Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Метален покрив на къща?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • CAESAR
    отговори
    От: Метален покрив на къща?

    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение

    Минуси:

    - Цена (заб: Това го слагам под въпрос, тъй като цената май е съпоставима с тази на други покрития); а в определени случаи и по-изгодна. (гледаме стойността на целият продукт "покрив", а не цената на някои от материалите, нали)
    - Шум при дъжд; както вече изрично подчертах - това е отдавна решен проблем.
    - По-ниска механична устойчивост на градушки и ходене по покрива; за пръв път от толкова години чувам за такова нещо. Едва ли зад океана падат градушки с големината на волейболна топка, че да си струва да се обсъжда като проблем. И за ходенето няма проблем - просто се стъпва на ниската част на вълната и толкоз.
    - Замърсяване и поддръжка - Някои покрития с времето могат да се обелят, надраскат, обезцветят; само тези, които се произвеждат в някой гараж на циганско гето от обиталците му. Във всички останали случаи не е така. Аз поне досега не съм виждал, а съм виждал доста.
    - Температурните деформации на метала при нагряване/изстиване могат да доведат до разхлабване на закрепващи елементи, както и до видими деформации на покрива в горещи дни; Това може да се получи единствено при монтаж тип "самстрой" (има и монтажници "самстрой", които разчитат да се учат на Вашият покрив, не е задължително собственика на къщата само да е такъв)
    - Ремонти и промени по покрива - Подмяната на по-големи метални покривни листове евентуално може да бъде по-трудна от подмяната на отделни керемиди; дори не се сещам причина да има нужда от такова движение, но ако се наложи - опитните монтажници знаят какво да правят и не - в никакъв случай не е по-трудно от смяна на обикновена пръстена керемида. Ако не знаят - аз ще им покажа как се прави (но на земята, щото имам фобия от височина )
    - Светкавици - въпреки, че е писано при минусите, в материала се твърди, че няма данни металните покриви да привличат повече светкавици. няма и да има
    Туй то...

    Остави коментар:


  • Майкъл
    отговори
    От: Метален покрив на къща?

    Хайде продължавайте по темата, че и на мен ми предстои нещо подобно.
    Оказа се, че върху дъските на покрива, има само напречни летви, за закрепване на керемидите
    и при дъжд, ако те пропуснат вода, летвите стават като бент и ми капе вътре.
    Ще трябва да пусна върху тях надлъжни от върха към стряхата и чак тогава отново напречни.

    Остави коментар:


  • Жоро Байкушев
    отговори
    От: Метален покрив на къща?

    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
    Сега малко информация за +/- от американски източник: Когато не са отбелязани стандарти и лиценции си е ала съвет на баш майсторът към домакинята

    Плюсове:


    - Дълготрайност - При правилен монтаж на качествен продукт се дават гаранции срещу корозия 30-50 години; - коректно, въпрос на цена
    - Ниско тегло; да
    - Бърз и по-лесен монтаж; да, въпрос на опит и познание на технологията
    - Огнеустойчивост (заб: не мисля, че това е някакъв сериозен плюс спрямо бетона и керамиката); не е вярно без защита, за да стане ще струва = материалите по две
    - Топлопроводимост - отразява лъчиста топлина от слънцето и намалява акумулирането на топлина; да
    - Позволява минимален наклон на покрива без опасност от протичане в еним момент ще стигнеш какъв да е наклона ?
    - По-малко задържа дъжд и сняг поради гладката, непопиваща повърхност; има случай в които снегът трябва да се задържи

    Минуси:

