Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • agogov
    отговори
    От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

    Първоначално публикуван от NovemberCharlie Преглед на мнение
    Ако забавите изваждането от фурната твърде много влагата му кондензира в долната част на съда и хляба буквално става мокър.
    Точно така е и поне нашия има това претопляне и постепенно изстиване в рамките на половин, един час след свирката за край на печенето, с цел да изсуши хляба и обере влагата и конденза. Затова казвам, че най-добре е точно след това да се извади хляба.

    ПП Половин ден стои, ако забравим да го извадим.......

    Остави коментар:


  • Дочев
    отговори
    От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

    Отдавна не бях влизал в темата си/на диета съм/ и доста сте я оспамили. На последните три страници има много коментар, а само две рецепти.
    Я подкрепете коментарите с рецепти!

    Остави коментар:


  • dedoKoko
    отговори
    От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

    След известни проби (и предимно успехи) да дам и моите 5 стотинки.
    Рецептата е вариант на публикувана тук.
    Брашно тип 700 (или 500) - 305 гр.
    Брашно типово (или пълнозърнесто) - 300 гр.
    Понякога част от второто брашно заменям с 50 гр млян микс от семена.
    олио или зехтин- 3 суп. лъжици
    кисело мляко- 2,5-3 суп. лъжици
    сол - 7-7,5 гр
    захар 7-7.5 гр
    вода- (топла на пипане, не вряла) 200 мл.
    прясно мляко 50 мл.
    оцет или лимонов сок -1 чаена лъжичка
    мая - половин пакетче суха(д-р Йоткер) или четвърт кубче жива (унгарска)
    чубрица и сминдух 50/50, смлени с кафемелачката- една супена лъжица- равна.

    Маята със захарта и 30-40 мл вода от общото количество се забъркват в отделна затоплена чаша и се изчаква леко да шупне, докато се теглят и бъркат брашната..
    Брашната, солта и чубрицата се смесват и объркват добре на сухо. Сипват се в машината.
    Подравнява се отгоре, слага се олиото, киселото мляко, оцета и остатъка от водата с прясното мляко.
    Избирам програма за пълнозърнест хляб, 1 кгр , средна кора (3часа и 22 мин).
    Сипвам маята и пускам пекарната.
    Пекарната е Мулинекс.
    Опитът ми показа, че ако сложа всички добавки върху брашното, а не отдолу става по-добре.

    П.П. При мен страничните и долна кора стават малко дебели и твърди независимо на какъв режим на кората е настроено.
    Преборвам го с леко наръсване с вода и завиване с кърпа (месал) за 10-15 минути, след изваждането от формата.
    Последно редактирано от dedoKoko; 14-01-13, 12:03.

    Остави коментар:


  • Pretor
    отговори
    От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

    Това с пропорциите съм го забравил много отдавна. Просто изчаквам няколко минути да смеси съставките и да видя какво тесто се получава. Ако е необходимо, добавям вода или брашно и оставям да се джурка. След като се изпече, изчаквам пет минути и го вадя, оставям го на скара да поизстине малко и е готов за ручане. Когато няма да се яде веднага, го оставям да престои на скарата поне половин час. Като е изстинал го увивам в хавлиена кърпа и го поставям в торбичка, след което го прибирам в хладилника. Стоял ми е така и по две седмици без да мръдне. "Купешкия" хляб, ако го оставиш в найлоновата му опаковка за няколко дни без да го вадиш и е готов с плесен. Една от причините за това е, че още топъл се пакетира и влагата вместо да се изпари, остава затворена вътре. Освен сусама, задължително слагам и други ядки (някъде напред в темата май бях писал за това). Обикновено не правя хляб само от бяло брашно, но ако се случи, намалявам количеството на продуктите или на маята, защото бялото брашно бухва доста и резултата е наклепан капак . Всичко е въпрос на тренировки и на въображение, така че - дерзайте пекари!

    Остави коментар:


  • NovemberCharlie
    отговори
    От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

    Ако забавите изваждането от фурната твърде много влагата му кондензира в долната част на съда и хляба буквално става мокър.
    Последно редактирано от NovemberCharlie; 14-01-13, 11:29.

    Остави коментар:


  • Skorpion_BG
    отговори
    От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

    Хъм, моята си "вика" когато свърши програмата, а после /след около 30-40 минути/ си вика да се извади! Ама ако е преди вечеря никой не чака второто викане - вадим го веднага! Днес беше чиабата с маслини!

