Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Видове Мед

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Видове Мед

    Рапица

    Рапицата има силен сладък вкус, много добри хранителни профилактични и лечебни качества. Медът от рапица е изключително полезен при костни, ставни и стомашно-чревни проблеми. Препоръчва се и при сърдечни заболявания.
    Цветният прашец от рапица се използва за лечение на вени и за подобряване на общото състояние на болните хора.
    Рапичният мед е много подходящ за приготвянето на така наречения мед-крем, който е много популярен, тъй като цяла година не променя вида си. Медът крем има равномерна кристализация и е предпочитан от много хора заради това, че е по-лесен за мазане и не се разтича.
    И другото предимство има пашата от рапица. Тя се случва рано напролет и е едно допълнение към другите видове мед, които пчеларят ще извади през годината. Рапицата е още един бонус, който ще увеличи добивите и ще разнообрази вкусовете мед.

    Акация

    Със специфичния си нежен аромат, много приятен вкус, и много бавното си кристализиране акациевия мед е един от най-предпочитаните. Най-големи количества акациев мед се добива в Северна България. Дървото акация е добре познато, цъфти през май-юни в зависимост от надморската височина, цветовете му са бели, големи и гроздовидни със силен аромат.
    В България съществуват няколко вида акация. Дървото на акацията е добре познато. Акацията расте много бързо. Достига на височина до 25 м. , а на възраст до 100 години. Акациевия мед е един от най-скъпите медове на пазара, това е така, защото се добиват малки количества от този елексир, а разходите и рисковете на пчеларите са доста високи. Благоприятни природно-климатични условия за събиране на акациев мед в Северна България има рядко, средно веднъж на 4-5 години. За отделянето на нектар е необходимо да има влага. Богатството на плодова захар, бавната му кристализация, органолептичните му характеристики, както и ниското му поленово съдържание, това са малка част от плюсовете на меда. Медът е подходящ за деца,диабетици, при жлъчни проблеми, безсъние. Препоръчва се при стомашно-чревни проблеми заради съдържанието му на фруктоза, но в умерени количества. Акациевия мед действа успокояващо на нервната система. Пчелният мед не е регламентирано лечебно средство, но дневната доза от 60-100г. е нормална за организма, който по този начин си набавя нужните въглехидрати. Акациевия мед се усвоява бързо от организмът, в много малко случаи дава алергични реакции, затова е толкова предпочитан от всички. Пчелния мед като цяло е прекрасно лечебно и хранително средство в комбинация с други храни.

    Липа

    Липовият мед е изключително богат на различни полезни вещества. Има тонизиращо въздействие върху храносмилателната система, сърдечната дейност и повишава имунитета. Липовият мед има специфичен аромат, който го отличава от другите медове. Той съдържа специфичен глюкозид, който има изразено потогонно, диуретично и секретолитично действие. Цветовете на липата са най-интересната и полезната част за нас. Те са събрани в така наречен полусенник, чиято дръжка е сраснала с главната жилка на присъцветника. Всяко цветче представлява мини букетче. Сребролистната липа е най-широко разпространена у нас. Останалите два вида са разпространени по-рядко в горите, по каменистите склонове на предпланините и планините. Отглеждат се и като декоративни дървета. Липовият мед се използва за лечение на остри катари на горните дихателни пътища (ларингити, трахеобронхити), помага за успокоение и добър сън. Противовъзпалително и донякъде отхрачващо действие. Препоръчва се при простуда, ангина, бронхит и бронхиална астма. Този натурален продукт е неизменим източник на вещества, необходими за здравето на очната ретина.Доказано е, че медът образува тънка защитна ципа, която помага да се махне възпалението и да се успокои очния мускул. Както твърдят световни информационни агенции, а също така и лекари- медът е единственият хранителен продукт, който не се разваля. Смята се за един от луксозните видове мед. Съдържа етерично масло, в състава на което влизат различни алкохоли-алфатичен, фарненсол и др.

    Билков

    Този мед е с комплексни качества. Има подчертано лечебно и профилактично действие на дихателните пътища, стомашно-чревния тракт, гинекологични заболявания. При хронични ринити и синуити, подобрява имунната система. Полифлорния мед се препоръчва при преумора, за общо укрепване на организма на човек, а има и антисклеротично действие. Основен начин на употреба на меда е вътрешното му приложение. Когато се цели повлияване на процеси в горните дихателни пътища е необходимо медът да се задържи в устата, за да могат антибиотичните му вещества да контактуват по-продължително време с устната лигавица. Може да се приема и разтворен в топло мляко, чай или в комбинация с прополис. Когато се използват неговите антимикробни свойства при заболявания на стомашно-чревния тракт (ентерити, колити), се препоръчва да се приема под формата на гъст воден разтвор. Медът се използва и в козметиката под форма на медни кремове или маски, които омекотяват кожата, като предотвратяват възпалителните процеси по нея, както и появата на бръчки. Поради всичко това медът е изключително полезен за растежа на клетките и особено за укрепване на имунната система у човека. Той е готова храна, която непосредствено преминава в кръвта.

