Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Флашка или плашка

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Флашка или плашка

    Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение

    За да няма объркване
    (защо никой не го направи?!) да отворим Правописния и правоговорен речник. Написаното там е НОРМА!Всичко останало е от речника на шлосер-стругари и нелогични разсъждения. Да, от руски е дошло. Нипел - от немския. Но не казваме нифел,а както е в речника!
    Колко от вас са съгласни с ключа шестограМ? Ключът, тежащ шест грама??!Поставете го на гласуване и 90% ще са съгласни. ДА, ама НЕ! Защото..(после ще кажа).
    Просторечието НЕ МОЖЕ да бъде НОРМА!Колкото и да е разпространено...
    Колективът лингвисти, който съставя и редактира такива речници не е от случайни хора. Затова писаното там става общоприето правило.
    Другото е от лукаваго. И от инат
    Четейки горе написаното усещам че попадам в някакъв форум на парадоксите.Що ли имам чувството че всичко написано до тук някак си не се отнася за този форум.И пак този гаден червей на съмнението не спира да ме гризе отвътре,и ми нашепва че многоуважаемият Симеон,
    сътворил шеметна кариера в офроудаджийският форум си няма и грам представа за техническите термини в нашата мила родина.А дали знае как изглежда дълго и безмислено дебатираният по-горе инсрумент? И дали ако в който и да е край на България ако попитам някой "шлосеро-стругар"за която и да е флашка ще ме гледа неразбиращо!?!И дали ако попитам същият този за плашка няма да ми домъкне някой универсал от сруг А?
    Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
    Селска фурна аспух нема. Пак същият.
    В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

    Коментар


    • #47
      До: Флашка или плашка

      Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
      Четейки горе написаното усещам че попадам в някакъв форум на парадоксите.Що ли имам чувството че всичко написано до тук някак си не се отнася за този форум.И пак този гаден червей на съмнението не спира да ме гризе отвътре,и ми нашепва че многоуважаемият Симеон,
      сътворил шеметна кариера в офроудаджийският форум си няма и грам представа за техническите термини в нашата мила родина.А дали знае как изглежда дълго и безмислено дебатираният по-горе инсрумент? И дали ако в който и да е край на България ако попитам някой "шлосеро-стругар"за която и да е флашка ще ме гледа неразбиращо!?!И дали ако попитам същият този за плашка няма да ми домъкне някой универсал от сруг А?
      То закачката е между Симеон и ninja_1, ние само наливаме масло в огъня
      Колкото до отношенията между шлосеро-стругарите и правоговора и правописа - там мътна и кървава.

      Техническите термини са си технически термини. Има книги, речници, стандарти.
      Това че стругари с 30-35 годишен стаж казват на левия стругарски нож - десен щото сочи надясно,
      не ги прави по-лоши стругари, но проблема почва когато трябва да обясни на някой какво му трябва.
      Или пък когато някой на него трябва да обясни какво изделие трябва да се направи, използвайки правилни технически термини.

      Коментар


      • #48
        До: Флашка или плашка

        Написах на търсачката в Google думата "ПЛАШКА" и ми показа само информация за нарязване на резби. На думата "Флашка" ми показа информация само за флашпамети.
        След обяд ще погледна и в ЕСКД./ЕДИНЕН СПРАВОЧНИК ПО КОНСТРУКТОРСКА ДОКУМЕНТАЦИЯ/
        Hyundai TERRACAN 2003 2.9 CRDi 150 автомат
        VW T4 Multivan 1993 2.4D AAB

        Коментар


        • #49
          До: Флашка или плашка

          През 1986-88 година, в Шуменският техникум по механотехника(механото) учителите ни учеха, че е правилно "плашка". Ама и до ден днешен не може да ми се обърне езика да кажа плашка, и в разговорният език си казваме флашка, и в цяла България май е така, и това би трябвало да е стандарта, щом го ползват всички имащи отношение.
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • #50
            До: Флашка или плашка

            Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
            Четейки горе написаното усещам че попадам в някакъв форум на парадоксите.Що ли имам чувството че всичко написано до тук някак си не се отнася за този форум.И пак този гаден червей на съмнението не спира да ме гризе отвътре,и ми нашепва че многоуважаемият Симеон,
            сътворил шеметна кариера в офроудаджийският форум си няма и грам представа за техническите термини в нашата мила родина.А дали знае как изглежда дълго и безмислено дебатираният по-горе инсрумент? И дали ако в който и да е край на България ако попитам някой "шлосеро-стругар"за която и да е флашка ще ме гледа неразбиращо!?!И дали ако попитам същият този за плашка няма да ми домъкне някой универсал от сруг А?
            Уважаеми Дерхунтер,
            нека оставим емоциите. Спорът е пределно прост. Не е важно "как му викат в България", а как е литературно-технически правилно. Ако попитаме цитираната публика за метчик, ще твърдят че правилното е мечик! (Езиковият коректор веднага подчерта с червено меЧик).
            Пипал съм плашки. Много. Като нямах плашка за лява конусна резба, си я направих (резбата) на примитивен струг. Мога да покажа. Не се хващай на бас!
            Меродавни са справочниците, речниците. Не запитаният "кой да е"!
            Като правех конструктивни чертежи (30 години!) все се интересувах кой ще изработва детайлите. Ако е някой "голям майстор" и му означа сглобки, допуски, чистота на повърхности, закалки съгласно БДС - значи да ходя в цеха и му "превеждам" от флашка на плашка. И - какъв кеф!! - като направиш всичко по правилата (БДС, DIN) и грамотния стругар, фрезист, технолог каже две букви: О.К.
            Носиш ли майтап? : Ако в мазето ти се търкаля непотребен синхрофазотрон, мартенова пещ и каруселен струг - не ги изхвърляй! С малко сръчност можеш да направиш какъвто искаш джип! Стига да имаш плашка
            (Моля, ако може, да бъде закрита темата. Ще си издерем очите!)
            Последно редактирано от Симеон; 27-02-08, 22:36. Причина: допълнителен текст

            Коментар


            • #51
              До: Флашка или плашка

              Първоначално публикуван от IVO 68 Преглед на мнение
              Написах на търсачката в Google думата "ПЛАШКА" и ми показа само информация за нарязване на резби. На думата "Флашка" ми показа информация само за флашпамети.
              След обяд ще погледна и в ЕСКД./ЕДИНЕН СПРАВОЧНИК ПО КОНСТРУКТОРСКА ДОКУМЕНТАЦИЯ/
              Това е сериозен разговор! Уважение!

              Коментар


              • #52
                До: Флашка или плашка

                Пак ли бре! Интелигентни ама пусто ЕГО...
                Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                Коментар


                • #53
                  До: Флашка или плашка

                  Уважаеми Симеон,като си правил конструктивни чертежи 30 г. съм абсолютно сигурен че не си ги правил по DIN а по ГОСТ.Та оттам и изкривяването.Защото в не много близкото минало когато и аз се мъчех с науките се опитваха да набиват в главите ни ПФЛАШКА.Термин чуден,компромис между общоприет в България израз и тоталното залитане към всичко що идваше от СССР.А относно някои работи в мазето-нямам,за мое голяяямо съжаление.Но пък с това което имам,което мога и с помощта на приятели правя туи -онуй.Нищо скрито.
                  Искам обаче да видя нещо което си направил ти ,свързано с офроуда.
                  С уважение.
                  Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                  Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                  В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                  Коментар


                  • #54
                    До: Флашка или плашка

                    Ами като толкова години официално нямаше поялници, ми само Споялници?
                    А покрай колите какво е ... Май и до ден днешен им коват някви пътепоказатели. Когато мигачът може в най-добрия случай да е маневроуказател.
                    Винаги съм се чудил от недрата на ква тълпа идиоти се пръкват и с истерични усилия насаждат идиотските думи. Които не се прихващат, но продължават да се насаждат. Тъкмо изчезнаха ония, и се появи идиотизмът "24 часа". Неговите глупости също не се прихващат, но малотиражката продължава с потресаващата упоритост на пияна костенурка да ги пробутва. А уж главният им олигофрен се махна нанякъде ...

                    Коментар


                    • #55
                      До: Флашка или плашка

                      Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                      Уважаеми Симеон,като си правил конструктивни чертежи 30 г. съм абсолютно сигурен че не си ги правил по DIN а по ГОСТ.Та оттам и изкривяването.Защото в не много близкото минало когато и аз се мъчех с науките се опитваха да набиват в главите ни ПФЛАШКА.Термин чуден,компромис между общоприет в България израз и тоталното залитане към всичко що идваше от СССР.А относно някои работи в мазето-нямам,за мое голяяямо съжаление.Но пък с това което имам,което мога и с помощта на приятели правя туи -онуй.Нищо скрито.
                      Искам обаче да видя нещо което си направил ти ,свързано с офроуда.
                      С уважение.
                      Уважаеми колега, (хубаво е да ти знаех името),
                      Последните десет години СКД беше в синхрон с ДИН. ISO-то какво беше? (Справка Giorgio - чертаехме заедно!) Дълго работех с Манесман-Демаг. Нашите и техните чертежи не се различаваха по оформяне и изисквания. Тука мъчно се предавам. Отделно, имам защитени 15 изобретения! В химията, металургията. Обидно, че прост технически въпрос се плъзна по идеологическа линия...
                      За Офроуда не съм направил НИЩО! Срам ме е! Кая се! Водят ми се 5-6 автомобила, но всичките за работа. На прекрасното мероприятие 4х4 в Божура минах през едни буци с Мондеото и нещо изкъртих отдолу. Но виках и ръкоплясках на победителите заедно с другите.
                      Това мога на 73!
                      Конусна резба лява ще режем ли? На струг с лира и колелца. Без линеал!
                      Резбомерът ми е винаги в джоба!
                      Последно редактирано от Симеон; 28-02-08, 21:25.

