Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За произхода и самосъзнанието на българите.

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    Преди няколко месеца в НИМ пред един куп учени глави -историци и археолози зададох следният въпрос:
    - На територията ни има археологически находки още от Неолита. Бихте ли ми посочили поне един гвоздей или връх на стрела, открити в земите ни, за които може да се твърди, че са "славянски"..?!

    Отговора бе:

    Не разполагаме с подобни артефакти!

    Коментар


    • #77
      От: За произхода и самосъзнанието на българите.

      Известно е от къде произлизат наименованието на славяните. Слави са наричали безправните(робите) в РИ.
      Известно е кога е започнало да се използва за наименование на народност, дори е известно и кой го е употребил пръв в официален документ и защо.. И действително истината е неудобна. Но не и за нас.
      За мен обаче е необяснимо защо толкова хора желаят корените им да произлизат от славяните, дали пък вярно не е до народопсихология, родила поговорката: "Преклонена глава, сабя не е я сече"..

      Коментар


      • #78
        От: За произхода и самосъзнанието на българите.

        Първоначално публикуван от artefekt Преглед на мнение
        Известно е от къде произлизат наименованието на славяните.
        Все пак тази.. територия, в която живеем, в която някога е имало и държави, се нарича България, има такава и при р.Волга, има и Кабардино-Балкарска реСпублика, що за странна мания да си кръщаваш страната на несъществуващо (според Bogiloff) племе, че и ти да се наричаш така ?
        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

        Коментар


        • #79
          От: За произхода и самосъзнанието на българите.

          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
          Все пак тази.. територия, в която живеем, в която някога е имало и държави, се нарича България, има такава и при р.Волга, има и Кабардино-Балкарска реСпублика, що за странна мания да си кръщаваш страната на несъществуващо (според Bogiloff) племе, че и ти да се наричаш така ?
          .....откъдето минели те оставят след себе си Бели градове.
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:White sity 1.GIF
Прегледи:1
Размер:19.5 КБ
ID:5601157
          Последно редактирано от smng0303; 25-07-14, 10:10. Причина: Бели градове

          Коментар


          • #80
            От: За произхода и самосъзнанието на българите.

            Първоначално публикуван от artefekt Преглед на мнение
            ...
            За мен обаче е необяснимо защо толкова хора желаят корените им да произлизат от славяните, дали пък вярно не е до народопсихология, родила поговорката: "Преклонена глава, сабя не е я сече"..
            Не е до НАРОДОпсихология, ами до обикновена психология. Каквото ти кажат до 7-годишна възраст е вярно, каквото и да ти се случвва по-натам. Това важи за 99% от хората и 99% от фактите в техните глави и по същество е нещото, което предпазва общестата от разпадане. Това е известно отдавна и не случайно семействата се стараят да задържат в този период децата при себе си, а държави, религии, партии и какви ли не други се стремят да докопат децата именно в този период. Не случайно се казва и че на някой му липсват първите 7 години - не че му липсват, просто ги е прекарал по начин различен от този който го обвинява.

            п.п. Голяма част от моето поколение е било в държавни детски заведения от 10-12 месечна възраст. Ми нормално е да ни бучи в главите и турското робство, и славянската доктрина, и монархо-фашизмът, и освободителната армия.

            Коментар


            • #81
              От: За произхода и самосъзнанието на българите.

