Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Първоначално публикуван от goiko Преглед на мнение
    Ако сега се сложат гъби в саламура ще се запазят ли до зимата?
    Да, ще се запазят . Важно е да не са на топло много или на слънце.

    Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
    Мечтая си за това време .Тука вали всеки ден аз вкарах само 200 бали и умирам всеки ден пороиииии.....Иначе чакаме есенната манатарка тая без червици...Септември ще бъде май.....
    Къде ги тия дъждове. Ние си мечтаем за дъжд. Жалко, че на теб ти пречи за балите.....

    Коментар


    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

      колеги кажете нещо за тръбенката в нашия район я има с тонове ако някой търси тръбенка може да ми пише

      Коментар


      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

        А кой е вашия район
        Снощи ядох пържени тръбенки и бяха невероятно вкусни.
        Искаш ли да получиш умен отговор-питай умно!
        0894328706

        Коментар


        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Дайте една акуална снимка на тези тръбенки, че не ги познавам.
          Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
          Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

          Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

          Коментар


          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Тръбенка от гугъл, че в момента не мога да кача собствени снимки.
            http://crest-group.com/img/user/thum...b96c42ef37.jpg
            Представи си пачи крак, само че сиво-кафяв до черен. И пънчето не е плътно, а е тръбовидно (кухо). Някъде и казват и "тромпет" - прилича наистина.
            Доста трудно се забелязват първите гъби, но като привикнат очите откриваш, че гората е пълна с тази гъба. Интересна гъба.

            Коментар


            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

              шуменска област или малко по-точно герлово / гр.Върбица/ и всички села в района / язовир Тича /

              Коментар


              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Първоначално публикуван от valkov.val Преглед на мнение
                Ти си ок а тук е адска жега.
                Ние пък си палим камините,още не е завалял сняг,но ей така за фон!

                Коментар


                • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Днес уж за боровинки и жълт кантарион, ама така между другото срещнахме и тези. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:30072010.jpg
Прегледи:1
Размер:95.4 КБ
ID:5196970
                  Лопата - друг солдата!!!

                  Коментар


                  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Прекарах една чудесна почивка в Парк Родопи, хотел Здравец. Там се видяхме два пъти с автора на темата Bgbul - с гражданското име Венелин Чоков. Всеки ден Вени товари четири-пет празни щайги и жена си(леко рижава, бих я определил като пачи крак) и забиват в гората.Там където пътищата свършват "Нивата" не отказва. И ми остави Вени един ден 5-6 килограма (благодаря още веднъж!) гъби. Предимно жълта рогачка (не бях я виждал),манатарки, бисерни и пачи крак. В кухнятя на хотела отказаха да ги сготвят, та ги нарязах за сушене. Всички с изключение на рогачката погинаха. Нея я мариновах. Предупреждавам - трябва по-дълго и да се извари и маринова. Защото е жилава и лютива.

                    Учудих се на ниските изкупни цени 3-4 лв/кг. Почти на кантар да си купиш в Метро всякакви сушени гъби или култивирани пресни.

                    Още една тайна. Вени има куче-гъбар и като вземе със себе си, открива под повърхността ...трюфели. Затова и Е-мейлът му е bgtrufeli

                    Коментар


                    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Колеги. не съм гъбар, но искам да ви питам за една гъба, която съм виждал само веднъж в детството ми и ми се е запечатала като много ярък спомен. Открихме гъбта по миризмата двамата с брат ми. Беше преди поне 25 години в природен парк "Златни пясъци"... Гъбата силно миришеше на мърша (най-точното определение което мога да дам). Беше доста голяма, с бяло пънче, а "чадърчето" и (не знам дали е правилно да се казва така) не беше с обичайната за повечето гъби форма, а сферично и кухо - ярко черврно на цвят - с отвори по него. Вътре на дъното имаше някъкъв сок (пак червен мисля, че беше), а цялата гъба стоеше някак мазна и лигава! Привличаше много мухи, та се питам възможно ли е да е някакъв вид хищник, който се храни с насекоми..?! Никога не съм попадал повече на нея, а бродя доста по горите... Ще се радвам ако описанието ми е достатъчно точно, за да индефицирате това странно създадение на природата (абе изглеждаше си като извънземна) и да разкавете повече за него, а ако някой качи и снимки ще е супер.. Благодаря предварително!