    - Цена (заб: Това го слагам под въпрос, тъй като цената май е съпоставима с тази на други покрития); цената се формира на база търсене и предлагане , както и на качество и гаранция
    - Шум при дъжд; зависи и от профилирането , но неможе да се избегне на пълно, ако требва се поставя и вътрешна сумоизолация
    - По-ниска механична устойчивост на градушки и ходене по покрива; пак зависи от дървената конструкция и обветрянето как са направени
    - Замърсяване и поддръжка - Някои покрития с времето могат да се обелят, надраскат, обезцветят; надраскване не е желателно, въпреки че сме джипари
    - Температурните деформации на метала при нагряване/изстиване могат да доведат до разхлабване на закрепващи елементи, както и до видими деформации на покрива в горещи дни; ...и при екстремална промяна на дневни/нощни температури в страни с четири сезона
    - Ремонти и промени по покрива - Подмяната на по-големи метални покривни листове евентуално може да бъде по-трудна от подмяната на отделни керемиди;
    - Светкавици - въпреки, че е писано при минусите, в материала се твърди, че няма данни металните покриви да привличат повече светкавици. вярвам им че нямат данни
    Надявам се ,че не се засягаш от коментарите ми, всичко е на база ... и добронамереност.

    Дай да видим какви производители/вносители има в БГ и с какви срокове/цени какво предлагат ? Пък ако те устройва, радост да ти носи.

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Метален покрив на къща?

    Такова решение има и друга предистория.
    Повдигнах вече въпроса за наклоните.Най-добре е да се изложи общият план на покрива.Който пък е следствие от архитектурната функционалност на подпокривното пространство и фасадната визия.Който пък са общо творчество на архитекта и собственика.

    От опита ми, проблемите при покривите не идват толкова от самото покритие/освен ако не е тотално сбъркано като качество на материал и монтаж/ , а най-често от аксесоари, връзки и изобщо детайли. Които са функция от сложността на покрива.

    Препоръката ми е да се обмислят комплексно нещата като система и от олука до шапката на комина , и да не се изпада в архитектурни сложнотии- много улами,светлинни тунели,много капандурни или табакерни прозорци,промяна наклоните в един скат и прочее язви.
    Такива решения е много възможно да ти стъжнят живота впоследствие, а и финансово при изпълнението.

    Освен ако не са обърнати приоритетите-първо покритието.

    С оглед на надморската височина, като избера няколко варианта, ще погледна горната граница на наклоните за монтаж,оттам и разрешената кота било.Ще погледна и изложенията на покрива-скатовете с добро слънцегреене са ОК, обаче ако има такива дето слънце не ги вижда, трябва да се обмислят конкретно.

    Да не се счита за почесване на пръсти-служебен, и личен опит с къща от 19 век на над 1000 м.н.в.

    Остави коментар:


  • smng0303
    отговори
    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
    При дебелина на металния лист 0.5 мм се предполага, че може да се деформира, особено ако стъпиш извън зоните, под които има летви. Не че керемиди не се трошат направо де.
    Стъпваш в основата, точно върху болтовете за прихващане. И там не е място за разходка!

    Какъв ремонт, слагаш веднъж на 50г.....
    Последно редактирано от smng0303; 14-02-15, 12:38.

    Остави коментар:


  • CJ_
    отговори
    От: Метален покрив на къща?

    Всички хижи в планината на високото са с покриви от поцинкована ламарина.Там вятър,сняг,дъжд и светкавици има доста.
    Ламарината можеш да си ходиш по нея спокойно по ниските и части и в най-лошия вариант ще се деформира малко което няма да се вижда защото винаги гледаш покрива отдолу и от далеч докато при всяко качване на покрив с керемиди винаги има щети ако човека е над 70-80 килограма.

    Остави коментар:


  • Чавдар (V93)
    отговори
    От: Метален покрив на къща?

    Първоначално публикуван от droba Преглед на мнение
    ... За ходенето по покрива го не схванах. Как точно една керемида е по-здрава от метален лист?
    При дебелина на металния лист 0.5 мм се предполага, че може да се деформира, особено ако стъпиш извън зоните, под които има летви. Не че керемиди не се трошат направо де.

    Остави коментар:


  • droba
    отговори
    От: Метален покрив на къща?

