Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Тюрлюгювеч от бира, кисело мляко и т.н.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Тюрлюгювеч от бира, кисело мляко и т.н.

    Мод: Темата произхожда от тема, дето беше уж за стари автомобили ...

    Я не знам как са правили бирата и с какво е превозвана, ама на времето си беше задължителна традиция, като се купува да обръщаш шишето и да се дзвериш в него на светлина търсейки нещо плуващо. Беше си масово явление около касите с бира. Често излизаше късмета и се намираше мезе вътре в бутилката.
    Последно редактирано от Чавдар (V93); 08-01-19, 07:40.
    Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

  • #2
    От: Стари автомобили на служба

    Първоначално публикуван от Dagobar Преглед на мнение
    Я не знам как са правили бирата и с какво е превозвана, ама на времето си беше задължителна традиция, като се купува да обръщаш шишето и да се дзвериш в него на светлина търсейки нещо плуващо. Беше си масово явление около касите с бира. Често излизаше късмета и се намираше мезе вътре в бутилката.
    Така беше. И търсехме бира в зелени шишета за да се вижда по-добре вътре.
    Лятото в силният сезон се правеха нощни смени и се вкарваха на поточната линия, и хора от администрацията. Обикновенно на "рентгена", светещ екран пред който на лентата минаваха пълните шишета и се следеше за "чужди тела". Лентата върви бързо и като всяка работа си иска квалификация - концентрация и внимание дълго време.
    Та ставаха грешки
    сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
    dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

    Коментар


    • #3
      От: Стари автомобили на служба

      Първоначално публикуван от Чичо Преглед на мнение
      Така беше. И търсехме бира в зелени шишета за да се вижда по-добре вътре.
      Лятото в силният сезон се правеха нощни смени и се вкарваха на поточната линия, и хора от администрацията. Обикновенно на "рентгена", светещ екран пред който на лентата минаваха пълните шишета и се следеше за "чужди тела". Лентата върви бързо и като всяка работа си иска квалификация - концентрация и внимание дълго време.
      Та ставаха грешки
      До голяма степен си отговорил защо сте пили боклуци. Работил съм в завод за бира известно време. Минава на 3 скенера преди да се напълни шишето и после на други най-вече за ниво и правилно залепен етикет. Работят на 3 смени денонощно от април или май. Пастьоризацията е с точност по спомен +/- 1,5 градуса и ако излезе от зададените мисля, че 82-3 градуса всичко отива в канала като негодно. Самите бутилки минават сериозна дезинфекция, дори и да са нови. При самото пълнене точно преди да се запечата бутилката минава под една спринцовка която пръска гореща вода от която бирата "кипва" и при запечатването няма никакъв въздух. Всичко е до хигиена и спазване на правила. Влизал съм и в съвременен завод за сладки, доста е строго и чисто.
      Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
      Телефон - в профила!

      Коментар


      • #4
        От: Стари автомобили на служба

        Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
        Сердика, Великата, с кво миеше алуминиевите легени за кис мляко? Ми хладилните вани в оборите на текезетата кой и как ги пълнеше Млякото от козата на баба ти кой и как го проверяваше и къде отиваше? Газката дето го караше сутрин до пункта от който го събираше шкодата на ,,сердиките", след това сваляше цистерната и караше силаж на същите тия крави, и го разнасяха същите тия доячки, виждали само бозави ръкавици ..
        В Сердика София цялото технологично оборудване беше немско и френско . Всичко от приемната инсталация нагоре беше от неръждавейка . Помпите и броячите бяха френски Алфа Лавал . При нас в първи клон и Сердика нищо не можеше да свалиш всички камиони бяха заводски произведени като цистерна за превоз на чисти течни технически и хранителни продукти . По ТКЗСтата хигената в помещенията с ваните беше дори и на времето на учудващо високо ниво защото от качествотго на млякото зависеше какви заплати ще вземат . Един път в месеца да се вкиснат и за целия месец им отлетяха заплатите .
        Последно редактирано от sek.1; 03-01-19, 04:47.
        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

        Коментар


        • #5
          От: Стари автомобили на служба

          Не знам за българската бира, ама в Пилзенски Праздрой от варенето до излизането от завода минават 3 месеца. 2 седмици стоеше само с маята, после филтриране и в бъчви, дорде втаса като хората, следва обезкислородяване, пастьоризация и чак тогаз в бутилчетата.
          Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

          Коментар


          • #6
            От: Стари автомобили на служба

            То затова ѝ се вика лагер на този тип бира, щото отлежава/лагерува.

            При нас освен всичко друго беше и от ниска хигиена. И понеже е доста по топло от Германия (там неслучайно от април до октомври е било забранено да се вари бира) нещата се вкисват бръже.
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • #7
              От: Стари автомобили на служба

              С Данон работихме 7г. Може да са всякакви, но некачествена продукция никога не са взимали. Никога! При тях думата хигиена и качество са винаги на първо място.

              Коментар


              • #8
                От: Стари автомобили на служба

                Говорим за преди 1990. Като студенти по бригади ,за доп доходи, кеф и тн съм поработил в консервния в ЧБряг, бирените в Сф, разни обори. Хигиена, която днес би била със смъртоносни последствия за жив организъм. За каква хигиена говорим на ваните по кооперациите за събиране на млякото? След обяд вътре правеха и боза. Както и да е, не е по темата.
                А тези простотии се правят от името на всички ни.
                Даника
                Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                Коментар


                • #9
                  От: Стари автомобили на служба

                  https://archives.government.bg/wars/bgphoto/013.04..pdf Млечната промишленост на България като гледам снимките са от шейсетте години на миналия век .
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • #10
                    От: Стари автомобили на служба

                    Как могат да се изтеглят снимки от този сайт?

