Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мухарската линия

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Росен
    отговори
    От: Мухарската линия

    Погледни в тази тема последното мнение - постигнахме нещо обединените клубове и работим в тази насока - http://forum.fishing-mania.com/viewt...7824&start=135

    А колкото до бекинга и шнура - трудно се стига до бекинга когато се лови на близка дистанция - когато се лови с почти цял шнур (е по нашите дерета е трудно) и думне някоя хубава риба ... много пъти съм се молил да ми е здрав възела между шнура и бекинга и редовно си го проверявам

    Остави коментар:


  • trapper
    отговори
    От: Re: Мухарската линия

    Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
    От доста години ходя само за пъстърва - и такава голяма риба не съм виждал ...А килограмовите са доста редки (не говорим за развъдници там не ходя)
    Зависи от базата за сравнение, Дани! Мой приятел и колега има завидна (и много голяма!) колекция от глави на балк.пъстърви над тая норма, а някои са около и над 3 кг., вкл. и трофей, хванат от сина му - всичките са уловени в свободни води. Главите на най-големите приличат на сьомги.
    Отдавна се каня да искам от ЕС финансиране на проект относно генетичния бар-кодинг на пъстървата в Балканския п-в. Проблемът ми е, че няма около мене кадърни млади изследователи, с които да работим, а аз съм вече мързелив, и с всеки изминал ден все повече...

    Остави коментар:


  • Daniel
    отговори
    Re: Мухарската линия

    От доста години ходя само за пъстърва - и такава голяма риба да ми развие шнура до бекинга не съм намирал (но продължавам да търся).
    Росен ми е обещал да ме води за щуки но не мога да намеря време да отида до тях, нямам и подходяща въдица, мойте са къси и малки класове.

    От наблюдения само мога да кажа че килограмова пъстърва не може да ти развие шнура дори и с 4 ти клас въдица.
    А килограмовите са доста редки (не говорим за развъдници там не ходя)
    Последно редактирано от Daniel; 14-01-12, 19:49.

    Остави коментар:


  • gabocvet
    отговори
    От: Re: Мухарската линия

    Първоначално публикуван от Daniel
    За 10 тина години не съм успял да намеря рибата, която да ми развие шнура до бекинга (за съжаление)
    А дори и да хвана такава на дали ще и дам да го направи.
    Дани никога ли не си ходил за щука или за бяла мряна на муха или просто не са твоя риболов.
    Ще ми бъде интересна да разкажеш.
    Успех и наслука през новата година.

    Остави коментар:


  • Daniel
    отговори
    Re: Мухарската линия

    За 10 тина години не съм успял да намеря рибата, която да ми развие шнура до бекинга (за съжаление)
    А дори и да хвана такава на дали ще и дам да го направи.

    Остави коментар:


  • nickolay.kujumdjiev
    отговори
    От: Мухарската линия

    Здрасти,

    Само да допълня за бекинга.... Освин всичко изброено от теб, Даниеле, функцията му е и като влакно, което се ползва при борбата с голямата риба. Тоест ти си мяташ с шнура и закачаш едно голямо добиче, което почва да ти развива аванс. В един момен дължината на шнура не стига и почва да ти развива от бекинга, докато измориш рибата и я прибереш при теб.
    ( разбира се тук става дума за едни други реки и морета, не за родната ни картинка)

    ..... за TheWanderer - не можеш да минеш без лидер + типет. Това са два елемента от линията. Лидера е конус - от шнура към типета ме намалява сечението и така пренася енергията от шнура и разгъва мухата.
    (тук има и изключение разбира се, като при риболова с нимфи ползват монофил с еднакво сечение между шнура и нимфата. Но аз не съм в час по този вид риболов и повече не мога да кажа за него).

    Остави коментар:


  • TheWanderer
    отговори
    От: Мухарската линия

    Да задължително ще нося очила , зрениетое богатство !