    В Норвегия метални "керемиди" по къщята се мяркам често а тук лошо време са виждали
    За ходенето по покрива го не схванах. Как точно една керемида е по-здрава от метален лист?

    Остави коментар:


  • Чавдар (V93)
    отговори
    От: Метален покрив на къща?

    Сега малко информация за +/- от американски източник:

    Плюсове:


    - Дълготрайност - При правилен монтаж на качествен продукт се дават гаранции срещу корозия 30-50 години;
    - Ниско тегло;
    - Бърз и по-лесен монтаж;
    - Огнеустойчивост (заб: не мисля, че това е някакъв сериозен плюс спрямо бетона и керамиката);
    - Топлопроводимост - отразява лъчиста топлина от слънцето и намалява акумулирането на топлина;
    - Позволява минимален наклон на покрива без опасност от протичане;
    - По-малко задържа дъжд и сняг поради гладката, непопиваща повърхност;

    Минуси:

    - Цена (заб: Това го слагам под въпрос, тъй като цената май е съпоставима с тази на други покрития);
    - Шум при дъжд;
    - По-ниска механична устойчивост на градушки и ходене по покрива;
    - Замърсяване и поддръжка - Някои покрития с времето могат да се обелят, надраскат, обезцветят;
    - Температурните деформации на метала при нагряване/изстиване могат да доведат до разхлабване на закрепващи елементи, както и до видими деформации на покрива в горещи дни;
    - Ремонти и промени по покрива - Подмяната на по-големи метални покривни листове евентуално може да бъде по-трудна от подмяната на отделни керемиди;
    - Светкавици - въпреки, че е писано при минусите, в материала се твърди, че няма данни металните покриви да привличат повече светкавици.

    Остави коментар:


  • Жоро Байкушев
    отговори
    От: Метален покрив на къща?

    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение

    Та така! Понеже много се отплесвате по разни лирични отклонения, да взема да припомня за какво беше темата и да обобщя казаното дотук като минуси на металния покрив:

    1. ..
    .
    .
    5. ..

    Други мнения по същество?
    Намиране на производител с решение на 1 до 5.
    Намиране на изпълнител.
    Намиране на подпокривни материали към които се захваща металната конструкция ( някои фирми-не производители, доставят всичко в "пакет").
    График за доставки и работа.
    Остойностяване.
    Монтаж.

    Първоначално, проект на цялостен покрив, капандури, комин, водосбор, мълние защита задължително ( ако района не е с изрядно мобилно покритие - нужен е кабел за ТВ и GSM booster с цена на една мобилна клетка и договор с оператора )

    пп. Подгряването на улуци, входно антре и баня върши чудесна работа.

    Остави коментар:


  • Чавдар (V93)
    отговори
    От: Метален покрив на къща?

    Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
    Чавдаре, така както си го написал, на мен ми звучи по следния начин:

    "Ще си правя ламаринен(условно де) покрив. Решил съм го, но все пак да попитам..."
    Затова са и мненията, които те 'учудват' ...
    В грешка си! Нищо не съм решил. Най-малкото защото още не съм стигнал до сметката с калкулатора, която ще има немалка тежест за решението. Просто се опитвам да си изясня плюсовете и минусите на единия от вариантите, но при това не приемам като аксиома всички твърдения. Още повече, когато видя, че някои от тях очевадно се бият с фактите.
    В същност, можеш ли от по-горните мнения да извадиш повече от 1, което да казва: "Не слагай метален покрив, защото: 1 ... 2 ... 3 ..." (или пък обратното), подкрепено с по-сериозни технически аргументи.

    Иначе, гледам в района какво са слагали по къщите - горе-долу 50:50 е съотношението керемиди:ламарина (по-често плоски листове) с известни местни отклонения в едната или другата посока, но предполагам, че в по-голяма част от случаите водеща е била цената или/и възможността за направи си сам (евентуално с помощ от съседи и приятели).

    Остави коментар:


  • bilbo27
    отговори
    От: Метален покрив на къща?

