Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да направя ракията по-мека

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Как да направя ракията по-мека

    Първоначално публикуван от белята Преглед на мнение
    ей момчета, преди 15г. знаете ,че имаше криза с алкохола и ЦАР КИРО разцъфтяваше заедно е един президент ,който ядеше вафлата от широката й страна. Та да си дойдем на думата, купиха 1 л. ракия от сергиите на Женския пазар и 3 дена гледаха ЧЕРНО БЯЛО. за това става реч в тая дискусия.
    Този пост не се вързва с първия пост и заглавието, но темата си е на колегата. Инъче отговора е:
    По-добре да правиш ракията да не се нуждае от корекция, отколкото после да я корегираш...философия някаква...

    Коментар


    • #47
      От: Как да направя ракията по-мека

      Етиловия алкохол се изпарява точно при 78.4 градуса по Целзий, Метиловия при 65-67 градуса в зависимост от условията.
      Това значи ли че ако се загрее до 68 - 75 градуса готова ракия ще се изпари метила?
      Sent from my Nokia s fenerche

      Коментар


      • #48
        От: Как да направя ракията по-мека

        в съответствие с това,което колегата пише по-горе, съм виждал и зная ,че при греяната ракия я палят преди да я сервират точно за метанола.
        Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

        Коментар


        • #49
          От: Как да направя ракията по-мека

          Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
          Този пост не се вързва с първия пост и заглавието, но темата си е на колегата. Инъче отговора е:
          По-добре да правиш ракията да не се нуждае от корекция, отколкото после да я корегираш...философия някаква...
          +1, и за поста, и за цитата в него.

          А черницата и смрадликата вършат работа, но не правят чудеса.
          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

          Коментар


          • #50
            От: Как да направя ракията по-мека

            Колега , x3mrjoe вярно е, че за преписване се пише 2 , но аз не твърдя , че написаното от мен сам съм си измислил.Относно хим.реакции и варене на ракия и др. , съм научил от компетентни Н .С. в тази сфера господа.Също не съм твърдял , че МЕТАНОЛА СЕ РАЗГРАЖДА в организма, а че организма го ОБЕЗВРЕЖДА УСПЕШНО!!!!
            Имам и личен опит във варенето на дом.ракия , и смея да твърдя , че тя за мен е с отлично качество (поне досега нито веднъж не съм се натровил).
            Дано съм бил разбран…

            Ето и какво казват умните хора Н.С. по въпроса:

            „На метиловия спирт противоотрова е етиловият. Тоест, ако се изпие 10 мл.метанол, следва да умреш, но ако налееш тези 10 мл. в едно шише с друг алкохол, дори пълно с бира, няма да умреш. Етиловият спирт ще се свърже със съответните активни центрове, метиловият спирт няма да може да се включи в метаболизма и чрез бъбреците ще се изхвърли с урината. Токсичното действие на метиловия спирт се свежда до това, че той унищожава очния, слуховия нерв, поразява мозъка и с това се причинява смърт. Леталната доза е около 10-ина грама. Но той не е толкова страшен. Проблемен е етилацетатът. Той се получава, защото в един момент ферментацията (б. р. - в селски условия) бива изпусната и тя от алкохолна тръгва към оцетна.
            Когато започне дестилацията на джибри ( варене в казана) – на ферментационна маса, в която има оцетна киселина, етиловият спирт и оцетната киселина се свързват до етилацетат, който е естер (както са мазнините). Той директно отива в черния дроб и нарушава изключително сериозно мастния обмен на организма. Това е едно от нещата, които потенцират проблемите при хората с алкохолна цироза. Най-простото решение, което при всеки, дори най-треторазреден производител, се смята за нещо нормално, е да сложи в джибрите някакво количество алкално вещество, примерно сода за хляб (сода бикарбонат). Пропорцията е следната – на 10 кг. джибри, 1 пакетче от 100 гр. сода за хляб, тоест – 0.1%. Свързва се с оцетната киселина и става натриев ацетат или калциев ацетат, който е сол и при дестилацията остава в джибрите, не преминава с парите в алкохола. След което, при дестилацията, остава само етилацетатът, който се е получил в процеса на самата ферментация. Но той е малко и не е в състояние да нанесе значими поражения върху организма. Например за една обикновена плодова ракия е разрешено метиловият алкохол да стига до 2 г на литър. И се приема, че това не може да нанесе някакви забележими вреди.
            От безкрайните престоявания на джибрите, взимането на всякакви видове плодове, прибавянето на гнили плодове, и пълната липса на контрол, се получават тези отровни съединения.”

