Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • коко келеша
    коментира - отговор
    И моята първа машинка е Мидеа, която наистина прави по-хубав хляб от Мулинекса, но в последно време започна да не и стига мощността за месене. Смених двигателчето, работи нормално за месец и после пак почна да спира по средата на някое от месенията. Сега седи като много дълбока резерва в мазето.

  • cnc82
    коментира - отговор
    Това е рецептата по спомен от времето когато правих хляб. Даже 70 към 30 в полза на бялото брашно за направата на пълнозърнест хляб. Правил съм опити само с пълнозърнесто - заминава в кофата.

  • коко келеша
    отговори
    Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
    Добре де, как правите хляб, различаващ се с кирпич от черно/пълнозърнесто/ръжено/лимец и тн брашно, без мая, с най- продължителното месене и втасване на машината? Имам, 2бр. Отнисително добър резултат се получава с двойната бъркалка и малка височина в сравнение с площта/т.е. хоризонтална. И топлия типов от професионални пекарни си е типов. С бяло (от днешната пшеница барабар с набухвателите) и мая е ясно, става.
    Обикновено се работи с квас, но аз не съм негов почитател и винаги слагам бяло и пълнозърнесто друго брашно 50/50.

    Остави коментар:


  • veskov
    отговори
    Добре де, как правите хляб, различаващ се с кирпич от черно/пълнозърнесто/ръжено/лимец и тн брашно, без мая, с най- продължителното месене и втасване на машината? Имам, 2бр. Отнисително добър резултат се получава с двойната бъркалка и малка височина в сравнение с площта/т.е. хоризонтална. И топлия типов от професионални пекарни си е типов. С бяло (от днешната пшеница барабар с набухвателите) и мая е ясно, става.

    Остави коментар:


  • drago_pishinkov
    отговори
    Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
    Един от комшиите ме посъветва, ако искам хубаво брашно, да купувам от 5 килограмовите пакети. Било по-истинско. Някой споделя ли това мнение?
    Купувам по 10кг. пълнозърнесто пшеничено и пълнозърнесто ръжено от малка мелница, която ми праща чувалчетата по куриер. Имат и по-малки разфасовки, а цените и качеството ме удовлетворяват. Мога да пратя сайта им.

    Рецептата, с която приготвям хляба, е следната:

    500г от едното и 500г от другото брашно, едно пакетче инстантна мая, разтворено в 200мл. вода и две лъжици захар-супени, също една супена лъжица сол и 40-50мл. слънчогледово олио, две лъжици домашен оцет-ябълков и половин чаена лъжичка сода бикарбонат, прегасена в оцета.
    Преди да замеся - пресявам доколкото е възможно смеската от двете брашна.

    Като се позамеси всичко добавям още малко топла вода докато тестото стане хомогенно и меко, но да не е лигаво.

    Меся го в обикновена машина и там го оставям да втаса, но после ги вадя и пека във фурна при дебелина на тестото около 40мм.

    Става доста твърдо, но питателно и ароматно хлебче.
    Последно редактирано от drago_pishinkov; 14-08-22, 15:04.

    Остави коментар:


  • bullet_pk
    коментира - отговор
    Там е разликата. С хлебопекарната - 5 мин. зареждане, включваш и оставяш.

    Аз пък от 5-6 години ползвам една Мидея, която няма грешка. Работи идеално. Два пъти съм и сменял ремъците.

    Снаха ми също заряза един Мулинекс, който не допича хляба, а няма функция само печене.

  • NovemberCharlie
    коментира - отговор
    От както купих хубав миксер на жена ми и тя почна да прави хляба вкъщи вместо да купуваме готов или да ползваме машинката за хляб. И каймата за кебапчета там я бъркаме.

  • Чавдар (V93)
    отговори
    Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение

    ... Тогава се получава и най-добър резултат, но пък съм вързан за машината поне за час до печенето. ...
    Вариантът "хлебопекарна" го зарязахме в момента, в който Мулинекс-ът се побърка и започна да върти бъркалките при практически изпечен хляб. Този инцидент моментално ме отказа от практиката да оставяме машината да си джурка тестото без надзор.

    А, ако ще трябва да има някой там, докато машината работи, то смисълът и се губи. Още повече, че програмата, която използвахме, отнемаше 3 ч. и 40 минути.

    Ръчно приготвяне на хляба - 15 мин замесване, до час втасване и до час печене. Общо - 2 ч и 15 мин ...

    Остави коментар:


  • коко келеша
    отговори
    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение

    ...Не съм забелязал да има някаква осезаема разлика.
    Обаче хлебопекарната винаги усеща разликата Всяка седмица отварям нов 2 килограмов пакет с бяло брашно и друг с пълнозърнесто. Съответно всяка седмица имам различни резултати - от тухла единичка до преливащо казанче Има вариант, при който наглеждам последното втасване и го удължавам, докато обемът на тестото се удвои, че и подмине удвояването. Тогава се получава и най-добър резултат, но пък съм вързан за машината поне за час до печенето. Оня ден си взех един пакет френска мая от 1/2 кило и резултатите се подобриха доста без наглеждане. През седмицата ще взема един голям пакет бяло брашно и ще експериментирам

    Остави коментар:


  • Чавдар (V93)
    отговори
    Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
    Един от комшиите ме посъветва, ако искам хубаво брашно, да купувам от 5 килограмовите пакети. Било по-истинско. Някой споделя ли това мнение?
    Ние си правим сами хляба (без хлебопекарна) и ползваме брашно от всякакви разфасовки. Не съм забелязал да има някаква осезаема разлика.

    Остави коментар:


  • коко келеша
    отговори
    Един от комшиите ме посъветва, ако искам хубаво брашно, да купувам от 5 килограмовите пакети. Било по-истинско. Някой споделя ли това мнение?

    Остави коментар:


  • cnc82
    отговори
    Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
    Някой има ли идея как по-лесно да вадим бъркалките от хляба , или как да ги извадим преди печенето ?
    3-4 хлебопекарни са минали през ръцете ми и последната си дойде с една малка кука за целта.
    Та може нещо такова да приспособиш от някой по-корав тел.

    Остави коментар:


  • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
    отговори
    Някой има ли идея как по-лесно да вадим бъркалките от хляба , или как да ги извадим преди печенето ?

    Остави коментар:


  • Roninn
    отговори
    Снощи заредих съставките,пуснах да ги омеси на тесто,за да съм сигурен че консистенцията е Ок ,забърках всичко без маята.

    Настройка на програмата и часа за отложен старт.Прясна мая на кубче,оставих най отгоре на тестото без да се разтваря и сутринта в девет получих това.

    Остави коментар:


  • Roninn
    отговори
    От: Домашна хлебопекарна и рецепти за нея/пробвани/!

    Пет минути до края


    Последно редактирано от Roninn; 31-01-19, 00:25.

    Остави коментар:

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X