Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Укрепване / подсилване и ремонт на къща

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Укрепване / подсилване и ремонт на къща

    С напредване на годинките (и мойте и на родителите ми) взеха да ми прехвърлят все повече непонятни за мен отговорности

    Наред е семейната вила близо до София.

    Ситуацията е следната: При земетресението преди няколко години в Перник се напука къщата и се видя голям дефект от строежа.
    А именно.. липсват 2 колони.



    Отгоре е плоча, отдолу също.

    Къщата сме я строили ние, но защо там няма колони.. не е ясно. Строежа беше през смутните 93-96 година и е строена от какви ли не "майстори" с доста слаб контрол от страна на баща ми(развиваше бизнес..).







    Снимките са от миналата години, но сега вече цепнатините са се отворили още.
    Никъде другаде няма напукано или поддало. Желязо и бетон не е пестен.

    Въпроса ми е какво решение да търся ?
    Какъв специалист да търся също?
    Възможно ли е в ъглите да се сложат метални подпори да държат двете плочи ?

  • #2
    От: Укрепване / подсилване на къща

    Инженер ПГС/строителен конструктор/, а решението е външни стоманобетонни колони. Добрата новина е, е сезонът е мъртъв за външни работи, но може нещо да се избае, когато е хубаво времето. Може да се подготвят кофражи, а после да се лее беон, когато времето позволява. Има положителни температури и зимата.
    За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

    Коментар


    • #3
      От: Укрепване / подсилване на къща

      Преди пролетта едва ли ще започна каквото и да е.

      Коментар


      • #4
        От: Укрепване / подсилване на къща

        Абонирам се, че подобен проблем имам с два пъти по-висока къща.

        P.S. Как са ти основите ?
        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

        Коментар


        • #5
          От: Укрепване / подсилване на къща

          A положението с другите части от конструкцията какво е? Можеш ли да постнеш проект? Притципно в София има конструкнори специализирани в усилване и реконструкция. Има си специфики, и не всеки ще ти даде провилно и смислено решение. Най-често се "дублира" вътрешната конструкция. А защо ги няма-майстора е казъл:
          -Заеби го тоз конструктор, аз колкото съм построил той толкова и на снимка не е видял...

          Изпратено от моят P8_Energy_mini с помощта на Tapatalk
          Кольо Динев

          Коментар


          • #6
            От: Укрепване / подсилване на къща

            Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
            ...
            P.S. Как са ти основите ?
            Не се забелязва нищо освен, че преди в мазето имаше много влага, а след земетресението влагата изчезна.
            Сега от нея се оплаква комшията.

            Първоначално публикуван от racer92 Преглед на мнение
            A положението с другите части от конструкцията какво е? Можеш ли да постнеш проект? Притципно в София има конструкнори специализирани в усилване и реконструкция. Има си специфики, и не всеки ще ти даде провилно и смислено решение. Най-често се "дублира" вътрешната конструкция. А защо ги няма-майстора е казъл:
            -Заеби го тоз конструктор, аз колкото съм построил той толкова и на снимка не е видял...

            Изпратено от моят P8_Energy_mini с помощта на Tapatalk
            Другаде из къщата няма дори напукана мазилка.
            Реален план, проект и т.н. едва ли има. Както казах, строена е в началото на 90те години повечето неща са били.. "на око".
            Узаконяването знаете как се правеше

            Ще прегледам документацията де.
            Предполагам конструктора ще я изисква.

            Коментар


            • #7
              От: Укрепване / подсилване на къща

              Имам въпрос-Да не би случайно около този ъгъл на къщата да е имало голямо дърво,което да е премахнато?
              Второ-аз лично бих излял една хубава стъпка в този ъгъл като я свържа конструктивно с основата и козметика по стената.Колоните с нищо няма да помогнат а и не са ноебходими!
              МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

              Коментар


              • #8
                От: Укрепване / подсилване на къща

                Стъпката е ясна, то щом няма колони, едва ли има и добра основа.

