Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Колега, сега видях снимката... Мойте съболезнования с бай Сотир баща ви редовно си пиехме бирата и пушехме по цигара когато имах време да изляза с джипа на разходка. До някъде сме съседи имам къща наблизо... та и аз обикалям за гъби в района когато съм отпуска.
    0-

    Коментар


    • TigerHunter
      TigerHunter коментира
      Редактиране на коментар
      Обади се, като минаваш насам. Винаги имам време за по бира, цигара и приказка. Радвам се, че сте се познавали. Сотката беше много "земен" човек. Мир на душата му...

  • Днес сутринта, с братчедът сефтосахме манатарките. Отидохме към 6 и 30 в кориите между Перник и Рударци(700-750м.н.в). Вече имаше 5 коли паркирани, вреше от гъбари, поне 20 човека срещнахме. Намерихме двадесетина манатарки екстра качество, с размерите на ябълка, без червеи. Един от гъбарите беше намерил 3 булки, а и аз намерих една разпукнала, колкото чиния. За обяд извадих от фризера още 6, пазех ги от миналата година и майка ми ги панира. За първи път опитвам булка гъба, божествена е, но да видим утре как ще съм.

    Коментар


    • Мотивираш ме.
      Булката наистина е разкошна на вкус. И панирана и не. Аз имам и някое бурканче.
      Your conscience is all you can take to your grave.

      Коментар


      • Излязох и аз днес след обяд, но за малко, да видя какво е положението. Въпреки, че дъжд е падал достатъчно, сякаш още малко искат да се постопли. Навътре в гората е изключено, Там през топлите месеци. По слънчевите места, тук-там по някоя огнена манатарка и ли хлебна.Не ги бера и двата чешита. Намерих само една истинска, но беше позастаряла. Нарязах я на тънко за сушене. Булки, по местата дето съм брал с кофи, нищичко. И те явно искат още малко

        . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:104894195_1761909887284290_6822092425634240321_n.jpg
Прегледи:726
Размер:540.9 КБ
ID:6616554

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:105032765_268954784197128_8323456512677975504_n.jpg
Прегледи:746
Размер:614.0 КБ
ID:6616555

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:105039387_819649921897631_2610812887922807553_n.jpg
Прегледи:660
Размер:291.1 КБ
ID:6616556

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:105372377_263914418029217_2999250650891160983_n.jpg
Прегледи:662
Размер:1.10 МБ
ID:6616557

        Your conscience is all you can take to your grave.

        Коментар


        • Добре си излязъл на фотото
          На нас клиренс ни трябва , не скорост

          Коментар


          • TigerHunter
            TigerHunter коментира
            Редактиране на коментар
            Убавец, нема що... Жената дойде с мен. След изричното обещание, че екстреми няма да има. Дори отидох с Кияка. Излизането беше в памет на татко, с когото обикаляхме тия места.

        • Aз излязох и вчера,много рано, надеждата ми беше в едно церово насаждание на 1150м.н.в. Обаче греда, на поляната разпъната палатка, един плик с манатарчици(около 2 килограма) окачен до палатката на един цер, а за дървото вързано куче. Обиколих все пак и намерих две млади бронзови манатарки, където са ги пропуснали. От там обратно по моите си места, намерих още две манатарки и към половин кило пачи крак. Днес се пребих от косене, но утре, рано рано съм в ниското.

          Коментар


          • TigerHunter
            TigerHunter коментира
            Редактиране на коментар
            Ниското е по-добре според мен. Където ходя аз, е между 600 и 650 м. Паднаха доста дъждове, но и не е имало истински топли дни,

        • Добре е в ниското,ама ври от такива като мене. В събота беше като булевард Витошка, толкова гъбари не бях срещал. Все пак добре е че близо до София няма пунктове за изкупуване, иначе не ми се мисли.

          Коментар


          • Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
            Масловките и аз не ги бера. Трудни са за чистене, хеле па след дъжд, когато отгоре са разлигавени. Иначе са вкусни. Из борчетата, предпочитам рижийка. Като ги изпържиш, са като дробчета. Не съм опитвал да консервирам. Пачункото си е голям кеф, както и да го приготвиш.
            Аз не мога да смогна да мръдна... Донякъде ме е яд, но много работа и много задачи. С татко, Бог да го прости, все намирахме начин да се измъкнем за няколко часа да мръднем. Сега всичко мен чака, а толкова обичам да ходя за гъби. И заради него искам да изляза. Където сме обикаляли.

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:104482798_3529859553709502_1340735393637022694_n.jpg
Прегледи:1045
Размер:24.3 КБ
ID:6615581
            Да, искат белене масловките, но не е чак такава драма. Аз бера само младите - със затворени тръбички. На тях дунапрена не им се маха. Вкусни са и поне на мен не ми създават грижи на стомаха.

