Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Гръмоотвод на мачта в страни от постройката

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Гръмоотвод на мачта в страни от постройката

    Здравейте, имам питане дали може да се постави гръмоотвод в страни от къщата ? Имам стоманена мачта за яхта , 14 метра висока . Къщата е в балкана и е стоманена конструкция с ламаринен проветрен покрив. Висока е 7 метра.

  • #2
    От: Гръмоотвод на мачта в страни от постройката

    Определено може и за много постройки се прави.

    Ама ако къщата е стоманена конструкция за какво точно ти е гръмоотвод?

    Коментар


    • #3
      От: Гръмоотвод на мачта в страни от постройката

      Извинявам се за отклонението от темата.Колега HARD ROCK би ли описал е в едно изречение последователността на тази покривна система от горе на долу до обитаемата част.Примерно: ламарина,конструкция,паро пропусклива мембрана,каменна вата,пароизолационна мембрана,таван.
      Гледам в ляво- няма нищо, гледам в дясно пак няма нищо и си викам: Аааааа тука има нещо!

      Няма вече Диско,няма вече Pinz...

      Коментар


      • #4
        От: Гръмоотвод на мачта в страни от постройката

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:14233172_1327910030567128_4111452593153581388_n.jpg
Прегледи:1
Размер:80.9 КБ
ID:5747418Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Screenshot_2016-08-09-23-05-07.jpg
Прегледи:2
Размер:68.0 КБ
ID:5747419от вътре ще има вата и гипсокартон, иначе под ламарината има обрешетник от дърво и шперплат. ако удари ще ги запали вероятно !

        Коментар


        • #5
          От: Гръмоотвод на мачта в страни от постройката

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Screenshot_2016-08-09-23-05-07.jpg
Прегледи:2
Размер:68.0 КБ
ID:5747420няма връзка между ламарината и конструкцията ! ако удари светкавица може да се запалят шперплата и обрешетника.

          Коментар


          • #6
            От: Гръмоотвод на мачта в страни от постройката

            Ама той пита просто дали гръмоотвода може да е отстрани на сградата?! и правилния отговор е: Да може...

            Коментар


            • #7
              От: Гръмоотвод на мачта в страни от постройката

              То може ама не съм убеден че височината ще му стигне.

              Най-общо гръмоотводът защитава един конус около себе си, като радиусът на основата е равен на височината. Трябва да вместиш къщичката вътре в този конус. Как ще го укрепиш така че да не падне върху къщичката или върху нещо друго е важен въпрос.

              И все пак, какво пречи да е върху къщичката?

              Коментар


              • #8
                От: Гръмоотвод на мачта в страни от постройката

                Колега, благодаря за снимките!Отлично решение за пространството под ламарината! Предполагам Ясен е прав за формулата: основа,височина,конус и в такъв случай бая мачта ще ти е нужна .Тъй като покрива е бая близко до земята дали фарадеев кафез монтиран на изолирани монтажни столчета е вариант?
                Гледам в ляво- няма нищо, гледам в дясно пак няма нищо и си викам: Аааааа тука има нещо!

                Няма вече Диско,няма вече Pinz...

                Коментар


                • #9
                  От: Гръмоотвод на мачта в страни от постройката

                  С тоя покрив ти трябват само заземявания на по 2 или 3 места на всеки скат и нищо повече, даже отдолу да е цялото дървено. А даже май и с по едно ще мине. Тук имаше някой, дето се заминава, ама съм забравил кой е.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Гръмоотвод на мачта в страни от постройката

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    То може ама не съм убеден че височината ще му стигне.

                    Най-общо гръмоотводът защитава един конус около себе си, като радиусът на основата е равен на височината. Трябва да вместиш къщичката вътре в този конус. .....
                    Радиуса на основата е по близо до половината от височината, поне това което съм срещал за подобна защитена зона сечението на конуса е триъгълник с ъгъл при върха 30 градуса. Това с отдалечеността равна на височината беше за земетресенията Т.е. още по висока ще трябва да е пръчката...

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    С тоя покрив ти трябват само заземявания на по 2 или 3 места на всеки скат и нищо повече, даже отдолу да е цялото дървено. А даже май и с по едно ще мине. Тук имаше някой, дето се заминава, ама съм забравил кой е.
                    Съвсем разумно решение изглежда това.
                    Technical Rescue Direct - life lies in courage
                    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                    Коментар


                    • #11
                      Еми струва ми се че е като да викаш дявола когато ти е на къщата гръмоотвода !?

                      Къщи мога да строя ама това дето е с жици ми е тъмна индия ? фарадеев кафез е и самата конструкция на къщата , но тия монтажни столчета какво животно са не знам !?

                      много е кофти да чакаш модератор да ти одобри даден въпрос или отговор ! докато чакам и питаният участник вече не е на линия !! бих се радвал на съвети от компетентен участник ! дано види моята тема !
                      Последно редактирано от Чавдар (V93); 24-03-17, 05:55.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Гръмоотвод на мачта в страни от постройката

                        Мълниезащитния щир се смята по една много лесна формулка . От височината -10% пускаш диагонали на 45 градуса . Това е сигурното поле което защитава .
                        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                        Коментар


                        • #13
                          От: Гръмоотвод на мачта в страни от постройката

                          За тази къща е достатъчно да заземиш ламаринения покрив на две места на кръст тоест на всеки скат по едно но задължително на кръст.
                          Всеки заземител трябва да се състои от по два заземителни кола на разстояние 1,5м от сградата и 3м един от друг.
                          ДИМИТЪР ВЪЛЕВ- ЧИЧО МИТКО /ОРИГИНАЛЪТ/
                          ЛАНДРОВЪР ДИСКАВЪРИ-1
                          0896 846 246

                          Коментар


                          • #14
                            От: Гръмоотвод на мачта в страни от постройката

                            Може ли повече инфо какво означава това НА КРЪСТ ?? и има ли нужда да заземявам и металната конструкция ?

                            Коментар


                            • #15
                              От: Гръмоотвод на мачта в страни от постройката

                              Първоначално публикуван от HARD ROCK Преглед на мнение
                              Може ли повече инфо какво означава това НА КРЪСТ ?? и има ли нужда да заземявам и металната конструкция ?
                              Извинявай за закъснелия отговор. На кръст ще рече на двата срещуположни ъгъла на сградата. След като нямаш галванична връзка между ламарината и металната конструкция то заземяваш само ламарината.
                              ДИМИТЪР ВЪЛЕВ- ЧИЧО МИТКО /ОРИГИНАЛЪТ/
                              ЛАНДРОВЪР ДИСКАВЪРИ-1
                              0896 846 246

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X