    В Направи сам форума имаше теми за покриви с ламаринени цигли.

    Остави коментар:


  • tef4o
    отговори
    От: Метален покрив на къща?

    Чавдаре, така както си го написал, на мен ми звучи по следния начин:

    "Ще си правя ламаринен(условно де) покрив. Решил съм го, но все пак да попитам..."
    Затова са и мненията, които те 'учудват'

    Прави го смело, ако не е направен крайно гъзоръко, проблем няма. Само за справка, на ламарината в Русия и викат "Кровельное железо", демек покривно. Външното оформление на метала е въпрос на вкус. Изолацията - наясно си. Звука на дъжда - като има читава изолация, не се чува. Въпреки, че мен лично ме кефи невероятно много, но и това си е въпрос на вкус, а не толкова на технически характеристики.
    Ако покритието на метала не е крайно кьопаво, спокойно издържа 30-40 години. От време на време ми се налага да лазя по какви ли не покриви, нагледал съм се.
    За да нямаш ядове с течове, крепиш на високото и си ти. Дори и да просълзи 2-3 капки при силна буря, не пречат на никого. Ако спестиш наклона на покрива (тоест, ако го направиш с много малък наклон) или ако го направиш по ултратъпата система с рязко намаляне на наклона в края - ще тече при силен вятър или обилен снеговалеж.

    И последно - когато ровиш по нета за информация, обръщай внимание в какъв регион се монтира дадена конструкция. Защото условията в Южна Италия примерно, нямат НИЩО общо с условията в Аляска. За вила в планината, още повече ако е на място с чести снеговалежи и опасност от силен вятър, определено бих заглеждал повече как се справят със задачата тъкмо в Аляска или в Швейцария. Или в Холандия. Да, там не става студено, но 100км/ч вятър и перманентен дъжд са си в реда на нещата.

    Успех!

    Остави коментар:


  • Чавдар (V93)
    отговори
    От: Метален покрив на къща?

    Първоначално публикуван от Tony33 Преглед на мнение
    ... Семейство близки си метнаха от тия фенси метални керемиди. Хабят два пъти повече дърва от мен за отопление на последния етаж ( мойта вата под покрива е по-дебела и по-маркова де, та може и оттам да е малко разликата, ама все пак). Най-топла е къщата на приятели изпълнена в някакъв австрийски стил - първи етаж камък нагоре включително покрива всичко дърво. ...

    Иначе в стаи непосредствено под ламаринения покрив каквото и да ти говорят лятото не може да се спи. Тука традиционните керемиди бият неминуемо. Аз не бих си сложил нищо на покрива на което крепежните елемнти не са закрити стъпаловидно отгоре. Рано или малко по-късно ще прокапе. На голяма надморска височина ниските температури ще изядат уплътненията под рапидите за една зима (изпробвано с крепежи за улуци с гумени уплътнения). Малко да се отклоня, ама нали знаеш и за пвц улуците - не стават. Аз защо избрах битум - ...
    Младежи, вече ме заболяха пръстите да ви пиша, че покривното покритие НЕ е за термоизолация и няма как да бъде! Вземете да погледнете схеми на вентилирани покриви, па помислете какво би могло да изолира покривното покритие, каквото и да е то, при положение, че под него нарочно се оставя пространство, през което околният въздух може да се движи свободно! Ако закрепите 10-20-30 санта изолационен материал на стената, но оставите 3 санта аралък, през който свободно да си вее вятърът, изолация все едно нямате.

    Моментално се съгласявам, че металът се нагрява по-бързо, НО той и изстива по-бързо, което не е така при керамиката. Това упражнение го играя всяко лято от 20+ години насам в жилище с тухлени стени и южно изложение. Лятото през деня стените се напичат здраво. Вечер, когато навън вече е приятно захладило, в къщи аз продължавам да се обливам в пот, защото нагретите през деня стени го играят радиатор. Така че, не мисля, че ще ми е особено приятно да спя лятото под неизолиран покрив, без значение дали е с метал или керемиди.

