Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Присаждане (ашладисване)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Присаждане (ашладисване)

    Първоначално публикуван от 19R Преглед на мнение
    ... На някой хрумвало ли е да пробва с термошлаух? Питам само информативно.


    .
    Интересно как ще го свиеш, като той иска над 150 гр С°

    Коментар


    • От: Присаждане (ашладисване)

      Обещаното кратко описание на синапката:
      Силно растящо дърво, като (почти) всички синапки. Клоните растат предимно вертикално, което е и главната причина за късното влизане в плододаване. Ако искате по-бързо да започнете да берете плод трябва или да ги огъвате до 45-60 градусов ъгъл, или най-добре е да ползвате слаборастяща подложка - по-слаба от ММ106. Може да пробвате дори на М27, стига да имате под ръка. Ако не полагате по-сериозни грижи за дървото плододаването му е алтернативно/двугодишно - една година е обсипано с плод, а на следващата няма и за цяр, както се казва. От средно голямо (6х4 метра) за потенциала на сорта дръвче съм набирал над 250 кг.
      Вкусът на ябълките е добър - средно сладки, без значим аромат - нищо велико, но определено не е и посредствен. Съхранявани в неотоплявана стая издържат до към май - започват да се развалят щом се затопли в стаята.

      Това, което най-много ми харесва в сорта, е че през повечето години дава приличен до отличен добив и без нито едно пръскане. Не че е напълно устойчив на всички болести и неприятели, но повечето години береш без да пръскаш. Никога не съм откъсвал от дървото червива ябълка, не защото не червясват, а защото тези, които червясат бързо окапват.

      Коментар


      • От: Присаждане (ашладисване)

        Първоначално публикуван от Христо_Шн Преглед на мнение
        .. калеми, но така и така събрах повечко - в случай, че и някой друг има интерес към сорта да казва. Ще стигнат за 7 човека (по 2). По тънки са от молив, но това е ябълка - и с размер на клечка за зъби да са не би трябвало да е проблем. На цената на транспорта с Еконт/Спиди.

        ...
        Колега, остана ли някое калемче, че съм кандидат? Благодаря!

        Коментар


        • От: Присаждане (ашладисване)

          Ако се налага ще взема от дървото, така че резници има достатъчно.

          Коментар


          • От: Присаждане (ашладисване)

            Първоначално публикуван от traper2504 Преглед на мнение
            Абре темата умира , що така? Идва време за събиране на калеми. Аз моите гроздя ще ги събирам пак през февруари. Тогава ме чака и ашладисването на маса. Поздрави!
            Ето и тазгодишното ми ,,февруарско,, / 15 февруари/ ,,Ашладисване на маса,, , на гола пръчка , както ви писах по горе. Филизите вече са около 20см. а отдолу подложките доста вкоренени. Поздрави!
            П.п. Издирвам калеми от така наречените руски безсеменни сортове грозде ,,Кашмиш,, розов. Поздрави!
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0091.jpg
Прегледи:1
Размер:304.5 КБ
ID:5785412Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0090.jpg
Прегледи:1
Размер:368.7 КБ
ID:5785413Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0089.jpg
Прегледи:1
Размер:503.8 КБ
ID:5785414
            Последно редактирано от traper2504; 08-04-18, 23:18.
            Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

            Коментар


            • От: Присаждане (ашладисване)

              Първоначално публикуван от Христо_Шн Преглед на мнение
              Ако се налага ще взема от дървото, така че резници има достатъчно.
              Получих си го, благодаря!

              Коментар


              • От: Присаждане (ашладисване)

                Да питам кога трябва да се премахне обвиването на ашладисаното място? Не съм използвал замазка. Това е стреч фолио притегнато с изолирбанд. Чудя се дали фолиото няма да го задушава вече? Но ако го махна ме е страх да не се прекършат прихванатите клончета.

                Коментар


                • От: Присаждане (ашладисване)

                  Аз го махам чак на другата година.

                  Коментар


                  • От: Присаждане (ашладисване)

                    Първоначално публикуван от orela Преглед на мнение
                    Да питам кога трябва да се премахне обвиването на ашладисаното място? Не съм използвал замазка. Това е стреч фолио притегнато с изолирбанд. Чудя се дали фолиото няма да го задушава вече? Но ако го махна ме е страх да не се прекършат прихванатите клончета.