              1. Управлението на свинаря ми е дисонантен исторически момент!(но има и по)
              2. Преди години на изпита в университета писах за: Голямото и противоречиво време на Стефан Стамболов
              https://www.youtube.com/watch?v=GkgGEDEGfs8....(така е"по темата" не "официална доктрина")...герб нямаше тая държава!
              3. Хроники и драскачи много. Encyclopеdia Britannica, Инк е първо речник на частно издание и второ за изкуство и науки и от къде, кога, кого и колко като информация се е случвало след нам си коя си 1780г. и трето после остави...
              4.За кокошкарите не си прав част от жителите на Татарстан предпочитат да се само-идентифицират като българи и отричат да са свързани с татарите....ти какъв си!? Родолюбец май не.... и мен мноо неща не ме кефат, ма одя о кенефо, не по-форумите!
              5.Има и доста смислено о тва дето си ни препоръчал но и тук, условно!
              6.
              "братя, роднини и родоначалници"....имам и пра дядо хайдутин и дядо участвал в две войни, татко и аз за жалост само протестираме....
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:554903_564005373618364_1658986927_n.jpg
Прегледи:1
Размер:162.6 КБ
ID:5601186
              ....това от 03.03.2013г.на рождения ми ден точно,там го празнувах..... но железо има!
              7."Канове","Хаан" е имало както и да ги наричат князе, царе, ханове, канове, „Обзор хронографов русской редакции“, Тук А.Попов пише за князе но и това 1800-а г. все някакви племенни водачи, вождове.....Тур (говедо)
              8. За Афганистанците съм солидарен .....тия както ги нарече "прабългарския компонент" рискуваш да обидиш някого! Ти какъв си отново да запитам? Аз имам родословно дърво на 200г. и имам насоки знам се. (че и гръцко с което не се гордея)
              9."Рух не прецака ли Синдбад в нощите"......
              6. Последно ти от кои си. -Българин да се наричам, първа радост е за мене!
              10.
              За произхода и самосъзнанието на българите. Нека всеки себе си!
              Последно редактирано от smng0303; 25-07-14, 12:58. Причина: герб

              Коментар


              • #82
                От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                Божилофф, може ли да се обзаложа, че не си със руса косица и сини очици, а май-май си "тъмен балкански субект" ?

                Тука пробвА ли се или не верваш на шарлатаниЙ ? http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=60594
                Тия с русите коси и сини очи са си и там в далечния изток

                Коментар


                • #83
                  От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                  Първоначално публикуван от smng0303 Преглед на мнение
                  4.За кокошкарите не си прав част от жителите на Татарстан предпочитат да се само-идентифицират като българи и отричат да са свързани с татарите....
                  Като се пускат разни линкове към сайтове, да пусна и аз http://www.bulgars.ru/
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • #84
                    От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                    Като се пускат разни линкове към сайтове, да пусна и аз http://www.bulgars.ru/
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:mintimer.jpg
Прегледи:1
Размер:38.8 КБ
ID:5601198
                    ...жезълът на Калфата

                    Коментар


                    • #85
                      От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                      Това май съм го писал в темите за Северна Корея (имам честта да съм се ръкувал с другаря Т. Живков и да бъда щипнат по бузката от другаря Ким Ир Сен когато строени на летището посрещахме Тато). Та, идва бай ТодАр в КНДР на обмяна на опит с Великия Вожд през 1974 ли 75-та ли беше и го посрещат корейските другари със следния лозунг: "Приветстваме първия партиен и държавен ръководител на една от най-старите страни в света с над 4 000 години история !!!" Бай Тодар (вече щерка му подгряваше голямата истерия около честването на 1300 г. България) ле-е-еко и Фнимателно направил забележка, че са сбъркале другарете домакини с едно 2-3 иляди гОдини, но-о-о-о-о в отговор на това с любезни азиатски усмивчици му обяснили, че грешка нема и ние можем да си честваме 681-ва г. по некои наши си съображения, но приветствието е вярно и дружбата между българския и корейския народи датира доста по-отдавна.
                      По-късно като студент във Франция (където непрекъснато ме питаха защо не съм негър, щото нали "БюрюндИ", а не било ли, а това "БюльгарИ", т`ва пък къде е ? ) се забърках в компания южнокорейци, които не само не се учудиха, но и много добре знаеха къде е България. Реших да ги изчеткам за начетеността им и един път подхвърлих, че има версия, че българите, дошли в Европа са били, така, с дръпнати очи, като корейците. С четирима корейци бяхме на масата и четиримата отговориха "Знаем, знаем" . Пак там група млади китайски номенклатурчици, дошли на езиков курс, не се изненадаха откъде съм, не питаха защо не съм негър и ме ядосаха, подхвърляйки леко подигравателно, че "заради вас сме строили стената".
                      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                      Коментар


