Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за зелето

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Въпрос за зелето

    Аз слагам 350гр.сол на 10л. една дюла една ябълка кисела,кочан царевица и глава червено цвекло,всичко разрязано на две и в някаква мрежа,защото после ги вадя.
    SUZUKI VITARA V6
    HONDA CBR 919RR
    MERCEDES ML
    MAN TGA D2O COMANREIL 18-430

    Коментар


    • #77
      От: Въпрос за зелето

      Издълбавам кочана на зелката и пълня със сол. Нареждам зелките с кочана нагоре. След 3-4 дни заливам с вода. Тя между другото е изключително важна за вкуса и трайността на зелето. Слагам царевица, хрян и сминдух. Като започна претакането, опитвам сока и ако има нужда, добавям сол. Ако солта е в повече, източвам сок и добавям вода. Така винаги зелето е толкова солено, колкото на мен ми харесва. Но без ракия няма как да ми хареса!

      Коментар


      • #78
        От: Въпрос за зелето

        Аз залях 10 зелки с 30 л. вода. Останалото - по рецептата на проф.Караджов.

        Коментар


        • #79
          От: Въпрос за зелето

          Може да съм писал по-горе, но не ми се рови, та пак да споделя:
          Аз освен зеле вода и сол, нищо друго не слагам. И как всяка година имам перфектно кисело зеле... Даже не дълбая кочана и да слагам сол в него.
          Просто нареждам зелките колкото може по-плътно(за да събере повече бидона), наливам вода(от чешмата, никакви изворни или минерални), и според налятото количество слагам солта. Смятам я по 30 грама на литър, ама не ползвам кантар(имам де, ама няма сми) а слагам на око.
          Разбира се-не я сипвам направо в бидона, а източвам вода от него и в нея разтварям солта. Налага се да източа 5-6 пъти вода докато се разтвори всичката сол. За моя бидон е малко над кило. Не се сещам колко литра беше, ама и няма значение. Важно е да се измери количеството вода, и да се соли според нея.

          Първата седмица преточвам по 10-15 литра всеки ден, а след това през ден, и така докато ми хареса зелето на вкус.
          Следва пресичане на ферментацията(аз ползвам серниста киселина), и след два дни-кеф ти кисело зеле за мезе на ракията(ама задължително със сланинка или джумерки), кеф ти свинско с кисело зеле, или кой каквото му харесва.

          Та мисълта ми беше, че никакви хрянове, никакви царевици не слагам, не дълбая кочани и не се втельосвам и все се получава от добро-по-добро.
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • #80
            От: Въпрос за зелето

            Такаа, Кольо! Ний тука не се втелясваме, се пак слагането на зелето е мъжка работа и някои обичат да го правят с табиет /Табят/.
            За повечето неща дето си ги писал съм съгласен и съм го споделял и напред в темата. Наистина може само зеле, вода и сол, без нищо друго. Аз слагам добавка само такава каквато съм си произвел в двора, в случая - хрян, а стремежът ми е и зелето да бъде 100% мое производство, знаеш защо. Също нареждам плътно с цели и половинки, също съм с чешмяна вода /но от мойто село, така че не мога да го препоръчам публично/ и също според водата е и солта, на око и на вкус. Щом претакаш, за разтварянето на солта мога да ти кажа един номер, дето го практикуваха хората навремето за големи количества по столове и казарми - количеството морска сол според водата го слагаш в платнена торбичка и го пускаш между зелките, нататък Господ си знае работата.
            Претакането също не е задължително, предполагам зелките са ти затиснати отгоре? Лека аналогия с потопената шапка при винената ферментация. Втора година така го правя и с двата бидона - капакът отгоре, никакво претакане и веднъж седмично го поглеждам да не се е търкулнал камъкът към дълбокото
            За пресичането обаче няма да се съглася. Само веднъж го направих с експериментална /научна/цел - с натриев бензоат - не,мерси. Предпочитам да си консумираме жив продукт. Па като му дойде времето, имам и стъклен амбалаж, имам и фризер. А със серниста..., сефте чувам...
            Мога да споделя нещо, завещано ми като добра практика от баба. Над притискателния диск /ползвам надупчени пластмасови капаци с диаметър 1-2 сантима по-малък от отвора на Бидоня/ и под тежестите /от десетилетия това са черни ломени камъни, не знам от кое находище са добити/ слагам тензух. Лесно се почиства съгата така - само се изпира тензуха и пак се покрива до следващото посещение.

            Коментар


            • #81
              От: Въпрос за зелето

              Аз разтварям солта в една тенджера гореща вода и така я сипвам във всичката, докато е топла (като изстине, разтвора се пренасища). Правя го, защото не претакам, а "бълбукам" (с маркуч) и да съм сигурен, че всичко е разтворено своевременно. Слагам минерална вода (Горна баня), защото с практиката стигнах до извода, че софийската чешмяна вода е "свръх-модифицирана", като е бъкана с какво ли не - освен другите манипулации - като така е "мъртва" и фактически стерилна и стерилизираща. Процеса не тръгва, или тръгва бавно и прочее не тече оптимално. Слагаме 50-ина кг и от малко преди Коледа докъм края на февруари свършва, та изобщо не разсъждавам за химическо пресичане.
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • #82
                От: Въпрос за зелето

                За пресичане, на който не му се занимава с химии, достатъчно е да се изнесе навън в студа и е ок. Е, трябва и да може де.

                Коментар


                • #83
                  От: Въпрос за зелето

                  Ако не се пресее ферментацията-зелето ще става все по-кисело. Аз затова я пресичам-за да си остане вкуса който съм харесал.
                  Е, с изнасянето на студ става също, но пък освен стъдените дни има и топли, а гадинките само чакат малко топлинка, и айдеее...

                  Да кажа, че мен от химия и пръскано зеле не ме е страх, та не ми пука, че зелето било от пазара, било торено, а сернистата киселина била баси страшната отрова.
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • #84
                    От: Въпрос за зелето

                    Тя ракията (като неизменен спътник на киселото зеле) се справя с всички гореизброени опасности!

                    Коментар


                    • #85
                      От: Въпрос за зелето

                      Бе то за нас е ясно, ние сме безсмъртни. Ма нали е модно да е невредно, та затва, викам, да кажа варианти.

                      Коментар


                      • #86
                        От: Въпрос за зелето

                        То пък, голямата химия. Серниста киселина или аспирин.

                        Коментар


                        • #87
                          От: Въпрос за зелето

                          Я кажете, че съм в дилема, бидона ми има дъх, ще окепази ли зейето? Да рискувам или ...
                          The Flat Earth Society has members all around the globe.

                          Коментар


                          • #88
                            От: Въпрос за зелето

                            Ако има дъх на зейе - не.

                            Коментар


                            • #89
                              От: Въпрос за зелето

                              На не съвсем прясно зеле....
                              The Flat Earth Society has members all around the globe.

                              Коментар


                              • #90
                                От: Въпрос за зелето

                                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                                То пък, голямата химия. Серниста киселина или аспирин.
                                Натриев бензоат е масово използваното, грам на литър. Не е пък ептен безвредно.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X