Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Sibirski
    отговори
    До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Самите горските от Кормисож казват същото, че мечки вече нямат страх от хората, и че не мислят много и влизат при хората лесно. На мой приятел оттам мечка сега изяло магаре. По празници бяхме там и видяхме пресни мечешки следи твърде, ама твърде близо до къщите. Пък и мечките лесно се разглезват от лесна плячка, едно да подгониш дивото прасе в гора и съвсем друго е да влезеш в обора, нали?!

    Остави коментар:


  • derhunter
    отговори
    До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Първоначално публикуван от Теодор МБ Преглед на мнение
    ......

    Дивото си е диво, неизбежно ще има по някой инцидент от време но време. Няма как, при условие, че човекът се навира и малкото останали кътчета дива природа.
    С малката но съществена разлика че не хората а мечките в случая се навряха при хората. Да поясня за който не знае. Мечките там не са били никога толкова много. Повечето са избягали във времето от резервата. Средата на 90-те години ходех с един мой приятел и носехме ябълки и круши да хранят мечките вътре че беше криза и нямаше храна за живинките. Носили сме и съндъци с мармалад и дори един път бракуван локум. После и нас ни натисна нямането и спряхме да носим, а и не се намериха и други ентусиасти. Тогава и настана голямото бягство навън. В райони където не бяха виждали меци от години изведнъж взеха да се мяркат. Първо пострадаха пчелините а след това и добитък взе да дава фира. Хората го възприеха като инцидентно явление но явно не беше. Грешна държвна политика. По-точно никаква.

    Остави коментар:


  • Теодор МБ
    отговори
    До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Срещи с мечки има постоянно. Горските, жителите на тези места, общо взето всички в "мечешките райони" имат по-далечна или по-близка среща. Очевидно не е чак толкова опасно, при условие, че се спазват определени правила на поведение и не се дразни излишно звера /коеточесто се прави, колкото и да е абсурдно!/. Сериозни и фатални инциденти има рядко, при това често се оказва, че и жертвата има меко казано лека вина.
    Така че проблемът не е чак толкова сериозен, колкото драматизират журналистите. Наистина, шокиращо е, но не и толкова опасно като цяло. С Мецана плашат децата от малки, с масата си и зъбите си е залегнала като нещо плашещо в съзнанието и затова като направи беля, има огромен отзвук. Точно като нея, други диви животни убиват, когато се почувстват застрашени - например змиите. Те убиват много повече хора, но това просто не е интересно, не се пише! И докато мечката прави беля веднъж на десетилетие, междувременно колко много хора бяха убити или тежко обезобразени от кучета! И то в повечето случаи не безпризорни пумита, а домашно отглеждани зверове.
    Дивото си е диво, неизбежно ще има по някой инцидент от време но време. Няма как, при условие, че човекът се навира и малкото останали кътчета дива природа.

    Остави коментар:


  • Чавдар (V93)
    отговори
    До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Първоначално публикуван от Тедо /LJ73/ Преглед на мнение
    ... ПС: Някои хора имат сериозен проблем с главата... и си мислят, че ще го излекуват с постоянното носене на "пушкало", дори като ходят до тоалетната...
    Хайде по-кротко а! То хубаво да се перчиш от позицията на градски турист - природозащитник, ама ще си ми интересен да отидеш да поживееш малко при онези хора в Родопите и да трябва да ходиш сам (или с децата си) да кОпаш на нивката с картофи насред гората, че и понякога да замръкваш там ...


    Явно е, че в онзи район има проблем. Едно време са хранели мечките за да има по какво да гърмят отговорните другари и чужди туристи, сега мечките са защитен вид, а нямат и естествен враг и е много вероятно да са се поразвъдили повече, отколкото може да се изхранят. И, естествено, започват да навлизат и на територията на хората, с всички произтичащи последствия ...

