Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дачия Дъстър

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Дачия Дъстър

    Първоначално публикуван от Vgramatikov Преглед на мнение
    И аз ще си купувам Дъстър 1.5 дци 4х4 фейслифта след 2014-та. Изтървах 2 обяви но скоро До сега карах Гранд Витара 2007 къса база но много ми гореше и за дълъг път никак не ставаше. След като тествах Дъстъра реших че за тези пари това е колата. Карам градско, лек офф роуд (кални черни пътища най-вече)и средни дистанции до 200км. Много рядко пътувам по-дълго.

    Според това което знам Дъстъра определено не е автомобил за тежък офф роуд нито е конструиран за такъв. Причините са много. Не е на цяла рама, няма голям ход на окачването и няма заводски нито преден нито заден блокаж. Освен това окачването е доста рехаво за нещо по-сериозно от кал и сняг на пътя + лек офф роуд по черни пътища.

    Но Дъстъра си има и предимства. Това ,че не е на рама го прави с по-добро поведение на пътя типично за съвременните паркетни сувчета. Лек е и поради рази причина е сравнително икономичен. Дизеловия мотор е доста хубав и сравнително доказан и здрав мотор. (Карал съм много дачии и рена с 1.5 мотори).

    Офф-роуд предимствата пред повечето сувове също не са за подценяване. Има добри ъгли на атака за разлика от повечето съвременни сувове с ниски брони. Има добър клиренс от 210мм което е повече от стандартното на съвременните сувове. Има блокаж на централния "дифф" до 60км/час което значително повишава проходимостта особено сравнено с автомобили с отворен централен "диф". (Диф е в кавички защото дъстър няма централен диференциал). Добре е че е парт-таймка и може да си го караш на предно за икономия и по-добро пътно поведение в същото време съхраняваш задния диф. Системата 4х4 като механика му е доказана при коли като Х-трейл и Кашкай. Минимум подръжка и неща които се повреждат много по-често при един фулл тайм 4х4 автомобил.
    Има и тракшън контрол който донякъде помага при диагонални препядствия. Да със сигруност не работи като тракшън контрола на Вранглер ))) но пак е нещо за автомобил в този ценови клас. Успешно влизат 225/70/16 гуми без лифт което си е "джипски размер" и може да се намерят всякакви мъд и ат гуми със същия. По-голямата гума ще вдигне леко клиренса с още 5-10мм особено ако е нова АТ гума. Освен това монтирането на такива гуми ще подобри доста сцеплението извън пътя както ще позволи и да си регулирате налягането в зависимост от терена, което доста повишава проходимоста на същия.
    Друг + е че има стандратни офф роуд аксесоари от Мъдстър-Руминия вкл железни протектори за двигателя, шнорхели и прочие. Още един + е сравнително евтините части за подръжка на ходовата част (все пак е Дачия). Това че е лек ще му помага много при офф роуд и в предвид малките мотори и по-рехавото окачване. Има много къса 1-рва скорост. Да не е като да имаш бавни но доста ще помага особено в съчетанието от дизеловия агрегат при изкачване или спускане на по-големи наклони.

    Така че да Дъстъра не е типичен тежък работен Пикап/Джип с цяла рама и солидни оси/мостове типични за тежките работни автомобили. Много е далече от там. Но сравнен с другите паркетници има доста предимства извън пътя и като заводски автомобил и като възможности за леки офф-роуд подобрения.

    Съгласни?
    И аз, да. Имам такъв и съм установил същото. Така си го и ползвам.

    Коментар


    • #92
      От: Дачия Дъстър

      Имам запитване, което може да не звучи професионално. На път в движение с умерените 110 км/ч - звуков сигнал, червена лампа за "чек", жълта за "плъзгане" и жълта за "двигател" съпроводени с леко тресене на автомобила - ДЪСТЪР 4х4, 1,5 дизел, съвсем "пресен" - под 25000 км пробег. В сервиза - "не се управлява 4-ти цилиндър. Причината не е установена. Преинсталиран е софтуера. На някой да му се е случвало и какво е решението?

