Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за зелето

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Въпрос за зелето

    Първоначално публикуван от Вива (Liebherr4eto) Преглед на мнение
    На не съвсем прясно зеле....
    Нямаш проблем.

    Първоначално публикуван от mikivt Преглед на мнение
    Натриев бензоат е масово използваното, грам на литър. Не е пък ептен безвредно.
    Не е и чак толкова вредно. Освен ако не го пържиш.

    Коментар


    • #92
      От: Въпрос за зелето

      Че кой е казал, че сернистата е "голямата химия" или "баси страшната отрова"!?
      На мен ми стана интересно, по въпроса за КЗ и СК и като питах у Гуглята, най-отгоре ми изскочи мнението на Кольо от една друга тема у форума От преди пет години, кога е правил първи стъпки с тез магии. А пък гледам което мога да си го спестя, да не си го причинявам излишно. По същий начин съм с ракията - не е задължително като хапвам зеленце да пия ракия и да ям джумерки, за това не ща да ми мирише на каквото не трябва.
      Пак да уточня, защото хора ме цитират и запитват. Винаги и откакто се помня, нашето зеле сме го правили в мазата на село. Там температурата е относително стабилна и нямам притеснения при технологичния процес, макар и отдавна да сме с пластмасови бидони. Подозирам, даже съм убеден, че по гаражи и мазета трябва да се внимава с метеоусловията, особено пък ако не разполагаме с хубава, дъбова, поне 150 литрова каца

      Коментар


      • #93
        От: Въпрос за зелето

        "Кръвта" на зелето е вече в консумация. Резултатът е превъзходен.
        Прикачени файлове

        Коментар


        • #94
          От: Въпрос за зелето

          Бутилирай и продавай бе, Ице.
          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

          Коментар


          • #95
            От: Въпрос за зелето

            Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
            Бутилирай и продавай бе, Ице.
            Дразнете ме, дразнете.
            Пия алкохол веднъж месечно, но всяко събуждане ми е половин махмурлук.

            Много тача зелевата чорба.

            Само да не разбере жена ми, че ще ме накара да турям зеле.

            Коментар


            • #96
              От: Въпрос за зелето

              Не се майтапя! Който не се е лекувал след тежка вечер с тая благина, той не знае какви бизнеспланове и технологии могат да ти се завъртят в главата, някъде между зелевата и шкембе чорбите.
              Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

              Коментар


              • #97
                От: Въпрос за зелето

                Първоначално публикуван от Вива (Liebherr4eto) Преглед на мнение
                Я кажете, че съм в дилема, бидона ми има дъх, ще окепази ли зейето? Да рискувам или ...
                Няма спасение от тая работа, с тия пластмасови бидони. Ние тръкахме, лъскахме, врътяхме, сукахме и накрая предприехме тактиката, на две-три години да сменяме бидона, 15-20 лв е в края на краищата.

                Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                хубава, дъбова, поне 150 литрова каца
                За зеле се ползва букова каца, единственият случай на предпочитане за тая дървесина. Букът е "неутрален" - няма оцветяване, няма собствен мирис, няма танин.
                И това си е истината, ама в градско мазе - дървени съдове...
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #98
                  От: Въпрос за зелето

                  Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение

                  За зеле се ползва букова каца, единственият случай на предпочитане за тая дървесина. Букът е "неутрален" - няма оцветяване, няма собствен мирис, няма танин.
                  И това си е истината, ама в градско мазе - дървени съдове...
                  Тенкс за буковата каца сега го научавам. Баба имаше едно 15ина литра каче само за зеле басма /кълцано зеле/, но замина в печката преди няколко години и не го знам какво беше. Иначе навремето сме го правили в каца, но поне 25 години сме на бидони. За в града, верно ще е маниащина. Или както му викат класиците - втелясване. Аз даже и за виното се предадох и от няколко години оставих дървото. Може би временно.
                  Иначе с бидоните защо така да има проблеми? Веднага в края на кампанията го измивам и после стои отворен, евентуално пълен със зърно. Като му дойде времето - мия със сода, изплаквам и като изсъхне на слънце е готов. С тия сините бидони нямам никакъв страх и относно здравината, ъъъ, щото и това съм патил

                  Коментар


                  • #99
                    От: Въпрос за зелето

                    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение


                    За зеле се ползва букова каца...
                    А.обръчите какви да са,обръчите...
                    Лескови или железни?
                    Нищо не мога,и нищо не знам...

                    Коментар


                    • От: Въпрос за зелето

                      Първоначално публикуван от Димитър Колев Преглед на мнение
                      А.обръчите какви да са,обръчите...
                      Лескови или железни?
                      Лескови естествено !
                      После и на ходжата брадата може да обръснеш.
                      Тази земя, по която тъпча сега,
                      тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                      тази земя – не е моя земя,
                      тази земя, простете, е чужда.

                      Коментар


                      • От: Въпрос за зелето

                        Първоначално публикуван от vladstudio Преглед на мнение
                        Лескови естествено !
                        После и на ходжата брадата може да обръснеш.
                        Отлично!!!
                        Някой е чел Хайтов - класикА Хайтов.

                        PS Ако имаш път към Пловдив, мога да те заведа до родното му село, и да ти покажа къщата му. Близък мой приятел е на една ограда с нея.

                        Коментар


                        • От: Въпрос за зелето

                          Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                          Близък мой приятел е на една ограда с нея.
                          Не е за тука ама да питам щом сте комшии - верно ли ги е краднал дивите?
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • От: Въпрос за зелето

                            Всеки нормален човек си има любим автор. Аз си имам няколко, Хайтов е един от тях.
                            Тази земя, по която тъпча сега,
                            тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                            тази земя – не е моя земя,
                            тази земя, простете, е чужда.

                            Коментар


                            • От: Въпрос за зелето

                              Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                              Не е за тука ама да питам щом сте комшии - верно ли ги е краднал дивите?
                              Не сме лични комшии, както писах, но кроткото село Яврово няма нищо общо със суровостта на всичко, написано в "Диви разкази", както и народонаселението на Яврово е доста далеч от етноса на героите на Хайтов.

                              Първоначално публикуван от vladstudio Преглед на мнение
                              Всеки нормален човек си има любим автор. Аз си имам няколко, Хайтов е един от тях.
                              Аз също. И един от моите любими автори е Хайтов. Успоредно с Чудомир, и...

                              Темата се отклони доста от зелето и армеевата чорба.

                              Коментар


                              • От: Въпрос за зелето

                                Дет се вика: "Вър дон`си зелто, ма!"

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X