                      • #86
                        От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                        Първоначално публикуван от artefekt Преглед на мнение
                        Известно е от къде произлизат наименованието на славяните. Слави са наричали безправните(робите) в РИ.
                        Известно е кога е започнало да се използва за наименование на народност, дори е известно и кой го е употребил пръв в официален документ и защо.. И действително истината е неудобна. Но не и за нас.
                        За мен обаче е необяснимо защо толкова хора желаят корените им да произлизат от славяните, дали пък вярно не е до народопсихология, родила поговорката: "Преклонена глава, сабя не е я сече"..
                        1. Корените не са в резултат на желание, а факт(със съответните проценти). И не знам какво толкова необяснимо има.
                        2. Що се отнася до спекулацията "слав" <-> "роб", тя набира сили при Хитлер, който даже обявява славяните за тора на арийската раса. Нормално. Трябвало му някакво основание на човека за бъдещата война. Какво му сторил този "тор" знаем. За съжаление измряли твърде много бели хора.
                        А иначе думата за "роб" се появява някъде около 6 в. пр.н.е в древногръцкия и се е произнасяла "склавос". По това време германци и славяни все още не са се разделили на отделни клонове в Северна Европа и гърците не били чували нито за едните нито за другите. Очевидно произходът и не свързан с думата "славяни", такива още нямало. Просле думата преминала в латинския и от там в западноевропейските романски езици, като с времето "к" изчезнало. А и в немските.
                        Например германците са използвали и използват тази дума "с(к)лавос" за роб, но тяхното наименование за "славяни" е "венди". Все пак разграничавали "славяни" от "роби", за разлика от тебе.

                        Бих могъл да ти разкажа за произхода на думата "венди" но какво ли те интересува, ти да не си славянин я.
                        Врочем ще напиша все пак нещо, може на някой друг да му е интересно.
                        Първоначално римляните наричали хората на север от Рейн и Дунав "близнаци" откъдето произлиза днешното "германци". Всички им изглеждали еднакво руси, еднакво синеоки, облечени в едни и същи кожи, живеещи в едни и същи землянки ...... . С времето започнали да забелязват и различия, например в "галските войни" Цезар записал, че германския му преводач имал големи проблеми при превеждането с едно от племената, на вид германско. С опитите за усвояване на териториите на север, научавали все повече за хората там но името "близнаци" продължавало да е валидно. От времето на тиберий е останала една бележка (в някакъв по голям "исторически труд" ), че "германците" по Дунав били по жестоки от "германците" по Рейн.
                        Още по късно римски "историци", които никога не били излизали от Рим, започнали да раздават имена на племената на север(въпреки, че римските колонисти там отдавна знаели местните имена на племената). Използвали имената от римския пантеон. Виждал съм карта с нанесени имена на "народите" на север от сорта на "марсии", "меркурии", "венети" и още много други. Венетите бяха разположени северно от Дунава. Още по-късно станало ясно, че "венетите" не са "германци". Думата обаче преминала в съвременните езици и се използва и до днес в Германия (венди) за славяни. Хитлер направил всичко възможно да я заличи и да я подмени с "роб" но не успял изцяло.
                        Винаги се намират такива като тебе дето краткото внушение "славянин" значи "роб" им звучи добре, не им трябва повече. Още Паисий се е възмутил от такива. Но за теб е разбираемо. Доколкото може да се съди от снимката ти (ако е твоя) къдравата коса и гърбавия нос не сочат европейски (т.е. славянски) произход. Но пък други (наистина е трудно да се съди от малката снимка), като лицев ъгъл, черепен индекс, телесни пропорции и "леки кости" (последното наистина много необосновано предположение, но вероятно плуваш с лекота) сочат "славянски" произход. Ако все пак не ти харесва тази "славянска" характеристика, приеми, че тези белези се дължат на готите. Все пак не всички готи са потеглили на запад. Въщност е едно и също.
                        За тези дето ще ме репликират, че "славянски народи, нации и белези" няма - използвал съм думата "славянски" за по кратко.
                        ПП Патриотизмът е хубаво нещо, но когато се основава на измишльотини, изсмуквания от пръстите и избиване на индивидуални комплекси се превръща в палячовщина.
                        Последно редактирано от bogilloff; 03-08-14, 17:57.
                        ОФБ ДБ X22SE
                        Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                        Коментар


