Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Панти /ALPINE TOURING SKI/..... Какви и от къде?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Панти /ALPINE TOURING SKI/..... Какви и от къде?

    Здравейте колеги. От известно време сериозно обмислям покупката на комплект за пантене - ски, автомати, обувки и колани. От колега, тук във форума получих много ценна насочваща информация, за което му благодаря. Искам обаче да събера и други мнения, тъй като инвестицията никак не е малка. Също така не видях подобна тема, а хората и продавач-консултантите с които говорих казаха, че напоследък търсенето на панти значително се е увеличило. От досега наученото разбрах, че за мен и моите предпочитания ще са удачни следните варианти: автомати с т.н. шини от този тип https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j...2UDVclBntMV5NQ. В моя случай са за предпочитане пред така наречените "точкови", защото искам повече стабилност при спускане. Теглото не е от съществено значение. Същия критерий трябва да се прилага и при останалите компоненти на комплекта. Ски - не е необходимо да са от най-леките, но е за предпочитане е да са по-удобни за спускане. Обувки- нещо от този сорт https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j...NfxBVjhZfifjCQ. От презентацията им разбирам, че са идеалната среда между фрийрайд и пантене. За коланите нямам мнение, но пак нещо по средата - нито много професионално, нито пълен боклук. За обувките съм категоричен, че трябва да са нови. Другото според зависи.
    Отворен съм за всякакви мнения. Бъдете здрави !
    Nissan Pathfinder 2.5 dci

  • #2
    От: Панти /ALPINE TOURING SKI/..... Какви и от къде?

    Здравей колега.Ако имаш възможност направи тест драйв от приятел.Това ще те ориентира.Или под наем.За начало спокойно можеш да вземеш всичко втора ръка.С обувките се разходи-да не убиват,че правят плюски после.Ако вземе,че ти хареса-можеш да си купиш и нова екипировка.Ски може всякакви за проба,но по-добре търси втора ръка директно с монтирани автомати.Пробвай ги на различни терени.Ако те интересува още нещо-звънкай-0887 543 596.Успех.

    Коментар


    • #3
      От: Панти /ALPINE TOURING SKI/..... Какви и от къде?

      За да не се губи информацията - ето го и личното, което ти бях пратил, с леки ъпдейти

      Не съм особен специалист, мога да кажа на мен какво ми допада дотук за няколкото сезона опити. За ските - единият подход е комплект, максимално близък до фрирайда, който да е идеален за яки спускания, но не е много приятен за дълги преходи. Широка здрава ска с талия 115 и повече и автомат тип "панта" - Marker Baron/Duke, Salomon Guardian, Diamir и т.п.. На другия екстрем са тесните леки раладжийски (=състезателни) турови ски с максимално олекотени точкови автомати (Dynafit TLT Speed, Plum), които са песен нагоре, но за спускане, общо взето, не стават. Т.е. винаги ще слезеш, но кеф от каране с тясна ска няма особен.

      По мои наблюдения и по разговори с доста по-опитни другари и планински водачи - комбинацията от лека ска с талия около 100 - 110 мм с точков автомат е правилният избор. На пазара вече има доста варианти за широки и леки ски (Black Diamond Amperage, например), с които и нагоре, и надолу кефът е голям. Аз поне след известно време борба с класически панти и тежки ски рязко минах на точкови автомати и се родих. Ако не си много над 90 кг. и не искаш да въртиш трикове в парка или да "дропваш" 10-12 метрови скокове по цял ден, точковият автомат е напълно достатъчен. За сметка на това при 5-6-7 часа преход - колкото реално се събират при една нормална хубава разходка - ти остават сили и за спускане. На Dynafit версията Vertical е най-добрата комбинация между удобство и надеждност (но не се произвеждат повече), Radical FT са по-ориентирани към сериозно спускане, но и по-скъпи, Beast серията вече е дебилно усложнена и тежка. G3 Onyx са малко по-удобни за ползване, но са тежки и за сметка на това пластмасови. Новите G3 Ion са вече метални и по-леки. Широките ските на G3 са малко по-тежки от най-леките Black Diamond-и. При всички случаи, дори и да заложиш на традиционен тип панта, бих си взел обувки, които да стават за точки - най-малкото заради свободата да опиташ някой ден.

