Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Буре за ракия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Буре за ракия

    Аз като закисвам го правя с вряща вода. Тази от бойлера не ми е достатъчна, трябва много време да се кисне а аз ходя на село само уикенда. С врящата вода на второто закисване е готово бурето.
    Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
    Ford Fiesta 1.4 Tdci

    Коментар


    • От: Буре за ракия

      Ааа, да, след като го закиснах, направих липов чай и го дозакиснах ден с него
      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

      Коментар


      • От: Буре за ракия

        Моето буре явно е неграмотно. Нищо не чете и не знае, че досега трябваше да е задуло дъгите. Продължава да сълзи като вчера, никаква промяна. Дали не съм се сдобил с някакво "менте"? Ще го оставя още два дни и ако не ще, ще пътува до бъчваря, да си види изделието.
        На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
        "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

        Коментар


        • От: Буре за ракия

          Нали знаеш как се казва като не се държи правилно - 'набий му обръчите'
          Ха познай откъде е дошъл лафа

          П.С. да му имам акъла на човека, дето му идва впоследствие... На времето дядо на братовчед ми бе бъчвар. И с братовчед ми веднъж отиваме да видим дядката - много хубав човек беше... Нашият работи на двора по някаква бъчва и ни разправяше 'абе дай да ви покажа как се правят бъчви - да научите занаята. Гладни няма да останете'
          За съжаление с младежкия си акъл не му обърнахме внимание - 'заети бяхме'.... След година питам братовчед ми дали ще ходим да правим бъчви... Ама късно - дядото бил починал без да предаде занаята
          Последно редактирано от slowtraveler; 12-10-18, 23:09.
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • От: Буре за ракия

            Така като гледам, май са набивани допълнително обръчите п,еди закисването. Ако е така каква е п,ичинта.
            Нещо ми се скапа клавиату,ата за което се извинявам

            Коментар


            • От: Буре за ракия

              Ами те обръчите винаги се набиват преди накисването, за да 'стегнат' бурето... И след като са набити юнашката, се закисва, за да може разширението на дървото да увеличи още повече натиска и да уплътни евентуални процепи...
              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

              Коментар


              • От: Буре за ракия

                Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                Ами те обръчите винаги се набиват преди накисването, за да 'стегнат' бурето... И след като са набити юнашката, се закисва, за да може разширението на дървото да увеличи още повече натиска и да уплътни евентуални процепи...
                Аз пък ги набивам като се понакиснат поне дъната и малко дъгите. Да не губя обем, че ми е важен.

                Коментар


                • От: Буре за ракия

                  Цяло лято се канех да си взема 10 литрово дъбово буре и преди две седмици като звъннах във Врачеш - греда! Винарският сезон дошъл, всички правят бъчви и на никой не му се занимава с дребосъци. В крайна сметка намерих готово буренце, уж добре изпечено отвътре и го поръчах. Като го взех от Еконт и го разопакован се ужасих - мирише на сурова дъска та се не трае! Плакнах и киснах три -четири дни докато спре да тече и го напълних с 10л купешко шардоне за изтощаване. Продавачът ме беше предупредил - 10 литра е, но поема почти 12 и затова добавих два литра лабораторен спирт да е пълно и градусът се вдигна до към 22-3.
                  Десетина дни по-късно миризмата на дъска изчезна и като източа няколко литра, бурето ухае изключително приятно на карамел и малко пушек. Ще стои така до към Коледа, когато ще ми донесат неразредена гроздова и зареждам с нея.

                  И понеже се запалих, някой знае ли откъде мога да взема черничево буренце за плодов дестилат? Основно се варят круши и понякога ябълки.
                  Последно редактирано от m_markovski; 13-10-18, 15:04.

                  Коментар


                  • От: Буре за ракия

                    Аз не бих сложил ракия в буре което е държало вино.
                    0осем9осем7шест0осем7едно
                    Миро

                    Коментар


                    • От: Буре за ракия

                      Първоначално публикуван от bochkata Преглед на мнение
                      Аз не бих сложил ракия в буре което е държало вино.
                      Грешиш, да знаеш. Вино за ракия в ново буре си е добра практика за "изтощаване" на дървото. Има и други, разбира се, но това не е грешна практика.

                      Коментар


                      • От: Буре за ракия

                        Грешна практика е, прави се обратното. Слага се вино в буре от уиски или ракия. Винарските изби масово купуват изтощени бурета от уиски. Бурето за ракия нямаше да е зле да се изпече, да се занисне с вода и да си чака ракията. Ама не до коледа, щото пак трябва да се закисва преди това.
                        Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                        Ford Fiesta 1.4 Tdci

                        Коментар


                        • От: Буре за ракия

                          Мисля практиката е точно обратната - винарните изби продават след 3-4 'сезона' бъчвите на производителите на уиски... Поне така ми разказваше сина, дето учи четири години в Шотландия - не съм го пратил случайно я - все нещо да научи
                          Иначе аз моите след измиване ги 'бухам' директно с ракията... Да, първите 2-3 пълнения ги източвам доста бързо, ама то и разходът не е малък И затова съм си взел малки буренца...


                          П.С. мдаа: https://winefolly.com/update/life-of...ne-to-whiskey/
                          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                          Коментар


                          • От: Буре за ракия

                            Точно си е ракия след вино.
                            А уискитата ги маладжосват и тако, и вако, и свако - то не е лесна работа от това да стане нещо годно за пиене.
                            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                            Коментар


                            • От: Буре за ракия

                              Ааа, нека не обиждаме конкуренцията
                              davc, поне шотландците са доказали, че го правят много повече от 'годно за пиене'... Не бях почитател докато сина не почна да ми носи някакви пълнолетни шишенца от незнайни по нашите краища 'ракиджийници'.. Сгодно за пиене си е...
                              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                              Коментар


                              • От: Буре за ракия

                                Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                                Ааа, нека не обиждаме конкуренцията
                                davc, поне шотландците са доказали, че го правят много повече от 'годно за пиене'... Не бях почитател докато сина не почна да ми носи някакви пълнолетни шишенца от незнайни по нашите краища 'ракиджийници'.. Сгодно за пиене си е...
                                Спор няма - научили са се, правят го. Което не отменя другото (че не е лесно от фуражен дестилат да стане смислена напитка).
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X