                        • #87
                          От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                          Това май съм го писал в темите за Северна Корея (имам честта да съм се ръкувал с другаря Т. Живков и да бъда щипнат по бузката от другаря Ким Ир Сен когато строени на летището посрещахме Тато). Та, идва бай ТодАр в КНДР на обмяна на опит с Великия Вожд през 1974 ли 75-та ли беше и го посрещат корейските другари със следния лозунг: "Приветстваме първия партиен и държавен ръководител на една от най-старите страни в света с над 4 000 години история !!!" Бай Тодар (вече щерка му подгряваше голямата истерия около честването на 1300 г. България) ле-е-еко и Фнимателно направил забележка, че са сбъркале другарете домакини с едно 2-3 иляди гОдини, но-о-о-о-о в отговор на това с любезни азиатски усмивчици му обяснили, че грешка нема и ние можем да си честваме 681-ва г. по некои наши си съображения, но приветствието е вярно и дружбата между българския и корейския народи датира доста по-отдавна.
                          По-късно като студент във Франция (където непрекъснато ме питаха защо не съм негър, щото нали "БюрюндИ", а не било ли, а това "БюльгарИ", т`ва пък къде е ? ) се забърках в компания южнокорейци, които не само не се учудиха, но и много добре знаеха къде е България. Реших да ги изчеткам за начетеността им и един път подхвърлих, че има версия, че българите, дошли в Европа са били, така, с дръпнати очи, като корейците. С четирима корейци бяхме на масата и четиримата отговориха "Знаем, знаем" . Пак там група млади китайски номенклатурчици, дошли на езиков курс, не се изненадаха откъде съм, не питаха защо не съм негър и ме ядосаха, подхвърляйки леко подигравателно, че "заради вас сме строили стената".
                          Е, това бяха времената на "социалистическия интернационализъм в действие". Доста преди да те "щипнат по бузката" и да ходиш на срещи с "китайски номенклатурчици" едни други млади "историци" от сорта на тройния агент Божидар Димитров, сума години обменяха опит и съгласуваха историческата основа на "социалистическия интернационализъм". "Прабългарската карта" пак се оказа много удобна и за него. А за китайската мегаломанщина все още твърде малко знаем. Може да се окаже по голяма и от руската, че и от американската. Според китайската историческа(археологическа) доктрина всички хора произхождат от неандерталеца, само китайците - от синантропа. А пък синантропа е с 200 х. години по стар. Следователно .....
                          ПП. Що щеш ти в онез тежки времена студент във Франция, явно ненапразно партийни величия са те щипали по бузките.
                          ОФБ ДБ X22SE
                          Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                          Коментар


                          • #88
                            От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                            Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                            Все пак тази.. територия, в която живеем, в която някога е имало и държави, се нарича България, има такава и при р.Волга, има и Кабардино-Балкарска реСпублика, що за странна мания да си кръщаваш страната на несъществуващо (според Bogiloff) племе, че и ти да се наричаш така ?
                            Думата и името "България" не се среща в наши документи чак до Симеон. Няма я написана на нито една наша колона, в нито един наш ръкопис. Един студент я издраска на един камък в Плиска по време на разкопки, но използва букви, които по него време не са се използвари и никой не приема насериозно тази фалшификация. В гръцки източници от това време тази дума се среща, в латински също. Очевидно през този период нашите предци не са знаели тази дума(Щото ако я знаеха, и като се има предвид колоко са "велики" - щеше да изобилства). Българското население е научило, че го наричат така най-вероятно след Самуил, когато гръцките бирници се появили да събират новите данъци за императора.

