Да този град е на 2500г., но аз бях решил да видя и още един Язд, за който бях чувал че е по-стар от Есфахан и има сериозни основания да се смята за най-старият град на планетата .... Затова се върнах за малко до площада, колкото да заснема тези няколко пакистанки, любовта към книгите на местните и един портрет, след което продължих около 350км на юг към Язд.





                                ______2
                                Е = MZ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X