            пп.За последното ти изречение се отнасям с малко резерви.
            И темата е как да направим ракията по-мека…..
            Здравето е щастие.Трудът е едно голямо възнаграждение.Децата са смисъла на живота.
            GSM-0878722322

            Коментар


            • #51
              От: Как да направя ракията по-мека

              Първоначално публикуван от Асен Савов-bebo2973 Преглед на мнение
              Колега , x3mrjoe вярно е, че за преписване се пише 2 , но аз не твърдя , че написаното от мен сам съм си измислил.Относно хим.реакции и варене на ракия и др. , съм научил от компетентни Н .С. в тази сфера господа.Също не съм твърдял , че МЕТАНОЛА СЕ РАЗГРАЖДА в организма, а че организма го ОБЕЗВРЕЖДА УСПЕШНО!!!!
              Имам и личен опит във варенето на дом.ракия , и смея да твърдя , че тя за мен е с отлично качество (поне досега нито веднъж не съм се натровил).
              Дано съм бил разбран…

              Ето и какво казват умните хора Н.С. по въпроса:

              „На метиловия спирт противоотрова е етиловият. Тоест, ако се изпие 10 мл.метанол, следва да умреш, но ако налееш тези 10 мл. в едно шише с друг алкохол, дори пълно с бира, няма да умреш. Етиловият спирт ще се свърже със съответните активни центрове, метиловият спирт няма да може да се включи в метаболизма и чрез бъбреците ще се изхвърли с урината. Токсичното действие на метиловия спирт се свежда до това, че той унищожава очния, слуховия нерв, поразява мозъка и с това се причинява смърт. Леталната доза е около 10-ина грама. Но той не е толкова страшен. Проблемен е етилацетатът. Той се получава, защото в един момент ферментацията (б. р. - в селски условия) бива изпусната и тя от алкохолна тръгва към оцетна.
              Когато започне дестилацията на джибри ( варене в казана) – на ферментационна маса, в която има оцетна киселина, етиловият спирт и оцетната киселина се свързват до етилацетат, който е естер (както са мазнините). Той директно отива в черния дроб и нарушава изключително сериозно мастния обмен на организма. Това е едно от нещата, които потенцират проблемите при хората с алкохолна цироза. Най-простото решение, което при всеки, дори най-треторазреден производител, се смята за нещо нормално, е да сложи в джибрите някакво количество алкално вещество, примерно сода за хляб (сода бикарбонат). Пропорцията е следната – на 10 кг. джибри, 1 пакетче от 100 гр. сода за хляб, тоест – 0.1%. Свързва се с оцетната киселина и става натриев ацетат или калциев ацетат, който е сол и при дестилацията остава в джибрите, не преминава с парите в алкохола. След което, при дестилацията, остава само етилацетатът, който се е получил в процеса на самата ферментация. Но той е малко и не е в състояние да нанесе значими поражения върху организма. Например за една обикновена плодова ракия е разрешено метиловият алкохол да стига до 2 г на литър. И се приема, че това не може да нанесе някакви забележими вреди.
              От безкрайните престоявания на джибрите, взимането на всякакви видове плодове, прибавянето на гнили плодове, и пълната липса на контрол, се получават тези отровни съединения.”

              пп.За последното ти изречение се отнасям с малко резерви.
              И темата е как да направим ракията по-мека…..
              Точно така Колега, аз твърдя, че се разгражда, а ти ми дефинирай "ОБЕЗВРЕЖДА УСПЕШНО!!!!", че не те разбирам, за да продължим диалога нормално.

              Да, факт е, че не си се натравял сериозно след като пишеш тук, и доста хора имат личен опит за много работи на база житейска рутина, но не значи, че са прави.

              Ако си разбрал "умните хора Н.С." (които пак не си посочил !), които цитираш (copy/paste-ваш) на академичен език, значи можеш да обясниш постваното от теб простичко и синтезирано, за да е по-достъпно за масовата публика, която е без по-задълбочени познания по биохимия, в две-три изречения, както съм направил аз, в противен случай със същия успех можеш да "цитираш" технологии за атомни реактори.

              А точно във връзка с темата, в първия ми пост, съм се съгласил и солидаризирал с двата цитата в него, на белята и особено с първия на Кольо. Чети !