    Остави коментар:


  • Тедо /LJ73/
    отговори
    До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    в неделя ходихме с децата в Зоологическата градина и съжалих, че нямам пушка - наслагали разни зверове и даже ги хранят с месо, а пенсионерите взимат по 100лв пенсия! Недопустимо! Ами, ако някое дете падне при мечката или се промуши през оградата и влезе при пантерата?!!

    Мечки и вълци в гората - това е недопустимо!!!

    Всичките да се застрелят и да се продадат кожите за "пред камината"!!!


    ПС: Някои хора имат сериозен проблем с главата... и си мислят, че ще го излекуват с постоянното носене на "пушкало", дори като ходят до тоалетната...

    Остави коментар:


  • Rabin
    отговори
    До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
    То че сега покрай сухото ще гори и мокрото-ясно. ...
    А дано дожевея да се направи нещо и за животинския вид, на който принадлежа. Че ми омръзна все ние да горим за кефа или поради безумието на някой друг homo-sapiens, човек не бих го нарекъл.

    Остави коментар:


  • derhunter
    отговори
    До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Първоначално публикуван от persuader Преглед на мнение
    Мисля че някой в тврдо решил да избива мечки а журналята вкарват както те обичат народа у паника даже сигурно вече пенсионерите се оглеждат за мечки в центъра на София - като гледам и в по горната статия се споменава за обяд за изгладняла стръвница етц. Досега като гледам никой не е станал за обяд значи явно причината не е глад.
    То че сега покрай сухото ще гори и мокрото-ясно. Че журналята са си инструмент, и то ясно. Не знам от къде си и познаваш ли района, но аз за период от време, май-октомври, в този край съм имал няколко срещи с този вид. Един от най-стряскащите беше под хижа Пашалиица, до водохващането за с. Павелско. Меца с малко. Знайно е че в тази ситуация тя е изключително опасна. Срещата мина без жертви и от двете страни, въпреки че се озовахме очи в очи на 10-15 м. един от друг. Пак там преди хижата, до параклиса беше изоставен един от големите краварници защото не можаха да се справят с напастта от гладни зверове.

    Остави коментар:


  • sir Borko
    отговори
    До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    То е хубаво да сме добри и състрадателни , ама не до глупост. Не става със закони.
    Ако съм на мястото на колегата от хижата бих си взел две , три подходящи кучета и бих се разхождал спокойно. То друг вариант не виждам.

    Остави коментар:


  • persuader
    отговори
    До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Мисля че някой в тврдо решил да избива мечки а журналята вкарват както те обичат народа у паника даже сигурно вече пенсионерите се оглеждат за мечки в центъра на София - като гледам и в по горната статия се споменава за обяд за изгладняла стръвница етц. Досега като гледам никой не е станал за обяд значи явно причината не е глад.

    Остави коментар:


  • Rabin
    отговори
    До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Първоначално публикуван от borko73 Преглед на мнение
    Нещо се обърка нашата раса-бялата. По времето на Джек Лондон дивите зверове са били избивани. Негрите са си били негри, без специален статут при започване на работа. Алигатор в басейн с деца просто е нямало как да попадне...
    Не всички са резистентни на промиване на мозъка. По времето на Лондон такова състояние на ума Природата е наказвала с прекратяване на животоподдържането . Ама вече много се изучихме и в градовете няма какво да ни яде (всъщност децата ни има какво да ги убие, БГ патент). Туканка си хортуваме сладко, по default сме събрани от инакомислието. Ама мнозинството си гледа сапунките и гласува за BigBrother... Гледам всяка сутрин как бабичките хранят бездомните глутници. И по един или друг начин си прокарват разбиранията за света. Законотворците с отворени обятия приемат тия закони по някаква неразбираема за мен причина. Няма да се учудя и да притикат закон у всяко семейство - задължително поне по едно бездомно куче. Останалите бягат кой накъде види.
    p.s. не е само тука де, тая мода си е американски патент. Тепърва има да патим.
    http://skromni.virtualave.net/cgi-bi...le.pl?econo&52
    ... втората част с плъховете
    Последно редактирано от Rabin; 19-05-10, 11:20.

