Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Буре за ракия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Буре за ракия

    Първоначално публикуван от n960 Преглед на мнение
    На новите бурета разтварям кило сол и разтвора вътре в бурето... Ден, два...
    На солта каква и е функцията колега ?
    Който търси , намира !
    Човекът е човек, когато е на път !

    Коментар


    • #77
      От: Буре за ракия

      Отмива най силните първи тонове аромат и цвят на дървото. Как го прави - не знам.

      Коментар


      • #78
        От: Буре за ракия

        Първоначално публикуван от mikivt Преглед на мнение
        Отмива най силните първи тонове аромат и цвят на дървото. Как го прави - не знам.
        Закисването няма нищо общо с изтощаването на едно ново буре за последващо отлежаване на дестилати.

        Коментар


        • #79
          От: Буре за ракия

          Дъбово буре се купува точно заради тези аромати. Новото буре е най-добро за отлежаване на дестилати. Дървото все още има пълната гама аромати и е грехота да ги премахвате. Аз моите бурета ги мия и закисвам само с вода. Ако целта е ракията да придобие слаб аромат, според мен няма смисъл да се купува дъбово буре - 5 летвички в бидона или дамаджаната ще дадат нужния лек мирис на дърво.
          Все пак е въпрос на вкус, де... Но ако целта е да е лек аромата ползвайте старо буре или дръжте ракията за по-кратко време в бурето. С всяка следваща партида аромата ще е с едни 5%-10% по-слаб от предходната.

          Коментар


          • #80
            От: Буре за ракия

            Първоначално публикуван от Karushev Преглед на мнение
            Закисването няма нищо общо с изтощаването на едно ново буре за последващо отлежаване на дестилати.
            Мил съм със сол няколко нови бурета, за вино, по препоръка на по знаещи, не съм го измислил аз. И ми е направило впечетлък, че водата става отчетливо кафява и мирише на дъб. Нещо, което с чистата вода преди това го няма. Ся, не изключвам и друго нещо да се гони с тая сол, ма ти не щеш да споделиш, тайна ли е някаква, що ли?

            Коментар


            • #81
              От: Буре за ракия

              За първи път чувам за закисване със сол /не съм знаещ/, това ще да е някакъв много таен чалъм, предаван от баща на син. Имали сме иначе ново буре /за вино/ от селския кацар преди десетилетия, не ни е давал такива препоръки. Имам и колега с който си говорим по тез въпроси и който като малък е помагал на баща си /бъчвар/, също не съм го чувал тоя мурафет. Обгаряне /кога е за ракия/ и т.н., да.
              Мисля че последния пост на колегата Dobs е съвсем изчерпателен по въпроса.

              П.п. Всъщност да не би, някой някъде по веригата вместо сол, да е чул сода, било за хляб, било за бъчви... И легендата тръгнала...
              Последно редактирано от jordanov sv; 09-11-17, 09:45.

              Коментар


              • #82
                От: Буре за ракия

                ".... тайна ли е някаква, що ли?"
                Няма тайни, просто ново буре се закисва само с вода. Студена, за по-дълго време с по-честа смяна, на 24ч примерно, или с гореща-70 гр. по френски маниер.
                Сипваш малко гореща вода, търкаляш го напред назад бавно, така че да се намокрят всички дъги. После го изправяш на едното дъно и пълниш пак с гореща до отвора. Така околло час, после повтаряш с другата половина. Оставяш го да изстине, плакнеш със студена и си готов. Лично не съм го пробвал, но мисля, че след горещия метод, два дни още със студена ще е екстра.
                Сода за бъчви се слага ако има няккъв проблем с миризми разни, или не е ползвано дълго време.
                Новото буре е най-неподходящо за ракия, точно защото отдава твърде агресивно аромати и цвят. В зависимост от степента на обгаряне, седмица-две и трябва да я вадиш. Така една от основните функции на бурето, да диша и доставя кислород до ракийката за окислителните процеси я губим. За това и трябва да се "поизтощи" за някой и друг месец с бяло вино, спирт разреден, добри патоки също стават, и тогава чак ракията, като се проверява от време на време, и вече сами си преценявате кога да я извадите. Колкото е по- малък обема на бурето, толкова нещата стават по-бързо, но идеалния р-р за перфектната отлежла ракия и не само са 225 -228 литровите, и отлежаване на 64% за гроздова, и около 55% за плодови, разреждане след източване. Ясно е, че това са големи обеми за любители, но колкото по-близо до тях, толкова по-добре.
                Всичко това, а и много други неща са описани и дискутирани подробно при ракиджиите, та да не прозвучи на някой че се правя на много знаещ.