    Мана

    Мед получен главно от екскретите на смучещи насекоми по растенията или от секрети на живи части от растенията. Маната може да е животинска мана или медена роса.
    Изследванията показват, че в мановия мед се съдържат голям брой свободни аминокиселини, по-важни от които са аспарагинова киселина, аланин,агргинин,цистин,глицин, глутаминова киселина, хистидин,лизин,метионин и др.
    Мана се появява преди всичко по смърча, елата, бора, дъба, бука, кестена, липите, кленовете. Извършените проучвания у нас показват, че освен от лисни и щитоносни въшки, пчелите събират мана и от дъбовите желъди, нападнати от желъдовия хоботник и от жълъдови плодови червеи. Числеността на насекомите, свързани с отделянето на мана зависи от редица фактори, като температура, наличие на валежи и др. Освен това, между листните въшки и мравките в горското насаждение, съществува много тясно взаимодействие (симбиоза).
    Мравките също събират произвежданата от въшките мана и я използват за храна. В същото време те пренасят листните въшки през есента от листата в корените на дърветата, където те зимуват и през пролетта ги пренасят от корените по клоните на дърветата. Мравките доближават листните въшки и с антените си ги потупват по гърба. Листните въшки отделят капка сладки екскременти, които мравките отнасят в своето гнездо. Така че колкото повече са мравките в една гора, толкова повече са и листните въшки продуценти на мана.

    Магарешки бодил

    Меда от магарешки бодил има изразено противомикробно действие. Стимулира половата активност. Препоръчва се при чернодробни възпаления, високо кръвно налягане и аритмия. Захаросва кремообразно в бял цвят. Цъфти есента.

    Захаросан

    Медът понякога се намира в познатото ''кристализирано'' или ''захаросано'' полутвърдо или твърдо състояние. Причината за това е втърдяването на една от трите съдържащи се в меда захари- глюкозата, която, като достигне ниво на пресищане кристализира. Въпреки че по принцип кристализацията е нежелано състояние, като се използва метод за контролирана кристализация, захаросаният мед може отново да се превърне в желан продукт. Ако се осихури начин за крем-мед или маслообразен мед. При неконтролирана извършваща се по естествен път кристализация се получава мед с груба структура. Като резултат от контролираната кристализация медът става по-мек и кремообразен.

    Източник- pchelenmed.com
    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
    0878 23 58 34- Радо

  • #2
    От: Видове Мед.

    Аз имам едно питане към пчеларите тук.
    Става въпрос за меда от манука.
    Миналата година за първи път чух за него и за първи път го опитах.
    Разбрах, че се произвежда от пчелите, от нектара на цветовете на храста манука, който вирее в Нова Зеландия.
    Обаче попаднах в български пчеларски форум на информация, че тукашни пчелари купуват храста от Англия и при грижи и постоянно поливане, храста виреел и при нашите климатични условия.
    Този мед е най-богат от всички видове мед на витамини, минерали, антиоксиданти и аминокиселини.
    Попаднах и на информацията, че през 2010 г. холандски учени публикуват доклад за новооткрита съставка в меда от манука със силно антибактериално действие - дефензин.
    Това вещество се съдържа в естествено състояние в човешкия организъм и притежава силни и широкоспектърни противомикробни свойства, което го прави съществена част от вродената имунна система.
    Дефензинът и останалите съставки на меда могат да играят роля в превенцията и лечението на бактериални инфекции, устойчиви на антибиотиците.
    Вече над година, аз лично използвам продукти с мед от манука, за мен и семейството ми, като профилактични средства и при борба с хрема, настинки, вирусни и бактериални инфекции. Моя личен опит показва, че се справят по-успешно от редица лекарствени продукти със същото предназначение, продавани в аптеките.
    Та въпроса ми е, има ли в България производител на мед от манука и ако някой от вас, колеги, има опит, нека сподели. Мерси!
    Ето и снимки на храста манука и на цветовете му:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3.jpg
Прегледи:1
Размер:256.2 КБ
ID:5473465Натиснете снимката за да я уголемите

Име:don-t-worry-be-happy-chaeno-darvo-leptospermum.jpg
Прегледи:1
Размер:39.4 КБ
ID:5473466
    Осмели се да помогнеш, преди да те помолят!
    Отстъпки за система за активно GPS проследяване и продуктите на ЪнриълСофт

    Коментар


    • #3
      От: Видове Мед.

      Жули, в България няма Манука. Има го в Нова Зеландия най-вече.
      ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
      0878 23 58 34- Радо

      Коментар


      • #4
        От: Видове Мед.

