Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Първоначално публикуван от banchok Преглед на мнение
    ...Здравейте, днес набрахме гъби, които не сме срещали. Знаем най-важното правило при гъбарите - когато се съмняваме, да не консумираме. Ако някой може да ги познае да пише, защото ще ме е яд да ги хвърля, ако са ядливи. Намерихме ги в широколистна гора.
    Най-вероятно са ливадни виолетки- ядлива гъба, но си трябва гъбар да ги погледне отблизо.

    По-долу - горски печурки от неделната разходка:

    Когато захарността в гроздето намалява, моята се покачва.

    Коментар


    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1.jpg
Прегледи:1
Размер:101.3 КБ
ID:5534017Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2.jpg
Прегледи:1
Размер:116.5 КБ
ID:5534018
      Когато захарността в гроздето намалява, моята се покачва.

      Коментар


      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Първоначално публикуван от Nikolov61 Преглед на мнение
        [ATTACH=CONFIG]645990[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]645991[/ATTACH]
        И тук ги има в изобилие. Онзи ден бях в гората и беше пълно с такива, даже минах с джипа през няколко. Но ме е страх да ги бера, защото имат двойник, който е почти 1/1 със сърнелата.
        ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
        0878 23 58 34- Радо

        Коментар


        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
          И тук ги има в изобилие. Онзи ден бях в гората и беше пълно с такива, даже минах с джипа през няколко. Но ме е страх да ги бера, защото имат двойник, който е почти 1/1 със сърнелата.
          Това са горски печурки. Другия път обещавам да ги заснема по-подробно, че на снимките сега не се познават добре.
          Когато захарността в гроздето намалява, моята се покачва.

          Коментар


          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
            И тук ги има в изобилие. Онзи ден бях в гората и беше пълно с такива, даже минах с джипа през няколко. Но ме е страх да ги бера, защото имат двойник, който е почти 1/1 със сърнелата.
            И правилно, не ги бери. Който не може да различи сърнела от двойника и по-добре да не рискува.

            Първоначално публикуван от Nikolov61 Преглед на мнение
            Това са горски печурки. Другия път обещавам да ги заснема по-подробно, че на снимките сега не се познават добре.
            Ясно си се вижда какви са гъбите.
            Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
            Селска фурна аспух нема. Пак същият.
            В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

            Коментар


            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Ванка тук около нас се късат да берат манатарка. Днес минаха щатните и опоменаха че привършват.
              Луд не се мори,само се поти...и охлажда с бира 0884480846

              Коментар


              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Бай Иване, аз по принцип си бера само манатарки, пачи крак и булки, защото за тях съм убеден, че ги познавам. Не искам да рискувам моето здраве, а и това на семейството ми. Има хора които берат почти всичко, но според мен това е доста наивно и рисковано.
                ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                0878 23 58 34- Радо

                Коментар


                • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
                  Бай Иване, ...
                  Още не бая, справям се и без баене...
                  Последно редактирано от derhunter; 06-11-13, 23:30.
                  Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                  Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                  В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                  Коментар


                  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                    още не бая, справям се и без баене...
                    Незнам дали баеш ама преди един час ти званях . Щерката ми ти испрати една снимка на бос човешки крак та от случая аз почнах да заеквам. Па да не ти казвам какво трабанче снощи пред джипа искочи та виж организирай се.
                    Луд не се мори,само се поти...и охлажда с бира 0884480846

                    Коментар


                    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Но ме е страх да ги бера, защото имат двойник, който е почти 1/1 със сърнелата.
                      За кой двойник на сърнелата говориш, защото доколкото знам по нашите ширини нямат двойник. Имат един, но в Северна Америка.

                      Коментар


                      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Първоначално публикуван от PolYank Преглед на мнение
                        За кой двойник на сърнелата говориш, защото доколкото знам по нашите ширини нямат двойник. Имат един, но в Северна Америка.
                        Имат и е отровна.
                        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                        Коментар


                        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Добре де. Дай повече инфо. Коя е? Как се казва? Как изглежда? Намерих това: http://venijen.blogspot.com/2013/01/blog-post_16.html
                          Последно редактирано от Балканджи; 07-11-13, 10:06.

                          Коментар


                          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Да, широко е разпространено мнението в България , че сърнелите нямали отровен двойник и за това са най-безопасни за бране.Слушал съм го и по радиото, гледал съм го през годините и по ТВ.Дрън-дрън!!!
                            Най-простото нещо е да отвориш един атлас на гъбите в България /или електронен такъв/ и да видиш, че имат повече от 1 отровен и то супер отровен двойник.Народа вярва на рекъл-казал, не ще да чете.......

                            Коментар


                            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Върни се на 8-ма страница пост 145. Там ще видиш кои са двойниците.
                              0898496264 -Пламен

                              Коментар


                              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Първоначално публикуван от PolYank Преглед на мнение
                                Добре де. Дай повече инфо. Коя е? Как се казва? Как изглежда? Намерих това: http://venijen.blogspot.com/2013/01/blog-post_16.html
                                Ето вече си имаш и отговор на въпроса, но и една-две вметки от мен: За да няма смесване на двойниците с ядливите първо обръщате внимание на следното- и двата двойника в напълно развит вид са умалено и то доста копие на напълно развита, отворена сърнела, но при тази големина, височина/ 15-тина см/ истинската ядлива е все още яйцевидна. Другото е че и двата двойника са с много тънко и жилаво пънче и гугла, докато ядливата е много по-масивна и месеста.
                                Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                                Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                                В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X