              Поздрави.
              Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 24-03-11, 16:02. Причина: бързопис
              ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

              Коментар


              • #52
                От: Как да направя ракията по-мека

                Пийте ракия а не се карайте за глупости!
                Щом искаме да на направим ракията "мека" - то тогава на какво се дължи "твърдостта" и?Химично някакво обяснение може ли някой да даде. Метанола, естерите, етилацетат- а ли, кое я разваля?
                Хайде да ви видя сега химиците!
                Последно редактирано от //Радо//; 24-03-11, 17:27.
                Sent from my Nokia s fenerche

                Коментар


                • #53
                  От: Как да направя ракията по-мека

                  Първоначално публикуван от Р.Якимов Преглед на мнение
                  Пиите ракия а не се карайте за глупости!
                  Щом искаме да на направим ракията "мека" - то тогава на какво се дължи "твърдостта" и?Химично някакво обяснение може ли някой да даде. Метанола, естерите, етилацетат- а ли, кое я разваля?
                  Хайде да ви видя сега химиците!
                  Колеги, не оставайте с грешно впечатление !
                  Добрата домашнярка е елексир за мен !

                  Не ми харесва когато някой се изказва като капацитет, без да разбира детаилите, а и в спора се ражда истината.

                  ...

                  А относно това, кое я разваля, ами кое ли ?!
                  Количеството.
                  Колкото е по-малко, толкова е по-неприятно !
                  Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 24-03-11, 17:39.
                  ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                  Коментар


                  • #54
                    От: Как да направя ракията по-мека

                    Първоначално публикуван от Р.Якимов Преглед на мнение
                    Това значи ли че ако се загрее до 68 - 75 градуса готова ракия ще се изпари метила?
                    Не, температурата на кипене е точно определима и постоянна характеристика, зависеща само от атмосферното налягане (освен от температурата). По дефиниция тя е момента, в който изпаряването започва от целия обем (а не само от повърхността). А изпаряване има в много голям диапазон, то се осъществява и преди тази точка, и след нея. Спиртовете се изпаряват и при стайна температура. В крайна сметка, за да няма метилов спирт в ракията, просто не трябва да има предпоставки за това в материала (загнилите плодове са основната), следващото по значение е отлежаването - метиловият спирт се изпарява по естествен път и по-интензивно от етиловият.
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • #55
                      От: Как да направя ракията по-мека

                      едно време висях в ЦИНТИ( централно информационна научно изследователска библиотека) и търсех си патент за уиски покрай дисертацията разбира се. Намерих патенти много, но едното от нещата се оказа меката вода за правенето на алкохол.Т.е важна е водата при джибрите и по-важното вече е цитирано 2 или 3 пъти температурата на дестилацията. При температура над 70 гр. С- НЯМА МЕТАНОЛ, но над 80 гр.С излизат висшите алкохоли от които боли глава. Те стават в естери от бъчви и др. неща и от тях се подобрява вкуса
                      Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

                      Коментар


                      • #56
                        От: Как да направя ракията по-мека

                        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                        .....метиловият спирт се изпарява по естествен път и по-интензивно от етиловият....
                        ...заради по ниския градус на кипене -това си го знам по дефолт.
                        Въпроса който съвпада с темата - "Как да си оправим бакията след като сме я сътворили?". Че ще има загуба и на етилов алкохол то си ясно, но по добре 3л. годна за пиене отколкото 7л. с която да си правиш компреси.
                        Не говорим за повторна дестилация която ще реши проблема, а в домашни условия без казан- да речем съд върху котлона и кухненски термометър и ширма на макс.
                        Sent from my Nokia s fenerche

                        Коментар


                        • #57
                          От: Как да направя ракията по-мека

                          Barriques Francois Freres.pdf
                          Малко повече за правилното правене на бъчви.
                          Рекламна е статията, но почти всички казват , че така ги правят буретата.
                          Най-важно е сушенето, което в България се спестява - кой ще ти чака 2 години.
                          Нали пари трябва да се правят

                          Коментар


                          • #58
                            От: Как да направя ракията по-мека

                            А старите бурета, гледах по дискавари чанел. Специално за уискито "тиламор дю" с машина ги остъргват и после ги обгарят, дървесината е дъбова или церова. Прав е колегата Якимов и бурето е много важно.
                            Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

                            Коментар


                            • #59
                              От: Как да направя ракията по-мека

                              Моля за малко помощ, колеги. Сдобих се с 20л. ракия двоен препек, но за съжаление има доста неприятен остър мирис на нещо като на ацетон.(Джибрите бяха престояли доста време преди да бъдат преварени). Има ли някакъв начин да се оправи без допълнителна преварка, например с активен въглен или нещо друго, или направо на боклука?

                              Коментар


                              • #60
                                От: Как да направя ракията по-мека

                                Оооо Нещастие!! Най вероятно ракията за която говориш по време на варенето е загоряла. Не с активен въглен ами каквото и да я правиш все тая! И ма само два начина Или се иСпива или се излива!! Язък за матриала!!
                                Най-добре е да имаш богати приятели!!!
                                Ако не ти дадат, барем няма да ти искат!!!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X