                      Коментар


                      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Първоначално публикуван от Marto-Novobranko Преглед на мнение
                        Колеги. не съм гъбар, но искам да ви питам за една гъба, която съм виждал само веднъж в детството ми и ми се е запечатала като много ярък спомен. Открихме гъбта по миризмата двамата с брат ми. Беше преди поне 25 години в природен парк "Златни пясъци"... Гъбата силно миришеше на мърша (най-точното определение което мога да дам). Беше доста голяма, с бяло пънче, а "чадърчето" и (не знам дали е правилно да се казва така) не беше с обичайната за повечето гъби форма, а сферично и кухо - ярко черврно на цвят - с отвори по него. Вътре на дъното имаше някъкъв сок (пак червен мисля, че беше), а цялата гъба стоеше някак мазна и лигава! Привличаше много мухи, та се питам възможно ли е да е някакъв вид хищник, който се храни с насекоми..?! Никога не съм попадал повече на нея, а бродя доста по горите... Ще се радвам ако описанието ми е достатъчно точно, за да индефицирате това странно създадение на природата (абе изглеждаше си като извънземна) и да разкавете повече за него, а ако някой качи и снимки ще е супер.. Благодаря предварително!
                        Тази гъба се казва "ФАЛОС". Има три разновидности. Двата до сега сме ги срещали и у нас. Ето ти снимки на нашите гъби:
                        Но ако искаш виж по името в Гугъла. И на англииски да го напишеш ще е по-добре. Ще останеш учуден от произхода на името и някой статии за тази гъба.
                        Много е вкусна. Особено докато е яйце, но е изключително рядка(тази червената).
                        Първата е бялата гъба- фалос, а втората е тази червената за която питаш, но малко са и поизяли червения сок. Тъй като соковете на тази гъба са сладки на вкус - бързо биват изяждани.
                        Тази гъба има силно неприятна миризма. Предизвиква главоболие при някой хора (при мен например), но я посочват като една от гъбите за предпазване от рак. (това последното не е мое мнение, а прочетено в руска книга ) В Русия тази гъба дори има воал(като булченски воал ).
                        Имам още доста снимки , но да не прекалявам.
                        Това ли е гъбата за която питаш?
                        http://lu-dost.blogspot.com/2010/05/...impudicus.html
                        http://www.google.bg/imgres?imgurl=h...w=1024&bih=677
                        Прикачени файлове
                        Последно редактирано от bgbul; 18-08-10, 22:33.

                        Коментар


                        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Първоначално публикуван от Marto-Novobranko Преглед на мнение
                          Колеги. не съм гъбар, но искам да ви питам за една гъба, която съм виждал само веднъж в детството ми и ми се е запечатала като много ярък спомен. Открихме гъбта по миризмата двамата с брат ми. Беше преди поне 25 години в природен парк "Златни пясъци"... Гъбата силно миришеше на мърша (най-точното определение което мога да дам). Беше доста голяма, с бяло пънче, а "чадърчето" и (не знам дали е правилно да се казва така) не беше с обичайната за повечето гъби форма, а сферично и кухо - ярко черврно на цвят - с отвори по него. Вътре на дъното имаше някъкъв сок (пак червен мисля, че беше), а цялата гъба стоеше някак мазна и лигава! Привличаше много мухи, та се питам възможно ли е да е някакъв вид хищник, който се храни с насекоми..?! Никога не съм попадал повече на нея, а бродя доста по горите... Ще се радвам ако описанието ми е достатъчно точно, за да индефицирате това странно създадение на природата (абе изглеждаше си като извънземна) и да разкавете повече за него, а ако някой качи и снимки ще е супер.. Благодаря предварително!
                          Сферична, червена и куха? Звучи като същински Clathrus ruber. http://www.google.bg/images?um=1&hl=...=&oq=&gs_rfai=

                          Коментар


                          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Първоначално публикуван от ГАЗель Преглед на мнение
                            Сферична, червена и куха? Звучи като същински Clathrus ruber. http://www.google.bg/images?um=1&hl=...=&oq=&gs_rfai=
                            Същата беше колега! Вярно ли е предположението ми, че се храни с насекоми..?!

                            Коментар


                            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Първоначално публикуван от ГАЗель Преглед на мнение
                              Сферична, червена и куха? Звучи като същински Clathrus ruber. http://www.google.bg/images?um=1&hl=...=&oq=&gs_rfai=
                              Това е уникално красива гъба.......онемявам ....и я има в България.....
                              Къде може да се види ?

                              Коментар


                              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Първоначално публикуван от Marto-Novobranko Преглед на мнение
                                Същата беше колега! Вярно ли е предположението ми, че се храни с насекоми..?!
                                Не е хищна гъба. Храни се с дървесина, а привлечените насекоми разпространяват лепкавата маса със спорите й. Среща се рядко в цяла Европа като предпочита по-южни, по-топли региони. До сега не съм срещал такава, а и не знаех дали се намира и у нас но ето, браво на теб. Наистина извънземна и сигурно много смрадлива гъба.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X