Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Едно софиянче на село.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Зеленото.. нямам идея какво са садили. Но масово в района има много ниви и въртят картофи и после рапица. Царевица чат пат виждам, но само за фураж.
    Картофи вадят по 3 реколти на година.

    Има и подковани коне, но май не са много. Повечето ги яздят по горите и парковете.

    Пчеларството нямам идея. Където съм обикалял из Белгия не съм виждал големи пчелини. В Брюксел по покривите на сградите било много модно да се гледат пчели, но нещо много измирали.
    Да мине карантината съм се разбрал с хората от някакъв магазин специализиран да ми разкажат какво и как.


    Иначе верно е страшен релакс.. Вчера така ми бяха вдигнали кръвното от офиса.. цял ден се разправях с дебили. Направо ми трепереха ръцете от нерви..
    Но хванах да окося малко, компоста да разместя, някакви клони да събера и след 1ч бях чисто нов човек.

    Коментар


    • Ее, аз в някоя от съседните теми го казах - който се оправя с животни в града, животните на село са му като мехлем за душата.
      Картофи с рапица е страхотен сеитбооборот, тия хора не са глупави, значи. Само че е за по-големички площи с техника. Пчели на покрива е мода, разбира се, макар че при определени условия си става като стой та гледай.
      Пчели до 2-3 кошераВ В двора - нямаш грижи при тия терени, дано само да не пръскат прекалено често с кофти химии наоколо. На хората от спец магазините не им се доверявай напълно, тяхната работа е да продават стока. Ясно е че парите не те бъркат, ще го усетят и те и ще ти продадат некви скъпи излишни боклуци без никакъв смисъл. тотален Комерс е и в пчеларството. Питай първо тука и ще ти даваме насоки с колегите.

      Коментар


      • Мдааа....става точно както предвидих в пост 13
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
          От: Едно софиянче на село.

          1,5 декара обработваема земя нормално хранят едно средно селско семейство (с повечко деца). Ако спретнеш един парник стотина квадрата, направо ще имаш от най-ранните пролетни зеленчуци, през домати, краставици, зеле като за два бидона, картофи и т.н.
          Истината обаче е другаде- всичко друго освен бетон, райграс и тук-там някоя овошка, те прави роб. С тия декари...не знам какво да те посъветвам. Нещата отиват да си само в разходи и недостиг на време, без никкава полза насреща. Непрекъснато ще има нещо за правене, което е трябвало да бъде направено вчера, все няма да ти стига време и т.н.
          Със земята или си роб, или си Тарзан (насред джунглата). Освен това има една кофти особеност-прави те зависим. Като засадиш нещо, започваш да имаш нужда да го поддържаш живо-дори когато за нищо не служи. И се влиза в спиралата на безкрайното селско бъхтене- копане-садене-пръскане-бране-копане...и неусетно човек стига дъното-оказва се в двора с кочина и кокошарник. Път обратно има ама...аз не знам хора, дето да са го минали. Остават си при бъхтенето и земята докато последната ги прибере един ден.
          Вариант живтоно да пасе там е много удачен....ако има наоколо.
          Втори вариант е някакво "бавно" насаждение от типа на лозе.
          Санта, дотук нито е роб, нито Тарзан, нито лозе, нищо не си познал. Темата е забавна.

          В 

          Коментар


          • BENZBOSS
            BENZBOSS коментира
            Редактиране на коментар
            Гаранция е по-добре от пиене или скубане на косите от нерви.

            Венцо пускай снимки майка,че ми е интересно в какво си се увьртЕл

        • Малко ъпдейт.

          Хванах да поизчистя малините. Наследство от предните наематели са. Миналата година не ги правих нищо и родиха адски много, сега освен да съм ги съсипал друго едва ли ще стане, но все пак





          Чудя се дали да ги покрия с дървен чипс ?

          А жълтите петна по тревата е гнусен мъх с който сега трябва да го боря и него.

          Същевременно бобът тръгна като луд, явно много рано го посадих.



          Навън не става за садене поне още месец, та ще го пресадя този в пластмасови контейнери, пък друг ще сложа по късно за двора.

          От другия разсад доматите и чушките добре тръгнаха, обаче греда с патладжана (само 10 коренчета се показаха от 50).



          Деба тоя вирус, една железария няма работеща, а доставките се бавят за след карантината сигурно.
          Винаги съм се ядосвал на баща ми и дядо ми, че само трупаха боклуци в гаражите и мазетата.. сега разбирам какво е да няма.
          В тоя двор и къща няма нито един камък, една летва, един пирон .. нищо няма. Всичко каквото ми потрябва - от магазина.

          Коментар


          • Пенчо
            Пенчо коментира
            Редактиране на коментар
            А и в магазина като няма - става весело.

            Иначе на малините мулча хич няма да им навреди. А на практика се водят бурен - само чрез изкореняване се утрепват.
            Аз бих си ги оставил.

          • bullet_pk
            bullet_pk коментира
            Редактиране на коментар
            Малините са двугодишни растения. Първата година излизат зелени филизи и не раждат плод. На следващата година вече стават кафяфи и раждат плод. След това изсъхват. Както си ги изрязал, тази година най-вероятно малини няма да ядеш. Догодина

          • gimax
            gimax коментира
            Редактиране на коментар
            Изкарвай разсада навън през деня,ще окапе иначе,върви шиляв.