                      Коментар


                      • #56
                        До: Флашка или плашка

                        Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                        Уважаеми колега, (хубаво е да ти знаех името),
                        Последните десет години СКД беше в синхрон с ДИН. ISO-то какво беше? Дълго работех с Манесман-Демаг. Нашите и техните чертежи не се различаваха по оформяне и изисквания. Тука мъчно се предавам. Отделно, имам защитени 15 изобретения! В химията, металургията. Обидно, че прост технически въпрос се плъзна по идеологическа линия...
                        За Офроуда не съм направил НИЩО! Срам ме е! Водят ми се 5-6 автомобила, но всичките за работа. На прекрасното мероприятие 4х4 в Божура минах през едни буци с Мондеото и нещо изкъртих отдолу. Но виках и ръкоплясках на победителите заедно с другите.
                        Това мога на 73!
                        Конусна резба лява ще режем ли? На струг с лира и колелца. Без линеал!
                        Резбомерът ми е винаги в джоба!
                        Името ми не е тайна за никой тук във форума.Има го на доста места.Потърси.Браво за изобретенията!На Божура и аз им се радвах на участниците , още повече че Румен/победителят/ми е приятел.В стругарският занаят съм слаб,имам само 6-ти разряд ,а тогава бяха 8.
                        Виж в ел.техниката бях с два нагоре но това е без значение.А относно политическият уклон -плашка само в тогавашният СССР.И тук , присадено насила.
                        П.С.Въобще нямаше да пиша в тази тема ако не се изживявяше напоследък като ментор в този форум.И аз съм радетел за правопис,но ти виждам че се вживяваш прекалено.Наистина има куриозни ,да не кажа идиотски писания,е там действай но да скачаш на елементарни грешки е...Е,старост - нерадост,забавлявай се но умната.
                        С уважение.
                        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                        Коментар


                        • #57
                          До: Флашка или плашка

                          Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                          Името ми не е тайна за никой (Правилно е никоГО!!)тук във форума.А относно политическият уклон -плашка само в тогавашният (тогавашниЯ)СССР.И тук , присадено насила.(Представям си несъгласните с Плашка дисиденти, как са били тормозени от ДС)
                          П.С.Въобще нямаше да пиша в тази тема ако не се изживявяше (Това, на което казваш изживяване ми е Работа тук! Ще си я върша съвестно и ще поправям и приятели, като теб в т.ч.!) напоследък като ментор в този форум.И аз съм радетел за правопис,но ти виждам че се вживяваш прекалено.Наистина има куриозни ,да не кажа идиотски писания,е там действай (Не ТАМ, а при модераторите! Така ми е казано!) но да скачаш на елементарни грешки е...Е,старост - нерадост,забавлявай се но умната.(Това ми звучи направо заплашително. А "комплимента" за възрастта ми пропускам покрай ушите. Въпрос на възпитание)
                          С уважение.
                          Разбира се, че С уважение!
                          ..................................................................................................
                          Последно редактирано от Симеон; 29-02-08, 20:49.

                          Коментар


                          • #58
                            До: Флашка или плашка

                            Малко си пропуснал кавичките
                            Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                            Коментар


                            • #59
                              До: Флашка или плашка

                              Симеоне , или имаш къса памет или проблеми с нея.Предлагам ти вариант:НЕ ПОГЛЕЖДАШ В МОИ ПОСТОВЕ.Повярвай и двамата ще се чувстваме по-добре.
                              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                              Коментар


                              • #60
                                До: Флашка или плашка

                                Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                                Симеоне , или имаш къса памет, или проблеми с нея.Предлагам ти вариант:НЕ ПОГЛЕЖДАШ В МОИ ПОСТОВЕ.Повярвай, и двамата ще се чувстваме по-добре.
                                ...............................................................

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X