    Остави коментар:


  • Daniel
    отговори
    Re: Мухарската линия

    Ако си мислиш, че като натрупаш опит няма да късаш жестоко се лъжеш
    По принцип сам трябва да си прецениш колко да е дълъг типета и лидера.
    Ако е къс - мухата ще се забива във водата, ако е дълъг няма да изпъва добре линията,
    но това по някога помага ако искаш мухат да пада много леко.
    Обаче за да прецениш трябва да се научиш да хвърляш - май те нещата станаха много вързани

    Един съвет - винаги ползвай очила (дори и прозрачни).
    Винаги по закона на всеобщата гадост, след изпускане на риба или случайна закачка
    мухата винаги лети право в окото - на един приятел му се размина за малко - заби се малко под окото.

    Остави коментар:


  • TheWanderer
    отговори
    От: Мухарската линия

    Благодаря ти много , аз ще използвам типет , защото съм неопитен и със сигурност ще мятам няколко балтийски замятания и ще късам , така че мисля да късам типета и да си пазя лидера , ако имам още въпроси ще пиша , виждам че си доста компетентен !

    Остави коментар:


  • Daniel
    отговори
    Re: Мухарската линия

    Здрасти.
    шнура не се реже!!!
    намотава се целия, има си и посока - както е навит хващаш края и намотаваш.
    бекинга навий всичкия ако е много - размотаваш шнура и махаш колкото прецениш, трябва да имаш малко място до края на шпулата.
    Шнура не се намотава много стегнато, както и бекинга.
    Лидери можеш да ползваш готови 9 фута 5Х е достатъчен за тази въдица.
    Можеш за начало да връзваш мухата директно на лидера и когато малко се скъси с около педя връзваш типет.

    Обикновенно аз ползвам дължина на лидер + типет = на дължината на въдицата + 1/3 от въдицата.

    Остави коментар:


  • TheWanderer
    отговори
    От: Мухарската линия

    Здраво алл рибаре !
    Запалих се по риболова още от малък , но обикновенният риболов с пръчка и плувка не ми стигаше.Сега се заех с риболова на муха.Съвсем начинаещ съм , идва месец март и трябва да се подготвям за предстоящия сезон.Решил съм да си купя въдичка клас 5/6 Filstar - 17 лева , лека макаричка клас 5/6 , бекинги , шнурове , лидери и всичко необходимо! На теория научих кастинга (остава и практиката) , възлите са показани по-горе , но си нямам ни най-малка идея колко бекинг трябва да се сложи , целият ли се намотава , колко шнур да се намотае , колко да е дълъг типета и прочие.Моля светнете ми , защото не познавам в града ми никой мухар или някой който разбира.
    П.С.: Толкова много се запалих по риболова с изкуствена муха , че си лягам,сънувам и ставам с мисълта за това , притеснявам се да не се превърне в маниа , но какво пък толкова всеки има мании

    Остави коментар:


  • Daniel
    започна тема Мухарската линия

    Мухарската линия

    Мухарската линия се състои от бекинг, шнур, лидер, типет
    Бекинг
    Служи за допълване капацитета на макарата, държи шнура не меко за да не се наранява и спомага за лесното оттичане на водата. Хубавите бекинги не задържат вода.

    Шнурът
    Осноната част на мухарската линия,
    формата тешеста и видът му пренасят подходящата муха на подходящото място.

    Лидер
    Конусовидно влакно, обикновенно дълго 2,75 метра.
    Пренася енергията от шнура към типета без загуби на енергия, спомага за обръщане на мухата и правилната презентация.

    Типет или Повод
    Монофилно влакно между Лидера и Мухата.

    Подходяща дължина за мен Лидер + Типет е дължината на въдицата + 1/4 от нея.

    Ето и няколко подходящи възела:
    Бекинг към макарата

    Бекинга към шнура

    Лидера към шнура

    Лидера към типета

    Мухата към типета


    Сега за последния възел има много по добри от показаните за малки куки от 16 и нагоре аз лично ползвам Davy Knot възела е много лесен, бърз и здрав

    За куки от 10 до 16 според мене добър възел е improved clinch knot

    За по големи нимфи аз лично по голями куки от 8 ми номер не ползвам
    ето този възел

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X