                            За "Аспарух" и за "българи" не се споменава в източниците(чуждите, нашите източници по въпроса са създадени през 20-ти век) от онова време (а има доста информация) за битката при "Онгъла". Някакъв църковен "Мистик" (май Николай се казваше, не помня вече) на църковен събор следващата година надълго и на широко обвинява злопулучния император за лечението в Месемврия. Впрочем в резултат на събора май императорът губи властта, но това не е важно.
                            А предисторията, пак по същите документи е следната. Империята не е плащала на славянските си федерати по дунава от няколко години и с появата на
                            някакво малко племе (не се уточнява какво, нито пък се споменава българи, нито пък се споменава Аспарух) искрата на бунта пламнала. Новият император решил, че това е удобен случай да затвърди властта си с военна победа. После следват "баните" в Месмврия(очевидно се отнесъл твърде несериозно към победата си), а една година по късно империята платила дължимото на федератите. В нашите детски учебници по история пишеше, че това бил данъка, който "младата държава наложила на Видантия".
                            ОФБ ДБ X22SE
                            Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                            Коментар


                            • #89
                              От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                              Първоначално публикуван от bogilloff Преглед на мнение
                              2. Що се отнася до спекулацията "слав" <-> "роб", тя набира сили при Хитлер, който даже обявява славяните за тора на арийската раса.
                              Ще можеш ли да ни обясниш и произхода на спекулацията Vulgaris <->Βούλγαρος <-> Вулгарен, прост <-> Българин ?
                              Първоначално публикуван от bogilloff Преглед на мнение
                              Е, това бяха времената на "социалистическия интернационализъм в действие". Доста преди да те "щипнат по бузката" и да ходиш на срещи с "китайски номенклатурчици" едни други млади "историци" от сорта на тройния агент Божидар Димитров...
                              ПП. Що щеш ти в онез тежки времена студент във Франция, явно ненапразно партийни величия са те щипали по бузките.
                              Тежките времена бяха 1991 - 93 г. със стипендия (не от фондация "Людмила" , а от "Закуската на Митеран", писал съм го, да си чел).
                              Та, казваш Божидар Димитров облъчил целия китайски народ, че и двете КореЙ със социнтернационализъм ? А странната мания на няколко различни (и както показва историята - явно неподходящи за целта) места по света някакви нямащи връзка помежду си народи да си кръщават държавата Балкария-Булгария-България, защо пропусТна да обЕсниш (питахме по-горе) ?
                              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                              Коментар


                              • #90
                                От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                                Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                                Преди няколко месеца в НИМ пред един куп учени глави -историци и археолози зададох следният въпрос:
                                - На територията ни има археологически находки още от Неолита. Бихте ли ми посочили поне един гвоздей или връх на стрела, открити в земите ни, за които може да се твърди, че са "славянски"..?!

                                Отговора бе:

                                Не разполагаме с подобни артефакти!
                                Ами естественно, че така ще ти се отговори. Ако ти кажат нещо друго пак ще ги обявят за феодални старчета и ще видят премии през крив макарон. Историците (не само нашите) не от вчера ближат задниците на политиците.
                                Но ако сам потърсиш "славянски артефакти", можеш да намериш. Само трябва да се разходиш по музеите. Е, пирони сигурно няма. В славяно-германския бит преди преселението на юг пирони няма. За туй пък има керамика, погребения чрез трупоизгаряне, върхове на стрели се намират, мечове. Има няколко наколни селища - при Сребърна, при Езерово, има на няколко места селища от землянки - най-интересното намерено (за мен) е върху руините на Абритус.
                                Като се има предвид нетрайността на този вид "артефакти" наличните са предостатъчно за да потвърдят писъка на някогашния гръцки хронист изстенал - "пославянчи се цялата страна".
                                Интересна беше метаморфозата с мечовете. Пръвоначалната идея на новата българска история беше прабългарите да са въоръжени със саби, а славяните с мечове. Добре ама по време на разкопките не излизат саби. Копаят, копаят - излизат мечове. Лоша работа, мястото е прокълнато - сглобяваш мерцедес - излиза москвич. И решиха проблем кардинално - обявиха мечовете за прабългарски(виж по-горе за справка меча на ХАН КУБРАТ). И плеснаха с ръце и се прегърнаха и ...... . Да ама има едим проблем - по другите славянски държави такива мечове си се водят славянски. Та си мисля, че е въпрос на време някой млад български историк да извърти един докторат как прабългарите основали и останалите славянски държави. Сигурно мечовете ще са му основното доказателство. Нали вече в България доказахме, че са прабългарски.
                                ОФБ ДБ X22SE
                                Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X