            Всъщност и аз този занаят съм го научил от баща ми. Като малък ме качваше в Трабанта и ме водеше за гъби. Показваше ми коя, каква е, какви двойници има и как да ги различавам. Тогава нямаше интернет, но той имаше 3-4 книги с цветни картинки. Бяха ми супер интересни и съм ги прелиствал стотици пъти. У нас се носеха по 2-3 кофи гъби и започваше консервената фабрика...

            Рижийка никога не съм ял пържена. Баща ми ги прави винаги мариновани. Не помня точно рецептата, но слага по 4-5 зърна карамфил на бурканче от лютеница. Всъщност всички гъби ги маринова по тази рецепта, но рижийките стават уникални. Най-хубавото мезе за ракия. Маринова кладница, виолетка, рижийка, кавакова припънка, манатарка.

            Но и той доста остаря, налегнаха го сериозни болести и не му се излиза вече. Аз рядко намирам време. Бера по малко, колкото да си направя кефа. Жената ме е анатемосала и не опитва диворастяща гъба. Та си ги хапвам сам.
            Nissan Terrano 2,7 TDI

            Коментар


            • TigerHunter
              TigerHunter коментира
              Редактиране на коментар
              Оооо, моята е същата. И тя и тъщата са наплашени от историЙ, как всички отровени и умряли от гъби, били все опитни гъбари. Аз за опитен гъбар се нямам, но гъбите които познавам, само тях бера и при най-малкото съмнение - хвърлям.
              Преди месеци, татко беше набрал колкото за едно пържене есенни, последни ливадни печурки. Младички. Супер вкусни. Даде ми ги и аз си ги пръжнах вечерта в масълце. Останаха ми. На следващия ден, жената и тъщата ги омели и заявиха, че нямат нищо общо с култивираните от магазина. Ми, много ясно!
              Ама ме чакаха да Омра първо.

            • TigerHunter
              TigerHunter коментира
              Редактиране на коментар
              Колкото до масловките, хапвам ги. Но нямаше. Една съвсем мъничка съм снимал. До едно борче я намерих. Но, когато има манатарки и булка, масловките ги снобирам.

            • bullet_pk
              bullet_pk коментира
              Редактиране на коментар
              Познавам токсиколог. Казвал ми е, че натравянето от някои гъби може да се прояви и след 3-4 дни. Така, че ако се събудиш но другата сутрин, не бързай да се радваш...

          • Днес излязох в ноското, ниско ниско се оказва 800 м.н.в според сателита на гугъл. Малко се успах, отодох чак в 7,15 и вече имаше 4 коли паркирани, общо срещнах 8 колеги гъбари, всеки с по2-3 кила манатарка набрана. Успях да набера 4,3кг. манатарка, бронзова и обикновена, повечето млади и 2 булки. Намерих общо 8 булка гъби, но повечето бяха фаза яйце и ги оставих.
            Утре ще пробвам по Витоша как стоят нещата, пачункото дали тръгна.

            Коментар


            • Тука днеска валя доста. Мисля в събота да пръскам лозето сутринта и после да шавна. Пък, ще видим.
              Your conscience is all you can take to your grave.

              Коментар


              • Мене пък ме изненадаха следобеда, докараха ми 10 кубика дърва, та утре гъбинга отпада. Евентуално може да мръдна след обяд, ако не съм гроги.

                Коментар


                • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
                  ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
                  Редактиране на коментар
                  Кажи им и мен така да ме изненадата с 10 кубика може и метровки , нямам претенции, нали ще е изненада

              • За изненадването, уж трябваше в петък да ги докарат, че било валяло, но вчера изневиделица се обадиха след обяда, дали да ги карат. Викам карайте, че да не завали пак в петък. Днес ги прекарахме и наредихме до 11 часа и след обяд драснах по Витоша за гъби. Този път взех на обучение внука на кумовете, 9 годишно момче. Набързо набрахме 2кг. пачи крак и 1,3 кг. манатарка. Оставих си половин кило пачи крак, другите ги дадох на малкия да се радва.

                Коментар


                • Днес пак бях в ниското, повече гъбари от гъбите, срещнах поне 20 човека. Явно трябва да си купувам челник и да ходя в 5 часа. Успях все пак да набера към 4 кила манатарки и 5-6 гъби пачи крак. Манатарките младички, повечето бронзови.

                  Коментар


                  • TigerHunter
                    TigerHunter коментира
                    Редактиране на коментар
                    Какво ги правиш после, Митко?

                • Днешните, едно кило заделих за жената и сина в София, най- добрите, другите в три кутии от маслини, нарязани във фризера и останалите пържени за обяд с вчерашния пачи крак. Тези от вторника пак същата схема. Утре съм на Витоша при онази горичка където в неделята ме изпревариха тези с палатката.

                  Коментар


                  • За трите от ляво - печурка ,ама за тези от дясно не съм сигурен защото отдолу спорите не са със същия цвят.
                    Прикачени файлове

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X