Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Гражданска отговорност

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Edo
    отговори
    Първоначално публикуван от Стоян Боюков-Sariones Преглед на мнение
    Тоя цитат от кой нормативен документ е изваден?
    Взех го от #24 пост на колега в темата, който си уточнява, че не е сигурен в информацията?! Та затова исках някой запознат да отсече категорично: има автоматична глоба от 250 лева за просрочване /повече от 28 дни/ на ГО или няма такава глоба!

    Остави коментар:


  • Стоян Боюков-Sariones
    отговори
    Тоя цитат от кой нормативен документ е изваден?

    Остави коментар:


  • kartechar
    отговори
    Първоначално публикуван от Edo Преглед на мнение
    На две МПС-та им изтичат гражданските другата седмица за скромната сума от 500 лева и след като са под обсада в София и няма вероятност да ги подкарам скоро, се чудя дали да ги подновявам?! В тази тема уж всичко е ясно, но този цитат оставя малко горчив привкус:

    "Регионалните структури на МВР уведомяват за втори път собственика на автомобила, че няма застраховка „Гражданска отговорност“ и че трябва да си я поднови. Ако в 14 дневен срок след това второ уведомление, собстеника не предприеме действия по сключването или подновяването на застраховката и не предостави доказателства за валидна таква застраховка, следва автоматична дерегистрация на автомобила (служебно прекратяване на регистрацията на автомобила – служебно спиране от движение на автомобила), като налагат и съответните административни наказания на собственика – глоба от 250 лв."

    Та има ли някой с фуражка да уточни - по принцип ли е глобата или само при управление на МПС без ГО?!
    А относно терзанията на колегата?

    Остави коментар:


  • Стоян Боюков-Sariones
    отговори
    Няма такъв вариант да е месец или повече. От наблюдение (не съм си го поставял за цел) до седмица. Принципно не виждам проблем абсолютно никакъв да се кара автомобилът след сключване на застраховката.

    Остави коментар:


  • kra_kra
    отговори
    Но няма срок в който ГФ трябва да уведоми КАТ.
    може ден, може месец а може и година.

    Остави коментар:


  • Asen Kushlev
    коментира - отговор
    Ако ГО е на вноски, пропускане на вноска не се отразява на валидността за 15 дни, може и някой ден горница, според зависи кога от застрахователя ще се напънат да ти прекратят полицата. Напълно законно си имаш ГО през тези 15 дни. Два пъти съм го играл тоя мач. Просто се оказа доста сложно за застрахователя да ми прекрати една полица, за да ми издаде нова. И в двата случая изчаках да минат 15 дена и да ми прекратят ГО, след това ми издадоха нова. Има ли валидна застраховка в Гаранционен фонд, всичко е ОК на пътя. Колкото до прекратяване на регистрацията, това също е много относително. Не съм чул за такъв случай по нашия край, за една софийска кола имахме прекратяване, но тя беше 7-8 месеца без ГО. Все пак и това трябва някой да го проследява, Гаранционен фонд да изпрати данни на КАТ, те пък да прекратят регистрацията. Като знам каква е скоростта на държавната машина....

  • Стоян Боюков-Sariones
    отговори
    Първоначално публикуван от kra_kra Преглед на мнение
    Според новите разпоредби кола без гражданска отговорност е спряна от движение. След плащането на гражданска отговорност как става пускането отново в движение?
    Колата си има талони и номерата са си на нея.
    Малии! От няма нищо три страници заформени. Явно скука голяма.
    По същество.
    Прекратената регистрация се възстановява автоматично след уведомление от ГФ, ИЛИ по желание на собственика след представяне на валидна полица ГО в съответното поделение на МВР.

    п.п. чл.21...
    (3) (Нова - ДВ, бр. 30 от 2016 г.) Възстановяване на регистрацията на превозно средство, прекратена по чл. 18, т. 2 във връзка с чл. 18б, ал. 1, т. 8, се извършва:
    1. (В сила от 01.07.2016 г.) служебно - при предоставени данни от Гаранционния фонд по реда на чл. 574, ал. 6 от Кодекса за застраховането за сключена задължителна застраховка "Гражданска отговорност на автомобилистите";
    2. при поискване от собственика след представяне на документите по чл. 15, ал. 1.
    Наредба I-45

    Остави коментар:


  • motor_men
    коментира - отговор
    Ако застраховката е на вноски , и се закъснее с до 14 дни плащането на вноска , застраховката не се прекратява. Кат може да ти напишат акт ако те хванат , че караш МПС-то , но като си платиш вноската може да обжалваш и акта пада. Но ако ти изтече еднократно платена годишна застраховка , веднага след изтичането и си без застраховка , хване ли те КАТ , ти спират МПС-то от движение , и повторното пускане е много сложно.

  • Edo
    коментира - отговор
    Нищо няма да карам докато сме под блокада, затова ми изглежда безсмислено да бързам! Доколкото прочетох има два срока по 14 дена - първо застрахователя те предупреждава, а след това и МВР и чак след 28 дни ти спират регистрацията?!

  • krassitch
    коментира - отговор
    Е,нали няма да шофира...Разбира се,че ако "сгафи" без ГО ще го отнесе

  • коко келеша
    коментира - отговор
    Преди време, зачекнах този въпрос с един брокер, и той ми обясни, че не те вкарват в черния списък за тия 14 дни, но не плащат ако сгафиш. Все пак приех мнението му с резерви, защото е заинтересована страна

  • krassitch
    коментира - отговор
    Изкарай без застраховка 13 дни,и тогава направи.Нали ти дават гратис 14

  • IvanIvanovi
    коментира - отговор
    без фуражка съм и затова ще ти кажа само : чл. 638 от КЗ

  • Edo
    отговори
    На две МПС-та им изтичат гражданските другата седмица за скромната сума от 500 лева и след като са под обсада в София и няма вероятност да ги подкарам скоро, се чудя дали да ги подновявам?! В тази тема уж всичко е ясно, но този цитат оставя малко горчив привкус:

    "Регионалните структури на МВР уведомяват за втори път собственика на автомобила, че няма застраховка „Гражданска отговорност“ и че трябва да си я поднови. Ако в 14 дневен срок след това второ уведомление, собстеника не предприеме действия по сключването или подновяването на застраховката и не предостави доказателства за валидна таква застраховка, следва автоматична дерегистрация на автомобила (служебно прекратяване на регистрацията на автомобила – служебно спиране от движение на автомобила), като налагат и съответните административни наказания на собственика – глоба от 250 лв."

    Та има ли някой с фуражка да уточни - по принцип ли е глобата или само при управление на МПС без ГО?!

    Остави коментар:


  • krassitch
    отговори
    От: Гражданска отговорност

    Аз нещо не разбрах-как точно известяват човека,че му е прекратена регистрацията?Писмо в пощенската кутия?Колко време след като изтече ГО,вече дължиш 250 лв?Един ден,2,10?Излиза,че не може да има никаква пауза-караш,не караш,жив,в страната или в чужбина, в кома в болница,трябва да намериш време и да си подновиш ГО.Мнението ми е,че който не шофира,не би трябвало да има застраховка.А ако го хванат без такава на пътя-огромна глоба,или конфискуване на МПС-то.Ама моят личен интерес по една случайност не съвпада с интересът на застрахователите.Ха познайте,кой има лоби където трябва,и кой-не

    Остави коментар:

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X