        • Венци, за патладжана ЧЕКАЙ!
          По бавно покълва, И при нас в момента е така .. доматите са вече по 15 см., а патладжана едва се види.
          Садихме ги заедно.
          Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

          Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

          Коментар


          • bullet_pk коментира

            Малините са двугодишни растения. Първата година излизат зелени филизи и не раждат плод. На следващата година вече стават кафяфи и раждат плод. След това изсъхват. Както си ги изрязал, тази година най-вероятно малини няма да ядеш. Догодина
            И аз така знам.. но миналата година пролетта ги минах с косачката, пък лятото пак родиха. Ще ги видим тази.

            Март месец :



            Август:



            Плодовете не се виждат, че тия двамата от снимката всеки ден изяждаха по една купа.
            Да не са някакъв изкуствен сорт ? знам ли. В големия двор има няколко лехи , миналата година бяха само филизи и шума. Но и тях минах с косачката .

            Коментар


            • Пенчо
              Пенчо коментира
              Редактиране на коментар
              Хапсолютно зависи от сорта!!
              Моите са на балкона в големи кашпи и вече пет години си раждат. Есента ги подрязвам на около 10-15 см. На пролет си избиват нови филизи, както и избиват нови стъбла през на където са отишли корените.
              Утре, ако не забравя ще снимам, че сега снега ги затрупа.

            • valsodar_rn
              valsodar_rn коментира
              Редактиране на коментар
              Щом си ги косил значи са от тази разновидност които се косят,има и такъв сорт,защото ако бяха от другите вярно една година щеше да пропуснеш беритба

          • Първоначално публикуван от Венци- малкия Преглед на мнение

            И аз така знам.. но миналата година пролетта ги минах с косачката, пък лятото пак родиха. Ще ги видим тази.

            Март месец :



            Август:



            Плодовете не се виждат, че тия двамата от снимката всеки ден изяждаха по една купа.
            Да не са някакъв изкуствен сорт ? знам ли. В големия двор има няколко лехи , миналата година бяха само филизи и шума. Но и тях минах с косачката .
            Миналата година едни малини тук в съседния двор, посяха ги пролетта, не само, че родиха, ми ядох до нова година(първата слана). Постоянно раждат. Моите малини, дето са ми набор, си раждат юни до някое време юли и толкова. Мисля да си присадя малко от новия модел, чакам да ги видя и тая година как ще са.
            Ford Maverick II 2.3 XLT
            Ford Mondeo MK5

            Коментар


            • На малините май си им уцелил ваксата Късмета на начинаещия
              За разсада ти направиха забележка, има нужда вече от закаляване- изкарвай го на хладно лека полека. И за патладжана вярно ти казаха, той е по-бавен и иска по-топло време. Отделно, много е важно и дано да си го направил - трябва да е в по-дълбока пръст, че пуска централен корен и колкото е по-силен, толкова по-добре става после.

              Коментар


              • Агро-фитнеса върви с пълна пара.



                Разсада живна, но пък е повече от предвиденото. Ама повече не ми се копае.



                Боба който бях насадил тръгна много бързо, а му е много рано затова го пресадих в едни кофи и си вървеше добре, даже цъфна, обаче го изнесох навън под навеса.
                2 дни си беше наред и на 3тия след обяд видях , че много посърнал и довечера листата изсъхнаха. Нощес не е падало под 8 градуса и беше под навеса, обаче явно е премръзнал.





                Комшията ме взе на ебавка.. каза "Добре, че не разчиташ на земеделие за изхранването си"

                Коментар


                • Почвата е няква странна...а не може ли да се разпилее угнила оборска/конска тор?
                  Тоя да ходи да се гръмне,вместо да вземе пример...

                  Коментар


                  • BatGeorgeone
                    BatGeorgeone коментира
                    Редактиране на коментар
                    Точно конска тор е по-добре защото конете имат само един стомах, следователно не усвояват добре храната и техните отпадъчни продукти са много "по-питателни" за растенията

                  • Венци- малкия
                    Венци- малкия коментира
                    Редактиране на коментар
                    Почвата е глинеста. Конска тор колкото искаш, но все мислех, че точно конската не е хубава.

                  • Кольо
                    Кольо коментира
                    Редактиране на коментар
                    БатДжорджо, не е вярно това дето го пишеш, до степен хич.
                    Иначе си е добре да се натори с животинска тор де, освен, че е еко-меко, има и дълготраен ефект.
                    Венци, с оборски тор не можеш да пренаториш. Колкото и да сложиш-все е хубаво. Само да не е съвсем пресен. Ако е миналогодишен или по-стар е супер. По-пресния кара ферментация, и се отделя амоняк, та има опасност от пригори по растенията, но не е страшно.

                • Конски тор освен всичко друго пази и от червеи, давай смело.
                  Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                  Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                  В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                  Коментар


                  • Ефект от акото чакай след 2 години .
                    0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                    Коментар


                    • Не знам, доколко е редно да се разнася непреврял тор от каквито и да било животни. Конският не знам конкретно как е, но се тори наесен, за да може да ферментира торът. Иначе, "гори" растенията. И в животинския тор има нитрати, Да не се пренебрегва това. Аз омесвам торът от кокошките с компост от листа да отлежи и чак тогава го разнасям. Наесен преди есенната оран.
                      Your conscience is all you can take to your grave.

                      Коментар


                      • Кольо
                        Кольо коментира
                        Редактиране на коментар
                        Нитратите Саше не са толкова вредни и отровни колкото си мислим. Аз не си мисля де, но така се казва.
                        Ако човек го е страх от нитрати-да избягва зелените части на растенията. Има ли друг цвят-нитрати там няма. Например в червен домат.
                        В краставицим салатки, пресен лук и чесън си има.
                        Но е достатъчно да изчакаш два-три дни след откъсването, и вече няма нитрати, те са преминали в други съединения.

                    • Има ли движение по темата или вече е приключена?

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X