Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пещери, въртопи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Пещери, въртопи

    Здравейте колеги,
    Аз съм пещерняк и едно от заниманията ми е търсене на неоткрити още пещери. В безлесните територии възможните места общо взето се знаят. Горите обаче още не са проучени добре. Молбата ми е, ако по време на лов видите въртоп или венец, който има потенциал за пещера да ми кажете местоположението му. Ще се опитам с няколко думи да обясня как се познава дали има потенциал:
    - Трябва да е в карстов район - например Врачански Балкан, Понор, Белоградчик. Ако наблизо има други пещери, значи районът е карстов.
    - Въртоп е фуниевидно пропадане на почвата, през което се оттичат дъждвни води, а понякога и малки поточета. Много въртопи са потенциални входове на пещери.
    - Дупки на животинки в скални венци - най-често на лисици, също са потенциални входове.
    - Важно е от цепката да духа - силно течение, което се усеща с ръка
    - През зимата около възможните входове на пещера снегът се топи, защото отдолу излиза топъл въздух
    - Периодични изворчета са потенциални пещери
    Не ме интересуват дупки, в които може да се вмъкне човек - те вероятно са добре известни и проучени. Интересуват ме цепки, от които духа и могат да се отворят до пещери при разкопаване. Предварително ви благодаря!
    www.offnews.bg

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X