Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Блусарска тема

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Блусарска тема

    Амиии... Тема за трите акорда, и как толкова елементарна музикална схема е способна да изкара сълзи от очите.Китарата в ръцете на добър майстор направо плаче, или те кара да си най-щастливия човек на света. А може и най-нещастния и най-щватливия едновременно.

    Започвам с една емблематична песен за този стил, с още по емблематични изпълнители. Инджой:



    Има още какво да кажа по темата, ама малко по малко. Хем да не стават дълги постовете, хем да има за по-дълго време.
    Ще се радвам да се включат всякакви хора почитатели на бавния ритъм и спокойния кеф.
    Има ли желание-има и начин!

  • #2
    Браво!
    Допускаш ли и разказване на историЙ и легенди за блуса?
    Например за сакраменталното значение на кръстопътя в блусарството и защо най-големият блус-фестивал се казва "Crossroads"?
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • #3
      Всякакви мнения са добре дошли.Не е дали допускам или не. Форума е отворен, и всеки който иска да каже нещо по темата може да си го каже.
      Аз не мога да имам претенции да допускам или не някой да пише и да се изказва.

      Давай, ама и пускайте по някоя добра песен или композиция.
      Последно редактирано от Кольо; 08-06-20, 21:15.
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • #4
        Ще стигнете и до джаз, рагтайм... И до нищо общо с метъл-рока, дето тука има камара почитатели.

        Коментар


        • Кольо
          Кольо коментира
          Редактиране на коментар
          Метъла е просто развитие на блуса.
          Между другото и аз съм заклет метълист, но пък стойностната музика не ми е чужда.

          А джаза е долу-горе висшия пилотаж в музиката, макар на мен да ми е чужд и неинтересен. Той също се явява развитие на блуса, но нещо не мога да го възприема, не е моята музика.
          Вероятно щото съм прозд тракторист.

      • #5
        За да нема разминавания, добре е да се определи кое какво е. Блуз, джаз, метъл...Бе достатъчно е да се ползва викито.
        Lancia Delta HF Integrale Evolucione

        Коментар


        • #6
          За "Crossroads" попитах - някой знае ли легендата? Водят я една от най-разпространените американски "народни приказки"

          P.S. Прочее на Кольо клипът е точно от "Crossroads"
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • Кольо
            Кольо коментира
            Редактиране на коментар
            Аз специално не знам, и ми е интересно.
            Давай.

        • #7
          Айде и от мен един блус, изпълнен от моя фаворит китарист Кени Бърел. И не един, а All Blues.


          Lancia Delta HF Integrale Evolucione

          Коментар


          • #8
            Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
            За "Crossroads" попитах...
            Кольо коментира
            Днес, 08:12
            Аз специално не знам, и ми е интересно.
            Давай.
            "Легендата разказва за Черния овен...", не , за черния негър Робърт Джонсън, баща на съвременния блус, разказва.
            А самата легенда е още по-стара, представлява негърски (или американски изобщо) вариант на легендата за Фауст.
            Накратко: ако искаш да станеш истински "блусмен" трябва да си продадеш душата на Дявола. За целта си взимаш китарата и/или хармониката и отиваш в полунощ на някой кръстопът. Там, на кръстопътя, ще срещнеш Дявола и ще сключиш сделката с него.
            Легендата е много експлоатирана - десетки книги и филми - игрални и документални.
            Бих препоръчал култовия детски "Crossroads" от 1986, чийто финал е яко "метализиран", затова не го пускам тука, а вместо него следния откъс:



            Също така документалния филм на "Нетфликс" "Дяволът на кръстопътя":


            "Бавната ръка" също е кръстил своя албум-"житейска компилация" Crossroads. Така е кръстил и Рехабилитационния си център за алко- и наркозависими музиканти в имението си в Антигуа.
            Има си и песен с такова заглавие.
            Последно редактирано от Bogoljub Gagic; 09-06-20, 08:58.
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • s_s1
              s_s1 коментира
              Редактиране на коментар
              От цялата тема най ми хареса яко "метализирания" финал,

          • #9
            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
            Амиии... Тема за трите акорда...
            s_s1 коментира
            Днес, 10:07
            От цялата тема най ми хареса яко "метализирания" финал,
            Аз също слушах метъл на младини... но-о-о-о-о с нахлуването на чалгата установих, че всички металисти са И чалгари едновременно
            Едва ли е от оценка на виртуозността на чалга-оркестрантите (някои там са наистина много добри).

            А метълът... зависи какво се има предвид. "Трите акорда" например са във всяка без изключение песен на АС/DC. Просто темпото е друго. И саундът, разбира се.
            Ама "метъл" ли са "Токоизправителите"? Те са си направо "блус-банда". Щото има такива, дето ползват не три, а два акорда (толкова знаят, изглежда). А едни други блъскат двойка струни на китарата и 1 (един) тон на баса до припадък и също били "метъл".
            За първа "метъл" песен се води това общоизвестното, защото в текста му се пее: "I like smoke and lightning / Heavy metal thunder..." Също е по "блус-схемата с трите акорда":

            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • s_s1
              s_s1 коментира
              Редактиране на коментар
              "I never wanna die

              Born to be wild"
              и разперват ръце за полет...
              Велико!