    Остави коментар:


  • sir Borko
    отговори
    До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Нещо се обърка нашата раса-бялата. По времето на Джек Лондон дивите зверове са били избивани. Негрите са си били негри, без специален статут при започване на работа. Алигатор в басейн с деца просто е нямало как да попадне...

    Остави коментар:


  • Rabin
    отговори
    До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Mисля си и ме напушва на смях... Има ли желаещи за еко-агитатори в пропищелите села? Дето вече са опрели до изселване... Да обясняват на пострадалите как и що са безобидни ако не ги закачаш, закони, наредби и т.н. Защото подозирам, че и да четат форуми там, потребителите на нет не са мнозинство.
    Последно редактирано от Rabin; 19-05-10, 10:40.

    Остави коментар:


  • Sibirski
    отговори
    До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Убитият от мечка е бивш хижар на хижа Преспа

    Хижарят Шиков 30 г. се спасявал от лапите им, преди да падне курбан
    Село стана мезе за стръвници
    Мечката убийца за отстрел или в зоопарка, нареди министър Караджова



    Kметът Емил Сираков e притеснен, че съселяните му могат да станат обяд на някоя изгладняла стръвницаХората в смолянското село Кутела са в шок след кървавия инцидент, разиграл се по сред бял ден в понеделник. Селото е в траур след смъртта на 65-годишния Никола Шиков, разкъсан от озверяла стръвница.
    Инцидентът се разиграл около обяд в гъсталак на метри от табелата за края на селото. Човекът скоро се пенсионирал след почти 30 г. работа във високопланинската хижа "Преспа". Там бившият хижар успял да се опази невредим от многобройните хищници, бродещи из непристъпните планини край горската къщичка, кацнала на 1790 метра надморска височина. Загинал обаче по ужасен и злокобен начин на метри от дома си. И то от малко животно, на не повече от две-три години, с лапи около 13 см, както установили по-късно разследващите. Главата на човека била обезобразена до неузнаваемост, липсвали части от гърба, а цялото тяло било раздрано и нямало място без следи от мечите нокти.
    "Молехме се да не стане някоя пакост, но не ни се размина", кръстят се хората в Кутела. Още миналата година гладните животни се престрашили и започнали да слизат и до центъра на селото. Катурнали 6-7 кошера и отмъкнали едно животно. С всяка година обаче стават все повече и все по-безстрашни.
    Смъртта на Шиков е първият подобен случай, но миналата година човек от чепеларското село Богутево се размина на косъм от смъртта. След ръкопашна битка с мечката дърварят лежа две седмици с разкъсано лице и десетки шевове. Никой не знае обаче нито колко на брой са мечките, бродещи из околните баири, нито колко от тях са стръвници. Местните казват, че са виждали и обикновената кафява мечка, и черната карпатска. В миналото хранели животните с плодове и мармалад, затова не слизали в селата да нападат. "Сега обаче няма кой да се грижи за тях и животните слизат в селата дори и през деня", разказва кметът на Кутела Емил Стоянов.
    Местните са категорични, че няма жител на красивото родопско селце, който да не е имал "меча среща". Хората вече са толкова наплашени, че са готови дори да блокират основния път между близкото село Момчиловци и Смолян, за да им се помогне. Те настояват държавата да ги защити, защото не можело животните да бъдат по-ценни от хората. До вчера стопаните в смолянското село търпеливо се примирявали, защото мечките отмъквали животни, разрушавали кошерите, плашели добитъка, но на човек още не били посягали.
    "Още днес издаваме съответния документ, който да разреши отстрел или улов на мечката, или да бъде пратена в зоопарк, ако има малки мечета." Това обеща министърът на екологията Нона Караджова, която изказа съболезнования на семейството на жертвата. "Ще предприемем спешни мерки за ограничаване на мечата популация в Родопите", категоричен бе областният управител на Смолян инж. Стефан Стайков. Той ще поиска от Министерството на земеделието и храните също да предприеме мерки, тъй като популацията на мечката в Родопите се е повишила до застрашителни размери и създава проблеми в региона. "Ще поискаме специално съвещание и с МОСВ, за да поискаме да ни се разреши определен отстрел на мечките, защото това повече не бива да продължава", подчерта областният управител. Той каза още, че много пъти при обиколките му в селата на област Смолян фермери и кметове на села, са го апелирали да вземе мерки за разрешаване на проблемите с мечките. Кметът на Кутела е категоричен: "Селото е в паника, такова чудо не сме виждали! Трябва да се вземат мерки и да се реши този проблем". Селският управник, който е ловджия, разсъждава, че това може да стане или като се разреши отстрелът на мечки в определен период, или като се облекчи съществено процедурата по издаване на разрешителното.
    Той допълва, че на регионално ниво са правени събирания, за да се търси решение на проблема, но така и не е намерен. Най-вече, защото е нужна и промяна в закона според него.
    "Мечките са защитени от закона, а хората не са защитени от мечката. Стана така, че животът на едно животно е по-ценен от това на човека", разсъждава кметът и тревожно обикаля хората, които са се събрали на селския мегдан. Някои се провикват, че ще се изселват, други, че продават добитъка, за да не рискуват. Трети обаче се инатят и казват: "Че защо ние да бягаме, да бягат мечките"! Всички обаче са единодушни, че сега няма да могат да ходят в гората да си обработват нивите, да събират сено, дърва за огрев, гъби за прехрана. Немалко семейства успяват да оцеляват благодарение на тях.
    Щиляна Чакърова