      Под наем за проба могат да се вземат комплекти от няколко места - от XCO на "Черни връх", например. Само сняг да има - че дотук главно си дерем ските, дори и над 2000 метра в момента почти няма места, дето да стават за нормално спускане.
      Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

      TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

      Коментар


      • #4
        От: Панти /ALPINE TOURING SKI/..... Какви и от къде?

        Отново благодаря колега badeff. Както съм писал, аз по-скоро клоня към по-широки и стабилни за спускане ски, панти и твърди обувки. Правих проби по не много стръмен ски-път. Почти съм на финала. Дано само да натрупа сняг.
        Бъдете здрави!
        Nissan Pathfinder 2.5 dci

        Коментар


        • #5
          От: Панти /ALPINE TOURING SKI/..... Какви и от къде?

          Здравей,
          нямам време да прочета всичко, но ще ти кажа моето мнение. На писти не карам, мн са скъпи картите, само като пътя от избрания връх минават през писти.

          карам с точкови автомати Dinafit и никога не съм имал проблеми с автомата и не съм чувал някой да има. достатъчно стабилни са, стигал съм до 60-70 кмч на писта и съм спокоен от към автомата. препоръчвам такива.
          ските - с оглед на изобилието сняг (особено по курортите както дават по 1-2 метра сняг В ДИАМЕТЪР) ти трябват така наречени каменарки - някакви евтини ски за които да не ти пука, че ги дереш.

          обувките са най-важните, да са удобни и приятни за крака. имал съм случаи с взети на заем обувки когато от пришки не можех да си стоя на краката и съответно да ходя при наличие на сили и това става на състезание!

          Коланите е важно да са по талията на ската. ако са прави при карвинг ски, частта на ските без колан при ходене странично на склон може да почнат да ти връщат, което е много неудобно.

          късмет и браво за доброто ориентиране към пантите.

          Коментар


          • #6
            От: Панти /ALPINE TOURING SKI/..... Какви и от къде?

            Ако ще подхождаш към покупки за този сезон - горещо препоръчвам тази обувка:
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:23340r13.jpg
Прегледи:1
Размер:47.7 КБ
ID:5638003
            До края на седмицата имат сериозно намаление (подозирам, че ако не можеш да ги вземеш веднага, може и да се разберете да ти задържат един чифт на тази цена).

            Неочаквано се сдобих с едни такива "втора ръка" (на половин ден каране) и съм много щастлив. Държат се почти като алпийските ми обувки на писта, а са чувствително по-леки и с много добър ход в отключена позиция за качване.
            Последно редактирано от Райковски; 29-01-15, 10:57. Причина: Непозволен линк.
            Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

            TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

            Коментар


            • #7
              От: Панти /ALPINE TOURING SKI/..... Какви и от къде?

              Изпратих линка с обувките на лично съобщение, защото не е позволено да се публикуват тук.
              ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
              0878 23 58 34- Радо

              Коментар


              • #8
                От: Панти /ALPINE TOURING SKI/..... Какви и от къде?

                Мда, увлякох се нещо. Пардон. Не съм свързан с конкретния дюкян, де.
                Scarpa Freedom SL е моделът, че не се разбира от снимката.
                Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

                TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

                Коментар


                • #9
                  От: Панти /ALPINE TOURING SKI/..... Какви и от къде?

                  Може ли линка на лично, че мой приятел ми каза много добри думи за Scarpa=
                  Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                  "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                  Коментар


                  • #10
                    От: Панти /ALPINE TOURING SKI/..... Какви и от къде?