                Коментар


                • #83
                  От: Буре за ракия

                  Първоначално публикуван от Karushev Преглед на мнение

                  Няма тайни...
                  , окс, мокс, точно е тва, и аз съм го чел, ма и за сол съм чувАл.

                  [QUOTE=jordanov sv;3233106
                  П.п. Всъщност да не би, някой някъде по веригата вместо сол, да е чул сода, било за хляб, било за бъчви... И легендата тръгнала...[/QUOTE]

                  Добър бъзик, оценявам го

                  Коментар


                  • #84
                    От: Буре за ракия

                    Няма тайна. Не се мие със сол, това е някакъв фолклор. Мие се с натриев карбонат и топла вода и се изплаква добре. Закисва се само с вода. Умишлено не пиша сода за бъчви, че за такава се продава какво ли не-например: http://grad.bg/o-765691-%D0%9D%D0%B0...7%D0%B2%D0%B8)

                    Коментар


                    • #85
                      От: Буре за ракия

                      Днес реших да пробвам за сефте ракията от бурето въпреки , че е само на 4 дни отлежаване . Разлика веднага се усеща и то в положителна посока , нищо общо с дъбови чипсове и т.н. Много съм доволен , очаквам отличен резултат след окончателното отлежаване на домошарката.
                      Който търси , намира !
                      Човекът е човек, когато е на път !

                      Коментар


                      • #86
                        От: Буре за ракия

                        Дъбов чипс салгам на сливовата ракия в комбинация със сушени сини сливи. Въпреки ,че предозирам чипса, той почти не се усеща. В дъбово буре 4-и сезон, за същото време разликата се усеща.
                        Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                        Ford Fiesta 1.4 Tdci

                        Коментар


                        • #87
                          От: Буре за ракия

                          Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                          Не се мие със сол, това е някакъв фолклор.
                          Е фолклор е де, какво друго да е. Да вариш домашно ракия какво е, не ли пак същото.

                          Коментар


                          • #88
                            От: Буре за ракия

                            Първоначално публикуван от mikivt Преглед на мнение
                            Е фолклор е де, какво друго да е. Да вариш домашно ракия какво е, не ли пак същото.
                            Варенето на домашна ракия е искуство,висш пилотаж както с
                            е казва. Говоря за истинска ракия от кач
                            ествен материал,а не от две круши и две изгнили сливи плюс 50кг.захар да излязат 50лт.нещоси.
                            ТОЙОТА в РЕЙНДЖЪР стъпили на ПАТРОЛ Y 60
                            Г 230Е
                            Г 500 0887 390 703

                            Коментар


                            • #89
                              От: Буре за ракия

                              След близо година от закупуването на дъбовото буренце, да докладвам резултата. По 4 месеца засега държа дестилата (около 65 гр.), вкуса е невероятен, мека, пивкава и ароматна ракия!
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180909_220117-750x1000.jpg
Прегледи:1
Размер:190.2 КБ
ID:5797762

                              Като цяло мога да обобщя, че съм много доволен от резултата! В най-скоро време ще се поръчва още едно. Имам обаче въпрос. Тая година заложих за ракия само Мускат Отонел, мога ли да го сложа за отлежаване в бурето или не поради специфичния аромат?
                              Който търси , намира !
                              Човекът е човек, когато е на път !

                              Коментар


                              • #90
                                От: Буре за ракия

                                Супер ще стане муската. Няма страшно
                                Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                                Ford Fiesta 1.4 Tdci

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X