      Коментар


      • #93
        От: Дачия Дъстър

        ...румънски шрот...,а некой каза,че бил по читав от Нива.

        Коментар


        • #94
          От: Дачия Дъстър

          Определено е по-..., от Лада.

          Нямам Дъстър, но това е поредният случай, при който се налага актуализиране на софтуер при Дачия. Не е засегнат само твоят автомобил, колега, но и от другите модификации. Мислех, че са изолирани случаи по принцип и е нормално, както за всяка една марка и моделите й. Важното е какъв е резултатът от сервизната намеса и какво обяснение получи(на ухо). Там е Истината или не е... .

          Коментар


          • #95
            От: Дачия Дъстър

            Щом се оправя с преинсталиране на софтуер можеш да не го мислиш въобще.

            А че е по-читав от Нива няма абсолютно никакво съмнение.

            Коментар


            • #96
              От: Дачия Дъстър

              Отчитам се след 1 година експлоатация на Дъстър.Първо да поясня,че съм започнал офроуд опита си като хард трофи състезател(има няма 5 години),минал съм в по-лекия клас и на края минах в разходкаджийския.Както се предполага съм си имал работа с едни от най-можещите(поне в БГ) офроуд автомобили.Но ми писна от 20 годишни таралясници и се спрях на нов Дъстър 4х4 1,5 дизел 110 к.с.-доработен от Гладиатор с пълен набор 6мм защити отдолу,сменено окачване,лебедка Warn,гуми BFG AT 215/70/16,клиренс 225мм.На пролет я чакат 225/75/16 и клиренс 240мм .
              До тук оклоло 18х.км и ще започна с позитивите:
              +Учудващо добра проходимост.Не отстъпва много на стандартни(немодифицирани) джипове(без Вранглер и Дифендър).Главните 2 недостатъка са липса на бавни и ходове на окачването,но до там.Лекотата дава предимство в много дисциплини-например-дълбок сняг,твърда лепкава кал,а в пясък представянето в отлично,въпреки липсата на бавни.
              +Много добри ъгли на атака и рампа-сходни с повечето знаменити офроудъри(без Вранглер и Дифендър).Съизмерими и по-добри от стандартна Нива и Витара например
              +Първата е много къса и до голяма степен компенсира липсата на бавни,но на много дълги стръмни наклони се чувства липсата и.
              +Блокируем централен дифф-като истински парт тайм-няма отказ
              +Добър автоматичен 4х4 режим за движение с по висока скорост по хлъзгави повърхности и сняг по шосетата.Действа една идея по-бавно от халдекс 4,но върши добра работа, близка до фул тайм.
              +Двигателя е достатъчно гъвкав в ниските обороти и досега съм усещал липса на мощност единствено и само в едни дълбоки стръмни дюни с гаден едър тежък пясък, но въпреки това, машинката се справи
              +Изключително комфортни седалки и просторен интериор(по-просторен и по-удобен от Шкода Октавия Скаут).В седалки с подобен комфорт съм седял само в Рено 19. Разград-София-без умора на гърба!
              +Мека но достатъчно стабилна возия, която е удоволствие както за дълъг път,така и за офроуд.Естествено е да се предполага,че не става за пистови изпълнения
              +Много гъста и добра сервизна мрежа(много по-добро отношение и внимание към клиента от Еуратек например)

              Сега малко минуси:

              -Пластмасите в интериора са изключително твърди-чак ме заболява лакътя,като го подпра
              -Копчетата по арматурното табло са пълна какафония-за една година така и не научих кое къде е
              -Обезшумяването не е добро
              -Сравнително висок разход на гориво около 7,5/100 но без никакво пестене-кара се където колкото позволяват условията
              -За офроуд -липса на бавни и по-големи ходове