                    Коментар


                    • #11
                      От: Стари автомобили на служба

                      Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                      Сердика, Великата, с кво миеше алуминиевите легени за кис мляко? Ми хладилните вани в оборите на текезетата кой и как ги пълнеше Млякото от козата на баба ти кой и как го проверяваше и къде отиваше? Газката дето го караше сутрин до пункта от който го събираше шкодата на ,,сердиките", след това сваляше цистерната и караше силаж на същите тия крави, и го разнасяха същите тия доячки, виждали само бозави ръкавици ..
                      Млякото от козата на баба ми отиваше в един басейн, около 2-3 кубика. "Охлаждането", за което стана дума, се свеждаше до обстоятелството, че басейнът не беше над пода, а на нивото му (вкопан демек). Пунктът до национализацията е бивал мандра, но след нея, ТКЗС-тата, АПК-тата и прочее унищожаване на селското стопанство, беше станал само пункт за събиране, поради недостиг на суровина да функционира като мандра. Със задълбаването във социализма, беше почнал да не може да се напълни за ден, после съответно за два, така че се извозваше през ден, после съответно през два. Междувременно ние (хлапетата) си пускахме лодчици вътре... Аз лично, никога не съм, но някои разправяха, че се и къпели (на село резонно бивахме през лятото). Освен козички, имаше баби с биволички, овчички (в това село няма традиция да се гледат крави) и всичко в кюпа "краве". Возеше се точно за софийската Сердика, защото селото е Смолско.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Стари автомобили на служба

                        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                        Млякото от козата на баба ми отиваше в един басейн, около 2-3 кубика. "Охлаждането", за което стана дума, се свеждаше до обстоятелството, че басейнът не беше над пода, а на нивото му (вкопан демек). Пунктът до национализацията е бивал мандра, но след нея, ТКЗС-тата, АПК-тата и прочее унищожаване на селското стопанство, беше станал само пункт за събиране, поради недостиг на суровина да функционира като мандра. Със задълбаването във социализма, беше почнал да не може да се напълни за ден, после съответно за два, така че се извозваше през ден, после съответно през два. Междувременно ние (хлапетата) си пускахме лодчици вътре... Аз лично, никога не съм, но някои разправяха, че се и къпели (на село резонно бивахме през лятото). Освен козички, имаше баби с биволички, овчички (в това село няма традиция да се гледат крави) и всичко в кюпа "краве". Возеше се точно за софийската Сердика, защото селото е Смолско.
                        Това кои години е било ? Когато аз работех 1990 - 1995 нямаше пункт без вана . Не го помня точно в Смолско къде беше пункта но няма вариант да е бил тогава без вана . Млякото се взимаше всеки ден независимо колко е . Имаше райони където повечето пунктове събират по 200 - 300 литра . Без охлаждане мляко не можеш и 24 часа да го опазиш читаво а овчето е по принцип с по висок киселинен градус .
                        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                        Коментар


                        • #13
                          От: Стари автомобили на служба

                          Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                          Говорим за преди 1990. Като студенти по бригад...
                          Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                          Това кои години е било ? Когато аз работех 1990 - 1995 нямаше пункт без вана . Не го помня точно в Смолско къде беше пункта но няма вариант да е бил тогава без вана . Млякото се взимаше всеки ден независимо колко е . Имаше райони където повечето пунктове събират по 200 - 300 литра . Без охлаждане мляко не можеш и 24 часа да го опазиш читаво а овчето е по принцип с по висок киселинен градус .
                          Няколко пъти стана дума-коментираме фотосите, оттам и забежките-за преди 90. Но понеже пък тогава млякото изчезна за някакво време, може да са направили всичко на ново. То няма да е било и трудно, животните ги отнемА.
                          Да се местим в темите за дъртаци и да не мажем тук?
                          А тези простотии се правят от името на всички ни.
                          Даника
                          Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                          Коментар


                          • #14
                            От: Стари автомобили на служба

                            Животните ги отнема след 1990 за това почнахме да обикаляме цяла България . В Локорско нарязаха американска ферма с въртящи се доилни платформи . В Съединение новата ферма беше изцяло с немски цистерни и хладилна инсталация . Кравите ги дояха на теракот . Първитеи хладилни вани за съхранение на мляко бяха полски от преди 1960 вече 1990 масово по стопанствата и пунктовете ваните бяха ГДРейски .
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • #15
                              От: Стари автомобили на служба

                              Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                              Това кои години е било ? Когато аз работех 1990 - 1995 нямаше пункт без вана . Не го помня точно в Смолско къде беше пункта но няма вариант да е бил тогава без вана . Млякото се взимаше всеки ден независимо колко е . Имаше райони където повечето пунктове събират по 200 - 300 литра . Без охлаждане мляко не можеш и 24 часа да го опазиш читаво а овчето е по принцип с по висок киселинен градус .
                              Последната четвърт на '70-те и първата на '80-те. Какво значи вана - имаше бетонно корито, облицовано с фаянсови плочки (вкопано в земята, както стана въпрос). В Смолско държавна ферма никога след началото '60-те (когато по естествени причини свършват иззетите от хората животни) не е имало. Това мляко се събираше от хората, отглеждащи по няколко животни, като единственият параметър, който се следеше в пункта е масленост, защото по него се плаща.
                              Тази история с вносните племенни стада и относително съвременно оборудване (все по "второ направление") е от средата на '80-те нататък, когато вече нямаше никакъв шанс за реинкарниране на селското стопанство и животновъдството в частност и ефектът му беше само катализиране на окончателния колапс.
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X