Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Днес съм на вилата и слязох в градината да огледам какво имам за копаене. Открих две големи групи от непознати за мене гъби, след справка най приличат на това https://manatarka.org/flammulina-velutipes/ . Едната група са около един орехов пън(пролетта изсъхна орехът и го отрязах) , а другата група е до торището, не забелязах мъртва дървесина около нея. Има общо над 5 кила гъби поне, ама ме е страх, гъби по картинка и описание не бера. Утре може да излеза по Витоша да огледам за кладници.

    Коментар


    • Откриване на зимния гъболов https://photos.app.goo.gl/g13E4rBuhz8fQdyv9

      Коментар


      • Гъби-много. Няма какво да ги правя.

        Коментар


        • Мисля буркани да правя.

          Коментар


          • Първоначално публикуван от arni68 Преглед на мнение
            Мисля буркани да правя.
            Не знам, дали си правил, но специално сърнелите си загубват аромата при бурканиране. Поне при моя метод. Инъче имам от миналата година и не са мръднали. Аз ям и останалото раздавам бързо. Желаещи има.

            Коментар


            • То и аз съм повече по правенето отколкото по яденето.После ги раздавам на буркани

              Коментар


              • Наизлязоха и при нас сърнели, ама не ми се занимава нито да бера, нито да бурканирам. Не са някаква кой-знае колко ценна гъба.
                Миналата седмица баща ми набра кило и половина дребни млади ливадни печурки. В пъти по-ароматни и вкусни от сърнелита са. Бидоха задушени в масло и изядени веднага.
                Жината, щот с предразсъдъци, ме чака да умра, ама на другия ден доомете кот остана.
                Your conscience is all you can take to your grave.

                Коментар


                • https://photos.google.com/share/AF1Q...M0JBВчера открих сезона....да се похваля

                  Коментар


                  • gabocvet
                    gabocvet коментира
                    Редактиране на коментар
                    Пипни нещо линка, грешка 404

                  • orela
                    orela коментира
                    Редактиране на коментар
                    Слял е линка с думичката "вчера". Ето само линка https://photos.google.com/share/AF1Q...pveUdlbGw2M0JB
                    А какви са гъбите?

                  • arni68
                    arni68 коментира
                    Редактиране на коментар
                    Слял съм го верно,ама не мога да го оправя,мерси за поправката

                • Днес сутринта направих първото излизане за годината, на по принцип дашни места, около 750м.н.в,няма и помен от никакви гъби. Явно този година ще закъснеят повече и от лани.

                  Коментар


                  • Хладно е още, Митко. След дъждовете ще иска и някой топъл ден да тръгне мицела. И аз се глася, ама не по-рано от края на следващата седмица.
                    До сряда го дават все мърляво. Четвъртък-петък ако се постопли малко, събота или неделя ще е добре да се провери.
                    Your conscience is all you can take to your grave.

                    Коментар


                    • Днес се прибирах от Лом за София и на 4 места бяха изложили сергии с манатарка- една покрай Благово и 3 в Бързия. Та се бях наточил здраво и директно с един приятел хванахме по Витоша. За два часа разходка само 5 гъби пачи крак и една разложена манатарка. Това на към 900м.н.в. Мисля да изчакам до сряда да мине данданията от уикенда и да се пробвам по на ниското около 750 метра.

                      Коментар


                      • 5-700 метра, мисля че има повече шансове. сега бих ходил по Средногорието по-скоро, отколкото по Витоша. Или ако е Витоша, по ниското. Ярлово. Боснек, Чуйпетлово...
                        Your conscience is all you can take to your grave.

                        Коментар


                        • Предполагам, че това е някаква ливадна печурка, двора ми е пълен с такива на слънчевите места.

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20200607_115610.jpg
Прегледи:365
Размер:709.5 КБ
ID:6610759
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20200607_115710.jpg
Прегледи:363
Размер:766.4 КБ
ID:6610760
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20200607_115544.jpg
Прегледи:372
Размер:583.0 КБ
ID:6610761
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20200607_115549.jpg
Прегледи:374
Размер:589.2 КБ
ID:6610762

                          Имаше и няколко такива, отново не са в сянка. Позеленяха отдолу.

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20200607_122121.jpg
Прегледи:378
Размер:659.4 КБ
ID:6610763
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20200607_122155.jpg
Прегледи:377
Размер:650.5 КБ
ID:6610764

                          Общото е, че са в част на двора, която до обед е в сянка, а след обед я напича слънцето, ако това има значение.
                          Прикачени файлове
                          Всеки трети е шести

                          Коментар


                          • Със сигурност не е печурка, имам подобни групи и в моята градина, излизат всяка година май месец ,а последните снимки са на някаква манатарка.

                            Коментар


                            • това зеленото е синаквица ,двойник на манатарката могат да ти създадат доста проблеми

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X