          • #10
            s_s1 коментира
            Днес, 10:33
            "I never wanna die
            Born to be wild"
            и разперват ръце за полет...
            Велико!
            Има(х)ме едни семейни приятели във ФАЩ (писал съм преди години). Съпругът беше англичанин (почина преди три години) и движеше любителска рок-група (и имаше як "Харлей" впрочем). Та на едно клипче в "Сурат-китапа" две- или тригодишното му внуче върти с усилие педалите на едно скрибуцащо триколесно велосипедче, а дядото върви отзад и му пее:
            "Get your motor runnin'
            Head out on the highway
            Lookin' for adventure
            And whatever comes our way"
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • #11
              За да приключим окончателно с темата за Дявола на кръстопътя, че нещо почваме да опошляваме възвишената тема, ето още един илюстриращ въпросната среща епизод, от 2000 г. Малко е рокаджийски, но "групата" си е доста блусарска - запознатите с творчеството им ще го потвърдят. "Групата" слагам в кавички, защото се събират от дъжд на вятър и това не им е основното занимание. Имат и два култови филма-пародии, забранени във ФАЩ - "Перото на съдбата" (перо за свирене на китара - The pick of destiny, с Рони Джеймс Дио, Тим Робинс, Мийтлоуф, с барабаниста на "Нирвана" в ролята на дявола и т.н.) и "Издигането на Феникса" (Фениксът е голям ... пенис, разбира се ). Има части от тях в тубата.

              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • s_s1
                s_s1 коментира
                Редактиране на коментар
                И това кефи, и музиката и клипа!

            • #12
              Благодаря бай Бого за образователните постове. Това за дявола и кръстопътя не го знаех. Радвам се, че го сподели с нас, това си е точно по темата.

              От мен следващата емблематична песен в стила, чиста класика в жанра



              Добри слушалки(за да не дразним съседите), или добра уредба, и в двата случая с доста усилен звук, отпускаш се на стола и затваряш очи.
              Не съм на кръстопът а в хола, но почти чувствам как съм готов да си продам душата, само да се появи отнякъде някакъв дявол...
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • #13
                Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                От мен следващата емблематична песен в стила, чиста класика в жанра
                ...
                Оригиналът, предполагам знаеш, не е на Клептън, а на John Weldon ("J. J." Cale). Май и той свири на първия, пуснат от тебе клип по-горе (с Б.Б. Кинг). Песента отдавна е забранена във ФАЩ и неофициално по всички радиостанции в Европа.
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • #14
                  Знам, че не е на Клептън, но не знаех кой е авторът.

                  А това,ч е е забранена го чувам също за първи път, и се изумявам. И като са я забранили кво-никой не взема наркотици ли?
                  Май не само нашия главуправник е тъп...
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • s_s1
                    s_s1 коментира
                    Редактиране на коментар
                    И аз ... До днес си мислех, че само в соц. лагера и само по Тошово време може да има такива забрани.

                • #15
                  Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                  Амиии... Тема за трите акорда, и как толкова елементарна музикална схема е способна да изкара сълзи от очите....
                  Я пак малко за трите акорда. Обикновено това са Ла-Ла-Си, от време на време задължително "нечисти" или "дисхармонични" както би казала някоя учителка в средно музикално училище, защото имат добавка, обикновено четвърти звук освен традиционните три тона (струни, клавиша) в акорда, който четвърти звук е със седем тона по-висок или по-нисък, т.нар. "септ акорд" (seventh chord). Получава се характерното "мяууу" в блуса. Разбира се има много други похвати и акорди, и всичко отдавна не е далеч така елементарно, но подробности за това има достатъчно из интернета.

                  Ако някой се е запитвал защо аджеба зад блус-китариста на сцената са наредени 5-6-10 китари и той периодично ги сменя, това не е от някакъв келешлък, суеверие, музикална чувствителност или "уважение към публиката". Просто китарите са настроени по различен начин. Освен традиционния "италиански лад" има още около 50 вида настройки, повечето така направени, че и "празна китара", т.е. с ненатиснати никъде струни звучи добре, а като ги минеш струните с "глайдера" (онзи метален или стъклен "напръстник") се получава потресаващият ефект, каращ много фенове да настръхват.
                  Някога негЪрите са свирели с гърлото на бутилка (bottle-neck guitar / slide guitar). Плъзгащата китара отдавна е еволюирала обратно до подобие на цитра.

                  Не знам дали феновете са наясно, че великите "мазни" сола в "The Dark side of the Moon" на Пинк Флойд например, не са дело на Дейвид Гилмор а на нает студиен музикант (по това време) - майстор на слайд-китарата Ry Cooder. Ето нещо от него:

                  Първо една класика от филма на Вим Вендерс "Париж, щата Тексас":



                  После нещо "по-свежарско" (не така меланхолично, де):



                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • Кольо
                    Кольо коментира
                    Редактиране на коментар
                    Абе ти си цяла блус енциклопедия...
                    Давай, поне на мен ми е интересно.

                  • Кольо
                    Кольо коментира
                    Редактиране на коментар
                    А трите акорда в най-елементарния им вариант са Ми мажор, Ла бемол и Ре минор. В зависимост от търсената тоналност може да се менят, но "разликата" между тях се запазва.
                    Септ акорди и добавянето на други освен класическите три обогатява и прави по красива или интересна мелодията, но това е развитие.
                    За мен класиката е само с трите акорда, който е майстор се оправя и с тях. И къса парченца душа.

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X