        А заслужава ли Манука меда цялата истерия която се спряга около него ?
        Издъних се на Тюринг теста

        Коментар


        • #5
          От: Видове Мед.

          Ако става въпрос за вкусови качества- нашият мед е в пъти по-хубав. Иначе, няма мед който да не е полезен, стига да е истински. Но не знам, дали всичко за Мануката е вярно, по простата причина, че го няма в България. Един път са ми носили, помня, че на вкус не ми хареса.
          ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
          0878 23 58 34- Радо

          Коментар


          • #6
            От: Видове Мед.

            Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
            Жули, в България няма Манука. Има го в Нова Зеландия най-вече.
            Четох в български пчеларски форуми, че някой са си засадили храсти, и успешно си ги гледат тук, в България, дори едно момче беше си ги снимало в двора.
            Ясно ми е, че няма популярност и не се сади масово храста в България, но ми стана интересно.
            Осмели се да помогнеш, преди да те помолят!
            Отстъпки за система за активно GPS проследяване и продуктите на ЪнриълСофт

            Коментар


            • #7
              От: Видове Мед.

              Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
              Ако става въпрос за вкусови качества- нашият мед е в пъти по-хубав. Иначе, няма мед който да не е полезен, стига да е истински. Но не знам, дали всичко за Мануката е вярно, по простата причина, че го няма в България. Един път са ми носили, помня, че на вкус не ми хареса.
              Писали сме по едно и също време.
              Не, не става въпрос за вкусови качества. Поне за мен, по-важно е, че медът от манука най-бързо ограничава развитието на бактериалните инфекции. В него има по-високи нива на химикала метил - глюксал или MGO.
              Не ме разбирайте, погрешно, не казвам, че трябва да се консумира само този вид мед, но реших, че ще е интересно да се включи към видовете мед.
              Ако не ви е интересно, трийте
              Предлага се в България. Аз лично от тук си го купувам. Предлага се с различен индекс на MGO.
              Последно редактирано от Жулиета; 20-04-13, 15:55.
              Осмели се да помогнеш, преди да те помолят!
              Отстъпки за система за активно GPS проследяване и продуктите на ЪнриълСофт

              Коментар


              • #8
                От: Видове Мед.

                Дано, защото на вкус е доволно отвратителен
                Издъних се на Тюринг теста

                Коментар


                • #9
                  От: Видове Мед.

                  Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                  Дано, защото на вкус е доволно отвратителен
                  А така. На мен ми харесва много на вкус. Да не говорим за детето, той е фен на всички видове мед.
                  Виж мъжа ми, не мога да го накарам да яде мед.
                  Това е въпрос на вкус, по -интересното е, дали наистина влияе толкова благотворно върху инфекциите и укрепващо на организма?
                  Осмели се да помогнеш, преди да те помолят!
                  Отстъпки за система за активно GPS проследяване и продуктите на ЪнриълСофт

                  Коментар


                  • #10
                    От: Видове Мед.

                    Първоначално публикуван от Жулиета Преглед на мнение
                    А така. На мен ми харесва много на вкус. Да не говорим за детето, той е фен на всички видове мед.
                    Виж мъжа ми, не мога да го накарам да яде мед.
                    Това е въпрос на вкус, по -интересното е, дали наистина влияе толкова благотворно върху инфекциите и укрепващо на организма?
                    Не искам да си правя реклама, но не мисля, че медът от Манука, е по-полезен от нашия Бълраски чист Манов мед. Пък и от другите.. знам ли .. А и на вкус, няма място за сравнение.
                    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                    0878 23 58 34- Радо

                    Коментар


                    • #11
                      От: Видове Мед.

                      Аз доколкото съм запозната, всеки вид мед е ценен, и всеки е препоръчително да се приема при определени оплаквания и като цяло за засилване на имунната система и е с общо укрепващо действие.
                      Всички видове мед, описани в темата за видовете мед са полезни, това не го отрича никой, най-малкото аз.
                      Идеята ми беше друга, да разбера дали някой пчелар в България, се е захванал с производството на този вид мед, и все пак да се представи и този мед като разновидност, най-малкото е ползван в България, със сигурност не само от мен.