                    Минимум 2 или 3 месеца най много година , ако е от рода на тиксото , понеже то се разтяга и не толкова за да не се откършат , а за да не подсъхват раните. Ако има и обвързване отгоре с медна тел или въженце най много 2 или3 месеца понеже те се врязват силно в зарастващата рана. За да не се прекършват калемите вследствие на разрастване на филизите забиваш кол /пръчка/ до подложката и за него връзваш филизите , ако са мн. на високо превържи пръчка за стеблото под раната , която да е по дълга и стърчи нагоре и за нея привързваш филизите. Успех и импровизирай!
                    Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

                    Коментар


                    • От: Присаждане (ашладисване)

                      Ясно. Бях останал с впечатление, че по-рано трябва да се махне.

                      Коментар


                      • От: Присаждане (ашладисване)

                        Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                        Получих си го, благодаря!
                        Такаа, да докладвам каква я свърших

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180624_171720[1].jpg
Прегледи:1
Размер:922.9 КБ
ID:5792949
                        От това което ми изпрати колегата Христо изкарах 6 хубави калемчета и ги боднах по 2 на скелетни клонки, под кора. Ашладисах издънка на една стара ябълка дето хич не ми харесва и ще я махам на зима. Замазка не съм ползвал, стягане с ленти от найлон и отгоре хартиено тиксо. Доволен съм от резултата, но си го броя за грешка, че слагах по 2. На третото клонче май ги събори един силен вятър, че и градушка мина тогава. Сега тия хубавци трябва да им направя някаква конструкцийка и да ги превържа, наесен може би ще махна превръзките. Чудя се сега дали да не сложа и 2-3 спящи пъпки тук-таме? Иначе наоколо в двора имам 5 дванаесе-петнайсет годишни /от мен засаждани/ ябълки от основните есенно-зимни сортове и повече няма да слагам, засега де.
                        Колегата ми прати и две издънки сливки Караджейка, боднах ги и тях, за съжаление едната вуйчо я бастиса с мотиката, но другата е на шест

                        Още веднъж голямо благодаря на Христо_Шн и на всички колеги които дават акъл и споделят опит в темата.

                        П.п. Само да си допиша - имам си овощарско Бг ножче, но този път като за проба използвах макетно ножче, доста е удобно.
                        Последно редактирано от jordanov sv; 26-06-18, 10:32.

                        Коментар


                        • От: Присаждане (ашладисване)

                          Браво! Макетното не го ползвай , че стават големи бели. Наточи и полирай Б-г ножчето , с него в предния край с обратната му страна можеш да отваряш разцеп и кората при ашладисване на листо. Поздрави!
                          Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

                          Коментар


                          • От: Присаждане (ашладисване)

                            Може да е от снимката, но ми се струва, че виждам сериозна хлороза. При такава степен на хлороза не е необичайно леторастите да изсъхват. Няма да е лошо да вземеш мерки. При възможност присади и на друга подложка, даже това е най-добрата мярка.

                            Коментар


                            • От: Присаждане (ашладисване)

                              А, макетното го ползвах само за проба, овощарското си е титуляр, но наистина трябва да му полирам острието до блясък
                              И за хлорозата май ще излезе вярно... Отначало си мислех че един голям клон от старата ябълка отгоре прави сянка и го махнах, ама няма да се спра само с това. В нашто село не ни стига желязото, факт, и праскови например въобще не виреят. В някои години някои от ябълките в двора показват начални признаци, но поне не е имало сериозни поражения досега. Преди години съм подавал и зелен камък листно/почвено, ама напоследък май и синия камък го спрях Трябва да взема мерки наистина, покрай тия непрестанни дъждове.
                              Това с присаждането на друга подложка също е интересно, може би ще го направя и него.
                              Ще докладвам пак нататък

                              Коментар


                              • От: Присаждане (ашладисване)

                                Работата е там, че и при мен има проблем с хлорозата и наблюденията са ми, че ако едно дръвче е с такава степен на хлороза, то не се оправя и всяка година е така. Причината обикновено е в корена (подложката). Особено, когато се ползват семенни подложки има видими разлики между дръвчетата, дори когато са на педя едно от друго.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X