    РЕАКЦИИ

    --------------------------------------------------------------------------------

    224 бродят в Смолян
    Инж. Асен Карабов
    шеф на Регионалната дирекция по горите
    Популацията от мечки в Смолянско е вече толкова голяма, че конфликтите и срещите с тях са неизбежни. Убийството на мечка става при строги изисквания, които се спазват и могат да отнемат много време. Планът за управление на мечката, изготвен от МОСВ, е насочен така, че да има максимално строги процедури преди отстрел - трябва да се докаже, че става дума за една и съща мечка, да се убие по определен начин. Според данните от пролетното преброяване на дивеча през април в област Смолян има 224 мечки.

    Хората са в паника
    Дора Янкова
    кмет на Смолян

    Нападението на мечката ще доведе до пълна психоза сред жителите на община Смолян, които в условията на криза разчитат основно на гората - за дърва, гъби, плодове, обработване на градини и ливади. Проблемът се задълбочава и от факта, че мечките са гладни, защото няма никаква система за подхранване. Не бива обаче храна за мечките да стават хората. Ще свикам спешно съвещание по проблема.

    Вестник Стандарт

    P.S. Не ми се мисли, че в района ще има ранена мечка, щото тогава ситуация ще излезе извън контрола. А че такава ще има при потеря гаранция е 100%!

    Остави коментар:


  • derhunter
    отговори
    До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    За колегата който питаше защо след като е убила не го е изяла. Както каза Стария, вероятно нападението е от изненада или от невъзможност за отстъпление, не от глад. До тук условно ясно. Навлизаме в територията на дивите животни и трябва да се съобразяваме с това но...Това е и територията на живот на местното население, и тя е извън резервата. Да знаеш че мецаната при следваща среща с човек ще види лесна плячка. Ако оживее до тогава де. И ако това наистина стане повод да се изтрепят един куп други меци направо ще е жалко.
    Последно редактирано от derhunter; 19-05-10, 13:55.

    Остави коментар:


  • persuader
    отговори
    До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Първоначално публикуван от Stas Преглед на мнение
    А според теб защо е убит? И защо не е изяден?
    Нямам идея.

    Остави коментар:

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X