    Остави коментар:


  • agogov
    отговори
    От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
    Хлябът на снимката ми по-горе е изваден след престой над час след свършване на програмата. Напоследък предпочитам да го вадя с известно забавяне, защото установих, че така бъркалките излизат по-лесно от осите си, без да се налага да блъскам казанчето.
    Навреме значи след като фурната изстине постепенно около час време след печенето. Не навреме и хлътва при нас, ако не се извади половин ден след като приключи печенето. Ако избързаме и го извадим още горещ, също не е добре-=остава влажен. Може и особеност на бак-автомата да е........

    Остави коментар:


  • davc
    отговори
    От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

    И аз да покажа. Хляб "Добруджа" (тип 700), 750 гр. брашно - вода, мая и сол (след повече от две години, количеството е по таванно-подовата система). На "бързата" програма - два часа и половина. На дългата - над три и половина часа - дори и с типово брашно, хлябът е пухкав като франзела.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCF3415.jpg
Прегледи:1
Размер:136.1 КБ
ID:5443603
    Последно редактирано от davc; 13-01-13, 18:04.

    Остави коментар:


  • Пламен Пенов
    отговори
    От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
    Хлябът на снимката ми по-горе е изваден след престой над час след свършване на програмата. Напоследък предпочитам да го вадя с известно забавяне, защото установих, че така бъркалките излизат по-лесно от осите си, без да се налага да блъскам казанчето.
    А при мен се получава конденз , и го вадя мокър ако го оставя в пекарната , затова предпочитам да поблъскам и коричката да е хрупкава.

    Остави коментар:


  • Чавдар (V93)
    отговори
    От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

    Първоначално публикуван от agogov Преглед на мнение
    ... а когато не се извади навреме - пък хлътва.....
    Хлябът на снимката ми по-горе е изваден след престой над час след свършване на програмата. Напоследък предпочитам да го вадя с известно забавяне, защото установих, че така бъркалките излизат по-лесно от осите си, без да се налага да блъскам казанчето.

    Остави коментар:


  • agogov
    отговори
    От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

    На средна степен на запичане на кората, програма нормален хляб, автомат с две перки ТСМ.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:13012013490.jpg
Прегледи:1
Размер:92.4 КБ
ID:5443540
    Ако намалите пропорционално количеството с 10-20 % дали няма да се получи? Забелязал съм, че когато 'окото' на жената е по-голямо, горната кора стои по-бяла, а когато не се извади навреме - пък хлътва.....

    Остави коментар:


  • Sibirski
    отговори
    От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

    Този хляб е пълнозърнест. Поствам сега рецепта му:
    Вода... 330 мл
    Слънчогледово олио... 3 супени лъжици
    Сол... 2 и 1/4 чайни лъжички
    Пълнозърнесто брашно... 450 г
    Бяло брашно... 150 г
    Кафява захар... 2 и1/2 супени лъжици
    Сухо мляхо... 3 супени лъжици
    Мая... 1 чайна лъжица.
    Пече се на режим Пълнозърнест хляб 900 г и опцията Препечен.

    Остави коментар:


  • Chicho1
    отговори
    От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
    Имаш ли различни степени на запичане? Това на снимката е на Мулинекс на средна степен

    [ATTACH=CONFIG]535198[/ATTACH]

    Хлябът е с 4:1 бяло брашно тип (500):пълнозърнесто
    Имам, но на тази програма /бързата за 58 минути/ не мога да регулирам степента. Автоматично си пече и не мога да сменям грамажа и степента на опичане. А програма за дозапичане отделна - нямам.
    След малко ще пробвам с фолиото върху капака.
    Дано...

    Остави коментар:


  • Чавдар (V93)
    отговори
    От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

    Първоначално публикуван от Чичо Преглед на мнение
    Нашата е марка "Таурус" и горната кора не може да я опече. Остава си бяла.
    Това което го е показал Сибирски не мога да го постигна. Дайте акъл.
    Имаш ли различни степени на запичане? Това на снимката е на Мулинекс на средна степен

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1040545.JPG
Прегледи:1
Размер:117.9 КБ
ID:5443534

    Хлябът е с 4:1 бяло брашно тип (500):пълнозърнесто

    Остави коментар:


  • davc
    отговори
    От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

    Първоначално публикуван от Чичо Преглед на мнение
    Нашата е марка "Таурус" и горната кора не може да я опече. Остава си бяла.
    Това което го е показал Сибирски не мога да го постигна. Дайте акъл.
    Всички така печат. Хлябът на Сибирски не е "Стара Загора" (тип 500), даже май има и царевично брашно - затова и този цвят.

    Остави коментар:

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X