    Това, че близките ти горели два пъти повече дърва едва ли се дължи на металния покрив, а по-скоро на недостатъчно добра термоизолация.

    За ПВЦ улуците мисля, че си прекалено категоричен. Както споменах, от няколко години имам наблюдения над един хотел, който е на над 1300 м н.м.в. Покривът му е изпълнен с керемиди Брамак (бетонни), а улуците са ПВЦ, имитиращо метал. Доколкото имам впечатления от собствениците на мястото, улуците по-скоро са от някой по-скъп модел. За около 10-на годишна експлоатация не виждам да има някакви проблеми с улуците и управителят на обекта не е споделил да е имал такива. Ако има значение, в улуците е сложено отопление, та да не се образуват ледени тапи. Така че, явно има ПВЦ и ПВЦ ...

    Та така! Понеже много се отплесвате по разни лирични отклонения, да взема да припомня за какво беше темата и да обобщя казаното дотук като минуси на металния покрив:

    1. Визия
    Силно относителен параметър, който се определя от субективната лична оценка. На един му харесва едно, на друг - друго.
    В този раздел влизат и разсъжденията, че металният покрив не бил "класика". То хубаво класика, ама в района класиката е каменни стени и покрив от тикли. Такова нещо обаче е кошмар откъм термоизолация, а тиклите трябва да се пренареждат през 2-3 години ...

    2. Лоши термоизолационни свойства
    Както нееднократно казах по-горе, за мен това изобщо не е аргумент. Причината да смятам така е изложена по-горе. По същата причина не виждам смисъл и от използване на термопанели.

    П.П. Между другото, метални керемиди сe използват (и произвеждат) в Швеция, Финландия, Канада. Дали щеше да е така, ако металният покрив е проблемен за термоизолацията на сградата?

    3. Устойчивост на вятър
    Това по-скоро е въпрос на правилна конструкция и качествено изпълнение на монтажа. В Северозападна България не е като да нямаше отнесени от вятъра и "класически" керемидени покриви.

    4. Шум при дъжд
    Това може да бъде един по-сериозен аргумент срещу избора на метал. Въпросът е доколко това възражение е валидно за по-новите метални покриви с профили, имитиращи керемиди. Някой с лични впечатления от такъв тип покрив, а не от обикновени листове поцинкована ламарина?

    5. Възможност от протичане на местата, където металът се фиксира към подпокривната конструкция.
    Изглежда ми основателно опасението за дълготрайността на уплътнителните шайби, които се използват за винтовете. Особено в българския им вариант.

    Други мнения по същество?
    Последно редактирано от Чавдар (V93); 14-02-15, 09:16.

    Остави коментар:


  • alex052
    отговори
    От: Метален покрив на къща?

    Първоначално публикуван от D.Dimitrov Преглед на мнение
    Аз пък все си мисля, че термопанелите не са за пренебрегване. Сложих ги преди четири години и естествено няма как да са мръднали за това време. Но са изключително леки и термоизолацията им е отлична. Лек монтаж, лесна за изпълнение и ефтина конструкция. Самоносят се на 2.5 метра. Дойдоха двустранно фолирани без драскотинка. Умишлено одрасках едно останало парче и го оставих в градината на удобно място за наблюдение. Ами не е мръднало. Явно е трябвало да натисна повече. Надградих неизползваемите подпокривни пространства без да утежнявам конструкцията и ги превърнах в използваеми. Доволен съм. С конструкцията пет сантиметрови панели се връзват под 40 лв. на квадратен метър.
    +1.

    .........освен горенаписаното.Крепежите им са по здрави, не изискват почти никаква подръжка, ако направиш зобата на комина както трябва няма никакви проблеми, кроят се лесно, имат по малко снадки от почти всички други покривни покрития.................и накрая цената им ще е равна на ламаринените керемиди.

    Остави коментар:

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X