                    Първоначално публикуван от badeff Преглед на мнение
                    Мда, увлякох се нещо. Пардон. Не съм свързан с конкретния дюкян, де.
                    Scarpa Freedom SL е моделът, че не се разбира от снимката.
                    Нищо, случва се.
                    Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                    Може ли линка на лично, че мой приятел ми каза много добри думи за Scarpa=
                    Имаш ЛС.
                    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                    0878 23 58 34- Радо

                    Коментар


                    • #11
                      От: Панти /ALPINE TOURING SKI/..... Какви и от къде?

                      Само да уточня:
                      Хора,не се доверявайте на обувките,които са удобни на някой друг.
                      Пробвайте ги ЗАДЪЛЖИТЕЛНО.
                      Да са удобни на вашия крак-иначе той ще страда,а не крака на приятеля.
                      Ами нали за да си купиш обувки на половин ден каране някой трябва да ги е изхвърлил с 300,защото са му направили проблем.Всеки крак е различен и си иска неговата обувка.
                      Аз съм този,който е разкарал обувки на 3 дни(ако има някакво значение-точно прехвалените скарпа са....).
                      Успех и приятни изживявяния.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Панти /ALPINE TOURING SKI/..... Какви и от къде?

                        ОК, за да бъдем съвсем коректни - препоръчвам да се ПРОБВА въпросната обувка. И казвам лично мнение как се държи на сняг.
                        Доколкото схванах, авторът на темата има предостатъчен стаж да знае как се пробват ски обувки.

                        За различните модели и производители си много прав. Доста е тъпо, че няма официален внос на обувки Black Diamond, например - за карачите с по-широко стъпало.

                        Иначе младежът, от когото взех чепиците, ги смени със същите, само че следващия размер.

                        И да се стягаме за нагоре, че циклонът иде!
                        Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

                        TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

                        Коментар


                        • #13
                          От: Панти /ALPINE TOURING SKI/..... Какви и от къде?

                          Здравейте. Купих си обувките - Scarpa Maestrale RS. След истински тест /не само разходки в стаята/ ще пиша отзиви.
                          Благодаря отново на всички дали съвет.
                          Nissan Pathfinder 2.5 dci

                          Коментар


                          • #14
                            От: Панти /ALPINE TOURING SKI/..... Какви и от къде?

                            Дайте мнение за Head Venturi 95, в комбинация с Tyrolia Adrenalin 16. Адреналина е дългия и минималната му дължина на захват е 299 мм. Размера на моята обувката е 297 мм. При пробата визуално нещата изглеждат добре, ама нещо ме гложди... Имам нужда от помощ
                            Nissan Pathfinder 2.5 dci

                            Коментар


                            • #15
                              От: Панти /ALPINE TOURING SKI/..... Какви и от къде?

                              Ако ти ги предлагат като комплект, по-скоро не. Двата милиметра разлика за автомата може и да се окажат проблем - не бих се заклел. 95мм под крака хич не са много извън пистата. По всичко личи, че се насочваш към по-тежък комплект за повече каране и по-малко ходене - нека поне ските да дават кеф в пудрата. В последните седмици си правя експерименти с двата налични комплекта - 96 и 116 мм талия. По-тесните и леки ски в дълбокото са... леко недостатъчни, да го кажем.

                              Огледай се за ски над 100 мм талия. Ако потърсиш "ски склад" в нета, при Мадолев миналия сезон имаше няколко модела Black Crows - френска марка с добра репутация. За автомати - в спорт-конрад имат прилични цени в момента.

                              Тъй или иначе, трябва да почнеш с нещо, за да усетиш какво ти пасва. Има и вариант да държиш два чифта ски с инсърти и да местиш автоматите според случая - на по-леките ски за неколкодневни преходи и на по-широките за каране край писта и леки забежки наоколо. Само имай предвид, че и стоперите трябва да могат да се сменят за всяка ска - пантенето с по-широк стопер не става. Успех!
                              Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

                              TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X