                      Ето и повече инфо:

                      Екип учени от Университета на Кардиф установиха, че медът от манука (южен мирт; лептоспермум) предотвратява и лекува дори устойчивите на антибиотици бактериални инфекции по откритите рани.
                      Ново изследване, публикувано в специализираното издание Microbiology, показва, че медът и в частност медът от манука (южен мирт; лептоспермум; Leptospermum scoparium) може да лекува хроничните инфекции на рани, и преди всичко да предотвратява самото им развитие. Заключенията на специалистите от Университета на Кардиф (Cardiff Metropolitan University) са още едно доказателство в подкрепа на клиничната употреба на меда от манука за ликвидиране на бактериални инфекции, особено на фона на нарастващата антибиотична резистентност на болестотворните микроорганизми.
                      Streptococcus pyogenes обикновено е нормална и безвредна кожна бактерия, която обаче при повърхностни наранявания често предизвиква хронични, незаздравяващи рани, припомня The Science Daily. Бактериите, които инфектират раните, се свързват в “биофилми”, които формират ефективна бариера срещу лекарствата и задълбочават инфекцията. Учените от CMU установили, че медът от манука не само унищожава напълно развитите биофилми от S. pyogenes ин витро, но и пречи на първоначалното свързване на бактериите с компонентите на наранената тъкан.
                      Антимикробните свойства на меда са известни отдавна. Традиционни лекарства, съдържащи мед, са използвани в тропиците за лечението на упорити рани от различни древни цивилизации. Медът от манука се произвежда от нектара на едноименния храст или дърво от Сем. Миртови, което расте в Нова Зеландия и части от Австралия, но може да вирее спокойно и в България. Медът от манука често присъства в съвременните лицензирани козметични и лечебни продукти за кожни проблеми и рани. Установено е, че медът от манука предотвратява размножаването и ликвидира повече от 80 вида бактерии, но антимикробните му свойства все още не са докрай проучени от модерната медицина, а механизмите му на действие все още се уточняват.
                      Раните, инфектирани с S. pyogenes често не се поддават на лечение. Това се дължи до голяма степен на биофилмите, които затрудняват проникването на антибиотиците, както и на проблемите с антибиотичната резистентност. Изследването на учените от Кардиф показало, че много малки количества мед предотвратяват формирането и развитието на биофилма, а третирането на зрели биофилми в петриеви панички с мед, довело до ликвидирането на 85% от бактериите в тях само за 2 часа (!).
                      Учените потърсили молекулярно обяснение за антибактериалното действие на меда. Оказва се, че медът предотвратява и разкъсва връзките между S. pyogenes и човешкия протеин фибронектин (fibronectin), образуващ се по повърхността на увредените клетки. “Молекулите на повърхността на бактерията се слепват с човешкия фибронектин, закотвяйки бактерията към клетката. Това позволява развитието на инфекцията и образуването на биофилм. Открихме, че медът редуцира проявата на протеините по бактериалната повърхност, инхибира свързването към фибронектина и прави формирането на биофилм малко вероятно. Това е механизмът, по който медът от манука намалява до минимум появата на акутни инфекции при рани, както и развитието на хронични инфекции”, обяснява ръководителят на изследването, д-р Сара Мадокс (Dr Sarah Maddocks).
                      Екипът на д-р Мадокс продължава да изследва въздействието на меда върху други бактерии, причиняващи инфекции на откритите рани като Pseudomonas aeruginosa и резистентния на метицилин Staphylococcus aureus (MRSA). Оказало се, че медът от манука убива ефективно и тези бактерии.

                      Източник:
                      dnevnik.bg
                      Осмели се да помогнеш, преди да те помолят!
                      Отстъпки за система за активно GPS проследяване и продуктите на ЪнриълСофт

                      Коментар


                      • #12
                        От: Видове Мед.

                        Жули, аз от теб разбрах, че някои отглеждат Манука, в България.
                        Благодаря ти и за информацията, много е полезна !
                        ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                        0878 23 58 34- Радо

                        Коментар


                        • #13
                          От: Видове Мед.

                          Храстчетата си ги купували от Англия, за около 15 паунда, не били много претенциозни, но им трябвало по-обилно поливане. Някой пчелари в България, си ги засаждат за жив плет до пчелина.
                          Радо, да вземете и вие да пробвате, поне са красиви На видеото по-долу се разказва за качествата на меда от манука.

                          Осмели се да помогнеш, преди да те помолят!
                          Отстъпки за система за активно GPS проследяване и продуктите на ЪнриълСофт

                          Коментар


                          • #14
                            От: Видове Мед.

                            Един приятел катастрофира с мотор в Англия.Имаше доста голяма дупка на крака и леки усложнения(да не влизам в подробности ).Използва въпростният мед за да маже раната и имаше учудващ ефект.Не е измислица,че лекува!
                            ПС> Интересна тема! Благодаря!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Видове Мед.

                              Първоначално публикуван от NlGHTMARE Преглед на мнение
                              Един приятел катастрофира с мотор в Англия.Имаше доста голяма дупка на крака и леки усложнения(да не влизам в подробности ).Използва въпростният мед за да маже раната и имаше учудващ ефект.Не е измислица,че лекува!
                              ПС> Интересна тема! Благодаря!
                              Сега се сетих, че имам мехлем за мазане на рани и пр. (няма да казвам фирма). Сега като погледнах, пише, че съдържа Манука. Явно наистина е доста лековит.
                              ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                              0878 23 58 34- Радо

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X