                Аз чакам да се включат инж.-овете.
                ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                Коментар


                • #9
                  От: Укрепване / подсилване на къща

                  Така по снимки положението е тегаво. Държи се само на зидария, а те я зидана със слаб разтвор.
                  Първата ти стъпка е да се свали мазилката на характерни места, за да се открият всички греди и колони. От външната страна да се изкопае в ъглите, за да се види какво е положението с фундаментите. С тези данни се изготвя проект.
                  Къщата може да се укрепи. Сваля се варовата мазилка, слага се мрежа N8, която се анкерира в греди, колони и фундамент, торкретира се с бетон 6-8 см от двете страни и заспива.
                  От сега ти казвам, че ще е по-скъпо да я реконструираш, от колкото да я изградиш на ново.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Укрепване / подсилване на къща

                    Аз както го виждам, този ъгъл на приземната плоча увисва, и понеже лиспва свързващ елемент мезду двете плочи се получава този срез. Въпроса е какъв е фундамента и какво държи долната плоча. Има мазе, но предполагам то не стига то този ъгъл. Аз също мисля че там трябва да се мисли за фундиране, защото ако сложиш само колони, долната плоча просто ще виси на горната.
                    Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                    Drag Grand Canyon Daily
                    Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                    LZ1JYM

                    Коментар


                    • #11
                      От: Укрепване / подсилване на къща

                      Ще трябва да се копае да се види какво има отдолу.
                      Дядо ми знаел какво и как е правено, но отдавна не е сред нас.

                      Усещам, как си запълних годината ...(и покрива е за ремонт).

                      Коментар


                      • #12
                        От: Укрепване / подсилване на къща

                        Дигни си д-то е ела при мен да видиш как се прави този номер.
                        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                        Коментар


                        • #13
                          От: Укрепване / подсилване на къща

                          Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                          Дигни си д-то е ела при мен да видиш как се прави този номер.
                          Те тва па никога не сме го коментирали с теб !
                          И без това се каня да мина за по кафе, та може и това да направим.

                          Първоначално публикуван от Венци- малкия Преглед на мнение
                          Ще трябва да се копае да се види какво има отдолу.
                          Дядо ми знаел какво и как е правено, но отдавна не е сред нас.

                          Усещам, как си запълних годината ...(и покрива е за ремонт).
                          Комшия, инж.- мостовак, преди години ми даде скица как се правят пети, та трябва да я потърся и ще я кача.
                          Копането е хамалогията, поне при мен.

                          А с къща винаги ти е запълнено ежедневието, дори всичко да И е наред.
                          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                          Коментар


                          • #14
                            От: Укрепване / подсилване на къща

                            Не се вижда добре от снимките , но Вие трябва да знаете има ли деформации на настилката около ъгъла. Вероятно тези прораснали фуги са се развили във времето. Май има и обратни наклони. Струва ми се , че има преовлажняване на земната основа и фундирането каквото и да е , не работи коректно вече. Липсата на колона усложнява нещата, но не е първопричина.
                            Трябва да се направят шурфове и се констатира фундирането. Следва да има и все пак проект от тези години, но той не отменя визуалната проверка на основите.Със сигурност ще се видят някакви пукнатини и деформации долу.Въпреки зимата , мазилката може да се свали вътрешно и външно , да се проследи проблемната зона до здрави конструктивни елементи.
                            Тези мерки следва да се предпишат от конструктор , който да извлече реални данни от разкривките и даде решение.
                            Не е толкова сложно положението ,опитен колега в рамките на ден-два може да даде решение.Не е и сложно за изпълнение.Трбява конструктора да има и добро технологично виждане , разписано в решението.
                            Ако имате възможност не чакайте пролетта-тогава ще се е влошило със сигурност. Конструктивните мерки може да се изпълняват и до -10 гр. с добавки.Може да се помисли и за метал над укрепената основа.Напролет може да останат довършителните работи.
                            Времево- при стегната организация , цялата дандания барабар с покрива би трябвало да отнеме около месец-месец и половина/стига да позволява времето покривни дейности/.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Укрепване / подсилване на къща

                              Tова не са пукнатини от слягане, а от земетръс.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X