              И като обобщение мога да кажа,че Дъстъра напълно замества Диско 1 и 2 които съм имал за семеен офроуд.Закарал ме е навсякъде,където са ме закарали и те със значително по малко ядове и по-голямо удоволствие и комфорт.
              Дъстъра е за хора,които нямат предразсъдъци и е една от най-добрите комбинации за пътя и извън него.Корава машина,която се справя със средни по трудност офроуд терени,без разбира се да се включват нарочни издевателства.Това е кола,която надеждно и комфортно може да те закара там за където си тръгнал и по черните пътища и по шосето.
              Избирах между него и Паджеро,но предвид че държах на нов автомобил,който още от автосалона ще тръгне и по черните пътища се спрях на Дъстър и след една година ми харесва повече,от момента,в който го купих.В интерес на истината подходих с големи резерви и имах възможност само за 1 офроуд тест с напълно стандартна машина,но днес въобще не съжалявам за избора си!
              Последно редактирано от Младен Стоянов; 04-03-18, 20:59.
              2023 Honda CRF 300 Rally,2017 Dacia Duster 1,5dci 4x4 леко пипната, 2013 Honda NT700 Deauville,ABS

              Коментар


              • #97
                От: Дачия Дъстър

                Колега, 6мм защити отдолу, не е ли прекалено?
                В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                Коментар


                • #98
                  От: Дачия Дъстър

                  А малко снимки може ли ?
                  ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                  Коментар


                  • #99
                    От: Дачия Дъстър

                    Първоначално публикуван от bushiDO Преглед на мнение
                    Колега, 6мм защити отдолу, не е ли прекалено?
                    Вероятно е халуминт
                    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                    Коментар


                    • От: Дачия Дъстър

                      Така като чета направо ми идва да си купя дачия.Хем съм я виждал вътре какво чудо небесно е.Но явно са читави да им се не види поне от към здравина което е един голяяям плюс пред гранда ми например.
                      И аз ще се радвам на някоя снимка да видим халуминиЙя.
                      Няма страшно в умирачката...
                      Страшното е да си жив!...

                      Коментар


                      • От: Дачия Дъстър

                        Младене, как се връзват доработките по колата с гаранцията?

                        Коментар


                        • От: Дачия Дъстър

                          Гладиатор имат договор с Дачия.Аз я взех готова от тях с пълна гаранция на колата и 1 г.гаранция на допълнителните доработки.Те са вписани в догвора за продажба.Един мой колега като ме видя и той си поръча ткава и вече и се радва.
                          Да,защитите са от алуминйй,но са много читаво направени от читава немска фирма с трудно име-таубау нещо си...
                          Ще кача снимки,само да ми остане време.
                          2023 Honda CRF 300 Rally,2017 Dacia Duster 1,5dci 4x4 леко пипната, 2013 Honda NT700 Deauville,ABS

                          Коментар


                          • От: Дачия Дъстър

                            И още нещо-всички предавки са къси,не само първа и това е главната причина за високия разход.На 6та със 140 съм на 3000 оборота,а със 170 съм на 4000 и не може повече.Скаута ми с 2л. Мотор и 140 коня гори средно с 1 литъф по-малко и то при по-високи скорости.
                            2023 Honda CRF 300 Rally,2017 Dacia Duster 1,5dci 4x4 леко пипната, 2013 Honda NT700 Deauville,ABS

                            Коментар


                            • От: Дачия Дъстър

                              "високия разход" от 7 на 100 е съвсем нормален с големи гуми и допънително тегло (лебедка и тенекии).
                              При мене е 6.5 средно-годишно и не се оплаквам, защото с двутонника отиваше към 12 и отгоре. Хубавото е, че ако карам "нормално" пада до 4.7 извън града.
                              Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

                              Коментар


                              • От: Дачия Дъстър

                                Първоначално публикуван от kbot
                                "високия разход" от 7 на 100 е съвсем нормален с големи гуми и допънително тегло (лебедка и тенекии).
                                При мене е 6.5 средно-годишно и не се оплаквам, защото с двутонника отиваше към 12 и отгоре. Хубавото е, че ако карам "нормално" пада до 4.7 извън града.
                                Ти не пасеше ли 20 коня по-малко?
                                За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                                0878 79 20 61 Борис

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X